Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kingdom Hearts 358/2 Days

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kingdom Hearts 358/2 Days

    Ξεκίνησα να το παίζω και εγώ και είπα να κάνω ένα τοπικ για να μιλάμε για αυτό το παιχνίδι.

    Μέχρι τώρα έχω παίξει γύρω στις 10 ώρες και μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

    Τα γραφικά είναι τα καλύτερα που έχω δει σε παιχνίδι του ds.Η μουσική είναι και αυτή πολύ καλή,αλλά είναι όλα κομμάτια που έχουμε ακούσει σε προηγούμενα kingdom hearts παιχνίδια...

    Το panel σύστημα μου άρεσε και αυτό πολύ και το θεωρώ πολύ έξυπνο.Στην ουσία ο χαρακτήρας σου είναι πλήρως παραμετροποιήσιμος και μπορείς ανά πάσα στιγμή να καθορίσεις αν θα έχει κλίση στην μαγεία,στην φυσική επίθεση ή και στα δύο.

    Θεωρώ επίσης πολύ θετικό το ότι πλέον τα ξόρκια είναι πολύ ισχυρά και χρήσιμα.Δεν προκαλούν απλώς μεγάλο damage,αλλά έχουν και added effects όπως πχ ένα blizzard spell μπορεί να παγώσει έναν εχθρό ή ένα fire έχει πιθανότητα να τυλίξει ένα heartless στις φλόγες με αποτέλεσμα να χάνει hp όλη την ώρα.

    Τα challenges τα βρήκα πολύ ωραία προσθήκη και μερικά από αυτά τα βρήκα και πολύ έξυπνα.(πχ να νικήσεις έναν συγκεκριμένο ιπτάμενο εχθρό χωρίς πολλά άλματα)Έχει βγάλει αρκετά αλλά όχι με καλό grade,περιμένω λίγο να δυναμώσω και θα τα ξαναπροσπαθήσω έπειτα.

    Από ότι φαίνεται η μάχη είναι πιο συμμαζεμένη σε σχέση με αυτήν του kingdom hearts 2 και λιγότερο χαοτική.Δεν υπάρχουν τόσο τρελά combos και απαιτείται πιο στρατηγική προσέγγιση.Το block και η εκμάθηση του pattern των εχθρών βοηθαέι πολύ περισσότερο από όσο αρχικά φαίνεται.

    Όσον αφορά την ιστορία,μου αρέσει πολύ αλλά ΔΕΝ απευθύνεται σε κάποιον που δεν έχει παίξει τα προηγούμενα kingdom hearts γιατί δεν πρόκειται να καταλάβει Χριστό.Μου αρέσει που βλέπουμε τα πράγματα από την οπτική γωνία της οργάνωσης 13.Η Xion φαίνεται να λέει πολλά σαν χαρακτήρας,άντε να δούμε.Το theme της πάντως είναι από τα πιο μελαγχολικά κομμάτια που έχω ακούσει.

    Μια ερώτηση προς αυτούς που το έχουν προχωρήσει.Πως ανεβαίνει το rank;Ανεβαίνει όσο προχωράει η ιστορία ή απαιτείται ολοκλήρωση mission/challenges;Είμαι ακόμη novice rank.

    Νarcissus όταν ξαναβρεθούμε να παίξουμε κανα mission για να δείρουμε κανένα heartless.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

  • #2
    Το Rank ανεβαίνει καθώς προχωράς την κεντρική ιστορία. Έχω την εντύπωση πως γίνεται απλά αυτόματα σε συγκεκριμένα σημεία χωρίς να χρειάζεται να έχεις κάνει κάτι.
    Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
    ---------------------
    animEΛ_ΛΑΣ

    Comment


    • #3
      Έχω τελειώσει το παιχνίδι εδώ και μερικές μέρες (το τέλος πολύ συγκινητικό!). Στο διάστημα που μεσολάβησε η εμπειρία καταστάλαξε μέσα μου και το μόνο που έχω να πω είναι ότι με άφησε ενθουσιασμένο. Η ιστορία του είναι πολύ ολοκληρωμένη. Ok, μόνο για όσους έχουν ασχοληθεί με τα υπόλοιπα αλλά thank God ανήκω σε αυτούς... χεχε
      Με άγγιξε τρομερά η αγωνία του Roxas να μάθει το νόημα της ύπαρξής του και να επιβεβαιώσει το αυθύπαρκτό του καθώς και το πάθος με το οποίο διεκδικούσε το τελευταίο ("MY HEART BELONGS TO ME!").
      Τώρα ξεκίνησα πάλι το ΚΗ2 που μετά το Days φαντάζει σαν μια καινούρια εμπειρία. Έχοντας γνωρίσει τον Roxas μέσα από το Days, δεν ήθελα να ξυπνήσει ο Sora, δεν ήθελα... το παραδέχομαι.

      Όντως, τα ranks ανεβαίνουν αυτόματα σε ορισμένα σημεία καθώς προχωράς μέσα στο παιχνίδι. Και όταν συμβαίνει αυτό νέα αντικείμενα γίνονται διαθέσιμα από το moogle.
      Η μαγεία και εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμη και πάντα διάλεγα όπλα με versatility, διότι μου επέτρεπε να χτυπάω από απόσταση ορισμένα ισχυρά bosses ενώ πολλές φορές έκανε πολύ μεγάλη ζημιά.
      Με τα challenges δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα. Μόνο στην αρχή ίσα-ίσα για να πάρω το haste.

