Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σωστά, αλλά σου διαφεύγει κάτι πολύ απλό, ότι οι περιπτώσεις του 3DS και του NGP είναι τελείως διαφορετικές.
    Δε μου διαφεύγει, είναι ο λόγος που λέω όσα λέω τόσες μέρες.

    Παιδιά πραγματικά αισθάνομαι ότι κάνουμε κύκλους γύρω από τον εαυτό μας και προσπαθούμε να συζητήσουμε ενώ ο καθένας μας βρίσκεται σε διαφορετικό δωμάτιο με κλειδωμένες τις πόρτες .

    Τέλος πάντων, κάπου βαρέσαμε τοίχο όλοι σίγουρα.

    Comment


    • Θα ηθελα να κανω μονο μια παρατηρηση: το 3DS παρουσιαστηκε υπο καθεστως ολοκληρωμενης παρουσιασης στην E3. Το NGP ουσιαστικα εκανε την απολυτως πρωτη εμφάνισή του πριν λιγες μερες σε μια εκδηλωση της SONY.

      Ναι προφανως υπαρχει ενθουσιασμος και φυσικα ΚΑΙ προβληματισμος και σκεπτικισμος. Ειμαστε αρκετα εμπειροι πλεον για να μετατραπουμε τωρα σε fanboys στα γεραματα.

      Ομως, καλως ή κακως, "ανηκουμε" σε μια tech driven βιομηχανια. Ε και οπως και να εχει, οταν βλεπεις ενα τετοιο μηχανημα ρε παιδι μου σου προκαλει εντυπωση.

      Και στην τελικη θα πω και λιγο το αλλο: το NGP εχει ολα αυτα που ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ και θεωρουμε οτι ΕΠΡΕΠΕ να εχει. Ο ενθουσιασμος νομιζω εγγυται στο γεγονος οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βλεπουμε ενα μηχανημα οπως θα το θελαμε και οχι "ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ". Μη νομιζει κανεις οτι δεν εχουμε ολοι τους ιδιους προβληματισμους. Δεν τρωμε κουτοχορτο.

      Δεν νομιζετε ομως οτι η SONY θα ακουγε τρελο κραξιμο απο ολους εαν το NGP ΔΕΝ ειχε δευτερο αναλογικο, ΔΕΝ ειχε touch screen και ΔΕΝ ηταν ενα μηχανημα οπως επρεπε να ειναι;

      Think about it...
      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

      Comment


      • Originally posted by Dj Solid View Post
        Δεν νομιζετε ομως οτι η SONY θα ακουγε τρελο κραξιμο απο ολους εαν το NGP ΔΕΝ ειχε δευτερο αναλογικο, ΔΕΝ ειχε touch screen και ΔΕΝ ηταν ενα μηχανημα οπως επρεπε να ειναι;

        Think about it...
        Χεχε συμφωνώ σε αυτό. Αν έλειπε κάτι όλοι θα κράζανε που έλειπε. Τώρα που τα έχει όλα κράζουνε που τα έχει όλα.

        Αν και προσωπικά διαφωνω με την λογική ''βάλτα όλα, καλύτερο απ'το να λείπει κάτι''.

        Ελπίζω να διαψευστώ και να μην έχουμε παραδείγματα sixaxis. Δλδ. το 90% των games να παίζει με τους αναλογικούς και το 10% με τα touch screen και touch pad.

