Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by i Have no Equal View Post
    εκει οπως βλεπουμε μια midrange καρτα 2 χρονων+ τα παει μια χαρα τη στιγμη που το 2005 high end καρτες δεν εφταναν τα γραφικα του 360. Επισης να τρεχουν 792p και κατι τετοια το 2014 τη στιγμη που το 1080p αρχιζει να φαινεται "λιγο" στους pc gamers ειναι πραγματικα τραγικο.
    OBJECTION !

    Το 2005 και το 2006 το 360 δεν ειχε μαξαρισμενο quake 4, ουτε FEAR ουτε Call of juarez ουτε bioshock ουτε doom3 ουτε farcry και arma 1.

    Τα παραπανω ακομα και σε "ταπεινο" πισι του 1000αρικου τρεχανε αρκετα καλυτερα αποτι στην τοστιερα η οποια τα ετρεχε σε 720p low/medium setttings και 30fps cap, πολλες φορες χωρις φιλτρα ( θυμαμαι δειχνανε το cod2 τοτε στα multirama και ητανε ΕΜΕΤΟΣ )

    Τις ιδιες χρονιες βεβαια συνεχυζε αυτο το τροπαριο με το να ανεβαινουν οι απαιτησεις στα παιχνιδια αποτομα ωστε να αναγκαζεσαι να αλλαζεις καρτα καθε χρονο,πχ η 6800gt του 2004 δεν μπορουσε να κρατησει το 60αρι στο most wanted, το FEAR 1 βγηκε το 2005 αλλα ηθελε καρτα γραφικων του 2006 για high settings και 4x AA σε 1024 αναλυση, το call of juarez μπορουσε να γονατισει την πανακριβη 1900XTX κ.ο.κ

    Το βασικο ειναι πως υπαρχει παντα ο παραγοντας της επιλογης, αν καποιος δεν ειναι πρασινοφρουρος για να εχει μεσα στο pc του 2 τιτανες i7 960X και 32gb ram μπορει να πειραματιστει λιγο εχοντας το πολυποθητο 1080p60fps εις βαρος του ambient occlusion του 8x AA ( ποιος χρειαζεται πανω απο 2x οταν παιζει σε τηλεοραση ? ) του physX και λοιπων αχρηστων εφφε/ρυθμισεων.

    Οι κονσολες μπορει να εχουν το πλεονεκτημα το optimisation αλλα ο developer ειναι αυτος που επηρρεαζει την ισοροπια μεταξυ γραφικων framerate και αναλυσης οχι ο καταναλωτης, στην περιπτωση του titanfall θα μπορουσαν κοβοντας τις σκιες και τα ragdolls να το κανουν 1080p60fps, ή να μαξαρουν τα παντα και χαμηλωσουν το target framerate στα 30fps ( κατι που εγινε σε BC2 και BF3 με αποτελεσμα να εχουν μια δικαιολογια παραπανω να το θαβουν τα cod kids )

    Τελος για την εμπειρια διαφωνω φουλ, εχω παιξει arkham city στο steam εχω παιξει και στο ps3, και τα 2 στην ιδια τηλεοραση, το 1080p60fps με την χαμηλοτερη αναλυση τα jaggies το 30fps cap και τα καμποσα slowdown οταν κανεις glide μεσα στην πολη δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση, και αυτα σε pc που για μητρικη cpu καρτα γραφικων και μνημη πληρωσα λιγοτερο απο 400 ευρω.

    Comment


    • Το 2005 και το 2006 το 360 δεν ειχε μαξαρισμενο quake 4, ουτε FEAR ουτε Call of juarez ουτε bioshock ουτε doom3 ουτε farcry και arma 1.

