Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τσέκαρα reqs, i3 και 6GB ram τουλάχιστον...

    Comment


    • Ναι ρε συ,δεν ήξερα πόσο παλιό pc έχεις,μετά κατάλαβα.
      Carpe diem

      Comment


      • Έχω αφήσει εδώ και μέρες το Firewatch στην Day 2 λόγω έλλειψης χρόνου,αλλά χτες έπιασα το Pokemon Sun.Τι κόλλημα είναι το άτιμο.Μ'αρέσει που το ήθελα για μικρά χαλαρά sessions.Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί έχουμε κι άλλα στο πρόγραμμα.Πάντως πρώτη φορά που ξεκίνησα με Grass και τρώω ξύλο.Δεν ξέρω αν είναι λόγω του type ή λόγω του ότι ανέβηκε κάπως η δυσκολία.Τουλάχιστον εκεί που το άφησα χτες,είδα ότι έχει Growlithe οπότε όλα καλά.
        Carpe diem

        Comment


        • Ξεκίνησα The Last Guardian,λογικά θα γράψω πιο πολλά στο σχετικό θέμα όταν προχωρήσω,ενώ μόλις πέρασα και το πρώτο Trial στο Pokemon Sun.
          Carpe diem

          Comment


          • Τον τελευταίο καιρό έχω ασχοληθεί πολύ με τα παιχνίδια της Telltale (τα νεότερα) και πλέον καταπιάστηκα με το Zombi. Έχω μείνει έκπληκτος με την ατμόσφαιρα του τίτλου. Το Zombi όπως και η έκδοση για το Wii U απαρτίζεται από μινιμαλίστικα στοιχεία όπως γραφικά μέτρια ακόμα για Xbox 360 παιχνίδι, κάπως choppy animation στις επιθέσεις των εχθρών, 1-2 κινήσεις στο combat και γενικά πράγματα που τα Dead Island και Dying Light τα κάνουν πολύ πιο αποτελεσματικά. Το Zombi όμως είναι survival horror τίτλος με όλη την σημασία της λέξης, όχι απλά ένα playground που μπανίζουμε ζόμπι για level up. Ένα γράπωμα και gameover και αν παιχτεί στο Survival difficulty= new game.Ειλικρινά θα ήθελα περισσότερα zombie games σε αυτό το στυλ διότι τα περισσότερα από αυτά είναι με level up, με killstreak zombie στη σειρά και γενικά απλά για for fun που λένε.
            Λυπάμαι που η Ubisoft αρνείται να φτιάξει ένα δεύτερο τίτλο (κατανοητός ο λόγος) και λυπάμαι ακόμα περισσότερο που το ευρύ gaming κοινό είναι τύπου ότι σφάξουμε, ότι λουτάρουμε και ότι αρπάξει ο κώλος μας (deathmatch). Δεν θα τολμούσα να ζητήσω κανά τίτλο ή spiritual successor S.T.A.L.K.E.R. (το Metro δεν είναι κάτι τέτοιο) στις κονσόλες γιατί υποθέτω είναι ''too much information, so complicated'' για τους console users.

            Comment


            • Ένα dislike button ρε παιδιά.
              Carpe diem

              Comment


              • Ναι ένα dislike για το από πάνω post παρακαλώ!! Μια χαρά τα λέει ο φίλος Ren! To ZombiU είναι όλα αυτά με τα κακά του και τα πολύ πιο σημαντικά καλά του!!
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • Ο altair μαλλον αναφεροταν στο
                  Δεν θα τολμούσα να ζητήσω κανά τίτλο ή spiritual successor S.T.A.L.K.E.R. (το Metro δεν είναι κάτι τέτοιο) στις κονσόλες γιατί υποθέτω είναι ''too much information, so complicated'' για τους console users.
                  κι οχι στο Zombi
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Κοιτάχτε, αφού ενοχλεί τον Altair και λοιπούς συνφορουμίτες τόσο πολύ η συγκεκριμένη πρόταση (πολύ αμφιβάλλω) διαγράψτε την. Το έγραψα ίσως με ένα εριστικό τόνο και δεν το ωραιοποίησα αλλά η αλήθεια όμως αρέσει, δεν αρέσει είναι αυτή. Από RPGs μέχρι shooters (εκτός από μερικούς αθλητικούς τίτλους) τα παιχνίδια έχουν απλοποιηθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να συμβαδίζουν με τις συνήθειες του mainstream κοινού. Γιατί mainstream κοινό σημαίνει ότι όταν παίζω games δεν έχω υπομονή, δεν έχω επιμονή, βαριέμαι γρήγορα, με την πρώτη δυσκολία κοιτάω walkthrough, δεν μου αρέσει να πειραματίζομαι και τα θέλω όλα στο πιάτο και γενικά πρέπει ο τάδε τίτλος να παρουσιάζει μια έντονη οπτικοακουστική πανδαισία για να κριθεί θετικά. Ένα τυχαίο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό μεταξύ παλαιάς και νεοτέρης λογικής είναι το King's Quest. Όσοι έχετε παίξει τα πρώτα games και εχετε δοκιμάσει το καινούριο θα διαπιστώσετε την χαοτική διαφορά που υπάρχει στην νοοτροπία τους. Σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα αλλά ο κανόνας είναι ότι ποιοτικά και μη ποιοτικά games που βασίζονται σε πιο ποικίλες ή πιο πολύπλοκες διαδικασίες δεν <<αγκαλιάζονται>> πλέον με την ίδια συχνότητα όσο κάποτε στο console section. Το πόσο διασκεδαστικός είναι ένας τίτλος δεν έχει να κάνει μόνο με την απλότητά του αλλά η λέξη enjoyment περιβάλλει πολλές σημασίες στον κάθε χρήστη. Τι λέω όμως κι εγώ ο δεινόσαυρος με τις παρλαπίπες που γράφω, αφού στην τελική το χρήμα κατευθύνει και αυτό (το gaming) department.