        Comment


        • Ελπίζω να διαψευστώ και να μην έχουμε παραδείγματα sixaxis. Δλδ. το 90% των games να παίζει με τους αναλογικούς και το 10% με τα touch screen και touch pad.
          Δε νομίζω πως πρέπει να υπάρχει κάποιο ποσοστό που πρέπει να ικανοποιηθεί (και το 10% δεν είναι άσχημο). Αν το παιχνίδι σηκώνει six-axis ή touch screen ας μπει, αν όχι δε βλέπω το λόγο να μπει σώνει και καλά (βλέπω λόγο για να ΜΗ γίνει κάτι τέτοιο). Βέβαια στην περίπτωση του NGP είναι σχεδόν δεδομένο ότι το μενού τουλάχιστον θα μπορείς να το ελέγξεις με touch screen.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Originally posted by straier View Post
            Δε νομίζω πως πρέπει να υπάρχει κάποιο ποσοστό που πρέπει να ικανοποιηθεί (και το 10% δεν είναι άσχημο). Αν το παιχνίδι σηκώνει six-axis ή touch screen ας μπει, αν όχι δε βλέπω το λόγο να μπει σώνει και καλά (βλέπω λόγο για να ΜΗ γίνει κάτι τέτοιο). Βέβαια στην περίπτωση του NGP είναι σχεδόν δεδομένο ότι το μενού τουλάχιστον θα μπορείς να το ελέγξεις με touch screen.
            Ναι σίγουρα.
            Εννοώ να μην φορτώσουν την κονσόλα με πράγματα που ανεβάζουν το κόστος αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσει κανένας.
            Λέμε τώρα, υποθέσεις κάνουμε.

            Comment


            • Το six axis έχει χρησιμοποιηθεί τέλεια σε μερικά παιχνίδια και νομίζω πως αυτό είναι αρκετό (flow, flower, Heavy Rain). Και στο DS δε θυμάμαι και πολλά παιχνίδια που η touch screen ήταν φοβερά χρήσιμη (Kirby, Layton έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό).
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Στο heavy Rain κατ'εμε ηταν μακραν η καλυτερη εφαρμογη του six axis.Καθως προσφερε στο παιχνιδι και δεν ηταν απλα εκει για να ειναι.

                Απο κει και περα δεν θα μπορουσε να ειναι βασικος χειρισμος σε καποιο game,αλλα συμπληρωματικος.Και στο flower ηταν οκ,αλλα δεν σου εδινε το κατι παραπανω,απλα ηταν λειτουργικο.

                Επισης στο lbp ειναι εχει καλη εφαρμογη και ειδικα στο 2 οπου βοηθαει πολυ στα film(cut-scenes) που μπορεις να φτιαξεις.

                Comment


                • Να πώ λοιπόν και εγώ δύο λογάκια για το NGP της Sony σε σχέση με το 3DS.

                  Δεν θα κάτσω να νά κάνω τεχνικές αναλύσεις για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φορητού της Sony αλλά θα πω το αποτέλεσμα πως είναι πολύ δυνατό. Δεν μπορώ να συγκρίνω σε σχεση με το 3DS δίοτι η Nintendo δεν έχει βγάλει official specs για την κονσόλα, αλλά απ' όσα είδα στο net και με την παρουσίαση της Sony είναι ένα φορητό PlayStation 3. Ταυτόχρονα με επιπλέον δυνατότητες αλληλεπίδρασης σε σχέση με το PSP έρχετε πιο κοντά στην λογική του DS με την εισαγωγή ελέγχου αφής σε δύο διαφορετικά επίπεδα, μικρόφωνο, κάμερα, 3G, WiFi το μόνο που δεν αντέγραψαν΄ήταν οι δυο οθόνες και το 3D που θα ήταν απαγορευτικό για την τιμή της συσκευής μιας και μιλάμε για 5' οθόνες και μάλιστα OLED.

                  Τώρα στο κυρίως θέμα, τι χαρακτηρίζει μια φορητή κονσόλα τόσα χρόνια για τους βασικούς παίχτες από την εποχή του Game Boy; Παρατηρώ πως άμα κάνουμε μια αναδρομή στο παρελθόν μέχρι σήμερα θα αντιληφθούμε πως από την εποχή του Game Boy μέχρι του DS πέρασαν πολλά φορητά όπως wonderswan.atari lynx, game gear, nomad, gamecom, PSP αλλά κανένα δεν κατάφερε να πάρει αρκετό μερίδιο της αγοράς από την nintendo με εξαίρεση το PSP. Για να μην πλατειάζω σε αυτό που διέφεραν τα φορητά της nintendo και έκαναν φοβερή επιτυχία ήταν τεσσέρα πράγματα.

