Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ramparter View Post
    Γινεται ενας χαμουλης, ειμαι χαμενος μεταξυ backlog, gamepass και νεων αγορων.

    Στο χαλαρο με παρεα παιζω Mario Party Super Stars - το καλυτερο μετα τη χρυση εποχη του Ν64.

    Σε single ειπα επιτελους να ασχοληθω με Arkham City αφου εκανα ενα γρηγορο playthrough στο Asylum να το θυμηθω - παραμενει παιχνιδαρα αλλα πια δειχνει τα χρονια του.

    Δοκιμασα και Avengers αλλα μαλλον δε θα συνεχισω, παντελης ελλειψη γριφων και εξερευνησης, τερμα γραμμικο και ξυλο.

    Επισης ξαναβαλα μετα απο 3 χρονια το Tomb Raider DE για να το τελειωσω, το χα αφησει πολυ κοντα στο τελος.

    Απο αυριο θα μπει και Forza Horizon 5 στο μενου ενω σε 2 βδομαδες εκτος απροοπτου θα παρω Brilliant Diamond, τη μοναδικη αγορα για το Νοεμβρη.
    Το Arkham City είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ στο πολύ άνετο. Μπορεί να είναι παλιό πλέον αλλά θεωρώ πως παίζεται μια χαρά και σήμερα και δεν καταντάει μονότονο όπως τα περισσότερα open world games. Έχει πολλές συγκλονιστικές στιγμές καθώς και εξαιρετικά boss fights. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει πάρα πολύ, ειδικά αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το σύμπαν του Batman.



    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Originally posted by Deus View Post

      Το Arkham City είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ στο πολύ άνετο. Μπορεί να είναι παλιό πλέον αλλά θεωρώ πως παίζεται μια χαρά και σήμερα και δεν καταντάει μονότονο όπως τα περισσότερα open world games. Έχει πολλές συγκλονιστικές στιγμές καθώς και εξαιρετικά boss fights. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει πάρα πολύ, ειδικά αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το σύμπαν του Batman.
      Το τελειωσα μπαμ μπαμ αλλα δε μπορω να πω οτι το απολαυσα. Η αληθεια ειναι οτι μαλλον δε το παιξα σωστα, αγνοησα πληρως οτι side content ειδα και κυνηγησα μονο το main quest. Κινηματογραφικα ειχε ωραιες σκηνες αλλα σαν structure το βρηκα χειροτερο κι αυτο το συνεχες κυνηγι προς το cure μου φανηκε οτι γρηγορα ξεφουσκωσε. Τα boss fights δεν ηταν ασχημα. Συνολικα το βρηκα κατωτερο του Asylum.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Κοίτα, εγώ το θεωρώ απείρως καλύτερο του Asylum σε όλους τους τομείς αλλά παίζει ρόλο και πότε το έχεις παίξει, αν το τελείωσες σχετικά πρόσφατα, 10 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία δηλαδή, είναι λογικό να μην σου κάνει τόση αίσθηση.

        To side content αξίζει πάρα πολύ, όλα έχουν να κάνουν με άλλους villains από τα κομικ και είναι πραγματικά πολύ αξιόλογα. Γενικά το game χειρίζεται με εξαιρετικό τρόπο το υλικό των κομικ, το έχω πει πως είναι ίσως ότι καλύτερο με θέμα των Μπατμαν έχουμε δει, σίγουρα πολύ καλύτερο από τις ταινίες.

        Το Asylum παιχνιδάρα εννοείται. Το μόνο που δεν μου είχε αρέσει ήταν τα boss fights, από ένα σημείο και μετά επαναλαμβάνονταν. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ο τελικός που ήταν τελείως αδιάφορος για να μην πω κακός.

        Σε άλλα νέα, ξεκίνησα το Asterix and Obelix, Slap them all.

