Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Deus View Post
    Παιχνιδάρα το Spelunky. Πραγματικά πολύ πλούσιο και καλοφτιαγμένο game αλλά κατάλαβα ότι αυτά τα hardcore roguelikes που δεν έχουν καθόλου πρόοδο δεν είναι για εμένα. Νιώθω ότι παίζω, παίζω και δεν προχωράω καθόλου εκτός αν λιώσω μερικές δεκάδες/εκατοντάδες ώρες για να το μάθω άριστα. Έχω δοκιμάσει αρκετά... Spelunky, Binding of Isaac... Στην αρχή μου άρεσαν πάρα πολύ αλλά μετά από κάποιες ώρες βαριέμαι και το αφήνω για τους ίδιους λόγους πάντα.

    Θέλω πολύ να δοκιμάσω το Hades πάντως. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα όσα διαβάζω, το ότι έχει πλοκή και ανάπτυξη χαρακτήρων καθώς και ότι υπάρχει μια στοιχειώδης πρόοδος και μηχανισμοί με αρκετό βάθος με κέρδισαν. Το κερασάκι στην τούρτα για εμένα είναι ότι έχει αναπτυχθεί από την Supergiant Games (Bastion, Transistor), εταιρεία που διαθέτει τεράστιο ταλέντο.
    Το Hades και το Dead Cells ειναι πολυ πιο βατα rogue-lites, εχουν progression (στο hades γινεσαι OP με το mirror) και ειναι κατα γενικη ομολογια ευκολα παιχνιδια, τουλαχιστον για να κανεις ενα clear στη βασικη δυσκολια. Το Spelunky ειναι αλλη κατηγορια, μιλαμε για πολυ δυσκολο παιχνιδι ακομα και για ενα απλο clear αλλα και τερμα rewarding. Το progression οπως ειπα ειναι η γνωση, αν επιμεινεις λιγο θα δεις οτι πχ ο πρωτος κοσμος εκει που εχανες συνεχεια θα βγαινει κατα 90% consistent μονο και μονο γιατι θα εχεις γινει καλος και θα ξερεις ανα πασα στιγμη πως να κανεις navigate οτιδηποτε σου πεταξει το παιχνιδι. Το ιδιο και για τον δευτερο κοσμο και παει λεγοντας, υπαρχουν shortcuts αλλα δεν θα τα προτεινα imo εκτος αν θες να κανεις practice καποιον κοσμο. Το θεμα που ισως σε ξενιζει ειναι οτι υπαρχει καποιο RNG αλλα ειναι και λογικο αφου μιλαμε για random generated επιπεδα.

    Το Hades ειναι καταπληκτικο να το παιξεις σιγουρα αλλα imo δοκιμασε και το spelunky και δωσε χρονο.

    Comment


    • Super Mario Bros 35 επαιξε κανεις; Απιστευτη εμπειρια, σχεδον ναρκωτικο. Την πρωτη μερα που το βαλα ηταν 12+ το βραδυ και πρεπει οταν αφησα κατω το χειριστηριο να χε παει 3+. Την επομενη μερα παλι τα ιδια, οταν το πιανα δε μπορουσα να το αφησω. Δεν ξερω για ποσο καιρο θα παραμεινει fun αλλα η πρωτη εντυπωση ηταν ακρως θετικη και πιστευω σε λιγες μερες θα ειναι ακομα καλυτερο οταν η πλειοψηφια των ενεργων παικτων θα εχει ξεκλειδωσει περισσοτερες πιστες.

      Comment


      • Χτες που επαιξα δε καταφερα να βγαλω νεα πιστα, ολο 1-3, 1-2, 2-3 και φυσικα 1-1... Απορω πως καποιοι τις εχουν βγαλει ολες.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Πήρα νέο φορητό υπολογιστή και επιτέλους έχω στοιχειώδη πρόσβαση στο pc gaming, οπότε γίνεται χαμός.

          Αυτή τη στιγμή παίζω, εκτός από την πολύφερνη νύφη το Halo Reach σε co-op με τον Cpl_Shephard , και το Grand Theft Auto V, συνεχίζοντας έτσι το μεγάλο catch-up στο gaming των 10s που άρχισα πέρσι παίρνοντας Switch. Και μπορώ να πω είμαι πολύ χαρούμενος σχετικά με αυτό.

