Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πολύ καλή, αλλά χειρότερη από την OLED.

    Comment


    • Αισθητικα παντως και εμενα το καινουργιο μοντελο δεν μου αρεσει γιατι οπως ειπε και ο solid φαινεται πολυ πλαστικο. Design-wise το πρωτο δεν το ξεπερναει τιποτα οπως και το αντιστοιχο original μοντελο του psp που επισης το θεωρω τελειο και πολυ ομορφοτερο απο τις υπολοιπες εκδοσεις. Τωρα για την εργονομια δεν μπορω να μιλησω αλλα σε οτι αφορα τα υπολοιπα features προσωπικα προτιμω μια ''καλυτερη'' οθονη απο την επιπλεον φορητοτητα που προσφερει μια πιο καλη μπαταρια.

      Στα υπολοιπα, evans εχεις πιασει 100% το γουστο μου και τα οσα γραφεις τα εχω σκεπτει πολλες φορες και εγω. Γενικα psone-psp-psn releases μαζι με μια αρκετα καλη για τα δικα μου γουστα βιβλιοθηκη ειναι οι βασικοι λογοι που σκεπτομαι την αγορα. Επιπλεον μου αρεσει πολυ η κατευθυνση που εχει παρει η sony σε οτι αφορα τις υπηρεσιες της καθως και οτι συνεχως τις αναπτυσσει και επενδυει. Anyway θα δουμε...

      Σε οτι αφορα το 3ds και εγω για XL σκεπτομαι αν παω ποτε σε αγορα. Σε επιπεδο προσωπικου ενδιαφεροντος εχεις δικιο οτι βρισκεται στο περιθωριο καθως εχουν περασει οι εποχες που ασχολουμουν με τα first party παιχνιδια της εταιριας αλλα γενικα το 2013 ηταν πολυ καλη χρονια σε επιπεδο software και υποστηριξης απο τριτους (με τιτλους που θα ηθελα να δω). Ο κυριος λογος που δεν αγοραζω την κονσολα ειναι οπως ειπα καθαρα τιμολογιακος δεδομενης της υπερκοστολογησης ενος κακου hardware.

      Comment


      • Εγω αν πω πως δε μου αρεσει η κατευθυνση που χει παρει η Sony θα ακουστει περιεργο; Δεν ειναι τοσο η κατευθυνση βεβαια, οσο η υλοποιηση καποιων πραγματων.
        Το Vita εχει μακραν το καλυτερο φορητο hardware που χουμε δει, εργονομικα ειναι πολυ καλο και σε θεμα services ειναι υπερπληρες. Περαν αυτων η Sony προσπαθει σταθερα να δωσει το κατι παραπανω στον καταναλωτη.

        Το προβλημα νομιζω ειναι πως πονταρουν σε services πολυ παραπανω απ' οσο επρεπε και το κομματι του Vita software περναει σε δευτερη μοιρα. Η πορεια της κονσολας εμπορικα δεν απεχει και πολυ απο αυτη του Wii U, με τη διαφορα ομως πως το Wii U πλεον δε σωζεται ενω για το Vita υπαρχουν ελπιδες σιγουρα.

        Η Sony προωθει πολυ την ιδεα του PS4 connectivity και ναι μεν ειναι εντυπωσιακη η ολη τεχνολογια αλλα δε βλεπω λογο να τη χρησιμοποιησω εγω τουλαχιστον. Οκ καποιος λογω οικογενειας δε θα μπορει να ναι ολη την ωρα στην τηλεοραση μπροστα ή κατι τετοιο τελοσπαντων, αλλα δε βλεπω κανενα λογο να θελω να παιξω ενα παιχνιδι που ειναι φτιαγμενο για τηλεοραση στην οθονη ενος φορητου. Προφανως και δεν ειναι κακο να χεις αυτη τη δυνατοτητα, αλλα δεν ειναι κυριο selling point της κονσολας και λογικα το ξερει και η Sony αυτο.

        Το ιδιο το software τωρα ειναι το κυριο θεμα μου. Το μηχανημα ειναι παραδεισος για indie gaming, εχει πολλα καλα παιχνιδια που προσφερονται για γρηγορα sessions και θα δουμε και πολλα ακομα στην κατηγορια. Προσωπικα ενω θα επαιζα ανετα πολλα απο αυτα τα παιχνιδια το οτι μπορω να τα παιξω σε πολλα αλλα formats με χαλαει. Τα φορητα ηταν ανεκαθεν για εμενα ενας αλλος gaming κοσμος, με το δικο τους library κτλ κτλ. Δεν περιμενω ολοι να συμφωνησουν μαζι μου, αλλα εμενα δε μου κανει καρδια να δινω 10-15ε για παιχνιδια που υπαρχουν εδω και καιρο σε pc και μπορω να τα παιξω τσαμπα εστω και παρανομα.

