Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Λογικά ναι,είσαι καλυμμένος.
    Carpe diem

    Comment


    • Βγαίνετε με 16αρες κάρτες ή αξίζει μια 32αρα;

      Comment


      • Εγώ έχω 32 αλλά εξαρτάται από τη χρήση που θέλεις να κάνεις. Και με 4 που είχα πριν έκανα τη δουλειά μου.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Παίδες καλή χρονιά.

          Εβλεπα στο plaisio τα πακέτα του psvita : http://www.plaisio.gr/games/ps-vita/ps-vita-konsola.htm

          Sony PS Vita + 16GB Memory στα 179 ευρώ είναι καλά ;


          Μήπως να περιμένω το psvita 2000 ;

          Αν θυμάμαι καλά θα έχει καλύτερη αυτονομία/μπαταριά αλλά LCD αντί για OLED, όποτε λέω να πάρω το original όσο προλαβαίνω.

          Comment


          • Για εμενα δεν αξιζει.
            Με £150 (ιδια λεφτα πανω κατω) παιρνεις απο το Αμαζον τα ιδια + Tearaway + LBP.
            Imrahil λογικα και η 16αρα οκ ειναι, αλλωστε δε νομιζω να ναι αναγκαιο να χει καποιος σωνει και καλα παρα πολλα παιχνιδια πανω του ανα πασα στιγμη. Καλο ειναι να εχεις πανω σου ολο σου το library αλλα και το delete και redownload δεν ειναι καταστροφη.

            Comment


            • Για πειτε για το Gravity Rush, αρεσε σε κανεναν;
              Επαιξα χθες ενα 2-3ωρο και δε μπορω να πω πως τρελθηκα. Περα απο το ενδιαφερον του gravity mechanism δεν ειδα κατι αλλο που μου αρεσε.... Απο mission σε mission παω χωρις να κανω κατι φοβερο ή να βλεπω καποια ενδιαφερουσα ιστορια. Ετσι παει ολο το παιχνιδι;

              Οποτε βρω ορεξη θα δοκιμασω και Uncharted/Soul Sacrifice και μετα απ' ολα αυτα θα ξαναδω και το January sale αν χρειαστει.

              Comment


              • Εμένα μου άρεσε αρκετά. Αλλά από θέμα ιστορίας προχωράει μάλλον αργά και δυστυχώς τελειώνει χωρίς να εξηγεί τίποτα.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Επαιξα λιγο ακομα και το gameplay εγινε πιο ενδιαφερον ευτυχως. Δε δοκιμασα κανενα απο τα αλλα παιχνιδια αλλα θα τους ριξω μια ματια λογικα πριν ληξει το trial του plus. Με ολα αυτα τρεναρω εν τω μεταξυ το P4G που ειναι και ο λογος που πηρα το Vita, απλα οσο να ναι θελει μπολικο κουραγιο πλεον για να το παρεις αποφαση να αρχισεις ενα παιχνιδι 60-70 ωρων.

                  Comment


                  • Καταρχήν να πω ότι εδώ και περίπου ένα χρόνο, από τότε που είδα το περίφημο κίτρινο φωτάκι στο ps3, η επαφή μου με το gaming ήταν μόνο με ρετρό τίτλους. Και για να πω την αλήθεια αν και σκεπτόμουν ότι κάποια στιγμή θα έπαιρνα vita, προτεραιότητα μου ήταν να πάρω ps3, μιας και έχω ένα backlog με καμιά 25αρια αγορασμένα games και μέσα στο 2013 έχουν βγει αρκετά games που θέλω να παίξω.

                    Ας πω τωρα και εγώ τις πρώτες εντυπώσεις μου ως νέος κάτοχος.
                    Τα πρώτα πράγματα που μου έκαναν εντύπωση (πρώτη φορά ερχόμουν σε επαφή με την κονσόλα) είναι το πολύ ωραίο design (χαλαρά η πιο όμορφη κονσόλα που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου, handheld ή όχι) και η ποιότητα κατασκευής/υλικών. Μετά αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι αρκετά μεγαλύτερο από το psp, η οθόνη μου φάνηκε τεράστια και τα face buttons, dpad και analog sticks μικροσκοπικά. Βεβαία όταν ασχολήθηκα μαζί του παρατήρησα πόσο πολύ άνετα κάθετε στα χέρια μου.

                    Οταν με το καλό άνοιξα την κονσόλα, ασχολήθηκα με τα settings και το interface το όποιο μου φάνηκε αρκετά εύχρηστο και λειτουργικό, για την οθόνη δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από το ότι είναι εξαιρετική .

                    Από εκεί και περά συνδέθηκα στο internet, έκανα το update, έβαλα την τρίμηνη συνδρομή PSplus που ήταν πακέτο με την κονσόλα και άρχισα να κατεβάζω κάποιες εφαρμογές και ασφαλώς games. Εδώ πρέπει να αναφέρω το πόσο τρομερή υπηρεσία είναι το plus, έχοντας plus ως κάτοχος ps3 δεν έδινα σημασία στα games που έδινε για το vita, έτσι βρέθηκα με τον ευχάριστο πονοκέφαλο να μην ξέρω πιο game να πρωτοκατεβασω.
                    Με λίγα λόγια χωρίς να έχω αγοράσει ούτε ένα game και χωρίς να κατεβάσω κάποιο από τα games που ήταν στο πακέτο με την κονσόλα, ούτε να δοκιμάσω κάποιο demo ή trial, γέμισα την 16gb ms με ούτε τα μισά free games που έχω από την υπηρεσία.

