Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η μεγαλύτερη πλάκα θα έχει να μπορείς να παίζεις στο PS Vita τα παιχνίδια του PS 3 έστω και λίγο παρωχημένα. Είναι πράγμα αδύνατον να συμβεί με συμβατικό τρόπο άλλα το ότι είδα στον ύπνο μου να παίζω Uncharted 2 στο PS Vita ας πούμε ότι το θεωρώ σαν καλό οιωνό.
    Το πιο πιθανόν είναι ότι με αυτή την γενιά φορητών(3DS & PS VITA) η πίτα θα μοιραστεί πάνω κάτω στο μισό για κάθε εκπρόσωπο, μία κατάσταση πολύ διαφορετική από την προηγούμενη <<πάλη>> του DS με το PSP και που θα μας θυμίσει την σύγκρουση του Xbox 360 & PS 3 πάντα όσον αφορά το hardware. Στο software η διαφορά είναι μεγάλη.

    Comment


    • Originally posted by Evans View Post
      Ουσιαστικά το PSVita είναι και PSP με αυτόν τον τρόπο. Το μόνο που λείπει είναι ένας έξυπνος τρόπος για να περνάς τα retail PSP games σου στπ μηχάνημα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι και ελπίζω στο να μη δούμε κανά σάπιο add on. Το ιδανικότερο θα ήταν να μπορούσες να δηλώσεις κάπου τα παιχνίδια σου, αλλά δεν υπάρχει κάποιο SN από όσο ξέρω.

      Αναρωτιέμαι πάντως αν θα γίνονται upscale τα PSP games.
      Θα γίνεται upscale:
      The device is fully backwards-compatible with all PlayStation Portable games digitally released on the PlayStation Network via the PlayStation Store, with the Vita's dual analog sticks supported in select PSP games; graphics will be up-scaled, with smoothing to reduce pixelation.
      Sony's NGP will offer full backwards compatibility with the PlayStation Network's library of PSP games, and will offer …


      Όταν βγήκε το PSP go είχαν ψάξει να βρουν τρόπο να μεταφέρουν τα retail σε digital. Δοκίμασαν πολλά πράγματα: να βγάλουν add-on περιφερειακό που να κάνει την μετατροπή στο PS3, να κάνουν το ίδιο με κάποιο νέο PS3 software, να στέλνεις τα UMD στη Σόνυ και να σου στέλνουν κωδικό για να μπαίνεις στο PSN και να κατεβάζεις το παιχνίδι.

      Τελικά δεν κάνανε τίποτα γιατί δεν τα θεώρησαν ασφαλή και απλώς έδωσαν τα 10 παιχνίδια τζαμπε.

      Αν δε σκεφτούνε κάτι άλλο το add-on είναι μια λύση (όχι καλή).
      https://www.emulator-zone.com
      I am an iteration closer to my desired solution!
      The World Ends With You

      I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
      Castlevania Lords of Shadow

      I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
      Hyperdimension Neptunia

      Comment


      • Περιμένω στην ουρά για να το παίξω. Ελπίζω η μπαταρία του να φτάσει για ολα τα νερντια!

        Comment


        • DAMN YOU πες εντυπώσεις!!!

          Comment


          • Τραβούσες κάρτα για να δεις ποιο παιχνίδι θα παίξεις κι έπεσα στο Sound Shapes. Γκαντεμιά μου μέσα. Τέλος πάντων, περισσότερο την αίσθηση της κονσόλας ήθελα να πάρω, έπαιξα 10-15 λεπτά κατά τη διάρκεια των οποίων ο μαυρούλης marketeer μου πιπίλιζε τον εγκέφαλο, τον έβαλα να με τραβάει βίντεο να μη μιλάει. Στα της κονσόλας, η κατασκευή είναι top, οι αναλογικοί είναι φο-βε-ροί, καμία σχέση με τους fail του Play, ούτε με τον καλό, αλλά κάπως παράταιρο κατασκευστικά του PSP, είναι σαν τέλειες μικρογραφίες των Dual Shock αλλά χωρίς να προεξέχουν τόσο ώστε να δημιουργούν πρόβλημα. Η 5αρα οθόνη είναι τεράστια για τα δεδομένα της απόστασης(με την καλή έννοια), νόμιζα η 4αρα του Play τα έσπαγε, αλλά αυτή ανεβάζει κι άλλο τον πήχυ. Με την πρώτη ματιά σου φαίνεται πιο στενόμακρο από το PSP, η μπροστά οθόνη ανταποκρίνεται όπως σ'ένα καλό smartphone(πολύ καλύτερα απ'την αφής του 3DS), τα περίσσια δάχτυλα ρολάρουν πολύ καλά στην πίσω επιφάνεια, γενικά είναι πολύ μπροστά και πολύ πλήρες το μηχανηματάκι. Ρώτησα για release date τον τύπο, μου τα μάσαγε για Φλεβάρη και αν, του είπα αν είναι να το φέρω απ'έξω, μου λέει ναι, αλλά θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση κλπ.
            ΘΑ ΔΟΥΜΕ