        Η ευκολη λυση για τη Sony θα ηταν τα πολλα ports να καλυψει την ελλειψη exclusives. Για καποιο λογο δεν το εχει κανει και σχεδον κανενα hd port στο PS3 δε βγηκε και στο Vita. Ο κοσμος θα γκρινιαζε και παλι γιατι αυτη ειναι η φυση μας (lol port machine etc), αλλα για καποιους θα ηταν ευπροσδεκτο αυτο σιγουρα.

        Μετα παμε στην κατηγορια παιχνιδιων Wipeout, fighting games, Motostorm κτλ... Πολλα καλα παιχνιδια που σε καποια αλλη φαση θα τα παιζα, αλλα εχοντας ασχοληθει μαζι τους σε PSP/PS3 κτλ πλεον νιωθω πως με κουρασε και αυτο. Δεν εχω θεμα με το να βλεπω νεους τιτλους σε story based σειρες οπως εγινε με το Uncharted, αλλα τα υπολοιπα δε μου κανουν κλικ.

        Μετα το θεμα exclusive games ειναι και το μαλλον γνωστο προβλημα του Vita. Δεν εχει λιγα exclusives αλλα λιγα παιχνιδια εχουν τη φρεσκαδα/πρωτοτυπια των Tearaway / Gravity Rush για παραδειγμα.

        Τα πραγματα ειναι ρευστα και πολλα μπορουν να αλλαξουν. Το Vita εχει δυνατοτητες για exclusive new games / ports / indie gaming / virtual console library / remote play device.. Οι δυνατοτητες ειναι ατελειωτες αλλα η Sony νομιζω πως δε μπορει να το σπρωξει σωστα στην καθε κατευθυνση και επιλεγει μια "λιγο απ' ολα και πολυ απο τιποτα" προσεγγιση.

        To Vita το πηρα για να παιξω το Persona 4 και εχω το Tearaway και κατι ψιλα απο indie games και τελικα πηρα FF 7-9, Tactics. Η πλειοψηφια ειναι RPGs και μαλλον θα γινει για εμενα ενα portable JRPG machine (το οποιο ειναι καλο), αλλα εχω παρει παιχνιδια τα οποια ηδη εχω (και δεν ειμαι το ατομο που παιρνει παιχνιδια 2 και 3 φορες). Προβλημα σου θα μου πειτε αλλα μεσα στα τοσα αυτες ηταν εν τελει για εμενα οι πιο ελκυστικες επιλογες.

        Δε θελω να κανω γενικευσεις, τη γνωμη μου λεω μετα απο μια επαφη 4 μηνων περιπου με το Vita. Η κονσολα μου αρεσει πολυ, η προσεγγιση στο θεμα software οχι. Δε θελω να κανω συγκρισεις με το 3DS εδω, απλα θελω να πω στον nooto πως συμφωνω για το πανακριβο hardware (αυτος ειναι ο λογος που δεν πηρα ακομα Wii U και γι' αυτο πηρα και μεταχειρισμενο 3DS). Σε καποια φαση θα γραψω 2 λογια αν εχω ορεξη και για το 3DS το οποιο για εμενα ειναι στο αλλο ακρο (απαραδεκτο hardware, online services κτλ αλλα lineup το οποιο με εκανε να ξανασχοληθω φανατικα με φορητα μετα απο πολλα χρονια).

        Comment


        • Originally posted by Xeno View Post
          με τη διαφορα ομως πως το Wii U πλεον δε σωζεται ενω για το Vita υπαρχουν ελπιδες σιγουρα.
          Θα μείνω σε αυτό καθώς σε όλα τα άλλα συμφωνώ αλλά καλό θα ήταν να μην γίνονται τέτοιες γενικεύσεις όχι μετά από ένα χρόνο μόλις του WiiU(ενώ το psvita είναι ήδη δύο χρόνια και τα καμπανάκια είναι πολύ περισσότερα).
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • Εγω απλα θα πω οτι το Wii U δε σωζεται με blockbusters. Δε φταιει το 3D World και δε θα φταιει το MK ή το Smash. Χρειαζεται η ιδια η κονσολα να δωσει value στον αγοραστη.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Ούτε το Wii U ούτε το Vita σώζονται. Το U θα πάει μέχρι τέλος 2015 με αποκλειστικά first party και indie τίτλους και το Vita είναι πάντου νεκρό εκτός Ιαπωνίας.

