Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απολογισμος του gaming της τελευταιας 10ετιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Δε νομίζω πώς είναι μία άσκοπη διαδικασία η κοινωνικοποίηση.
    Δεν ειπα ποτε κατι τετοιο, απλα πιστευω οτι με οτιδηποτε μπορει να καει καποιος αν δεν υπαρχει μετρο. Προσωπικα τα τελευταια χρονια, περα απο φασεις που εχω καποιο πολυ εθιστικο game στα χερια μου, παιζω πολυ λιγες ωρες την ημερα μονος μου και λιγο περισσοτερο με παρεα (στις γιορτες λιωσαμε αρκετα στο pro). Δε βλεπω γιατι αυτο να ειναι διαφορετικο απο το να δεις μια ταινια μονος σου ή με παρεα, να ακουσεις μουσικη στο σπιτι σου ή εξω οταν εισαι με κοσμο ή να διαβασεις ενα βιβλιο για να περασει η ωρα.

    Απο το καλοκαίρι μέχρι το Νοέμβριο είχα λιώσει το 360, είχα τερματίσει περίπου 10 παιχνίδια, ποσό για εμένα πανύψηλο και η διαφορά στον εαυτό μου ήταν μηδενική. Τίποτα, απολύτως τίποτα.
    Μου έκαναν για τη πρωτοχρονιά δώρο το "Μικρό Πρίγκηπα" του Εξιπερί και αφού το τέλειωσα ένιωσα άλλος άνθρωπος. Γι'αυτό σε παρακαλώ μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
    Για μενα δε "περναει" αυτο το επιχειρημα. Που ξερω εγω τι παιχνιδια επαιξες. Συγκρινεις δυο μεσα οπως ειναι τα βιβλια και τα games, συγκρινωντας προϊοντα τους; Με αυτη τη λογικη να διαβασω και γω το τελευταιο βιβλιο του Μουρατιδη, να παιξω και Braid και μετα να αποφανθω "καμια σχεση τα βιβλια, τα games ειναι πολυ πιο πανω". Εσυ συγκρινεις ανομοια πραγματα, εγω το μονο που ειπα ειναι οτι προκειται για παρομοιες ασχολιες, το τι θα επιλεξει ο καθενας να διαβασει ή να παιξει ειναι τελειως αλλη ιστορια.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #32
      Όχι, εμείς οι gamers τα χώνουμε που και που στα games επειδή ίσως μας έρχονται περίεργες αναλαμπές. Απο το καλοκαίρι μέχρι το Νοέμβριο είχα λιώσει το 360, είχα τερματίσει περίπου 10 παιχνίδια, ποσό για εμένα πανύψηλο και η διαφορά στον εαυτό μου ήταν μηδενική. Τίποτα, απολύτως τίποτα.
      Μου έκαναν για τη πρωτοχρονιά δώρο το "Μικρό Πρίγκηπα" του Εξιπερί και αφού το τέλειωσα ένιωσα άλλος άνθρωπος. Γι'αυτό σε παρακαλώ μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
      Όταν έπαιξα το Shadow of the Colossus ένιωσα άλλος άνθρωπος. Όταν διάβασα το μικρό πρίγκηπα ένιωσα κάπως όμορφα αλλά μέχρι εκεί. Όταν είδα τη Λολίτα ένιωσα απίστευτη βαρεμάρα. Το μόνο πλεονέκτημα είναι πως το δεύτερο μου πήρε μόνο ένα απόγευμα από το χρόνο μου ενώ το πρώτο μια βδομάδα (το τρίτο μου πήρε παραπάνω ). Το τι θα αποκομίσει κάποιος από μία εμπειρία είναι πολύ σχετικό και άκρως προσωπικό.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #33
        Originally posted by straier
        Το τι θα αποκομίσει κάποιος από μία εμπειρία είναι πολύ σχετικό και άκρως προσωπικό.


        Σίγουρα, απλά παρατήρησα μία συμπεριφορά μου, τη κατέγραψα και έβγαλα αποτελέσματα. Δε περιμένω απο όλους τους ανθρώπους να συμπεριφερθούν όπως και εγώ στα ίδια βιβλία και παιχνίδια.
        Και σημειωτέον, βάζω το Shadow of Colossus στην ίδια κατηγορία με το Braid.