          Comment


          • Χθες ξεκίνησα το Alien: Isolation που έδινε δώρο το EGS και ως τώρα είναι αρκετά καλό. Αντιμετωπίζεται με σεβασμό το source material, ο διαστημικός σταθμός είναι πραγματικά προσεγμένος, ο ρυθμός του παιχνιδιού σωστός, τα γραφικά/σκιές βοηθούν πολύ για να φτιαχτεί η ατμόσφαιρα αλλά η βάση γι' αυτό φαίνεται να είναι το sound design.

            Comment


            • Εχει ασχοληθει κανεις το Jedi Fallen Order? Εχει πεσει στα χερια μου αυτες τις ημερες και μου αρεσει πολυ. Γενικα εχει πολυ θεμα με το originality καθως φερει στοιχεια απο Dark Souls (bonfires, estus flasks, loss of experience οταν χανεις, stamina bar, light-heavy attack κλπ), εχει το σχεδιασμο του Tomb Raider (semi-open επιπεδα με backtracking καθως αποκτας νεες ικανοτητες καθως και dedicated puzzle περιοχες τυπου tombs) με μπολικα platforming elements απο Uncharted, εχει συστημα μαχης λογικης Sekiro (που βασιζεται στο parry) αλλα με τη δυτικη υλοποιηση που παρουσιαζεται στα τελευταια Assassin's Creed (εννοω οτι δεν ειναι τοσο ακριβες ουτε τα animation των εχθρων ειναι τοσο καθαρα), και τελος τα μπλεκει ολα αυτα και με τα force mechanics τοσο στη μαχη οσο και στα puzzles (που θυμιζουν segments απο Half Life 2 με το gravity gun-portal κλπ). Παροτι δεν κανει τιποτα απο ολα αυτα τοσο καλα οσο τα αντιστοιχα παιχνιδια θα ελεγα οτι σαν συνολο ειναι αρκετα καλο και παρα πολυ διασκεδαστικο. Επιπλεον ειναι πολυ ομορφο σαν παιχνιδι και ειναι τελειο το γεγονος οτι επισκεπτεσαι αρκετους πλανητες που ειναι πολυ καλα σχεδιασμενοι και εχουν τεραστια ποικιλια.

              Το μονο μου παραπονο ειναι πως το παιχνιδι ειναι λιγο glitchy στο base ps4, δεν εχει τοσο θεμα με τα fps αλλα υπαρχουν διαφορα freezes ανα σημεια καθως και ορισμενες αλλες παραφωνιες, οποτε υποθετω οτι θα ειναι καλυτερο οποιος θελει να το δοκιμασει να το κανει σε ενα πιο δυνατο συστημα αν εχει τη δυνατοτητα. Σε γενικες γραμμες παντως ειναι εκπληξη για μενα και θα ελεγα οτι ειναι ενα πολυ καλο Star Wars παιχνιδι που μαλιστα προσφερει μια γεματη single player εμπειρια χωρις distractions (παραδοξως για EA). Θα γραψω λογικα περισσοτερα οταν το τελειωσω!
              Last edited by nooto; 07-01-2021, 02:05 AM.

              Comment


              • Cyber Shadow

                Σκόπευα να πάρω την έκδοση για Switch, αλλά έχασα την έκπτωση προπαραγγελίας και τελικά πήρα την τρίμηνη προσφορά του gamepass για να παίξω αυτό κι άλλα παιχνίδια. Έχοντας βγάλει τρεις πίστες έχω να πω μόνο καλά.

                Φόρος τιμής στο Ninja Gaiden βασικά, ακόμα πιο πολύ απ' ό,τι το The Messenger. Εικόνα/ήχος είναι ακριβώς αυτό που ζητάει κάποιος από ένα τέτοιο παιχνίδι. Στην οθόνη συχνά συμβαίνει μια τρέλα με εχθρούς και turrets και σφαίρες, αλλά ο χειρισμός είναι άμεσος και παρά τις ρετρό παραξενιές (knockback και άμεσος θάνατος στα καρφιά) το γενικό design φαίνεται, ως τώρα, αρκετά σύγχρονο για να μην σε αφήνει να αγαναχτείς. Επίσης, ωραία boss fights. Περισσότερα σύντομα.

                Comment


                • Valhalla
                  Ξεκινησε χλιαρα, μετα ανεβηκε πολυ, αλλα απο ενα σημειο κι επειτα απλα κανεις τα ιδια... Κοψε το λιπος ρε Ubisoft.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Originally posted by Raf View Post
                    Cyber Shadow

                    Σκόπευα να πάρω την έκδοση για Switch, αλλά έχασα την έκπτωση προπαραγγελίας και τελικά πήρα την τρίμηνη προσφορά του gamepass για να παίξω αυτό κι άλλα παιχνίδια. Έχοντας βγάλει τρεις πίστες έχω να πω μόνο καλά.

