Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo 3DS - Official Thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Και γαμω θα ειναι ενα φορητο με 3D.

    Ramp, στο chatbox ειχες πει ''καλα ρε 3D χωρις γυαλια που τα διαβαζετε αυτα; Ισως σε 20 χρονια"

    .


    Σε κονσολες απο την επομενη γενια, πιστευω θα υπαρχει 3D χωρις γυαλια σε τηλεορασεις.
    Ground_Zero:

    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

    Comment


    • #47
      Originally posted by Azrael
      Ramp, στο chatbox ειχες πει ''καλα ρε 3D χωρις γυαλια που τα διαβαζετε αυτα; Ισως σε 20 χρονια"

      .
      Ειχα insider info ρε, σας την εφερα κανονικα
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #48
        To 3d θα ειναι μαλλον διαφορετικη τεχνολογια στο ds απο αυτη του ps3.
        Δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα το θεμα,διοτι προς το παρον δεν με ενδιαφερει κιολας ιδιαιτερα,αλλα με καθε επιφυλαξη νομιζω οτι για να παιξουν 3d καποια παιχνιδια στο ps3 θα πρεπει το παιχνιδι να τρεχει στα 60fps,iσως και να τρεχει στα 1080p.Oποτε φανταζομαι οτι λιγοι τιτλοι προς το παρον θα μπορουν να το κανουν σωστα.πχ Wipeout HD,MLB the show,GT5.δλδ τιτλοι στα 1080p-60fps.

        Comment


        • #49
          Originally posted by Dj Solid
          Erm, not really. Αυτο που λες εσυ ειναι τρισδιαστατα γραφικα, αυτο το εχουμε ηδη.

          Το 3D ειναι η ψευδαισθηση οτι αυτο που βλεπεις ειναι οντως τρισδιαστατο, δηλαδη σαν να "βγαινει" απο την οθονη και οχι απλως να ειναι 3d rendered.
          Μα αυτό ξεχωρίζω...Ta 3d γραφικά τα έχουμε εδώ και καιρό.Εδώ μιλάμε για 3d όπως το 3d στο σινεμά.
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • #50
            Originally posted by Dj Solid
            Loggo το 3DS απο οτι λενε θα εχει το συστημα του iPhone με το motion control.

            Τα περι γυαλιων μου θυμιζουν Virtual Boy. Ναι, πλεονη τεχνολογια υπαρχει, οκ, αλλα ειλικρινα, ποσο "φορητο" ειναι ενα συστημα το οποιο δεν σε αφηνει να δεις τιποτε αλλο εκτος απο το παιχνιδι; Κοινως θα επαιζε κανεις το παιχνιδι μεσα στο τρενο, αεροπλανο, πλοιο, δρομο κλπ;

            Επισης σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτοι κατι τετοιο θα μπορουσε να φερει τα φορητα πιο πανω απο τις home consoles σε επιπεδο τεχνολογιας, γιατι σε επιπεδο πωλησεων πιθανον να ειναι 50-50 πλεον.
            Δε μιλάω τόσο για προσπέραση σε τεχνολογικό επίπεδο, αλλά όσον αφόρα την εξέλιξη του medium και, κυρίως, την εμπειρία που θα μπορεί να προσφέρει μια τέτοια πρόταση. Τα Handhelds ανέκαθεν ταλανιζόντουσαν ανάμεσα είτε σε μια περιορισμένης, λόγω hardware, home console εμπειρίας, είτε στη διέξοδο της εναλλακτικής οδού σε επίπεδο software νοοτροπίας. Αν κυκλοφορούσε κάτι τέτοιο, η εμπειρία του να παίζεις Halo πχ εκεί, θα έκανε την αντίστοιχη της, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, home console να μοιάζει με παλαιολιθική πρόταση. Δε συζητάμε καν ότι μια τέτοια πρόταση θα αποτελούσε επανάσταση για το medium.

            Και για να μη παρεξηγηθώ, δε λέω ότι η Nintendo θα δώσει κάτι τέτοιο, στη πραγματικότητα δε δίνω παρά ελάχιστες πιθανότητες. Ήθελα απλά να πω ότι, με τη σημερινή τεχνολογία, κάτι τέτοιο δεν αποτελεί επιστημονική φαντασία πλέον. Ειδικά κάνοντας χρήση γερασμένου hardware. Από κει και πέρα, προφανώς και υπάρχουν ερωτηματικά, από εργονομικής πλευράς, μέχρι ακόμα και στο πως θα μπορούσε να προωθηθεί μια τέτοια πρόταση.

            Όσον αφόρα το θέμα της Sony που αναφέρθηκε.