        Originally posted by Ramparter
        Που ξερω εγω τι παιχνιδια επαιξες.


        Έπαιξα καμιά δεκαριά απο τα αντιπροσωπευτικά παιχνίδια, όπως το Bioshock, το Halo 3, το Call of Duty 4, το Resident Evil 5, το Fable II και άλλα. Αντίστοιχα διάβασα ένα απο τα αντιπροσωπευτικά δείγματα του βιβλίου. Χωρίς επιτήδευση, απλά αυτά ας το πούμε βρέθηκαν μπροστά μου.
        Φυσικά ο κόσμος όταν αναφέρεται σε βιβλίο δεν εννοεί Μουρατίδη (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) όπως και Braid όταν αναφέρεται σε παιχνίδια.
        Και κάτι άλλο. Το Braid είναι φοβερό παιχνίδι, απ'όσο ξέρω τουλάχιστον λόγω της περιορισμένης εμπειρίας μου. Περιέχει πολλά έξυπνα νοήματα και είναι ώριμα δωσμένο. Κοίταξε όμως πόσο διθύραμβο έχει λάβει αυτός ο τίτλος για κάτι τέτοιο. Σημαίνει κάτι αυτό, έτσι; Σημαίνει κάτι σημαντικό για τα στάνταρ του μέσου που υπηρετεί.

        Εσύ απλά διάλεξες ένα βιβλίο πολύ χαμηλό στα στάνταρ των βιβλίων (νομίζω) και αντίστοιχα ένα παιχνίδι πολύ ψηλά στα στάνταρ των παιχνιδιών (είμαι σίγουρος). Επιτηδευμένη επιλογή παραδειγμάτων, άκυρος ο συλλογισμός σου.

        Όπως και να'χει, στέκομαι σε αυτό ακριβώς..

        Originally posted by Ramparter
        Καμια φορα εχω την αισθηση οτι οι gamers οι ιδιοι τα χωνουμε στα games για να "μη μας την πουν" οτι ασχολουμαστε με παιχνιδια κλπ. Ενα ειδος ψυχαγωιας ειναι, σα να βλεπεις ταινιες, να διαβαζεις βιβλια, να ακους μουσικη...


        ...που, φαινομενικά τουλάχιστον, ισοσταθμίζει τα βιντεοπαιχνίδια με τη μουσική ή τα βιβλία. Απο τη μία, καταλαβαίνω τι θες να πεις, πως όλα αυτά μπορούν να σε εξυπηρετήσουν ψυχαγωγικά...έτσι είναι, ή μάλλον είναι και έτσι, γιατί οι διαφορά στα υπόλοιπα άλλα μέσα που παρέθεσες είναι πως οι άνθρωποι μπορούν να βρουν κάτι πολύ πιο μεγάλο και σπουδαίο σε αυτά. Δε μπορείς απλά να τα βάζεις στο ίδιο μήκος κύματος... Σε μια ενδεχόμενη, έξυπνη χούντα βιβλία θα καίγονται, μουσική θα λογοκρίνεται, κάποιες ταινίες μπορεί και να απαγορεύονται. Γιατί; Γιατί αποτελούν φορείς ιδεών και ελεύθερης σκέψης. Τα βιντεοπαιχνίδια πιθανότατα, ευπρόσδεκτα θα είναι.
        Για λόγους σαν και αυτόν αδυνατώ να δεχθώ την ισοστάθμιση, όσο πολύ και αν μου αρέσει να ασχολούμαι με τα βιντεοπαιχνίδια και τη βιομηχανία τους.

        Με συγχωρείς εάν και όποτε επιδεικνύω υπερβάλλοντα ζήλο στις πεποιθήσεις μου μα απλά δεν αντέχω την ισοπέδωση, όχι πως συμβαίνει εκ μέρους σου αλλά στο ίντερνετ μπορείς να βρεις άτομα να λένε πολλά τέτοια. Ας πούμε πως έχω ψυχολογικά τραύματα απο το art of gaming.