      Τα παραπανω ακομα και σε "ταπεινο" πισι του 1000αρικου τρεχανε αρκετα καλυτερα αποτι στην τοστιερα η οποια τα ετρεχε σε 720p low/medium setttings και 30fps cap, πολλες φορες χωρις φιλτρα ( θυμαμαι δειχνανε το cod2 τοτε στα multirama και ητανε ΕΜΕΤΟΣ )



      Επιτελους καποιος τα ειπε. Σε αντιθεση με ολους που υποστηριζουν οτι η σημερινη γενια ειναι η πρωτη που βρισκεται εξ'αρχης κατω απο και εγω δεν ξερω τι PC σε οτι αφορα το οπτικο αποτελεσμα, η αληθεια ειναι πως PC του 2004 με 6800 Ultra (νομιζω δεν ειχα απαντησει στον NickTG που ρωτησε κατι σχετικο) επαιζε το Orange Box και το Oblivion πολυ καλυτερα απο το 360

      H λογικη ειναι να χαρεις κανα χρονο οτι εχεις superior hardware, τωρα ουτε αυτο δεν εγινε με το που βγηκαν ηταν obsolete..
      που σε καμια περιπτωση δεν εβλεπες αποτελεσμα ενος superior harware.

      Τις ιδιες χρονιες βεβαια συνεχυζε αυτο το τροπαριο με το να ανεβαινουν οι απαιτησεις στα παιχνιδια αποτομα ωστε να αναγκαζεσαι να αλλαζεις καρτα καθε χρονο,πχ η 6800gt του 2004 δεν μπορουσε να κρατησει το 60αρι στο most wanted, το FEAR 1 βγηκε το 2005 αλλα ηθελε καρτα γραφικων του 2006 για high settings και 4x AA σε 1024 αναλυση, το call of juarez μπορουσε να γονατισει την πανακριβη 1900XTX κ.ο.κ
      Αυτο ακριβως προσπαθουσα να πω και εγω εδω και τοσα post γι'αυτο και ρωταγα πως τρεχει το πραγμα σημερα και αν ειναι ιδιο με τοτε. Το δικο μου μηχανημα ξεκινησε απο το να παιζει τα παντα στο full (καλυτερα απο το 360 που βγηκε αργοτερα), μεσα σε 2 χρονια ειχε πεσει πολυ η αποδοση του γιατι καθε τρεις και λιγο εβγαιναν παιχνιδια που ζητουσαν κατι καινουργιο και αρκετα χρονια αργοτερα κατεληξε να μην παιζει σχεδον τιποτα απο τις νεες κυκλοφοριες (οχι να τις παιζει στο low... να μην τις παιζει καθολου ή να ειναι unplayble απο πλευρας frames). Εγω αυτο που ρωταω ειναι, μπορει κανεις οντως να φτιαξει αυτη τη στιγμη PC (με τα 400-500 ευρω που λενε οι περισσοτεροι) και να παιζει τους τιτλους που θα εχει το PS4 για τα επομενα 7-8 χρονια με την ιδια ή καλυτερη αποδοση? Προσοχη, οχι τα παιχνιδια που εχει τωρα το PS4, τα παιχνιδια που θα εχει καθολη την διαρκεια 7-8ετιας. Η δικη μου εμπειρια απο το PC του 2004-5 (που ηταν πολυ ακριβοτερο απο 500 ευρω) λεει οτι ειναι αδυνατον, αλλα δεδομενου οτι απο τοτε δεν εχω ξανασχοληθει και δεν ξερω τι πορεια εχει η αγορα κλπ κλπ μπορει να κανω τεραστιο λαθος γι'αυτο και ρωταω.


      οι οποίες ήταν όπως αποδείχτηκε τελείως ασύμφορες, κοστισαν στην sony ένα τσουβάλι χρήματα και χρησιμοποιήθικαν μόνο απο τις κονσόλες της sony. Και φυσικά ειχαν πολύ δύσκολη αρχιτεκτονική για τους προγραμματιστές.
      Μα εγω δεν ειπα οτι δεν ηταν ασυμφορες... Απο τη στιγμη που επενδυεις σε ερευνα πανω σε κατι καινουργιο αυτοματα θα εχεις πολυ μεγαλυτερο κοστος απο το να το παρεις ετοιμο, αυτο ειναι προφανες. Αυτο που ειπα εγω ειναι οτι ο τυπος στο post που ανεβασες ελεγε κουταμαρες διοτι το console market μεχρι προσφατα δεν λειτουργουσε παιρνοντας parts απο αλλους και βαζοντας τα σε ''πλαστικα κουτια''.

