Announcement

Collapse
No announcement yet.

Last Window: Midnight Promise

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Δε το έπαιξε κανείς το Last Window;

    Το άρχισα χθες, είμαι ακόμα στην αρχή, και φαίνεται να πατάει πάρα πολύ στα χνάρια του Hotel Dusk (σε όλα). Το είχα ευχαριστηθεί πάρα πολύ το τελευταίο οπότε ήταν θέμα χρόνου να πιάσω το sequel.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • #17
      Τέλος το Last Window.

      Δεν έχω να πω και πολλά καθώς, σε γενικές γραμμές, ήταν, πάνω κάτω, αυτό που περίμενα. Hotel Dusk 2 μέχρι το κόκκαλο, πατώντας ακριβώς στο πρώτο τίτλο σχεδόν σε όλα. Ακόμα και το setting του παιχνιδιού δεν αλλάζει καθώς όλο το story λαμβάνει χώρα σε ένα πρώην ξενοδοχείο.

      Θετικό σε σχέση με το Hotel Dusk είναι το γεγονός ότι το παιχνίδι σχεδόν δε σε αφήνει αυτή τη φορά να περιπλανιέσαι στη τύχη, μιας και εδώ κάνει απόλυτα σαφές το τι πρέπει να κάνεις και που να πας κάθε φορά. Οι γρίφοι βασίζονται, ευτυχώς, σε λογικές σκέψεις ενώ, με εξαίρεση 1-2 περιπτώσεις που με έπιασαν απροετοίμαστο λόγω της ιδιαίτερης χρήσης του DS, δε με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα.

      Όπως και στους άλλους τίτλους της Cing, ο αριθμός των γρίφων είναι αρκετά μετριασμένος σε σχέση με την έμφαση που δίνεται στους διαλόγους και, σε ειδικές περιπτώσεις, στις σωστές επιλογές που πρέπει να κάνεις σε αυτούς. Επιλογές πάντως που δύσκολα θα κάνεις λάθος αν δίνεις προσοχή στα γεγονότα του παιχνιδιού. Εξάλλου εκεί βασίζεται όλο το concept, στο να κατανοήσεις δηλαδή τι παίζει με συγκεκριμένα γεγονότα.

      Κατά τ’ άλλα, όμορφο (ψιλό light) noir ύφος, jazz μουσική, μουντές αποχρώσεις, αρκετά σύγχρονο και λειτουργικό interface για p&c adventure, ιδιαίτερος σχεδιασμός των χαρακτήρων και πετυχημένες εκφράσεις στα πρόσωπα και τις κινήσεις τους κατά τη διάρκεια των διαλόγων (πάντα ανάλογα με τις εξελίξεις βεβαίως βεβαίως). Όπως και το Hotel Dusk, καταφέρνει να σε βάλει στο κλίμα και...έχει στυλ.

      Σε σχέση με το Hotel Dusk πάντως, προσωπικά, βρήκα όλο το πακέτο (σενάριο, χαρακτήρες, ατμόσφαιρα) λίγο πιο αδύναμο. Ειδικά οι χαρακτήρες (εύκολα το δυνατότερο σημείο του Hotel Dusk), με απογοήτευσαν λιγάκι σε σχέση με το prequel. Δεν είναι ότι είναι μονοδιάστατοι ή απλοί (τουλάχιστον όχι όλοι), απλά οι αντίστοιχοι του Hotel Dusk με είχαν εντυπωσιάσει περισσότερο. Το σενάριο παρουσιάζει ενδιαφέρον και ειδικά προς το τέλος κορυφώνεται η εξέλιξή του με αρκετά όμορφο τρόπο.

      Είναι καλός τίτλος και σίγουρα οι fans του πρώτου θα το ευχαριστηθούν απλά, σαν εμπειρία, εκείνη του Hotel Dusk που φάνηκε πιο δυνατή.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #18
        Εγώ από την άλλη πιστεύω το αντίθετο. Οι χαρακτήρες, το setting και η πλοκή μου άρεσαν περισσότερο στο δεύτερο παιχνίδι.

        Είναι κρίμα που έκλεισε η cing πάντως.
        https://www.emulator-zone.com
        I am an iteration closer to my desired solution!
        The World Ends With You

        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
        Castlevania Lords of Shadow

        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
        Hyperdimension Neptunia

        Comment


        • #19
          Ναι ρε γαμώτο πολύ κρίμα. Πολύ θα ήθελα να δω ένα adventure της σε home console με τη συνοδεία ενός normal διαστάσεων budget.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #20
            Όλα της τα παιχνίδια μου άρεσαν.
            Hotel Dusk, Last Window, Another Code, Another Code R.
            Το καλύτερο νομίζω πως είναι το Another Code R.
            https://www.emulator-zone.com
            I am an iteration closer to my desired solution!
            The World Ends With You

            I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
            Castlevania Lords of Shadow

            I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
            Hyperdimension Neptunia

            Comment


            • #21
              Το τελευταιο το σνομπαρει ο Loggo επειδη ειναι για Wii
              Do a barrel roll!

              Comment

              Working...
              X