        Comment


        • #34
          Εγώ πάντως καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο Raphael και συμφωνώ μαζί του.

          Όσον αφορά τη σύγκριση με τη τηλεόραση, για μη παρεξηγηθεί αυτό που είπα. Την έκανα κυρίως λόγω της νοοτροπίας των videogames τα οποία και, ως δεύτερη τηλεόραση, επικεντρώνουν σχεδόν αποκλειστικά στο entertainment κομμάτι, δε πάνε παραπέρα. Ακόμα κι όταν αποπειραθούν όμως, το κάνουν πολύ επιφανειακά. Καταλαβαίνω τη λογική με την οποία γίνεται η σύγκριση με το βιβλίο, το κινηματογράφο κλπ, και στη βάση του συλλογισμού συμφωνώ. Πρακτικά όμως, απέχουν πολύ. Ο κινηματογράφος, η μουσική και το βιβλίο δε μένουν μονάχα στο entertainment κομμάτι.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #35


            Έπαιξα καμιά δεκαριά απο τα αντιπροσωπευτικά παιχνίδια, όπως το Bioshock, το Halo 3, το Call of Duty 4, το Resident Evil 5, το Fable II και άλλα. Αντίστοιχα διάβασα ένα απο τα αντιπροσωπευτικά δείγματα του βιβλίου. Χωρίς επιτήδευση, απλά αυτά ας το πούμε βρέθηκαν μπροστά μου.
            Φυσικά ο κόσμος όταν αναφέρεται σε βιβλίο δεν εννοεί Μουρατίδη (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) όπως και Braid όταν αναφέρεται σε παιχνίδια.
            Και κάτι άλλο. Το Braid είναι φοβερό παιχνίδι, απ'όσο ξέρω τουλάχιστον λόγω της περιορισμένης εμπειρίας μου. Περιέχει πολλά έξυπνα νοήματα και είναι ώριμα δωσμένο. Κοίταξε όμως πόσο διθύραμβο έχει λάβει αυτός ο τίτλος για κάτι τέτοιο. Σημαίνει κάτι αυτό, έτσι; Σημαίνει κάτι σημαντικό για τα στάνταρ του μέσου που υπηρετεί.

            Εσύ απλά διάλεξες ένα βιβλίο πολύ χαμηλό στα στάνταρ των βιβλίων (νομίζω) και αντίστοιχα ένα παιχνίδι πολύ ψηλά στα στάνταρ των παιχνιδιών (είμαι σίγουρος). Επιτηδευμένη επιλογή παραδειγμάτων, άκυρος ο συλλογισμός σου.
            Δε προσπαθησα να αποδειξω οτι ειναι ανωτερα τα games απο τα βιβλια, αλλα να σου δειξω οτι ειναι λαθος να συγκρινεις τα δυο αυτα μεσα λαμβανωντας υποψιν σου τα αντιπροσωπευτικα οπως λες δειγματα του καθενος.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #36
              Φυσικά και είναι λάθος να τα συγκρίνεις, δε συγκρίνονται.

              Comment


              • #37
                Νομίζω η ενδιαφέρουσα συζήτησή σας ξεκίνησε από την έννοια "παραγωγικό", αλλά κανείς δεν όρισε τι θεωρεί παραγωγικό.
                Όσο για το αίσθημά σου Ράφαελ με τον Μικρό Πρίγκιπα, νομίζω, πέρα από το ρομαντισμό του βιβλίου, είχε να κάνει με το impact που σου προξένησε, λόγω της ανοικείωσης που είχες με τέτοιου είδους βιώματα, ιδέες ή εμπειρίες. Δεν εννοώ πως διάβασες κάτι για πρώτη φορά, αλλά πως αν όλη σου τη ζωή διάβαζες παρόμοια βιβλία και μια μέρα έπεφτε στα χέρια σου ένα (αξιόλογο) video-game, θα ένιωθες ακριβώς το ίδιο πράγμα, έστω και σε διαφορετική ένταση.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Imrahil
                  Νομίζω η ενδιαφέρουσα συζήτησή σας ξεκίνησε από την έννοια "παραγωγικό", αλλά κανείς δεν όρισε τι θεωρεί παραγωγικό.