      Comment


      • Originally posted by nooto View Post
        Εγω αυτο που ρωταω ειναι, μπορει κανεις οντως να φτιαξει αυτη τη στιγμη PC (με τα 400-500 ευρω που λενε οι περισσοτεροι) και να παιζει τους τιτλους που θα εχει το PS4 για τα επομενα 7-8 χρονια με την ιδια ή καλυτερη αποδοση? Προσοχη, οχι τα παιχνιδια που εχει τωρα το PS4, τα παιχνιδια που θα εχει καθολη την διαρκεια 7-8ετιας. Η δικη μου εμπειρια απο το PC του 2004-5 (που ηταν πολυ ακριβοτερο απο 500 ευρω) λεει οτι ειναι αδυνατον, αλλα δεδομενου οτι απο τοτε δεν εχω ξανασχοληθει και δεν ξερω τι πορεια εχει η αγορα κλπ κλπ μπορει να κανω τεραστιο λαθος γι'αυτο και ρωταω.
        Ρε μη τους τα λες ετσι αυτα, τους αφηνεις ξεβρακωτους.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Το 360 ειχε hardware που δεν υπηρχε στην αγορα εκεινη την στιγμη, συγκεκριμένα ειχε unified shader architecture που στα pcια το ειδαμε απο την σειρα HD2000, του χρονου δλδ. Ηταν επιπεδου 1950xt περιπου αλλα με εξελιγμενα features.
          Εδω περα ειχε 3core cpu την στιγμη που εκεινη την χρονια μολις πριν μερικους μηνες ειχαν βγει οι dual core, και μπορει να μην ηταν τοσο δυνατη cpu αλλα δεν ηταν και jaguar cores που εχουν οι τωρινες κονσολες.
          Ειχε μεχρι και edram.

          tl;dr ενα pc με τα χαρακτηριστικα του 360 ειχε αρκετα πανω απο 1000ε

          Οποτε λογικο μετα απο μερικα χρονια να παρει μπρος και οτι βγηκε πριν απο gpu να μην μπορει να κρατηθει, αλλα μια 2600xt ή μια 8600gt ας πουμε ειναι πολυ κοντα σε επιδοσεις με ενα 360.
          Τωρα ομως το ps4 και το xbone εχουν πολυ παρομοια αρχιτεκτονικη με τα pcια με GCN. Νομιζω το Ps4 εχει βελτιωμενες δυνατοτητες σε cpu prossesing απο την gpu ή κατι τετοιο, γιαυτο και μερικα παιχνιδια εχουν πολυ καλα particles.

          Το bioshock το 360 το επαιζε κοντα στα high με εξαιρεση νομιζω τα dx10 features.
          Και το oblivion στα high, το οποιο oblivion σε pc δεν μπορουσε να εχει HDR και AA μαζι..
          Βασικα ναι με μια high end καρτα κοντραρες το oblivion σε σχεση με το xbox360.
          Και το call of duty 2 νομιζω ηταν πολυ κοντα στην PC εκδοση, και ηταν βαρυ game.

          Τωρα αν αυτες οι καρτες σαν αυτη που εβαλα σε ενα pc που εφτιαξα πριν θα αντεξουν στον χρονο? Πρεπει, ειδικα οταν το xbone ειναι αδυναμο.
          7-8 χρονια οχι παντως

          Comment


          • Originally posted by nooto View Post
            Εγω αυτο που ρωταω ειναι, μπορει κανεις οντως να φτιαξει αυτη τη στιγμη PC (με τα 400-500 ευρω που λενε οι περισσοτεροι) και να παιζει τους τιτλους που θα εχει το PS4 για τα επομενα 7-8 χρονια με την ιδια ή καλυτερη αποδοση?
            σε 7-8 χρόνια ίσως και δυο χρονια νωρίτερα τα 4k/120hz θα ειναι δεδομένα για καθε μέσο pc gamer ενώ οι κονσολες θα παιζουνε σε sub 1080p οποτε γιατι συζητάμε;

            συγκρινουμε ενα τεχνολογικό απολιθωμα με κατι που εξελίσσεται;

            ναι αν δεν σε πειράζει να παιζεις σε πολύ χαμηλές αναλύσεις, με 30 frames και λιγοτερα, όλα low και γεμάτα jaggies γραφικά όπως δηλαδή στις κονσολες ισως και να κρατήσει ενα pc των 400/500 ευρώ για 7-8 χρόνια.