                    Φόρος τιμής στο Ninja Gaiden βασικά, ακόμα πιο πολύ απ' ό,τι το The Messenger. Εικόνα/ήχος είναι ακριβώς αυτό που ζητάει κάποιος από ένα τέτοιο παιχνίδι. Στην οθόνη συχνά συμβαίνει μια τρέλα με εχθρούς και turrets και σφαίρες, αλλά ο χειρισμός είναι άμεσος και παρά τις ρετρό παραξενιές (knockback και άμεσος θάνατος στα καρφιά) το γενικό design φαίνεται, ως τώρα, αρκετά σύγχρονο για να μην σε αφήνει να αγαναχτείς. Επίσης, ωραία boss fights. Περισσότερα σύντομα.
                    Το παιχνιδι το ειχα στο ρανταρ μου και ειπα να το δοκιμασω με το που βγηκε. Το καλυτερο που μπορεσα να κανω μετα απο 1+ ωρα ισως ηταν απλα να το σβησω γιατι ενιωσα πως δεν παει πουθενα η ολη κατασταση και δεν ηθελα να ξαναμπω σε σκεψεις να το συνεχισω σε καποια αλλη φαση. Δεν ειναι πως ειδα κατι ξεκαθαρα κακο, απλα ενιωσα πως το παιχνιδι δε θα μου δωσει απολυτως τιποτα νεο. Ειναι αυτο που περιμενα, κατι μεταξυ the messenger και shovel knight, αλλα φαινεται να ειναι κατωτερο και των 2. Μπορει να κανω και λαθος φυσικα, αλλα αυτο ενιωσα και επειδη νιωθω εναν κορεσμο με ολα αυτα τα παιχνιδια ειπα να το αφησω στην ακρη. Μακαρι να πεφτω εξω και να το χαρεις ως το τελος οπως και να χει.

                    Comment


                    • Originally posted by Xeno View Post

                      Το παιχνιδι το ειχα στο ρανταρ μου και ειπα να το δοκιμασω με το που βγηκε. Το καλυτερο που μπορεσα να κανω μετα απο 1+ ωρα ισως ηταν απλα να το σβησω γιατι ενιωσα πως δεν παει πουθενα η ολη κατασταση και δεν ηθελα να ξαναμπω σε σκεψεις να το συνεχισω σε καποια αλλη φαση. Δεν ειναι πως ειδα κατι ξεκαθαρα κακο, απλα ενιωσα πως το παιχνιδι δε θα μου δωσει απολυτως τιποτα νεο. Ειναι αυτο που περιμενα, κατι μεταξυ the messenger και shovel knight, αλλα φαινεται να ειναι κατωτερο και των 2. Μπορει να κανω και λαθος φυσικα, αλλα αυτο ενιωσα και επειδη νιωθω εναν κορεσμο με ολα αυτα τα παιχνιδια ειπα να το αφησω στην ακρη. Μακαρι να πεφτω εξω και να το χαρεις ως το τελος οπως και να χει.
                      Κατά σύμπτωση μόλις έπαιζα. Όχι, δεν έχεις άδικο, δεν είναι κάτι το πρωτοποριακό, είναι ένα καλοφτιαγμένο παιχνίδι που κοιτάει στα 80s. Αν έχεις παίξει, σε αντίθεση με εμένα, δεκάδες τέτοια παιχνίδια τα τελευταία χρόνια, είναι λογικό να νιώσεις κορεσμό.
                      Last edited by Raf; 09-02-2021, 01:10 PM.

                      Comment


                      • Originally posted by nooto View Post
                        Εχει ασχοληθει κανεις το Jedi Fallen Order?
                        Το αγορασα στο epic store winter sales, θα το παιξω κάποια στιγμή. Tερμάτισα Cyberpunk 2077, Resident Evil 2 remake, τώρα παιζω Gears 5, μέτα ισως πιάσω αυτό.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Immortals Fenyx Rising.

                          Με κέρδισε το demo του και το είχα στα πλάνα για αγορά κάποια στιγμή. Ωστόσο προέκυψε δωρο στις γιορτές και το άρχισα πριν μια βδομαδα.