                    Comment


                    • Νομίζω έκανε πλάκα.

                      Comment


                      • οχι ρε τι να διαγραψουμε, οπως τα λες ειναι :p δεν ειμαστε αμερικη εδω να προσβαλλομαστε :p :p
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Roronoa είδα τερμάτισες το Shantae and the Pirate's Curse. Αν θες πες εντυπώσεις.

                          Στην αρχή που το έπαιξα λίγο δεν με κράτησε, απλά προχωρούσες και βάραγες (με την κοτσίδα, οκ αυτό του το δίνω). Γενικά αν το παιχνίδι δεν σε βάζει από την αρχή σε εγρήγορση βαριέμαι εύκολα.
                          Δηλ. απλά να προχωράω και να εξουδετερώνω εχθρούς χωρίς καμμία δυσκολία με την ελπίδα να γίνει πιο challenging στη συνέχεια απλά δεν το έχω, εκτός αν έχει πολύ πειστική ατμόσφαιρα.

                          Τίμια animations και 2D γραφικά πάντως, για τα pixelated sprites όμως δεν είμαι σίγουρος, προτιμώ τα "καθαρά".
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • Ειναι metroidvania style και απο τα καλυτερα imo. Το gameplay εχει διαφορες εκπληξεις και εχει λιγουλακι ψαξιμο, collectibles κτλ αλλα δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολο στις μαχες γιατι εχεις παρα πολλα heal items, αλλα και παλι εχει κομματια που ειναι δυσκολα. Aκομα εχει πολυ χιουμορ και γενικα το βρηκα πολυ απολαυστικο. Μπορεις να δοκιμασεις να το παιξεις και χωρις heal items αν θες της εξτρα προκληση αλλα δεν θα το βγαλεις ποτε XD

                            Το καινουργιο shantae 1/2 genie hero εχει "καθαρα" γραφικα και πρεπει να ειναι το καλυτερο της σειρας, το pirate's curse στις ριζες του ειναι 3DS game ;)

                            Comment


                            • Originally posted by Ryu_gr View Post
                              Roronoa είδα τερμάτισες το Shantae and the Pirate's Curse. Αν θες πες εντυπώσεις.

                              Στην αρχή που το έπαιξα λίγο δεν με κράτησε, απλά προχωρούσες και βάραγες (με την κοτσίδα, οκ αυτό του το δίνω). Γενικά αν το παιχνίδι δεν σε βάζει από την αρχή σε εγρήγορση βαριέμαι εύκολα.
                              Δηλ. απλά να προχωράω και να εξουδετερώνω εχθρούς χωρίς καμμία δυσκολία με την ελπίδα να γίνει πιο challenging στη συνέχεια απλά δεν το έχω, εκτός αν έχει πολύ πειστική ατμόσφαιρα.

                              Τίμια animations και 2D γραφικά πάντως, για τα pixelated sprites όμως δεν είμαι σίγουρος, προτιμώ τα "καθαρά".
                              Εγω παντως το προχωρησα και καποια στιγμη η δυσκολια πηγε στο αλλο ακρο, αμεσως μετα το πρωτο boss που εφυγα με ενα καραβι.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Χθες ξαναπιαστηκα με το καλυτερο rpg (μαζι με το witcher 3) αυτης τηε γενιας, ητοι xenoblade chronicles x. Ειχα ηδη 45 ωρες και ειμαι level 28. Το ειχα αφησει για λιγο καιρο στις γιορτες και τωρα το συνεχιζω...το παιχνιδι απλα τα ΣΠΑΕΙ...
                                Deus Misereatur...
                                Gloria filiorum patres i.e.m.e
                                Viva los Vatos Locos

                                ---------------------
                                UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                                Comment

                                Working...
                                X