            επισης οπως ειπα το hardware στο pc ειναι ακριβοτερο γιατι επειδή ειναι καλυτερο και εχει πολύ περισσοτερες δυνατοτητες και χρήσεις πέρα του gaming πχ να χρησιμοποιήσεις adobe premiere και να φτιάξεις ενα fragmovie απο ένα online shooter που παιζεις. Ε εκει θες μια καλή cpu και οχι τους ψοφιους jaguar των ps4/xboxone.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • σε 7-8 χρόνια ίσως και δυο χρονια νωρίτερα τα 4k/120hz θα ειναι δεδομένα για καθε μέσο pc gamer ενώ οι κονσολες θα παιζουνε σε sub 1080p οποτε γιατι συζητάμε;
              Ρε μαν, αλλο ρωταω εγω αλλο μου λες εσυ... Τι με νοιαζει που θα εχουν φτασει τα PC σε 5-6 χρονια απο τωρα απο πλευρας τεχνολογιας, εγω λεω, θελω να αγορασω κατι ΤΩΡΑ που να εχει value for money σε οτι αφορα αποδοση και διαχρονικοτητα λειτουργιας. Χαιρω πολυ και σε 20 χρονια απο τωρα μπορει να αγοραζεις 20K και 1200HZ με 100 ευρω, για τωρα μιλαμε... Και παλι, αν ειναι να τα σκασω τωρα και σε 5 χρονια να μου πουν φιλε το 4Κ ειναι το δεδομενο αυτη τη στιγμη οποτε εσυ με το μηχανημα των 400 ευρω του 2014 παρε τα τρια, ε τι να το κανω...

              συγκρινουμε ενα τεχνολογικό απολιθωμα με κατι που εξελίσσεται;
              Τι εξελισσεται ρε συ BB ?... ειναι αυτονομη βιολογικη εντοτητα? Την τελευταια φορα που το κοιταξα επρεπε να πληρωνεις προκειμενου να εξελιχθει, κατι που ισχυει και στις κονσολες δηλαδη αλλα με πολυ πιο αργους ρυθμους (το PC που θα παρω εγω αυριο, σε 5 χρονια δεν θα ειναι ''τεχνολογικο απολιθωμα?). Εγω αυτο που ρωταω ειναι ποια επιλογη hardware ειναι καλυτερη αυτη τη στιγμη σε σχεση αποδοση τιμης και λειτουργιας στο περασμα των χρονων.


              επισης οπως ειπα το hardware στο pc ειναι ακριβοτερο γιατι επειδή ειναι καλυτερο και εχει πολύ περισσοτερες δυνατοτητες και χρήσεις πέρα του gaming πχ να χρησιμοποιήσεις adobe premiere και να φτιάξεις ενα fragmovie απο ένα online shooter που παιζεις. Ε εκει θες μια καλή cpu και οχι τους ψοφιους jaguar των ps4/xboxone.
              Και παλι, τι με νοιαζει? Αν ηθελα τις λειτουργιες που αναφερεις θα αγοραζα PC κατευθειαν, εγω μιλαω για gaming device...

              Comment


              • Το 2005 δεν ειχατε 3-core cpus και δεν μαξάρατε τα games που λετε ουτε καν οι περισσοτεροι, οπως το pc δεν ειχε παιχνιδι σαν το kameo. Μετα απο λιγο προφανως θα εβγαιναν τα pc μπροστα δεν το συζηταμε αλλα και παλι μιλατε για pc 1000+ τοτε. Καμια σχεση το hardware που εδωσαν τοτε στα ιδια λεφτα, απορω γιατι το συζηταμε αυτο ακομα..