              Comment


              • Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει έχει σπάσει το Vita?
                Δεν με νοιάζει για τα δικά του παιχνίδια τα οποία θα τα αγοράζω αλλά κυρίως για PS ή και πιο παλιά μέσω emulator.
                I'm back bitches... Version 2.0

                Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                Comment


                • Πιο εύκολα σώζεται το Wii U παρά το ακριβό gamepad του PS4..

                  Comment


                  • Το Vita καταρχάς πουλάει καλύτερα.Κατά δεύτερον,είναι μια κονσόλα με ΜΗΔΕΝΙΚΗ υποστήριξη.Αν αποφάσιζε η Σόνυ να βγάλει κάτι της προκοπής κάτι θα γινόταν,τώρα....
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Originally posted by Altair View Post
                      Το Vita καταρχάς πουλάει καλύτερα.Κατά δεύτερον,είναι μια κονσόλα με ΜΗΔΕΝΙΚΗ υποστήριξη.Αν αποφάσιζε η Σόνυ να βγάλει κάτι της προκοπής κάτι θα γινόταν,τώρα....
                      Που το δες αυτό;
                      Το vita μόνο Ιαπωνία δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Στην Ευρώπη και Αμερική είναι τελείως νεκρό. Το U στην Αμερική πουλάει κάτι και με MK και smash στην πορεία κάτι θα γίνει.
                      Βέβαια είναι σαν να λέμε ποιος νεκρός από τους δύο βρωμάει πιο πολύ.

                      Comment


                      • Βασικά βλέπω σε άλλο σάιτ τις συνολικές πωλήσεις.Και η διαφορά τους είναι γύρω στις 3-5 χιλιάδες συνήθως αν θυμάμαι καλά.Και για να μην ξεχνιόμαστε.Αυτές οι 2 κονσόλες στην άμα πιάσουν Ιαπωνία ίσως κάτι κάνουν.Δεν είναι ΧΒΟΧ που παίζουν μπάλα χωρίς να τους λογαριάζουν τους Ιάπωνες.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Και τα 2 ειναι πολυ δυσκολο να ανακαμψουν κακα τα ψεμματα, το 3ds ειναι η επιλογη στα παραδοσιακα φορητα και ps4/xb1 στις παραδοσιακές κονσόλες. Το WiiU θεωρω οτι με 2-3 πολυ καλους τιτλους μπορει να παρει ελαφρα τα πανω του, το Vita απο την αλλη εχω την αισθηση οτι δεν ενδιαφερει κανεναν εκτος συγκεκριμενου niche sony fan κοινου.

                          Comment


                          • το vita ωραιο εργαλειο για ενα ''gadgeτακια'' αναμφισβητητα αλλα το δικο του gaming software ειναι αστειο(αν και απ'οτι ειδα θα εχει καποιες σημαντικες νεες κυκλοφοριες μεσα στο χρονο ειδικα σε jrpgs), εξαλλου την βιβλιοθηκη της sony μπορεις να την παιξεις και αλλου

                            η δικια μου αισθηση για το wiiu ειναι οτι περα απο το παραδοσιακο κοινο της ninty δεν υπαρχουν βλεψεις για κατι παραπανω αν και πηγαν να γινουν καποιες προσπαθιες στην αρχη


                            το 3ds ειναι σαφως ποιο δελεαστικη προταση οσο αναφορα το software...να βγαινανε και ολα europe καλα θα ταν

                            Comment


                            • PS Vita Sales Increase by 163% in UK - 31/1/2014


                              Japanese Sales Charts: PS Vita Sales Increase by 150 Per Cent Year-on-Year - 2/2/2014

                              Comment


                              • Ήταν χαμηλά και απλά ανέβηκε λίγο πιο πάνω.Πάλι χαμηλά είναι όμως.Η όποια άνοδος πιστεύω οφείλεται στην υπηρεσία που ανακοίνωσαν για τα παιχνίδια που θα παίζει μέσω streaming.Από την άλλη μην ξεγράφετε ακόμη την Nintendo.Στο πρόσφατο συνέδριο παραδέχτηκαν πολλά λάθη και φαίνονται να αλλάζουν βλέψεις για πολλά πράγματα.Βέβαια η καθυστέρηση των smash και kart μόνο καλό δεν είναι για το momentum μετά το dk τον Φλεβάρη...
                                Nintendo I.D.: paixtis
                                3ds friend code: 2664-2347-7128

                                Comment

                                Working...
                                X