            Comment


            • Για πες ποιότητα εικόνας, βάρος μηχανήματος και πόσο βολικό είναι στο χέρι. Πολύ θετικά τα όσα γράφεις, βασικά επιβεβαιώνουν αυτά που ακούμε ανά καιρούς.

              Comment


              • Το περίμενα σίγουρα βαρύτερο, μου έκανε εντύπωση όταν το πρωτόπιασα πως το ένιωθα ελαφρύ, αισθητά πιο ελαφρύ από το PSP, ίσως κι απ'το play. Για το πόσο βολικό ήταν στο χέρι, δε θυμάμαι να με απασχόλησε καθόλου, που είναι μάλλον καλό, συνήθως όταν κάτι δεν σου κάθεται καλά το παρατηρείς πρώτο πρώτο. Η εικόνα είναι ό,τι θα περίμενες, η έλλειψη πλαισίων την κάνει πιο εντυπωσιακή (σου δίνει την ψευδαίσθηση της προβολής) όπως στο PSP, βέβαια ομολογουμένως αυτό το effect δεν είναι τόσο έντονο όσο τότε, ίσως κι επειδή η οθόνη είναι εντελώς επίπεδη, ενώ του PSP έκανε μια ανεπαίσθητη καμπύλη, ενισχύοντας την πρώτη φουτουριστική αίσθηση που σου άφηνε (υποκειμενικό).

                Comment


                • Καλά πλέον έχουμε συνηθίσει σε μεγάλες οθόνες, εδώ έχουν βγει 5" κινητά. Αναφερόμουν περισσότερο στα χρώματα, αλλά OLED είναι, η ποιότητα είναι δεδομένη. Αν το βάρος και η άνεση στο κράτημα είναι όπως τα λες τότε τι να πω, μιλάμε για τέλειο πακέτο από κάθε άποψη.

                  Υπήρξε γενικά κάτι που να μη σου άρεσε; Πέραν τούτου, σκέφτεσαι όντως για import; Μου πέρασε από το μυαλό και η αλήθεια είναι ότι έχω και φίλο που ΑΝΕΤΑ θα μπορούσε να μου το φέρει (μεταπτυχιακό Ιαπωνία και επιστρέφει στις γιορτές), αλλά σκέφτομαι ότι είναι λίγο δώρον άδωρον, δεδομένου ότι παιχνίδια θα κάνουμε να παίξουμε τουλάχιστον 3 μήνες (λόγω γλώσσας). Υπάρχει φυσικά και το θέμα των υπηρεσιών και του εάν θα υπάρχει κάποιο region lock σε αυτές, ή περιορισμός στις γλώσσες.

                  Από Αγγλία τώρα, σκέφτομαι να το κάνω preorder από το Game. Εσύ που ξέρεις καλύτερα πώς κινούνται τα πράγματα εδώ, έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

                  Comment


                  • Επισης το yen ειναι πανακριβο τωρα, δε νομιζω να αξιζει τοσο πολυ τον κοπο. Οντως θα σου βγει φτηνοτερο και παλι αλλα εγω κατι τετοιο δε θα το επαιρνα απο καπου αλλου για να χω και το κεφαλι μου ησυχο.

                    Μια χαρα το Vita btw, ολα πολυ καλα απλα βαριεμαι να σχολιασω. Mονη μου εννοια οσο χαζο και αν ακουγεται ειναι το τι να το κανουμε... Ωραια τα φορητα, αλλα οντως εντος σπιτιου θα παιζω οπως εκανα και με τα αλλα και τωρα που δεν παιζει χρονος ουτε για home consoles, τα φορητα θα περιμενουν πολυ.

                    Το θεμα ειναι πως το πιο καμμενο κοινο παιρνει κονσολα και για 1-2 παιχνιδια μονο οποτε ας μη λεμε μεγαλες κουβεντες, παντως για day 1 δεν το σκεφτομαι (εκτος αν αλλαξει τελειως η κατασταη εδω και εχω τοσο ελευθερο χρονο που δεν εχω πια τι να κανω ).

