Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AN h timh tou einai 340 kai ontws prosferei osa prosferei, tote egw mia xara thn vriskw thn timh, proswpika sou lew oti perimena 500...
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Originally posted by hideo View Post
      Εγω θα επιμεινω στην ερωτηση που ειχα κανει παλιοτερα.

      Τι παραπανω πιστευετε οτι επρεπε να εχει το NGP για να μην ειναι αδιαφορο σημερα?
      Γιατι αυριο μπορει να ειναι,δεν αντιλεγω.
      Επρεπε να ειχε δυο 3D οθονες χωρις γυαλια, μασκα και αναπνευστηρα...

      Και απορω γιατι δεν εχουν βαλει slide-out keyboard, ΑΑΑΑΑ ειναι πισω απο τα κινητα τεχνολογικα.

      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

      Comment


      • Με ποια λογικη με το ngp γ....αν το θεμα της τιμης ενω το 3ds ειναι απλα ακριβο? Υποτιθεται οτι το παμε αναλογικα με το τι προσφερει το καθε μηχανημα και σε αυτη την περιπτωση αν η τιμη του ngp ειναι στα 300 ευρω (εστω και χωρις 3g οπως αναφερατε πιο πισω) η τιμη του 3ds ειναι εκτος τοπου και χρονου. Για την ιστορια πιστευω οτι αν το ngp προσφερει αυτα που που γραφονται imo θα ειναι πολυ πιο ακριβο (γενικοτερα τα 300+ ειναι πολυ αισιοδοξο σεναριο κατα τη γνωμη μου).

        ενώ το ngp τίποτα καινούργιο. Οθόνη αφής πίσω;Οθόνη αφής είναι και τίποτα παραπάνω
        Αυτη ειναι η καλυτερη ατακα που εχω ακουσει, απλα επρεπε να την πεις στους N-fans μερικα χρονια πριν...

        Τεσπα απ'οτι βλεπω μερικα πραγματα δεν αλλαζουν οσες συζητησεις και να κανουμε... Anyway δεν λεω κατι παραπανω ground, evans, hideo, dj well said...

        Περιμενουμε να δουμε ;).

        Comment


        • Με ποια λογικη
          Με του paixtis .

          Comment


          • Originally posted by Ground_zero View Post
            Nomizw pws den exeis dikio, akoma kai me fortisth na einai olh thn wra sto spiti, den paveis na mporeis na paikseis mazi tou sto traino, se mia synantish, na to pareis kapou na deikseis kati, h na paikseis diplo me kapoion.
            Καμία αντίρρηση, προφανώς και ισχύει αυτό, απλά λέω ότι η πλειονότητα, κατά βάση, όταν παίζει με ένα handheld οι ώρες που θα το κάνει μέσα στο σπίτι θα είναι απείρως περισσότερες από τις ώρες έξω από αυτό. Και αυτό είναι το λογικό δηλαδή, με εξαίρεση κάποιο ταξίδι πχ, πρέπει να είναι πολύ εξαρτημένος κανείς για να παίζει όπου σταθεί κι όπου βρεθεί. Φυσικά καταλαβαίνω απόλυτα τη δική σου περίπτωση και πόσο σε βολεύει ο φορητός χαρακτήρας εδώ, δε το συζητάμε.

            Τέλος πάντων, το συγκεκριμένο ζήτημα δεν έχει σχέση με το θέμα. Το έθεσα περισσότερο μεταξύ σοβαρού κι αστείου, γιατί μου φάνηκε αρκετά αντιφατικός ο όρος αναλογιζόμενος το πως οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε τα handhelds.

            Originally posted by hideo View Post
            Εγω θα επιμεινω στην ερωτηση που ειχα κανει παλιοτερα.