                  Πιστεύω πως μπορούμε να κάνουμε μία λογική συζήτηση χωρίς να καταφεύγουμε σε πλατειασμούς, περιττές αναλύσεις και δυσθεώρητα πολλά παρακλάδια.

                  Originally posted by Imrahil
                  Όσο για το αίσθημά σου Ράφαελ με τον Μικρό Πρίγκιπα, νομίζω, πέρα από το ρομαντισμό του βιβλίου, είχε να κάνει με το impact που σου προξένησε, λόγω της ανοικείωσης που είχες με τέτοιου είδους βιώματα, ιδέες ή εμπειρίες.


                  Εε, δε νομίζω.

                  Comment


                  • #39
                    [ακολουθει παρλα για τα fps, οποιος δεν γουσταρει δεν διαβαζει ]

                    Tο gaming και γενικα η τεχνολογια εγιναν πιο αποδεκτα στον κοσμακη σε συγκριση με το 1999-2000, δεν θα διαφωνησω με κανεναν που το ειπε αυτο, να πω ομως και εγω 2 πραματα που παρατηρησα κυριως στα FPS, καταρχην ολοι ξερουμε πως το μεγαλο μπαμ στις κονσολες το εκανε το goldeneye ( το οποιο τυχαινει να ειναι και το πρωτο μου fps ) και μετα ακολουθησε η σειρα halo, τα cod δεν τα αναφερω γιατι ξεκινησαν απτο pc, ουτε τα medal of honour γιατι οτι βγηκε στο PSX μπροστα στο allied assault ητανε ανυπαρκτο ( οπως και πολλα WW2 fps που βγηκανε χρονια μετα το mohaa )

                    Ολοι παρατηρησαμε πιστευω ποση επιτυχια ειχε η συγκεκριμενη κατηγορια σε πλατφορμες που κανονικα πριν 10 χρονια δεν θα πουλαγε ουτε τα μισα σε συγκριση με την τελευταια γενια που βρισκομαστε τωρα, το κακο imo δεν ειναι οτι εχουν μεινει πολυ λιγα περιθωρια βελτιωσης στο ειδος αλλα οτι εχουν βγει παιχνιδια στην συγκεκριμενη κατηγορια στα παλιοτερα χρονια τα οποια μπορει να χωλαινουν στον τεχνικο μερος αλλα σε ολους τους αλλους τομεις ταιζουν σκονη την σαβουρα που μας ταιζουν σημερα ( infinity ward ακους ? ) heck εχω δει παιχνιδια του 99 και του 2001 να εχουν πιο καλο ΑΙ απο κατι αλλα σημερα που το single player campaign το εχουν φτιαξει στο ποδι.

                    Kαι ναι οσο θα υπαρχουν παιχνιδια σαν το stalker ή τα campaign των halo στο xbox (τελειως διαφορετικα παιχνιδια τελειως διαφορετικες πλατφορμες απλα μιλαω για το ποσο προσεγμενα ειναι στο single ) θα υπαρχει και σοβαρος κοσμος που θα ασχολειται με το single player στα FPS περα απτον average joe.

                    Αυτη ητανε η θετικη παρατηρηση, παμε τωρα στην αρνητικη, θυμαμαι χαρακτηριστικα απτο 2001 και μετα ολοι οι quakers να τρολλαρουν τα φορουμ UTαδων, αλλα ακομα πιο πολυ στα φορουμ των CSαδων, α και ου cs is for kids, real men play quake κλπ ελα ομως που το cs εγινε μοδα και πλακωσε κοσμος απο παντου στα netcafe, μετα βγηκε το πρωτο cod αρχισαν πολλοι να το παρατανε για παρτυ, ή να παιζουν στο battlefield 1942 ή οτι αλλο fps εβγαινε τοτε που τους εκανε κλικ, μετα τσουπ βγαινει cod2 γινεται μοδα κι αυτο, ταυτοχρονα σχεδον ξεκιναει μια τρελα με το lineage και ξαφνικα βλεπουμε 2 παιχνιδια να εχουν αποροφησει μεγαλο κοσμο που ειχε λιωσει τοσες ωρες στο cs, ταυτοχρονα οσοι παιζανε cod1 αποκαλουσαν νουμπαδες ( και ειχαν εν μερη δικιο ) οσους παιζανε cod2, οπως και οι csαδες αποκαλουσανε νουμπαδες τους cod1 players πιο παλια