                  Πρώτον αμεσότητα στο παιχνίδι, όλες τις φορητές παιχνιδομηχανές είχες την δυνατότητα να παίξεις αμέσως με το που άνοιγες το κουμπί on της κονσόλας οπότε δεν έχανες χρόνο να περιμένεις να ξεκινήσει το παιχνίδι ενώ ήσουν στο τραίνο ή στο λεωφορείο.

                  Δεύτερον το περιεχόμενο. Τα παιχνίδια μιας φορητής κονσόλας δεν φτιάχνονταν με γνώμονα μακρόχρονες ενασχολήσεις όπως μια οικιακή κονσόλα μα σύντομα και απολαυστικά διαλείμματα ανάμεσα στις μετακινήσεις σου, στο κρεβάτι του σπιτιού σου ή κατά την διάρκεια ξεκούρασης από μια εξωτερική δραστηριότητα.

                  Τρίτον η αυτονομία. Με άλλα λόγια η διάρκεια μεταξύ εκφόρτισης και επαναφόρτισης της συσκευής να είναι μεγάλη. Επίσης να επαναφορτίζεται γρήγορα για να είναι πάντα σε ετοιμότητα.

                  Τέταρτον τιμή. Πάντοτε οι φορητές κονσόλες στοίχιζαν πολύ λιγότερο από τις οικιακές κονσόλες. Όχι μόνο λόγω περιεχομένου αλλά ήταν επίσης σαν μια εναλλακτική λύση για τους γονείς αλλά και για τους μικρούς gamers σαν ένα μέτρο ελέγχου στην καθημερινή χρήση του παιχνιδιού τους.

                  Βεβαίως έχουν αλλάξει πολλά με την τεχνολογία του σήμερα με την χρήση smartphones, applications και τα λοιπά αλλά δεν κατατάσσω τις φορητές παιχνιδομηχανές σε αυτό τον κλάδο, δηλαδή μιας multitasking multimedia συσκευής. Καλό είναι να υπάρχουν και αυτά αλλά με κύριο γνώμονα την δημιουργία ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ.

                  Τώρα προσωπικά δεν με απασχολούν πόσο καλά είναι τα γραφικά σε μια φορητή κονσόλα μεγάλωσα με αυτόν τον συμβιβασμό, αν πλέον θεωρείτε συμβιβασμός να παίζω με γραφικά Resident Evil Revelation ή Uncharted στην παλάμη του χεριού μου. Αυτό που με απασχολεί είναι η εμπειρία του φορητού gaming.

                  Ένα παιχνίδι σαν το Uncharted ή το Call of Duty προτιμώ να το παίζω στον καναπέ μου στην 40" LED LCD TV μου με 5.1 Dolby Surround ήχο χωρίς την πίεση του χρόνου να μην μου τελειώσει η μπαταρία πάρα στο κρεβάτι μου ή στο λεωφορείο με τα ακουστικά ψάχνοντας να βρω το επόμενο save point πριν χάσω την στάση όπως και να χάνω τις λεπτομέρειες των γραφικών που θα έχει κοπιάσει τόσο πολύ ο δημιουργός να φτιάξει στο παιχνίδι σε μια μικρή οθόνη.

                  Εκεί πιστεύω πως θα χρειαστεί να κοπιάσουν η Nintendo και η Sony για να έχουν ένα καλό φορητό και όχι τα φρού φρού και αρώματα των τεχνικών specs και 3D απεικονίσεων αλλά σε απολαυστικές εμπειρίες που μπορείς να ευχαριστηθείς σε μικρές δόσεις.

                  Comment


                  • Τρίτον η αυτονομία. Με άλλα λόγια η διάρκεια μεταξύ εκφόρτισης και επαναφόρτισης της συσκευής να είναι μεγάλη. Επίσης να επαναφορτίζεται γρήγορα για να είναι πάντα σε ετοιμότητα.