                          Μετά το tutorial που το χα ηδη παιξει στο demo, δε μου καναν τόσο κλικ οι πρώτες ώρες. Ωστόσο σιγά σιγά ανέβηκε και πλέον στις 18 ώρες έχω κατα εθιστεί! Μη το αγνοήσετε.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Επιασα το ΣΚ το Bowser's Fury.

                            Πρόκεται για ένα αυτόνομο 3D Mario μικρού μεγέθους που το ενσωμάτωσαν στην επανακυκλοφορία του 3D World στο Switch.

                            Αν εξαιρεσουμε το μικρό του μέγεθος - ούτε 4 ώρες για τερματισμό, περίπου άλλο τόσο για να μαζέψεις τα πάντα - το παιχνίδι άνετα κοιτάει στο μάτια τα Galaxy 2 και Odyssey. Τι τα κοιτάει δηλαδή; Τα βάζει κάτω. Έχει βρει τη χρυσή τομή μεταξύ platform και εξερεύνησης. Ενας ιδανικός συνδυασμός Odyssey και 3D World, μικρά segments / mini stages στα οποία έχεις και πραγματα να μαζέψεις χωρίς να το παρακάνει, κι όλα αυτά παντρεμένα σε έναν μεγαλο ενοιαίο κόσμο για πρώτη φορά σε παιχν΄΄ιδι Mario. Σαν κάποιος να σκεφτηκε "οκ πως θα βάλουμε world map και levels μαζί;".
                            Κρίμα που τελείωσε τόσο σύντομα. Μου μένουν τα τελευταία 17 shines. Απ' την άλλη όντας τοσο μικρό και συμπαγές σίγουρα θα ξανασχοληθώ μαζί του.

                            Πρέπει με κάποιο τρόπο να το παίξετε. Κατανοώ ότι μόνο του δε δικαιολογεί τα 45-50€ αλλά βρείτε τρόπο κάποια στιγμή.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Originally posted by Ramparter View Post
                              Επιασα το ΣΚ το Bowser's Fury.

                              Αν εξαιρεσουμε το μικρό του μέγεθος - ούτε 4 ώρες για τερματισμό, περίπου άλλο τόσο για να μαζέψεις τα πάντα - το παιχνίδι άνετα κοιτάει στο μάτια τα Galaxy 2 και Odyssey. Τι τα κοιτάει δηλαδή; Τα βάζει κάτω.
                              Βάζει κάτω Odyssey και Galaxy; Βαρύ. Αλλά να μου πεις, η Nintendo δεν το 'χει σε τίποτα να ξεπερνάει τον εαυτό της (και όλους τους άλλους).

                              Comment


                              • Όπως ειπα ειναι μικρο αλλα επειδη ειναι μικρο εχει το θετικο οτι η εμπειρια παραμενει συμπαγής και δεν κουραζει. Για παραδειγμα στο Odyssey ειχες πολλα moons να βρεις σε καθε πιστα με αποτελεσμα να γυρνας στα ιδια και τα ιδια μερη μετα απο λιγο. Απ την αλλη στο Galaxy οπως και στο 3D World εχεις να κανεις με διαδρομες που είναι μεν fun και challenging αλλα δεν εχουν κατι να σου δωσουν μετα την ολοκλήρωση τους. ΟΚ στο 3d world εχεις να βρεις τα πρασινα stars αλλα παλι νιώθεις ΄΄οτι εισαι σε μια γραμμική διαδρομή καθώς η πίστα έχει αρχή και τέλος. Εδω τα πραγματα διαφερουν, υπαρχει κατα μία εννοια η εισοδος της πιστας και ο τελικός ας πουμε προόρισμος αλλα δεν υπάρχουν strict όρια. Μπορείς να μπεις απ το ενδιαμεσο μιας πιστας και να φύγεις επίσης.
                                Το Bowser's Fury χθες το εκαψα, δεν ηθελα να το αφησω, ενιωθα οτι συνεχως ειχα πραγματα να κανω και μερη να δω κα το εκπληκτικο ειναι ο τροπος που ολες οι πιστες βρισκονται στον ιδιο κοσμο, ετσι ενω εχεις παρει μολις το 4ο shine σε εναν φαρο (ας ουμε καθε φαρος ειναι μια "πιστα"), βουτας στη θαλασσα και σε λιγα δευτερολεπτα εισαι στον διπλανο φαρο και ψάχνεις το 3ο shine που είχες αφήσει.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X