        Αρκετά καλό beat em up σε γενικές γραμμές. Αυτό που πέτυχαν πολύ καλά είναι το artwork που είναι καταπληκτικό, η αισθητική των κομιξ έχει μεταφερθεί άριστα. Παρόλα αυτά θα μπορούσε να είναι καλύτερο σαν παιχνίδι. Αρχικά, οι εχθροί συμπεριφέρονται όλοι σχεδόν το ίδιο, δεν απαιτείται διαφορετική προσέγγιση για τον καθένα και βγαίνουν με τις ίδιες τακτικές crowd control. Το ίδιο μπορώ να πω και για τα bosses, έπαιξα 3 μέχρι τώρα και ήταν απλά damage sponges τα οποία ορμούσαν μαζί με ένα τσούρμο απλών εχθρών. Επίσης δεν μπορείς να συνδυάσεις κινήσεις σε combos. Γενικά το gameplay είναι αρκετά απλό, διασκεδαστικό μεν αλλά απλό. Τέλος, να πω πως παίζει αρκετά χύμα, ο χειρισμός δεν είναι στιβαρός και πολλές φορές βρίσκω τον εαυτό μου να χτυπάω αέρα ή να περνάω μέσα από εχθρούς. Για τους οπαδούς του κομικ είναι πολύ καλή περίπτωση μετά από γενναίο price drop. Δεν συγκρίνεται ούτε για αστείο με το καταπληκτικό Streets of Rage 4 το οποίο είναι από τις καλύτερες προτάσεις τους είδους που έχουμε δει ποτέ.

        Εντιτ: Τουλάχιστον αυτές είναι οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα που έχω δει περίπου το μισό παιχνίδι. Επιφυλάσσομαι μπας και πιο μετά μου ρίξει πιο περίπλοκους εχθρούς και αλλάξει η γνώμη μου.
        Last edited by Deus; 08-12-2021, 06:55 PM.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Ta 2 prota arkham einai apo ta kalutera last-gen games & amfitaladeuomai sto pio apo ta duo einai kalutero, an kai tino pros to asylum. Mou aresan polu perissotero apo Origins & Knight. Episis allagi tou modelou tou Batman sto remaster einai aparadekti.

          3ekinisa to Kena Bridge of the Spirits. Ais8itika to paixnidi einai polu kalo & exei tromero soundtrack.

          Comment


          • Originally posted by thunderjohn View Post
            Ta 2 prota arkham einai apo ta kalutera last-gen games & amfitaladeuomai sto pio apo ta duo einai kalutero, an kai tino pros to asylum. Mou aresan polu perissotero apo Origins & Knight. Episis allagi tou modelou tou Batman sto remaster einai aparadekti.

            3ekinisa to Kena Bridge of the Spirits. Ais8itika to paixnidi einai polu kalo & exei tromero soundtrack.
            Τα Origins και Knight δεν τα έχω παίξει και ψήνομαι να δοκιμάσω το δεύτερο κάποια στιγμή. Ακούω βέβαια ότι το παράκαναν με το batmobile, σε βαθμό που καταντάει κουραστικό. Το City πάντως είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ τολμώ να πω.

            Μια που έπιασες το Kena με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις. Με ψήνει και εμένα πάρα πολύ.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Halo Infinite campaign

              13 χρονών ξανά!

              Comment


              • Shin Megami Tensei 3 Nocturne.

                Ένα παιχνίδι που το είχα αγοράσει στο Playstation 2 όταν είχε κυκλοφορήσει για πρώτη φορά αλλά δεν κατάφερα να το τελειώσω λόγω της υψηλής δυσκολίας του. Το είχα απωθημένο και για αυτό είπα να το ξαναπροσπαθήσω με αφορμή την κυκλοφορία του σε remaster μορφή. Σύντομα θα ανεβάσω αναλυτικό ποστ.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • Originally posted by Deus View Post
                  Shin Megami Tensei 3 Nocturne.

                  Ένα παιχνίδι που το είχα αγοράσει στο Playstation 2 όταν είχε κυκλοφορήσει για πρώτη φορά αλλά δεν κατάφερα να το τελειώσω λόγω της υψηλής δυσκολίας του. Το είχα απωθημένο και για αυτό είπα να το ξαναπροσπαθήσω με αφορμή την κυκλοφορία του σε remaster μορφή. Σύντομα θα ανεβάσω αναλυτικό ποστ.
                  Κι εγώ ήμουν στην ίδια φάση ακριβώς - το παράτησα στο PS2 λόγω δυσκολίας και το ξαναπιασα πριν 2 χρόνια πρπ λόγω απωθημενου - και το τελείωσα όταν ανακοίνωσαν το remaster lol.

                  Χάρηκα που το τερμάτισα, έστω και στην original έκδοση του (Ps2 digital στο PS3) και το εκτίμησα πάρα πολύ. Το παιχνίδι δεν είναι τόσο δύσκολο θέλει όμως καλό planning ahead οπότε ελπίζω να επιμείνεις αυτή τη φορά, θα σε ανταμείψει πιστεύω :-)

                  Comment


                  • φάπες με τον ταμτάκο!!