                    Αρχικά λέω να δοκιμάσω τα Soul Sacrifice, Gravity Rush, Uncharted: Golden Abyss, Mortal Kombat, BlazBlue: Continuum Shift Extend, Guacamelee και μετά βλέπουμε .
                    Η μπαταρία μου κράτησε νομίζω ενα τετράωρο, παίζοντας games χωρίς να κλείσω ποτέ το wifi και παράλληλα να κατεβάζω. Υπεραρκετή για εμένα.
                    Ως τώρα έχω ασχοληθεί κυρίως με Soul Sacrifice, θα κάνω άλλο ποστ για αυτό, αλλά γενικά την έχω καταβρει τόσο πολύ με το μηχάνημα που αν και έλεγα να πάρω και ps3 μέσα στο Γενάρχη, δεν με βλέπω να το κάνω σύντομα, για PS4 ούτε καν μου περνά πλέον από το μυαλό.

                    Comment


                    • Έλα να γινόμαστε πολλοί μπας και αρχίσουν να βγαίνουν παιχνιδάρες.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Σχετικά με την μπαταρία πάντως, το Vita κρατάει άνετα 4-5 ώρες με full-brightness, wifi enabled και gaming, ενώ το 3DS XL κρατάει κάτι μεταξύ 3-4 ώρες με medium brightness και wifi ενεργοποιημένο. Επίσης το Vita δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτα σε sleep mode, ενώ το 3DS, άμα έχεις ενεργοποιημένο το wifi πάντα, είναι λες και δεν μπήκε σε sleep mode, σε τρεις μέρες έχει κλείσει. Κάτι ακόμα πάνω σε αυτό το θέμα, αν μείνεις από μπαταρία ενώ παίζεις στο vita, κρατάει στη μνήμη του την κατάσταση στην οποία βρισκόταν η συσκευή προτού κλείσει και στην επαναφέρει με μηδαμινό data loss όταν το φορτίσεις, κάτι που φυσικά δε συμβαίνει στο 3DS.

                        Για μένα το Vita πλέον αξίζει με τα χίλια, δεδομένου ότι με 180 ευρώ παίρνεις ένα πακέτο με παιχνίδια, memory card >8GB και PSN+. Οι επιλογές, χωρίς να είναι ο ορισμός του system seller, είναι από αρκετές έως πολλές και το μηχάνημα είναι σύγχρονο και στυλάτο, με μοναδικό μειονέκτημα την έλλειψη oleophobic οθόνης κατά την ταπεινή μου άποψη.

                        Αυτά, με γεια solid και καλό παιχνίδι .

                        Comment


                        • Τα συγκεκριμένα στοιχεία υπήρχαν και στο psp και ήταν από αυτά που μου έκαναν πολύ εντύπωση.Μεγάλο μείον που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο 3ds!Πάντως κατά τα άλλα το vita δεν έχει ακόμη τίτλους κράχτες πράγμα πολύ αρνητικό και δεν βλέπω να θέλει κάνει κάτι πάνω σε αυτό η Sony ώστε να ανέβουν και οι πωλήσεις και να έχει μέλλον το μηχάνημα.
                          Nintendo I.D.: paixtis
                          3ds friend code: 2664-2347-7128

                          Comment


                          • Originally posted by paixtis View Post
                            Πάντως κατά τα άλλα το vita δεν έχει ακόμη τίτλους κράχτες πράγμα πολύ αρνητικό και δεν βλέπω να θέλει κάνει κάτι πάνω σε αυτό η Sony ώστε να ανέβουν και οι πωλήσεις και να έχει μέλλον το μηχάνημα.

                            λολ

                            Comment


                            • Και πάλι δεν έχει να λέει...Καλύτερα να πάρω ps3 παρά psvita για να παίζω games του..Οπότε για μένα και για πολλούς άλλους το vita δεν αποτελεί κίνητρο έτσι όπως είναι.Ας βγουν kingdom hearts και mgs αποκλειστικά για το vita και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.Αλλά μάλλον η sony δεν δίνει δεκάρα για τους τίτλους του vita και κοιτάει να το πλασάρει ως ps3,ps2,ps1 emulator και ως ps4 controller...
                              Nintendo I.D.: paixtis
                              3ds friend code: 2664-2347-7128

                              Comment


                              • straier, xeno, η χρήση αφορά συνδυασμό retail, λίγα από ps store και ορισμένα psp (τουλάχιστον tactics ogre και FFT). Τελικά πήρα πακέτο με 16αρα+sports&racing pack 179 από Ελλάδα (μέσα είχε και το Invizimals χωρίς να υπάρχει καμιά τέτοια προειδοποίηση στο κουτί, προσοχή στους υπόλοιπους). Το καλύτερο μακράν πακέτο ήταν αυτό που ανέφερε ο xeno, αλλά εδώ και αρκετές μέρες είχε πάει πάνω από 200λίρες από 150 που ήταν + το ότι είχα διατακτικές που έπρεπε να ξοδέψω σε ελληνικό μαγαζί.
                                Γενικές εντυπώσεις δεν θα πω, ήξερα τι είναι το vita και σκόπευα να το αγοράσω day one, αλλά λόγω xperia play+στρατού+ μετά προσμονής για μοντέλο hdmi το ανέβαλα (κακώς). Προς το παρόν ψιλολιώνω με αγαπημένο Motorstorm RC και λίγο Wipeout 2048, μετά θα πιάσω Uncharted κι από'κει και πέρα με ενδιαφέρουν Soul Sacrifice, Persona κ.α.
                                Το PSNow το κάνει ακόμη πιο ενδιαφέρον, αλλά με τις παρούσες ταχύτητες δεν το βλέπω για αρκετά χρόνια χρησιμοποιήσιμο εκτός αμερικής και δη προς τα βαλκάνια

                                Comment

                                Working...
                                X