            Τι παραπανω πιστευετε οτι επρεπε να εχει το NGP για να μην ειναι αδιαφορο σημερα?
            Γιατι αυριο μπορει να ειναι,δεν αντιλεγω.
            Η διαφορά είναι ότι, προσωπικά, δε μπορώ να συμμεριστώ κανέναν υπέρμετρο ενθουσιασμό που αφορά το hardware για το hardware ή το εν δυνάμει για το εν δυνάμει. Όχι για το NGP, αλλά για κανένα μηχάνημα, είτε αυτό λέγεται Wii (ω, κρατηθείτε, ήρθε η επανάστασις αυτοματοποιημένη, το gaming τώρα θα πάει σε άλλο επίπεδο!), είτε 3DS, είτε Sega-CD, είτε οτιδήποτε.

            Κρατάω το hardware, κρατάω το εν δυνάμει, τα βάζω διακριτικά στο ψυγείο και μέχρι το, X, μηχάνημα να αναπτύξει μια «προσωπικότητα» ικανή να με εντυπωσιάσει, το ενδιαφέρον μου γι’ αυτό είναι μικρότερο από ένα βότσαλο στη παραλία. Απλή υλη που περιμένει καρτερικά την όποια νοηματοδότησή της.

            Όπως και να χει, αν ισχύουν όσα φημολογούνται, αναλογιζόμενοι πάντα το hardware του μηχανήματος, το θέμα της τιμής είναι πολύ ενθαρρυντικό. Και φυσικά κάνει την αντίστοιχη κοστολόγηση του 3DS, που ήδη φάνταζε τσιμπημένη, να φαντάζει πλέον σχεδόν παράλογη. Η τιμή δεν είναι γενικά υψηλή ή γενικά χαμηλή. Η νοηματοδότησή της προκύπτει από το πλαίσιο στο οποίο εντάσσεται και αυτό που εκπροσωπεί.

            Το ότι τα φορητά μέχρι χθες δεν χαρακτηρίζονταν από τη νοοτροπία που πάει να πλασάρει το NGP και, λογικά, η κοστολόγησή τους είχε ένα χαμηλότερο ταβάνι, το οποίο και είχαμε συνηθίσει για δυο δεκαετίες, δε πάει να πει ότι τα 350 είναι πολλά επειδή για 20 χρόνια δε κληθήκαμε ποτέ να δώσουμε τόσα. Αυτή τη στιγμή, το NGP, για το 2011, θέλει να δώσει περισσότερα από ότι πήγε να δώσει το Game Boy Advance για το 2001 πχ.

            Captain Obvious αλλά ναι, τι να κάνουμε.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • Η διαφορά είναι ότι, προσωπικά, δε μπορώ να συμμεριστώ κανέναν υπέρμετρο ενθουσιασμό που αφορά το hardware για το hardware ή το εν δυνάμει για το εν δυνάμει.
              Το hardware για το hardware; Μήπως μπλέκουμε λίγο με φαινομενικά cool προτάσεις χωρίς να καταλαβαίνουμε τι λέμε; Το hardware, από τότε που πρωτουπήρξε η ανάγκη αυτοματοποίησης υπολογισμών, στοχεύει στη διευκόλυνση πραγμάτωσης αυτών. Το software είναι αυτό που βλέπει ο χρήστης, το περιβάλλον με το οποίο επικοινωνεί με το hardware. Δεν είναι μία αυτοσυντηρούμενη οντότητα.

              Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για hardware που φτιάχνεται για να σηκώνει εφαρμογές videogames, το να πεις ότι φτιάχνεται απλώς και μόνο για να φτιαχτεί (δηλαδή για την ύπαρξη μίας παντοδύναμης συσκευής; ) είναι τελείως άτοπο, αφού έτσι αναιρείται ο λόγος κατασκευής του. Αν πάλι το πας σε μία υποτιθέμενη πολιτική, ξεφεύγεις τελείως από τα όρια που ήδη έχουν τεθεί (από τη στιγμή που υπάρχουν δηλώσεις, εκδηλώσεις ενδιαφέροντος και υπό ανάπτυξη υπηρεσίες, control schemes και πάει λέγοντας), αλλά που κι εσύ ο ίδιος θέτεις στη συλλογιστική σου. Και όπως και να το κάνουμε, δεν είναι λογικό να υπάρχει τόση επιφύλαξη για μία πλατφόρμα που υπόσχεται πάρα πολλά, αλλά να μην υπάρχει σε τίτλους που αντίστοιχα υπόσχονται κάτι καινούριο. Software χωρίς hardware δεν μπορεί να υπάρξει, καταλάβετέ το.

