Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με τι θα αλλάζατε το MMORPG σας?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Με τι θα αλλάζατε το MMORPG σας?

    Στην αγορά επικρατεί αναβρασμός από παιχνίδια του είδους. Έρχονται τεράστιοι τίτλοι (Age of Conan), ακούγονται φήμες για πολύ μεγάλα franchises (Knights of the Old Republic 3), αναμένονται μεταφορές που μόνο στη φαντασία μας υπήρχαν (Masquerade) και μέσα σε όλα αυτά και το Tabula Rasa ή όποιο άλλο παιχνίδι.

    Εσείς με ποιό θα αλλάζατε το World of Warcraft / Lineage και γιατί? Ή τι θα σας έκανε να μπείτε σε ένα MMORPG?
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Πιστευω πως οτι και αν κυκλοφορει πλεον στην αγορα στο αμεσο μελλον ειναι απιθανο να διωξει απο τον θρονο το θηριο World of Warcraft. Το παιχνιδι φιλοξενει εκατομμυρια παιχτες απολο τον κοσμο που δυσκολα θα το παρατησουν για να ασχοληθουν με κατι αλλο. Ερχεται και το Expansion οποτε καλο καψιμο.

    Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αλλα MMORPG, ελαχιστες ωρες με Lineage σε free server καθως και με Guild Wars. Το Lineage δεν μου ειχε αρεσει σχεδον καθολου, αλλωστε ποτε δεν το ευχαριστηθηκα λογω σπαστικου lag αλλα και ιδιομορφου interface. Το Guild wars μου τραβηξε για λιγο το ενδιαφερον αλλα και παλι δεν με εντυπωσιασε και τοσο πολυ..

    Απο την αλλη το WoW εχει κατι ξεχωριστο, κατι που τραβαει εντονα.. Εχει βεβαιως και τα αρνητικα του (καπου καπου το lvl up παρα ειναι βαρετο) αλλα παρολαυτα βρισκεται μετα απο 3 χρονια κυκλοφοριας στην 1η θεση και θα παραμεινει εκει τουλαχιστον, πιστευω, για τα επομενα 2 χρονια. Αν εχουμε και στο μελλον και αλλο Expansion τοτε δε ξερω τι να πω.

    Η μαγεια των MMORPG ειναι το Multiplayer και γενικα η επικοινωνια/συνεργασια με αλλους παιχτες.

    Δε νομιζω να αλλαξω το WoW με κατι αλλο, εκτος αν αυτο το αλλο αξιζει πραγματικα και κυριως τραβηξει μεγαλο μεριδιο gamers. Θα χρειαστει κατι περισσοτερο απο υπεροχη ατμοσφαιρα, μουσικη και ομορφα γραφικα για να διωξει το WoW απο τον θρονο.





    Comment


    • #3
      Έχω δει και μερικώς έχω παίξει τα ΜΜΟ που υπάρχουν στην αγορά και πιστεύω:

      το Guild Wars απλά δεν μπορεί αν λέγεται ΜΜΟ όταν βγαίνοντας από την πόλη δεν βλέπεις απολύτως κανέναν εκτός από το party σου, μόνο μέσα σε πόλη έχει κόσμο αλλά μέχρι εκεί, τπτ άλλο, το μόνο θετικό του είναι ότι είναι τζάμπα αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.

      Το Lineage δεν ξέρω γτ έχει κάνει τόση επιτυχία, μάλλον επειδή έχει άπειρους free private servers και παίζει ο κόσμος χωρίς να πληρώνει. Ο τρόπος που κινούνται οι manga chars είναι σαν να βάζουν το κεφάλι κάτω και να τρέχουν, τα γραφικά των σπιτιών και γενικά των πόλεω είναι πολύ "ευθυγραμμισμένα" αν μπορώ να το πω έτσι, ούτε καμπύλες ούτε τπτ, μπήκε χάρακας και τράβηξαν ευθείες. Και όσες φορές έχω δει να παίζουν είναι το ίδιο και το ίδιο, περιμένουν στην έξοδο της πόλης να βγει κάποιος και να τον σκοτώσουν
      Πιστεύω είναι χειρότερο από το Guild Wars με διαφορά, καλά με το WoW δεν το συζητώ καν.....