                    Comment


                    • Originally posted by ThunderJohn_The_Real View Post
                      φάπες με τον ταμτάκο!!
                      και ποιος κερδάει;
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Originally posted by sain't View Post

                        Κι εγώ ήμουν στην ίδια φάση ακριβώς - το παράτησα στο PS2 λόγω δυσκολίας και το ξαναπιασα πριν 2 χρόνια πρπ λόγω απωθημενου - και το τελείωσα όταν ανακοίνωσαν το remaster lol.

                        Χάρηκα που το τερμάτισα, έστω και στην original έκδοση του (Ps2 digital στο PS3) και το εκτίμησα πάρα πολύ. Το παιχνίδι δεν είναι τόσο δύσκολο θέλει όμως καλό planning ahead οπότε ελπίζω να επιμείνεις αυτή τη φορά, θα σε ανταμείψει πιστεύω :-)
                        Ωραίος, δεν περίμενα ότι θα έβρισκα κάποιον άλλο που να έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο παιχνίδι σήμερα. Θεωρώ ότι είναι κομματάκι δύστροπο για τα σημερινά δεδομένα αλλά πραγματικά σε ανταμείβει αν επιμείνεις όπως πολύ σωστά είπες.

                        Συμφωνώ, δεν είναι τόσο δύσκολο όπως είπες αλλά πραγματικά δεν συγχωρεί καθόλου, αν δεν καταλάβεις τα mechanics του και δεν παίζεις όπως πρέπει χάνεις πάρα πολύ εύκολα.

                        Έκανα πάρα πολλά fusions και έτσι έχω μια αρκετά δυνατή ομάδα αλλά το παιχνίδι βγάζει συνέχεια προκλήσεις, το τελευταίο boss που πολέμησα, ο αρχηγός των 4 Onis, είχε ένα πολύ έξυπνο twist, αναφέρομαι σε εκείνο που δημιουργούσε ομοιώματα του εαυτού του και δεν ήξερες ποιο να στοχεύσεις. Πανέξυπνο!


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Originally posted by BigBOSS View Post

                          και ποιος κερδάει;
                          Η σουλτάνα!!! Έχει βαρύ χέρι η άτιμη

                          Comment


                          • Προσπαθώ να τελειώσω το GTA V. Άλλες 20 αποστολές. Να γκρινιάξω πως παρά το gimmick με τα heist οι core μηχανισμοί μου φαίνονται ίδιοι από την εποχή του GTA3.😑

                            Comment


                            • Είμαι στις 25-30 ωρες στο Shin Megami Tensei V. Έχοντας σκληραγωγηθεί τερματίζοντας το 3 σχετικά πρόσφατα, το 5 μου φαίνεται περίπατος στο Normal. (αν και από ότι διάβασα παραμένει η καλύτερη δυσκολία να επιλέξει κανεις, καθώς το Hard φαίνεται να είναι απλά άδικο για τον παίκτη).

                              Πολύ εθιστικό πάντως, με στοιχεία open world εξερεύνησης, ορατούς εχθρούς και αρκετό περιεχόμενο όπως loot, side quests και φυσικά demon capture/ fusions. Το σύστημα μάχης παραμένει πολύ εθιστικό επίσης, αν και σπάνια χρειάστηκε μέχρι στιγμής να σκεφτώ κάτι πολύ εκτός της απλής λογικής των elemental weaknesses. Το SMT3 είχε σχεδιαστεί ούτως ώστε κάθε διαφορετική επίθεση/ικανότητα στο παιχνίδι να είχε μια θέση στις μάχες. Το 5 μέχρι στιγμής φαίνεται να ακολουθεί πιο απλή προσέγγιση και αυτό το κάνει πιο εύκολο αλλά παράλληλα και πιο εύκολα προσβάσιμο για τους μη εξοικειωμένους.

                              Τέλος, η πλοκή φαίνεται να ακολουθεί το ίδιο μοτίβο όπως σε όλα τα Shin Megami: κάποια cut scenes αραιά και που, με ελάχιστη έμφαση στην ανάπτυξη χαρακτήρων. Εδώ στο προσκήνιο είναι το lore και το world building. Απλά οι δαίμονες φαίνεται να έχουν μεγαλύτερο ρόλο αλλά και προσωπικότητα σε σχέση με το 3 π.χ.




                              Comment


                              • Μετά το τελευταίο patch, το modern warfare επανήλθε σε playable μορφή. Όσοι το ξεγραψαν μπορούν να το ξαναβάλουν, χωρίς το φόβο ότι θα τους κάψει την κονσόλα.

                                Comment

                                Working...
                                X