                Comment


                • μα αυτο λέω, προσωπικά τι να το κάνω ένα μηχανημα 7-8 ετών οταν συγκριτικά με τα pc ειναι απολίθωμα; οταν πλέον τα περισσοτερα παιχνιδια λογω ανεπάρκειας hardware έχουνε μεγάλες βουτιές στο frame rate, εχουνε θολούρα λογω μικρης ανάλυσης που δεν συμπιπτει με την φυσική ανάλυση της οθόνης και απο τα jaggies σου πονάνε τα μάτια.. Εμένα αυτό δεν με ικανοποιεί, προτιμώ να πάρω μια κάρτα γραφικών να την κρατήσω 3-4 χρονια και μετά να πάρω μια άλλη με την οποία θα δω μεγάλες διαφορες σε επιδοσεις.

                  7-8 χρονια ειναι σαν ολοκληροι αιώνες για την τεχνολογιά στην απεικόνιση γραφικών. Τα xbox one και ps4 έπρεπε να ειχανε κυκλοφορήσει 2010 και 2011 αντίστοιχα και όχι στα τέλη του 2013. Καθε γενιά θα ηταν καλυτερο να κρατάει το πολύ πέντε χρονια. Κάποιοι στο neogaf ενθουσιάστηκαν με τις αντανακλάσεις των npcs στους μεταλλικους τοιχους (real time local reflections) στο Killzone Shadowfall ενώ αυτή η τεχνική έχει εμφανιστεί ήδη απο το 2011 με την pc έκδοση του Crysis 2, δηλαδή δύο χρονια πριν

                  Eπισης τώρα ανακάλυψαν τα tessalation, paralax occlusion κτλ.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Originally posted by nooto View Post
                    [SIZE=2] Εγω αυτο που ρωταω ειναι ποια επιλογη hardware ειναι καλυτερη αυτη τη στιγμη σε σχεση αποδοση τιμης και λειτουργιας στο περασμα των χρονων.
                    Σαν κοστος αρχικης αποκτησης το ps4 εχει καλυτερο vfm , αλλα ακομα και αν με ενα pc των 500ε χρειαστεις αναβαθμιση σε 4-5 χρονια τα λεφτα αυτης της αναβαθμισης θα τα εχεις βγαλει στο πολλαπλασιο με τα λεφτα που θα εχεις γλυτωσει απο τα φτηνοτερα παιχνιδια και το τσαμπα online.

                    Και φυσικα οταν αναβαθμισεις θα εχεις πολυ καλυτερες επιδοσεις.

                    Και ειναι οπως λεει ο bigboss, καθε γενια θα πρεπει να κραταει 5χρονια ας πουμε, κανεις δεν βγηκε να πει πως το ps4 θα αντεξει 5 χρονια στην αγορα. Τα 360/ps3 κρατηθηκαν βεβαια 7 χρονια, ηταν ρεκορ, αλλα με τι θυσιες?

                    Comment


                    • Το 2005 δεν ειχατε 3-core cpus και δεν μαξάρατε τα games που λετε ουτε καν οι περισσοτεροι, οπως το pc δεν ειχε παιχνιδι σαν το kameo. Μετα απο λιγο προφανως θα εβγαιναν τα pc μπροστα δεν το συζηταμε αλλα και παλι μιλατε για pc 1000+ τοτε.
                      Ναι το δικο μου PC καπου τοσο ειχε παει, ο λογος που το ανεφερα ηταν για να πω την εμπειρια μου πανω στο μηχανημα στο οποιο επενδυσα και σχετικα με την πορεια της αποδοσης του κατα το περασμα των χρονων.

                      Καμια σχεση το hardware που εδωσαν τοτε στα ιδια λεφτα, απορω γιατι το συζηταμε αυτο ακομα..
                      Το PS3 ηταν 50% ακριβοτερο απο το PS4.

                      Σαν κοστος αρχικης αποκτησης το ps4 εχει καλυτερο vfm , αλλα ακομα και αν με ενα pc των 500ε χρειαστεις αναβαθμιση σε 4-5 χρονια τα λεφτα αυτης της αναβαθμισης θα τα εχεις βγαλει στο πολλαπλασιο με τα λεφτα που θα εχεις γλυτωσει απο τα φτηνοτερα παιχνιδια και το τσαμπα online.

                      Και φυσικα οταν αναβαθμισεις θα εχεις πολυ καλυτερες επιδοσεις.