            Εάν η Sony αρκούνταν στην απλή εισαγωγή της 3D απεικόνισης, και απλά μας έλεγε «παίξτε ότι παίζατε, με τα μέσα που πάντα παίζατε, τώρα σε 3D», ναι, θα μιλάγαμε για ένα απλό εντυπωσιακό περιτύλιγμα με μηδενική ουσία. Η Sony όμως, ρίχνει στο τραπέζι τη πρόταση της 3D απεικόνισης τη στιγμή που είναι έτοιμη να μπει στο παιχνίδι των Motion Controls. Όπερ σημάνει ότι το κάνει σωστά. Δεν αντιλαμβάνεται δηλαδή το 3D ως ένα απλό μέσο ρηχού εντυπωσιασμού. Ρίχνει τη πρόταση της 3D απεικόνισης, δίνοντας παράλληλα τα μέσα για την ουσιαστική ανάδειξη και χρήση της.

            Η προσέγγιση της Sony είναι ολόσωστη.

            Όπως και να χει, τα κομμάτια του πάζλ που ακούει στο άνομα «επόμενο βήμα στο gaming», έχουν ήδη αρχίζει να φαίνονται. Motion controls + 3D απεικόνιση + Head tracking.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #51
              Originally posted by Loggo View Post
              Εάν η Sony αρκούνταν στην απλή εισαγωγή της 3D απεικόνισης, και απλά μας έλεγε «παίξτε ότι παίζατε, με τα μέσα που πάντα παίζατε, τώρα σε 3D», ναι, θα μιλάγαμε για ένα απλό εντυπωσιακό περιτύλιγμα με μηδενική ουσία. Η Sony όμως, ρίχνει στο τραπέζι τη πρόταση της 3D απεικόνισης τη στιγμή που είναι έτοιμη να μπει στο παιχνίδι το Motion Controls. Όπερ σημάνει ότι το κάνει σωστά. Δεν αντιλαμβάνεται δηλαδή το 3D ως ένα απλό μέσο ρηχού εντυπωσιασμού. Ρίχνει τη πρόταση της 3D απεικόνισης, δίνοντας παράλληλα τα μέσα για την ουσιαστική ανάδειξη και χρήση της.

              Η προσέγγιση της Sony είναι ολόσωστη.

              Όπως και να χει, τα κομμάτια του πάζλ που ακούει στο άνομα «επόμενο βήμα στο gaming», έχουν ήδη αρχίζει να φαίνονται. Motion controls + 3D απεικόνιση + Head tracking.
              Βεβαια ενα προβλημα(οπως εγραψα και πριν) πιθανον να ειναι το οτι αυτες οι λειτουργιες χρειαζεται να απορροφήσουν ενα σημαντικο φανταζομαι μερος της ισχης της κονσολας.
              Δλδ αν ισχυει αυτο περι 60fps-1080p για το 3d και λαβουμε υπ'οψη μας οτι θα χρειαστει πορους για τα motion-controls,ειδικα οσον αφορα την καμερα και το head tracking,τοτε μιλαμε για πολυ λιγους τιτλους που θα μπορεσουν να καταφερουν εναν τετοιον συνδιασμο.
              Βtw νομιζω οτι head tracking και 3d εχουν ακουστει για το GT5.

              Comment


              • #52
                Και με 30fps θα εχεις 3D. Και στα παιχνιδια που εχουν προβλημα στα frames ο αλγοριθμος αυτος σε 3D θα τα κανει πιο smooth.


                btw ειμαι ο μοναδικος που στον τιτλο ΠΑΝΤΑ διαβαζω Megatron?
                Ground_Zero:

                Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                Comment


                • #53
                  Originally posted by hideo View Post
                  Βεβαια ενα προβλημα(οπως εγραψα και πριν) πιθανον να ειναι το οτι αυτες οι λειτουργιες χρειαζεται να απορροφήσουν ενα σημαντικο φανταζομαι μερος της ισχης της κονσολας.
                  Δλδ αν ισχυει αυτο περι 60fps-1080p για το 3d και λαβουμε υπ'οψη μας οτι θα χρειαστει πορους για τα motion-controls,ειδικα οσον αφορα την καμερα και το head tracking,τοτε μιλαμε για πολυ λιγους τιτλους που θα μπορεσουν να καταφερουν εναν τετοιον συνδιασμο.
                  Βtw νομιζω οτι head tracking και 3d εχουν ακουστει για το GT5.
                  Δε πειράζει, αν είναι να ανέβει η εμπειρία ως σύνολο, ας θυσιάσουμε τα γραφικά. Δε τίθεται καν θέμα imo.

                  Originally posted by Azrael View Post
                  btw ειμαι ο μοναδικος που στον τιτλο ΠΑΝΤΑ διαβαζω Megatron?
                  Όχι.
                  Το κάνεις σωστά όμως.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by hideo View Post
                    To 3d θα ειναι μαλλον διαφορετικη τεχνολογια στο ds απο αυτη του ps3.
                    Δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα το θεμα,διοτι προς το παρον δεν με ενδιαφερει κιολας ιδιαιτερα,αλλα με καθε επιφυλαξη νομιζω οτι για να παιξουν 3d καποια παιχνιδια στο ps3 θα πρεπει το παιχνιδι να τρεχει στα 60fps,iσως και να τρεχει στα 1080p.Oποτε φανταζομαι οτι λιγοι τιτλοι προς το παρον θα μπορουν να το κανουν σωστα.πχ Wipeout HD,MLB the show,GT5.δλδ τιτλοι στα 1080p-60fps.
                    Οχι μαλλον, σιγουρα. Στο PS3 μιλαμε για το γνωστο 3D που ξερουμε ολοι απο τα σινεμα. Στο DS καποια πατεντα θα ναι που δε νομιζω να προσφερει πραγματικο 3D αλλα μια αισθηση βαθους - το σιγουρο ειναι οτι δε θα χρησιμοποιει γυαλια.