              Εγώ μένω στον ενθουσιασμό των devs που οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι αυτό το μηχάνημα και τα όσα προσφέρει είναι αυτό που περίμεναν τόσο καιρό.

              Comment


              • Τα λέει πολύ ωραία ο Loggo.Δεν ξέρω μερικές φορές λέει αυτά που θέλω να εκφράσω αλλά είτε δεν μπορώ είτε δεν τα εκφράζω καλά.Πολύ πολύ σωστός!

                Originally posted by Evans View Post
                Με του paixtis .
                Με τη λογική τη δικιά μου που έχει ταβάνι ένα όριο για αγορά οποιουδήποτε μηχανήματος όχι απαραίτητα φορητού.Με την καμμία δεν πρόκειται να σκάσω 300+ σε οτιδήποτε.Από 300 και κάτω το συζητάμε υπό προυποθέσεις.Ναι μπορεί να έχει τις super γ...τες δυνατότητες ναι μπορεί να αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω αλλά εγώ δεν τα σκάω με την καμμία γιατί είναι πάνω από το ταβάνι που βάζω εγώ για την αγορά οποιασδήποτε κονσόλας.Και για το 3DS λέω ότι μέχρι να βγουν αυτά που πραγματικά μου αρέσουν δεν πρόκειται να πάρω μια τόσο ακριβή κονσόλα που δεν έχει κάτι να με τραβήξει στο launch.

                Kαι να θα επιμείνω στην γνώμη που έχω για κάθε άλλη αντίστοιχη περίπτωση.Το NGP θα το πάρω μόνο εφόσον πέσει στα 100+ ευρώ και έχει τίτλους που θα μου κεντρίσουν το ενδιαφέρον.Αν βέβαια βγει kingdom hearts σύντομα στην συγκεκριμένη κονσόλα ίσως αλλάξω πλάνα...
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • Nαι ρε ok αλλά σε μία συζήτηση που υπάρχει μία προσπάθεια αντικειμενικής κριτικής δε χωράει η επίμονη ανάδειξη μίας προσωπικής τοποθέτησης ως αντικειμενικό μειονέκτημα του προς κρίση αντικειμένου.

                  Comment


                  • Συμφωνώ σε αυτό αλλά και οι όποιες κρίσεις σε φημολογούμενα πράγματα μπορεί να αποδειχτούν εντελώς λάθος στην τελική.Για αυτό λέω ας κρατάμε μικρό καλάθι!
                    Nintendo I.D.: paixtis
                    3ds friend code: 2664-2347-7128

                    Comment


                    • Originally posted by Loggo View Post
                      Η διαφορά είναι ότι, προσωπικά, δε μπορώ να συμμεριστώ κανέναν υπέρμετρο ενθουσιασμό που αφορά το hardware για το hardware ή το εν δυνάμει για το εν δυνάμει. Όχι για το NGP, αλλά για κανένα μηχάνημα, είτε αυτό λέγεται Wii (ω, κρατηθείτε, ήρθε η επανάστασις αυτοματοποιημένη, το gaming τώρα θα πάει σε άλλο επίπεδο!), είτε 3DS, είτε Sega-CD, είτε οτιδήποτε.
                      Καλα για να μην παρεξηγηθω,δεν ειπα οτι με το ζορι πρεπει καποιος να ενθουσιαστει με το NGP,Aπλα ρωτησα ,τι θα επρεπε να μας εχει δωσει η sony για να ενθουσιαστουμε.