                      Και ειναι οπως λεει ο bigboss, καθε γενια θα πρεπει να κραταει 5χρονια ας πουμε, κανεις δεν βγηκε να πει πως το ps4 θα αντεξει 5 χρονια στην αγορα. Τα 360/ps3 κρατηθηκαν βεβαια 7 χρονια, ηταν ρεκορ, αλλα με τι θυσιες?
                      Αυτη ειναι πρωτη κανονικη και σοβαρη απαντηση πανω σε οτι ρωταω εδω και τοσα posts ;) Για το θεμα διαρκειας οντως σε αυτη τη γενια ειχαμε χρονο ρεκορ (πολυ παραπανω απο 7 για το 360 που ακομα δινει). Οι θυσιες εχουν να κανουν με τις απαιτησεις που εχει ο καθενας, το γεγονος ωστοσο ειναι οτι με το 360 πχ για 9-10 χρονια κοντα μπορουσες να παιξεις ολους τους σημαντικους τιτλους (περα απο τα exclusives της εκαστοτε εταιριας).

                      Comment


                      • Originally posted by nooto View Post
                        (το PC που θα παρω εγω αυριο, σε 5 χρονια δεν θα ειναι ''τεχνολογικο απολιθωμα?). Εγω αυτο που ρωταω ειναι ποια επιλογη hardware ειναι καλυτερη αυτη τη στιγμη σε σχεση αποδοση τιμης και λειτουργιας στο περασμα των χρονων.

                        Οσο "απολιθωμα" ειναι το pc σημερα που εφτιαξε καποιος με λιγοτερο απο 1000ρικο το 2009 ( i5 760 στα 4ghz με καμια hyper 212 να τον κραταει σε λογικες θερμοκρασιες, ενα ελαφρως τσιμπημενο X58 mobo, 8gb ram που τοτε δεν ηταν τοσο ακριβη οσο ειναι σημερα radeon 5850 κλπ )

                        Επισης παιζει ρολο ο παραγοντας "ανακυκλωση", οπως στις κονσολες μπορεις να πουλας τα παιχνιδια-μηχανηματα που δεν χρειαζεσαι πλεον για να αγοραζεις αλλα με μικροτερη ζημια, το ιδιο μπορεις να κανεις και με τα pc hardware, ξαναλεω πως την θερμαστρα που εβγαλε ο BB στο βιντεο δεν την πηρα οταν βγηκε στα 600 ευρω αλλα περσι στα 90 απο το insomnia.

                        Ειπαμε πως το hardware προχωραει υπερβολικα αργα πλεον, μπορει να μην ειδαμε unified shaders μεχρι τον νοεμβριο του 2006 που βγηκανε οι 8800 στην αγορα αλλα σε γενικο βαθμο η αναπτυξη εκεινα τα χρονια ητανε εφιαλτικα γρηγορη(ισως και πλασματικη), σημερα σχεδον ολοι οι χρηστες παιζουν σε 1080p ή μεγαλυτερη αναλυση, ενα σεβαστο ποσοστο σε triple monitor και αργα αλλα σταθερα αυξανονται οι κατοχοι 4k ( 30hz και 5 τονοι ghostin , ιου )

                        Αυτο σημαινει πως θελοντας και μη οι developers κανουν περισσοτερο optimize τα παιχνιδια τους γιατι δεν εχουμε CRT να ριχνουμε την αναλυση στον πατο χωρις μας βγαινουν τα ματια απο την θολουρα, επισης πολλοι παζουν απο laptop / steambox του κιλου / ετοιματζιδικο πισι με onboard gpu, σε μια τετοια ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγορα λοιπον, λιγοι τολμανε σημερα να βγαλουν παιχνιδια που θα μπορουν να παιξουν μονο οι "ελιτ"

                        Για να μην ξεχνιομαστε, ο BB ειναι το ιδιο ατομο που οταν ειμασταν στο gamepro.gr με ελεγε γαιδαρο και εγω αλβανο ολα αυτα επειδη εγραφε πως το ut2007 αμα το αγορασει θα το παρει στο ps3 και οχι στο pc και οτι το uncharted εχει καλυτερη ζουγκλα απο "την ΦΩΛΑ ΤΟ CRYSIS!" ( )