      Το LOTR είναι απλά και μόνο μία αντιγραφή του Interfase/ UI του WoW, η στρογγυλή εικόνα του χαρακτή ρα στην πάνω αριστερά γωνία, η μπλέ και κόκκινη οριζόντια μπάρα ακριβώς δίπλα, οι τσάντες κάτω δεξιά και ανοίγουν όλες μαζί με τον ίδιο συνδυασμό κουμπιών όπως το WoW...κτλ...κτλ.....δεν είναι πράγματα αυτά έλεος <_< με αντιγραφή πας να κερδίσεις? Πόσα ακούγονταν για το LOTR online.....και να που είναι τώρα.....

      Το WoW έχει ποικιλία, έχει κάτι να σε κολλάει πάνω του, κάτι τα items κάτι τα expansions και τα διάφορα events, δεν ξέρω, εγώ το βλέπω από μέσα και μπορεί να τα βλέπω όλα καλά και όμορφα αλλά έχει καια ρνητικά δεν διαφωνώ. Κάτι που θα μου άρεσε να γινόταν ας πούμε είναι όπως έχει το Guild Wars νομίζω, να φτιάχνεις καστρα σαν Guilds. Κάτι είχαν πει ότι θα κάναν σπιτάκια να μπορείς να έχεις αλλά αυτό χρειάζεται απεριόοοοοριστο χώρο για όλο τον κόσμο που παίζει. Προφανώς έχει κι άλλα αρνητικά, όπως μεταξύ των classes δεν υπάρχει μεγάλη ισσοροποία με αποτέλεμα μερικές classes απλά να μην πεθαίνουν από άλλες.
      όπως και το ότι τα items τα έχει κάνει έτσι η Blizzard ώστε κάθε Class να οδηγείται σε συγκεκριμένο ρόλο σε group quests/ raids. Για παράδειγμα ο Paladin είναι Healer, ο Warrior tank, ο Mage Fire και ούτο καθ&#39;εξής. Είναι κάπως άσχημο να σε καθοδηγούν στο πως θα παίζεις τον char σου αν θες να δεις και κάτι παραπάνω από απλές quests και βόλτες στις πόλεις.

      Όπως έχει δέιξει και με το Starcraft/ Warcraft/ Diablo η μαμά είναι μανούλα στο να κρατάει τον κόσμο τηςκαι να τον κάνει να ζητάει κι άλλο.....we want more&#33;&#33;&#33; we want more&#33;&#33;&#33;
      Θα βγει και το Lich King από το καλοκαίρι και μετά και έδεσε το γλυκό.

      Και έχει ένα πολύ καλό, έχει μία όμορφη ιστορία πάνω στο οποίο στηρίζεται το παιχνίδι, δεν είναι εύκολο να πετύχεις φτιάχνωντας μία ιστορία στο άσχετο και βγάζωντας ένα ΜΜΟ, το WoW στηρίχτηκε πάνω στα Warcraft και έχει και πολλά easter eggs από πολλές ταινίες και Games.

      Quest : The Return Of The Ring την έκανα πρόσφατα και μου έμεινε
      Και πάρα πολλές ακόμα....

      Όσο για τα νέα που αναμένεται να κυκλοφορήσουν και που είναι στην προετοιμασία κτλ...κτλ...βλέπω "ο νέος πρωταθλητής...", "θα ρίξει το WoW από τον θρόνο...." και άλλα τέτοια, ακόμα δεν τα είδαμε......

      Το Warhammer ακούγεται καλό αλλά δεν πρόκειται να με κάνει να πρατήσω το WoW, και όσους ξέρω από τον server Μου που έφυγαν για αλλού, guess what? γύρισαν πίσω γρήγορα.

      ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ το Diablo III θα μπορούσε να με κάνει να αφήσω το WoW στην άκρη, όχι να το διαγράψω προφανώς, αλλά σίγουρα θα μου τράβαγε πολλές ώρες από το Gaming.
      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

      Comment


      • #4
        Sith no offence αλλα μιλας σαν εξαρτημενος.

        Αρχισε να το ελεγχεις γιατι :
        http://news.pathfinder.gr/periscopio/330167.html
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #5
          Α όχι ρε σιγά, πολλές φορές έχω να παίξω καιρό και δεν με καίει ιδιαίτερα, σιγά μην σκάσω.

          Λέω ότι από αυτα που κυκλοφορούν δεν υπάρχει κάτι που θα με έκανε να αλλάξω το WoW, δεν είπα δεν θα αλλάξω το gaming γενικά με οτιδήποτε ρε συ τι με πέρασες, όσο παίζω είναι το βράδυ μιας και το πρώι τρέχω από&#39;δω κι από και κει.

          Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω στο σπίτι και κατ&#39;επέκταση στο PC ---μιας και το PS2 το έχει ο αδερφός μου και δεν με τραβάει να ασχοληθώ πολύ--- αν έχω να βγω ή να κάνω οτιδήποτε άλλο.

          Μην ανυσηχείς Σχεδόν κάθε μέρα είμαι έξω, δεν λιώνω σε ένα PC και μία καρέκλα.
          Δεν νομίζω να έχω δόσει την εντύπωση κάποιου no-lifer τύπου

          Το διάβσα σε κάποια εφημερίδα νομίζω το Link σου, είναι άσχημο αυτό απλά δεν ανοίκω εκεί, το ελέγχω πολύ καλά
          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

          Comment


          • #6
            oχι ρε. απλα βγαζεις...αγαπη για το wow

            Να πω κ εγω τον καημο μου... ημουν κολλημενος την περιοδο που ηταν στη μοδα το L2 (εκλεινα 7ωρα σερι..)αλλα ευτυχως για εμενα, πηρα μια μεγαλη αποφαση που δεν τη μετανιωσα.
            Drop Ολα τα Items κι εγκαταλειψη του Orc μου Lvl 50 ~δεν ανηκα σε καμια Guild~

            απο τοτε δεν εχω ασχοληθει με κανενα mmorg παροτι εχω δοκιμασει αρκετα για μερικες ωρες ή λεπτα
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • #7
              oχι ρε. απλα βγαζεις...αγαπη για το wow
              [/b]
              Ναι άλλο αγάπη και προτίμηση σε ένα παιχνίδι κι άλλο no life

              Υπάρχουν πολλές φορές που έχω γράψει delete και είμαι με το ποντίκη πάνω από το accept.......από τα νεύρα μου, από την βαρεμάρα μου, από διάφορα συμβάντα, κάποια στιγμή θα το κάνω σίγουρα.....
              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

              Comment


              • #8
                Η αγαπη ομως για ενα mmorg οδηγει στην εξαρτηση
                Γιαυτο ειπα "αρχισε" να το ελεγχεις. Σε αντιθετη περιπτωση θα σε ελεγα τελειωμενο asap xD
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • #9
                  Η αγαπη ομως για ενα mmorg οδηγει στην εξαρτηση
                  Γιαυτο ειπα "αρχισε" να το ελεγχεις. Σε αντιθετη περιπτωση θα σε ελεγα τελειωμενο asap xD
                  [/b]

                  Δηλαδή αν δεν σ&#39;αρέσει κάποιο άλλο σημαίνει ότι έισαι εξαρτημένος?
                  Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική αυτή..... <_<
                  Δηλαδη ποιο ΜΜΟ είναι καλύτερο αυτή τη στιγμή?
                  Αν βρω κάτι θα ήθελα να ασχοληθώ επίσης.

                  Και έτσι κι αλλιώς δεν είμαι τύπος που παίζω πολλά games μαζί άρα προσυλονομαι σε αυτά τα λίγα και τα υποστηρίζω όσο μπορώ.
                  "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                  Comment


                  • #10
                    Δεν την καταλαβαινεις αυτην τη λογικη επειδη την παραφραζεις

                    Επαναλαμβανω λοιπον απο εκει που κολλησαμε

                    Ειπες :
                    Ναι άλλο αγάπη και προτίμηση σε ένα παιχνίδι κι άλλο no life

                    και συνεχισα εγω:
                    Η αγαπη ομως για ενα mmorg οδηγει στην εξαρτηση

                    Που ειναι το περιεργο και ποσο λαθος ειναι αυτο? παθων ~στο παρελθον~ κι ο ιδιος εξαλου

                    ΚΑΙ σημαντικο, βγαλε το εγω. Δε μιλαω για εσενα/ Μια αλληλουχια γεγονοτων που βασιζεται σε μια λεξη της προταση που ανεφερες.
                    Κατι σα φιλοσοφικη αναπτυξη.

                    Εξαρχης ανεφερα, no offence. Δεν εχω σκοπο να σε θιξω/μειωσω
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • #11
                      Δεν είπα ότι με έθειξες άλλο σου λεω.

                      Επειδή εσένα σου αρέσει η SEGA σημαίνει ότι εξαρτάσαι από αυτήν? Ότι γυρνάς την ζωή σου γύρω της?
                      Σου αρέσει για διάφορους λόγους, όπως κι έμενα το WoW και το DiabloII για διάφορους λόγους, δεν είναι θέμα κολλήματος και εξάρτησης σε καμία περίπτωση.