                    Τέταρτον τιμή. Πάντοτε οι φορητές κονσόλες στοίχιζαν πολύ λιγότερο από τις οικιακές κονσόλες. Όχι μόνο λόγω περιεχομένου αλλά ήταν επίσης σαν μια εναλλακτική λύση για τους γονείς αλλά και για τους μικρούς gamers σαν ένα μέτρο ελέγχου στην καθημερινή χρήση του παιχνιδιού τους.
                    Τα οποία πήγαν βόλτα στο 3DS
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Το 3DS έχει multitasking multimedia εφαρμογές και είναι μάλιστα ιδιαίτερα εντυπωσιακές. Μπορείς να κάνεις suspend ένα παιχνίδι, να κρατάς μία σημείωση στο notepad που έχει - ή όπως λέγεται - και μετά να επαναφέρεις το παιχνίδι από εκεί που ξεκίνησες. Το multitasking γενικά είναι κάτι που μπήκε και θα μείνει και προσωπικά είμαι πολύ υπέρ αυτής της τάσης. Το να μη χρειάζεται να κλείνεις το παιχνίδι για να κάνεις κάτι άλλο που σου προσφέρει το μηχάνημα είναι απλά τέλειο.

                      TravisGR τα όσα λες είναι περισσότερο εικασίες-φόβοι για το πώς θα μπορούσε να εξελιχτεί το NGP και πιστεύω ότι τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και για το 3DS. Εκεί που το τελευταίο υπερτερεί, όσον αφορά τα στοιχεία που έχουμε στα χέρια μας, είναι στους τίτλους. Έχει πολλούς και κάνουν αρκετά ξεκάθαρο το προσανατολισμό του μηχανήματος - ο οποίος φυσικά είναι ίδιος με αυτόν του DS. Στην περίπτωση του NGP έχουμε πάρα πολλά ακόμα να δούμε - ίσως και τίποτα - οπότε ας περιμένουμε τις επόμενες ανακοινώσεις.

                      Comment


                      • Ξέρετε φαντάζομαι πως στο PSP go μπορείς να "σώσεις" παντού τα παιχνίδια με τη λειτουργία pause και να κλείσες το μηχάνημα, να ακούσεις μουσική, να δεις βίντεο, να χαζέψεις στο internet στο μεσοδιάστημα. Προφανώς αυτή τη λειτουργία θα τη μεταφέρουν και στο NGP και δεν είναι κάτι που σκαρφίστηκαν για το 3DS.

                        Όσο για την αμεσότητα του "παίζω λίγο και σταματάω" δεν γινόταν πάντα, σε παλιότερα φορητά δεν μπορούσες πάντα να σώσεις τη θέση σου.
                        https://www.emulator-zone.com
                        I am an iteration closer to my desired solution!
                        The World Ends With You

                        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                        Castlevania Lords of Shadow

                        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                        Hyperdimension Neptunia

                        Comment


                        • +1 εδω απλα κι ωραια, το sleep mode των φορητων ειναι μεγαλη ανακαλυψη και στο PSP εγινε πιο σωστα απ οτι στο DS (η διαφορα στην καταναλωση μπαταριας ηταν τεραστια).

                          Comment


                          • +1 κι απο μενα, υπηρξαν πραγματικα διαστηματα ΗΜΕΡΩΝ οπου ειχα βαλει σε sleep το PSP και οταν το ανοιξα συνεχισα (Locco Rocco ας πουμε) απο εκει που ημουν.
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • Egw to PSP den to exw kleisei kanonika pote mou.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει πως να ΜΗΝ το βάλω σε sleep mode και όταν το πιάνω μετά από 1-2 βδομάδες δεν έχει μπαταρία. Αν το αφήσεις στο κεντρικό μενού υποτίθεται πως κλείνει κανονικά;
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X