                        Μπορει να ειχε τριπυρηνο και τα ρεστα η τοστιερα αλλα στο Most wanted και το condemned που ητανε launch titles το slowdown επεφτε συνεφφο, το cod2 μπορει να ηθελε τουλαχιστον μια 7800gt να βγαλει 60αρι σε DX9 ( πολυ ομορφα γραφικα ακομα και σημερα ) αλλα προτιμουσα χιλιες φορες να το παιζω σε DX7 και με 4x AA 8x AF στην 6800 παρα με dx9 30 frames και bilinear filtering στο 360, αυτη η θολουρα στα μακρινοτερα των 20 εκατοστων textures θα μου μεινει αξεχαστη :S ( http://beyond3d.com/showthread.php?t=24900 )

                        Τελος συμφωνω στο οτι το oblivion (οπως και αλλα παιχνιδια της εποχης) αρχιζε να ελαφραινει οσο περναγανε τα χρονια και εβγαινε πιο δυνατο hardware αλλα ως γνωστον, οι μονο που παιζουν τετοια παιχνιδια ( skyrim - fallout, οτι βγαζει η μαμα bethesda τελος παντων ) χωρις mods ειναι οι νουμπς και οι κονσολαδες με το steam workshop η χρηση και διανομη custom content ειναι πλεον πιο ευκολη και γρηγορη απο ποτε !! αντε δωστε λοιπον κανα ψιλο στην μαμα c(r)apcom για να ξεκλειδωσει τα on-disc DLC !

                        Comment


                        • Για το 360 μιλαω, το ps3 βγηκε αργοτερα και ειχε cell cpu.. Αν πουμε οτι το ps4 ειναι το top vfm στα 400ε τοτε αναλογικα με το 360 εχει χειροτερο hardware στα ιδια λεφτα, για το Χ1 δεν μιλαω καν..

                          Αυτο που ρωτας εχει απαντηθει εδω και καιρο, σαν hardware η κονσολα ειναι vfm σαν gaming platform ομως αν υπολογισεις και το κοστος συνδρομης/τιτλων το pc συμφερει καλυτερα με μικρες αναβαθμισεις καθε 2-3 χρονια. Εγω προσωπικα πιστευω οτι η optimal gaming εμπειρια ειναι pc γυρω στα 800ε πυργος και απο κει και περα καθε 2 χρονια την καλυτερη midrange καρτα κοντα στα 200ε πουλώντας την παλια αν θες, αλλιως μπορεις να κανεις simulate τα console settings με 792p και no-AA ευκολα..

                          Comment


                          • μα αυτο λέω, προσωπικά τι να το κάνω ένα μηχανημα 7-8 ετών οταν συγκριτικά με τα pc ειναι απολίθωμα; οταν πλέον τα περισσοτερα παιχνιδια λογω ανεπάρκειας hardware έχουνε μεγάλες βουτιές στο frame rate, εχουνε θολούρα λογω μικρης ανάλυσης που δεν συμπιπτει με την φυσική ανάλυση της οθόνης και απο τα jaggies σου πονάνε τα μάτια...
                            Τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...

                            Ειπαμε πως το hardware προχωραει υπερβολικα αργα πλεον, μπορει να μην ειδαμε unified shaders μεχρι τον νοεμβριο του 2006 που βγηκανε οι 8800 στην αγορα αλλα σε γενικο βαθμο η αναπτυξη εκεινα τα χρονια ητανε εφιαλτικα γρηγορη(ισως και πλασματικη), σημερα σχεδον ολοι οι χρηστες παιζουν σε 1080p ή μεγαλυτερη αναλυση, ενα σεβαστο ποσοστο σε triple monitor και αργα αλλα σταθερα αυξανονται οι κατοχοι 4k ( 30hz και 5 τονοι ghostin , ιου )