                    Τωρα σχετικα με τα frames που λες, το gameplay μια χαρα θα τρεχει στα 60 fps απλα η απεικονιση θα μοιραζεται (μισα frames για το ενα ματι, μισα για το αλλο) οποτε δε νομιζω οτι θα υπαρχει προβλημα. Ακομη κι αν λιγοι απο τους υπαρχοντες τιτλους το κανουν για μενα ειναι πολυ σημαντικο. Συνηθως νεες τεχνολογιες εφαρμοζονται σε μελλοντικα παιχνιδια / προϊοντα που δεν υπαρχουν ηδη.

                    Anyway για το 3D εχω πολλες προσδοκιες αλλα περιμενω σε πρωτη φαση να κυκλοφορησει για να εχω μια πραγματικη εικονα του εξοπλισμου που χρειαζεται(τηλεοραση 3D?) και τι κοστος θα εχει.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #55
                      Ramp βγηκε αυτες τις μερες μια 3D TV απο Samsung. Η 46αρα εχει 1600ε περιπου. Περιμενα πιο πολλα.Χωρις τα γυαλια ομως που παιζει να ειναι ακριβα.
                      Ground_Zero:

                      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Ramparter View Post
                        Τωρα σχετικα με τα frames που λες, το gameplay μια χαρα θα τρεχει στα 60 fps απλα η απεικονιση θα μοιραζεται (μισα frames για το ενα ματι, μισα για το αλλο) οποτε δε νομιζω οτι θα υπαρχει προβλημα.
                        Στα 60fps θα τρεχει μια χαρα,αυτο ειπα και εγω.Στα 30 δεν ξερω.

                        Originally posted by Αzrael
                        Χωρις τα γυαλια ομως που παιζει να ειναι ακριβα.
                        Αν η τεχνολογια ειναι η ιδια με αυτη του Cinema.Δεν νομιζω οτι θα ειναι ακριβα τα γυαλια.

                        Comment


                        • #57
                          Εχω ακουσει οτι τα καλα γυαλια που εχουν στα cinema και τους τα δινεις πισω μετα εχουν κανα 80ρι ευρω. Η τηλεοραση οντως δεν ακουγεται πολυ ακριβη αν σκεφτουμε οτι ειναι απο τις πρωτες 3D και 46". Η δικια μου η LCD αρχιζει και με απογοητευει τελευταια αλλα τουλαχιστον οταν θα πεσουν οι τιμες στις 3D θα χω δικαιολογια να παρω καινουρια.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #58
                            Κοινως θα επαιζε κανεις το παιχνιδι μεσα στο τρενο, αεροπλανο, πλοιο, δρομο κλπ;
                            Στο αεροπλάνο χαλαρότατα, στο πλοίο πιθανώς, στο τρένο έτσι κι έτσι. Στο δρόμο φυσικά και μπορείς αλλά μόνο μια φορά.

                            btw ειμαι ο μοναδικος που στον τιτλο ΠΑΝΤΑ διαβαζω Megatron?
                            Γιατί τι λέει;


                            Νομίζω η τεχνολογία που πρότεινε ο Ραμπ είναι και το πιο πιθανό σενάριο, δεν την είχα υπόψιν μου. Θεωρητικά μπορεί να είναι όσο 3D είναι τα γυαλιά σύμφωνα με την περιγραφή, όμως θα πρέπει να κοιτάς με συγκεκριμένη γωνία και απόσταση, πράγμα όχι τόσο εύκολο, ειδικά σε φορητή κονσόλα...

                            Ground Zero δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να δεις 3D. Λογικά αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα, δεν έχεις στερεοσκοπική όραση γενικά. Κοινώς δε μπορείς να δεις τρισδιάστατα τα αντικείμενα γύρω σου, οπότε ούτε κουβέντα για γυαλιά κλπ. Θες ελαφρώς διαφορετική εικόνα από τα δύο μάτια για να δεις τρισδιάστατα.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Ramparter View Post
                              Εχω ακουσει οτι τα καλα γυαλια που εχουν στα cinema και τους τα δινεις πισω μετα εχουν κανα 80ρι ευρω.
                              Τοτε αυτα που εφερε η αδερφη μου σπιτι απο τον Cinema,οπου ειδε το 3d Avatar,τι ειναι?

                              Θα την ρωτησω καλου κακου.

                              Comment


                              • #60
                                Πρεπει να ναι αρκετα φθηνα τα συγκεκριμενα, οπου εχω δει εγω 3D τα παιρνουν πισω κι απ'οσο ξερω αυτα ειναι αρκετα πιο ακριβα.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X