                    Comment


                    • Εγώ είχα δώσει 10ευρώ σε GAME retail στη γειτονιά μου όταν ακόμη λέγανε για 2011 σε Ευρώπη(στο site τους ακόμη το έχουν για 2011) για preorder και κράτηση. Καθώς όμως φαίνεται δεν, οπότε θα τη ζητήσω πίσω, έτσι κι αλλιώς δε θα είμαι εδώ όταν εν τέλει έρθει.
                      Μη νομίζεις πως γίνεται κάτι διαφορετικό εκ του σύνεγγυς, απλά για ποικιλία/τιμές τα gamestation είναι καλύτερα στη λιανική, για το Vita online κάνε ό,τι θα'κανες και στην Ελλάδα, απλά δε θα εμπλακούν τα ΕΛΤΑ και θα είσαι χαρούμενος.
                      Εγώ σκεφτόμουν για Ιαπωνία και με προβλημάτιζε η εγγύηση, βλακωδώς δεν είχα σκεφτεί τα των μεταφράσεων/κυκλοφοριών, οπότε τώρα που το επισήμανες μάλλον το βλεπω απίθανο.

                      ed: Κοίτα, αν πηγαινοέρχεσαι είναι μεγάλο πράγμα το φορητό, όχι για να παίζεις στα ταξίδια, αλλά εκεί που πας. Εγώ ποτέ δεν έχω αγοράσει κάτι day one (ο bro ναι, εγώ απλά τα νεμόμουν!), αλλά για το Vita θα το κάνω που να πάρει! (στας Ευρώπας)

                      Comment


                      • Λογικα θα αποκτησω vita με τα πρώτα killer apps.

                        Imra κάτι άλλο επειδή δεν κατάλαβα,έχεις xperia play? Αξίζει να το πάρω για τους emulators του Android? Από μπαταρία πως πάει; Στείλε σε πμ ένα review γιατί το ψηνω...
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • Imra κάτι άλλο επειδή δεν κατάλαβα,έχεις xperia play? Αξίζει να το πάρω για τους emulators του Android? Από μπαταρία πως πάει; Στείλε σε πμ ένα review γιατί το ψηνω...
                          Στραβομάρα.


                          Αλήθεια, το touchpad από πίσω ενοχλούσε σαν υφή;
                          Επίσης είδες τίποτα από apps; Κυρίως για browser και skype ενδιαφέρομαι.
                          Στην Ευρώπη έχουν πει τι θα παίζει με το 3G; Στην Ιαπωνία θα είναι συμβατό με μόνο έναν φορέα με τιμή μάλιστα αρκετά τσουχτερή (γύρω στα 40 ευρώ το μήνα) και οι υποψήφιοι αγοραστές έχουν αφηνιάσει λίγο. Το amazon έχει ήδη αρνητικά reviews που παραπονιούνται για το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ μάλλον θα πάω για Wifi έκδοση...
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Egw malwn gia 3G to vlepw alla tha doume pote tha kanw syndesh.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by Dj Solid View Post
                              Λογικα θα αποκτησω vita με τα πρώτα killer apps.

                              Imra κάτι άλλο επειδή δεν κατάλαβα,έχεις xperia play? Αξίζει να το πάρω για τους emulators του Android? Από μπαταρία πως πάει; Στείλε σε πμ ένα review γιατί το ψηνω...
                              Ό,τι είπε ο straier (btw επειδή ίσως δεν το είδε κάποιος mod, το λέω κι εδώ, αν μπορεί να μεταφέρει το αντίστοιχο θέμα στο General Gaming γιατί εκεί που είναι θάβεται)

                              Η πίσω επιφάνεια του δεν ήταν καθόλου ενοχλητική, όχι, κάθε άλλο.
                              Το 3g δεν έχει νόημα αν είναι σαν τα πακέτα Ιαπωνίας, είναι εντελώς παράλογο, θα έπρεπε να μπορείς να βάζεις εσύ όποια sim ήθελες και να έκανες τη δουλειά σου, αυτά είναι κουτοπονηριές, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κλειδώνουν έτσι το μηχάνημα στο 3g μέρος πέρα από την αισχροκέρδεια, είναι τελείως γιούχου αυτές οι τιμές όταν με 3-6ευρώ το μήνα μπορείς να'χει 150-500mb ακόμη και στην Ελλάδα.

                              Comment


                              • Άντε να βγει και αυτό ώστε κάποια στιγμή να μπεί και η MS στο χωρό των φορητών για να δέσει το γλυκό.

                                Comment

                                Working...
                                X