                      Βάζω το εγώ μιας και εγώ γράφω, λογικό είναι.

                      Μου αρέσει ένα παιχνίδι, δλδ δεν θα ασχοληθώ με τπτ άλλο και ποτέ μου?


                      Γεμίσαμε ένα θέμα μόνοι μας ---γτ μπορούμε ---.
                      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                      Comment


                      • #12
                        Λαθος παραλληλισμος αλλα καταλαβα τι θες να πεις (συγκρινεις εταιρεια με MMORPG πονηρουλη? Καμια σχεση )

                        Μιλησα εξαρχης για MMORPG επειδη ειναι πολυ γνωστα για τη "νοσο" που κολλανε στους Gamer. Τι νοσο μπορει να σου κολλησει μαι εταιρεια ωστε να σε κρατησει κολλημενο στην οθονη?

                        Θα ξαναπω οτι οποιος ασχολειται αρκετα με ενα MMORPG κι εφοσον του αρεσει λογικα θα πωρωθει. Εκτος κι αν ο ιδιος εχει ορισει μετρα κ σταθμα. Εξαλου δε μπορεις να αρνηθεις αυτην τη ν παραγραφο, επιβεβαιωση ειναι οι κλινικες απεξαρτησης.

                        Μου αρέσει ένα παιχνίδι, δλδ δεν θα ασχοληθώ με τπτ άλλο και ποτέ μου?[/b]
                        δεν ειπα κατι που να σηκωνει τετοια ερωτηση.

                        Το Topic τελει υπο καθεστως Scatman-Sith_Lord_Bahamut/ Γιατι ετσι πρεπει

                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • #13
                          Αυτόν το καιρό δεν ασχολούμε ενεργά με κάποιο MMORPG. Το WoW το παράτησα πριν κάμποσο καιρό, είχα χάσει πλέον το ενδιαφέρον μου. Αν περιμένω κάποιον τίτλο όσο τίποτε άλλο, αυτό είναι το Age of Conan. Κι αν κάποιος τίτλος θα με κάνει να αλλάξω στο πολύ μέλλον το AoC, αυτός θα ήταν ένα Masqurade online.

                          Το Lineage δεν ξέρω γτ έχει κάνει τόση επιτυχία...[/b]
                          Το Lineage έχει επιτυχία για το sandbox end-game που προσφέρει. Επίσης, συγκρινόμενο με οποιοδήποτε άλλο ανατολικό mmorpg, έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία σε content. Και φυσικά αναφέρομαι στο official lineage, όχι τους private servers που όσο και να προσπαθούν, δεν πρόκεται να φτάσουν τους official.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Tha alaza efxaristws to FF11 pou paizw me kapoio MMORPG to opoio tha eixe ta ekshs stoixeia:


                            1) Class: Monk (brawler, otidhpote me hand 2 hand combat dhladh)
                            2) Na mporoun ola ta races na ginoun ola ta classes, einai adiko oi Monks na einai kati asxhmanthrwpoOrcs-yperanthrwpa gomaria se ola ta paixnidia....
                            3) Na exei females (san xarakthres lew)
                            4) Na einai kainourio, (einai dyskolo na exeis level 1 xarakthra otan oloi exoun level 100000000....., dyskolevesai na prosarmosteis)
                            5) Ta grafika tou na trogwntai
                            6) O sxediasmos tou na trwgetai (tou WOW den trogetai, mono oi kainourioi oi katsikopodaroi einai wraioi).
                            7) Na mhn exei polous polous Ellhnes (den einai kaloi paixtes kai genikotera den ferontai kala)
                            8) Kalo animation
                            9) PVP mono se arena
                            10) Kapoia poikilia sto character creation

                            Afta einai kala pistevw, an gnwrizete kanena plz notify me.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #15
                              Δεν θα αλλαζα το WoW με κανενα και αυτο οχι γιατι κανενα αλλο mmorpg δεν ειναι τοσο καλο οσο το WoW αλλα επειδη αυτου του ειδους τα παιχνιδια σε κανουν να κολλας για πολυ καιρο αν ειναι καλα και δεν θα επαναλαμβανα το ιδιο λαθος για δευτερη φορα ..Scatman ασε τον sith lord και ασχολησου με μενα που ειμαι καμμενος με το wow και wow addict με στοιχεια no life οταν ειχαμε raids στο παρελθον :icon_twisted:
                              ---Regret for the things we did can be tempered by time; it is regret for the things we did not do that is inconsolable. ---

                              Comment

                              Working...
                              X