                    Ε βγαινει τελη 2004 το cs source και αρχιζει το ιδιο τροπαριο, τρολλαρουν οι "παλιοι" csαδες τους νεους στο gotfrag ή οπου αλλου τους βρισκουν, "cs 1.6 is for men css is for kids μπλα μπλα " που νταξει τα πρωτα χρονια τι να πουνε και οι παικτες του source, 4 πιστες και 1 μοντελο για καθε πλευρα ( ct / terrorist ) hit registration της πλακας ( αλλου εριχνες το μονοσφαιρο ακινητος αλλου το μετραγε ) server της πλακας με 70choke κ.ο.κ

                    Fast forward παμε 2007 βγαινει cod4, εκει αρχιζει και το απειρο το κραξιμο απτους σκληροπυρηνικους cod2 players ( α και ου τα οπλα δεν κλωτσανε, εχει την νουμπια το P90 εχει βλαμμενα περκ στα το martyrdom μπλα μπλα ) παρολαυτα ο κοσμακης ακολουθει την μοδα αφηνει το cod2 και καιγεται ατελειωτες ωρες στο cod4

                    Φτανουμε ετος 2010, τα CSS και cs 1.6 θεωρουνται απτον average joe " too hardcore " με απειρους υποτιθεμενους cheaters και Hitboxes της πλακας ( αυτο ισχυει εν μερει μονο για το condition zero ιμο ) dhladh παιχνιδια που τα επαιζε ο λαος πριν χρονια και ειχανε γινει τοσα τουρνουα ξαφνικα εγιναν απροσιτα και πηγανε ολοι σε ρηχα παιχνιδακια σαν το MW2 οπου τα οπλα κλωτσανε σαν αεροβολα και κερδιζεις βραβειο ακομα και οταν κανεις death streak :S

                    Εν κατακλειδι γιατι φανταζομαι γινομαι κουραστικος, το 2002 αμα επαιζες cs σε εκραζαν αλλοι που παιζανε πιο προχωρημενα fps και σε ειχανε για νουμπα που απλα ακολουθει την μοδα , σημερα αμα επιμενεις να παιζεις cs θα σε κραζουν οι νουμπαδες / casuals και ua σε λενε no life / nerd / καμμενο και τα ρεστα. Αυτο που με ανυσηχει ειναι μηπως χειροτερεψει ακομα η κασταση στο μελλον και οποιος παιζει mw2 το 2016 θα τον λενε hardcore

                    Comment


                    • #40
                      Αυτο που με ανυσηχει ειναι μηπως χειροτερεψει ακομα η κασταση στο μελλον και οποιος παιζει mw2 το 2016 θα τον λενε hardcore


                      Απ'ότι έχω καταλάβει, υπήρχε ένας συνεχής κύκλος απο gamers να αποκαλούν ο ένας τον άλλον νουμπάδες, απο Quake σε CS σε COD σε COD2 σε CSS σε COD4 και σε MW2.

                      Οπότε ναι, όποτε βγει κανένα MW3 ή CSSS, τότε αυτοί που θα κράζουν θα είναι οι παίκτες του MW2.

                      Comment


                      • #41
                        Εν τω μεταξύ τα CS (και CSS), COD και Quake είναι τελείως διαφορετικά παιχνίδια.

                        Comment


                        • #42
                          Ναι, λέμε τώρα.
                          Λοιπόν απ'ότι ξέρω, τα Unreal Tournament είναι δημοφιλή παιχνίδια. Το Unreal Tournament III που βγήκε πέρισυ γιατί δεν ακούγεται τόσο; Πήγε κάτι στραβά;

                          Comment

                          Working...
                          X