                            Αυτο σημαινει πως θελοντας και μη οι developers αναγκαζονται π να κανουν περισσοτερο optimize τα παιχνιδια τους γιατι δεν εχουμε CRT να ριχνουμε την αναλυση στον πατο χωρις μας βγαινουν τα ματια απο την θολουρα, επισης πολλοι παζουν απο laptop / steambox του κιλου / ετοιματζιδικο πισι με onboard gpu, σε μια τετοια ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγορα λοιπον, λιγοι τολμανε σημερα να βγαλουν παιχνιδια που θα μπορουν να παιξουν μονο οι "ελιτ"
                            Ναι τετοια πραγματα ρωταω, γιατι ειμαι ασχετος με το θεμα σημερα και απο την αλλη καποια στιγμη (συντομα) θελω να επενδυσω σε hardware ειτε της μιας ειτε της αλλης πλευρας.

                            Μπορει να ειχε τριπυρηνο και τα ρεστα η τοστιερα αλλα στο Most wanted και το condemned που ητανε launch titles το slowdown επεφτε συνεφφο, το cod2 μπορει να ηθελε τουλαχιστον μια 7800gt να βγαλει 60αρι σε DX9 ( πολυ ομορφα γραφικα ακομα και σημερα ) αλλα προτιμουσα χιλιες φορες να το παιζω σε DX7 και με 4x AA 8x AF στην 6800 παρα με dx9 30 frames και bilinear filtering στο 360, αυτη η θολουρα στα μακρινοτερα των 20 εκατοστων textures θα μου μεινει αξεχαστη :S

                            Τελος συμφωνω στο οτι το oblivion (οπως και αλλα παιχνιδια της εποχης) αρχιζε να ελαφραινει οσο περναγανε τα χρονια και εβγαινε πιο δυνατο hardware
                            Ναι συμφωνω εδω και ειμαι πολυ απολυτος γιατι καποια απο αυτα τα παιχνιδια τα ετρεχα both στο PC και στο 360 (στο ιδιο monitor) και το 360 θυμαμαι οτι ειχε χαρακτηριστικα χειροτερη αποδοση (η οποια οπως σημειωσατε ανεβηκε κατακορυφα στους μεταγενεστερους τιτλους).

                            Comment


                            • Originally posted by nooto View Post
                              Τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...
                              τι τα ιδια, αφου ειπα προσωπικά εμένα δεν με ικανοποιεί εσύ εισαι οκ με μια κονσολα 7 ετών που παιζει games ακομη και με μεγάλες θυσιες στην ποιοτητα αυτου που βλέπουμε.

                              επισης εννοειται πως το pc σαν gaming πλατφορμα ειναι οικονομικοτερη σε βάθος χρονου.

                              οσο για το τι τρέχει μια κάρτα του 2006, 8800 gtx




                              κατα τ'αλλα pc του 2006 δεν παιζει τιποτα

                              όχι μονο παιζει αλλά και σε καλυτερη ποιοτητα απο τα μπρικια ps3,360
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • skyrim unmodded σε 8800gtx SLI , δηλαδη οχι σε μια καρτα ! ασε που σε multi-gpu το input lag και το "perceived smoothness" οταν παιζεις ο ιδιος το game, (οχι οταν το βλεπεις σαν βιντεο στο yt) ειναι τραγικο ακομα και αν βγαζεις 45fps, αμα εχεις παραπανω απο 3 καρτες κιολας κλαφτα ... αντε κανε fragmovie μετα http://www.pcgameshardware.com/aid,6...eviews/?page=2

                                το crysis 2 ειναι ο λογος που βρισκεται η crytek σημερα στην κατασταση στην οποια βρισκεται, οταν βγηκε το "glorious pc master race" την εκραζε επειδη ετρεχε σε DX9 και εβγαζε 60fps για πλακα, με το που βαλανε dx11 patch φαγανε παλι κραξιμο γιατι το παιχνιδι εγινε πολυ βαρυ, υπενθυμιζω οτι ΚΑΜΙΑ καρτα παλαιοτερη της 5850 δεν μπορει να ξεκινησει το παιχνιδι σε dx11 renderer.

                                Στο βιντεο του assasin's weed φαινεται η μιση αληθεια, την αλλη μιση την μαθαινει κανεις απλα διαβαζοντας τα comments απο κατω, ωραια πραγματα

                                Comment

                                Working...
                                X