                      Απο κει και περα,ενταξει ο καθενας το βλεπει διαφορετικα.
                      Για μενα οπως εχω ξαναπει το μονο που με ξενερωνει ειναι οτι δεν εχει 3d οθονη(ξερω οτι δεν συμφωνεις) ,κατα τα αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.


                      Originally posted by paixtis
                      Kαι να θα επιμείνω στην γνώμη που έχω για κάθε άλλη αντίστοιχη περίπτωση.Το NGP θα το πάρω μόνο εφόσον πέσει στα 100+ ευρώ και έχει τίτλους που θα μου κεντρίσουν το ενδιαφέρον.
                      2018 και βλεπουμε δλδ...

                      Comment


                      • Ποιες φαινομενικά cool προτάσεις βρε Evans. Είναι ακριβώς αυτό που έλεγε ο Σταμάτης στο άλλο θέμα, δεν υπάρχει τίποτα αυτή τη στιγμή, περά από hardware και το εν δυνάμει (και είναι απόλυτα λογικό δηλαδή). Τίποτα που να νοηματοδοτεί το εν δυνάμει και το hardware. Η γενικότερη συμπεριφορά και αυτός ο υπέρμετρος ενθουσιασμός εδώ μέσα, είναι σα να ανάγετε, πρωτίστως το hardware και δευτερευόντως το εν δυνάμει, αφενός, σε αυτοσκοπό, αφετέρου, σε κάτι αυτόνομο και ανεξάρτητο του νοήματος που προκύπτει κυρίως μέσω του software.

                        Η διαφορά είναι ότι εγώ, για να ενθουσιαστώ, θα πρέπει να δω τη νοηματοδότηση τόσο του εν δυνάμει, όσο και του hardware (τα οποία και προφανώς υπάρχουν αντικειμενικά, μιας και το θίξαμε).
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Το ngp θα είναι φθηνό! (Φθηνό σχετικά με τι προσφέρει πάντα).

                          Πιστεύει κανείς πως μετά το στραπάτσο του ps3 και το πόσο διάστημα και πόσα price cuts χρειάστηκαν για να πάρει μπρος θα ξανάκανε η sony το ίδιο λάθος;
                          Με τίποτα. Ας χάνει και 200 ευρώ ανά κονσόλα. Η sony θα παίξει το χαρτί-price απ'την αρχή. Μην ξεχνάμε ότι ο απλός κόσμος πρώτα κοιτάει τιμή και μετά χαρακτηριστικά.
                          Η nintendo απ΄την άλλη πούλησε με τα ds,wi και θα πουλήσει και με το 3ds. Διαφωνεί κανένας ότι και το 3ds θα prints money; Τσιμπάει στην τιμή γιατί όλοι θα το αγοράσουν πάλι.

                          Comment


                          • Originally posted by hideo View Post
                            Για μενα οπως εχω ξαναπει το μονο που με ξενερωνει ειναι οτι δεν εχει 3d οθονη(ξερω οτι δεν συμφωνεις)
                            Κοίτα, αν αποδειχθεί ότι το 3D του 3DS μπορεί να αποκτήσει κάποιον ουσιαστικό ρόλο πέρα από αυτόν του απλού wow factor, -το οποίο κρατάει πόσο, τρεις μέρες;- τότε το συζητάμε. Προς το παρόν, όπως σου είχα πει και τότε, βρίσκω πολύ περισσότερο νόημα στο 3D του PS3, ειδικά αν αυτό συνυπάρξει αρμονικά με το Move.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • AND the goofy glasses

                              Comment


                              • Δεν ξερω τι ποιοτητας 3d εχει το 3ds,παντως κατ'εμε ακομα και αν ο ρολος του 3d σε αυτη τη συσκευη περιοριστει μονο στο οπτικο αποτελεσμα,θα ειναι και παλι ενα μεγαλο +.Αποψη μου ειναι οτι υπαρχει διαφορα οπως και να το κανεις.
                                Τουλαχιστον το 3d που εχω δει , σε καποιες 3d ΤV ειναι αλλη φαση.

                                Comment

                                Working...
                                X