      Ναι Deus, I 'm looking forward to it!

      Comment


      • #4
        Πάντως το παιχνίδι είναι αρκετά καλό... Δν με πείραξε που είναι λίγο επαναλαμβανόμενο σε μερικές φάσεις...

        Ιστορία είναι λίγο αδύναμη πιστέυω σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά το multiplayer του είναι αρκετά γαμάτο!!
        sigpic

        Comment


        • #5
          Βασικά η ιστορία δεν έχει ιδιαίτερα κοσμοσυγκλονιστικές πλευρές όσο το πρώτο περισσότερο και το 2ο αργότερα. Απλώς εμβαθύνει πολύ στους χαρακτήρες του οργανισμού, κυρίως τους Roxas-Axel και αρκετά τους υπόλοιπους που στο KHII απλώς τους είχαμε περισσότερο ως boss χωρίς ιδιαίτερες πληροφορίες. Εμένα μου άρεσε επειδή τελείωνε και δεν άφηνε πολλά πράγματα ανοιχτά. Αν και έδωσε μερικά hints προς το Birth by Sleep
          Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
          ---------------------
          animEΛ_ΛΑΣ

          Comment


          • #6
            Συνεχίζω να παίζω και εγώ το παιχνίδι.Είμαι στις 150 μέρες και έχω παίξει 25 ώρες περίπου μέχρι τώρα.Είναι πολύ ενδιαφέρον.Δεν θεωρώ ότι αν δεν έχεις παίξει τα υπόλοιπα(όπως εγώ)δεν μπορείς να παίξεις αυτό.Εκτός από λίγα σημεία που δεν κατάλαβα το παιχνίδι είναι γύρω απ'την organisation και ο καθένας μπορεί να παρακολουθήσει τα τεκτονόμενα.Πάντως μου αυξάνει όλο και περισσότερο το κίνητρο να παίξω τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς.Ένα ps2 κανείς???Θέλω να παίξω και αυτό το gb παρότι δεν μου αρέσουν games με κάρτες.
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • #7
              Telika ti einai to /2?

              BTW den tha xaseis sxedon tipote an den paikseis tou Gameboy Advance, to story einai arketa paremferes.
              Paikse to 1 kai to 2 sto PS2 pou aksizoun polla.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Εγώ όπως το καατάλαβα, και είδα βέβαια και σε άλλα φόρουμ να εκφράζεται η ίδια άποψη, το 358 Days over 2 έχει το νόημα 358 ημέρες τις οποίες μοιράστηκε με 2 άλλα πρόσωπα, τους μοναδικούς φίλους του AXel και Xion.

                Comment


                • #9
                  Συνεχίζω το παιχνίδι.Είμαι στις 256 μέρες και το χρονόμετρο γράφει 40 ώρες!Όσο προχωράω κολλάω και περισσότερο!Με βλέπω μετά τον τερματισμό να συνεχίζω για να ξεκλειδώσω και να παρω τα πάντα όλα!!!
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • #10
                    Σίγουρα αξίζει τουλάχιστον να πάρεις όλα τα item chests και να γεμίσεις τις μπάρες από όλες τις αποστολές. Δίνει αρκετά καλό unlock ως ανταμειβή ;)
                    Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                    ---------------------
                    animEΛ_ΛΑΣ

                    Comment


                    • #11
                      Εγώ δεν το κατέχω, αλλά από ότι έπαιξα σε emulator λίγο πριν λίγους μήνες μου άφησε πολύ καλή εντύπωση.
                      Δεν έχω παίξει κανένα kingdom hearts, αλλά έψαχνα μήνες για αυτό το θέμα, (το 1 είναι GTP
                      δεν χρειάζετε να το παίξεις, ούτε είδα κανένα cutscene για αυτό) από το 358/2 days είδα όλα
                      τα cutscenes, και έχω κατεβάσει τα αγαπημένα μου.(JP version FTW!!!)

                      Κατά την άποψή μου το /2 σημαίνει πριν από το 2, δηλαδή 358 ημέρες πριν από το kh2

                      Comment


                      • #12
                        το 1 είναι GTP δεν χρειάζετε να το παίξεις, ούτε είδα κανένα cutscene για αυτό
                        Ela twra mhn akouw tetoia kai ta pairnw, dhladh den aksizei kan na sxoliasw thn dhlwsh...
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #13
                          Να ρωτήσω κάτι; Για κάποιον που δεν έχει παίξει ακόμα το 2 έχει πολλά σπόιλερς;
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #14
                            Efoson to 2 einai meta to 358/2 enweitai pws den yparxoun spoilers.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #15
                              Βασικά ναι, κάνει spoiler την εισαγωγή του 2, επειδή ξέρεις τι ακριβώς έχει γίνει, ενώ όταν το 2 άρχιζε ήσουν σε μια κατάσταση που αρχικά ψιλιαζόσουν αλλά δεν ήξερες τι ακριβώς έχει γίνει. Αλλά δεν είναι τίποτα το τραγικό νομίζω και δεν χαλάει την όλη ιστορία του παιχνιδιού.
                              Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                              ---------------------
                              animEΛ_ΛΑΣ

                              Comment

                              Working...
                              X