Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by crpl_shepherd View Post
    skyrim unmodded σε 8800gtx SLI , δηλαδη οχι σε μια καρτα !
    σε μια κάρτα δεν θα το τρέχει σε ultra, ενδεικτικά το έβαλα, υπάρχουνε πολλά βιντεο με το skyrim να τρέχει σε κάρτες 8ετιας-6ετιας.

    σε τι κάρτες το crysis 2 dx11 ηταν πολύ βαρύ; στο pc μου για πλάκα τρέχει

    απο glorious pc master race στο reddit

    Summary - Why PC?

    Personal Computers are awesome gaming and work machines for a multitude of reasons, including but not limited to:
    • Works with any TV or monitor
    • Works with any controller
    • Better with localized multiplayer
    • Using a modern GPU yields 60+ frames per second during gameplay. Consoles can barely handle 30.
    • Usable for work, education, as well as entertainment
    • Faster than a PS4 or XBox One, even for $400
    • Cheaper games (Steam, GOG, Humble Bundle)
    • Better-rated games (by metascore)
    • More exclusives
    • Healthy independent developer scene
    • Tons of free and free-to-play games
    • Free abandonware titles
    • Larger game library, ten-fold
    • Emulates console games for free
    • Cheaper hardware
    • Big Picture mode for couch gaming
    • Easier to repair
    • Not punished for repairing
    • Can be upgraded
    • Easier to upgrade
    • Better price-performance than consoles
    • Higher framerates (smoother)
    • Higher resolution (native to your display, sharp)
    • Higher graphical details (immersion)
    • You're probably going to own some sort of PC anyways, why not pay a bit more on top to make it a gaming machine? That alone makes it cheaper than a console.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Αξιζει ενα read το παραπανω ^^, περα απο τα points τα οποια μπορει να ερθει καποιος και να πει τα δικα του εγω κραταω αυτο για οσους δεν εχουν αμεση επαφη με το pc gaming:

      Forget everything you thought you knew about PC gaming. The past five years of surging growth, competition, and innovation in the industry have improved the PC in almost every regard, largely due to the mobile revolution and things like Steam, Humble Bundle, and Good Old Games.

      Comment


      • Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Originally posted by nooto View Post
          Εγω αυτο που ρωταω ειναι, μπορει κανεις οντως να φτιαξει αυτη τη στιγμη PC (με τα 400-500 ευρω που λενε οι περισσοτεροι) και να παιζει τους τιτλους που θα εχει το PS4 για τα επομενα 7-8 χρονια με την ιδια ή καλυτερη αποδοση? Προσοχη, οχι τα παιχνιδια που εχει τωρα το PS4, τα παιχνιδια που θα εχει καθολη την διαρκεια 7-8ετιας. Η δικη μου εμπειρια απο το PC του 2004-5 (που ηταν πολυ ακριβοτερο απο 500 ευρω) λεει οτι ειναι αδυνατον, αλλα δεδομενου οτι απο τοτε δεν εχω ξανασχοληθει και δεν ξερω τι πορεια εχει η αγορα κλπ κλπ μπορει να κανω τεραστιο λαθος γι'αυτο και ρωταω.


          Αυτό θα μπορεί να το απαντήσει κάποιος το λιγότερο σε 3-4 χρόνια.
          Όμως ξέρουμε τώρα πως με μια κάρτα 5 ετών μπορείς να παίξεις άνετα οτι έχει βγει μέχρι τώρα και πιθανώς οτι θα βγει και φέτος.
          I'm back bitches... Version 2.0

          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

          Comment


          • περα απο τα points τα οποια μπορει να ερθει καποιος και να πει τα δικα του
            Ευτυχως που το εγραψες γιατι θα αρχιζα οντως να λεω τα δικα μου Τα μισα+ απο τα παραπανω μπορει ανετα ο καθενας να πει οτι δεν ισχυουν, οτι ισχυουν υπο προυποθεσεις και περιορισμους ή οτι ειναι θεμα γουστου. Anyway, σιγουρα παντως δεν θα πεισουν καποιον που ασχολειται καποια χρονια με το gaming. Απο την αλλη υποθετω οτι ειναι αρκετα εισαγωγικο το συγκεκριμενο κομματι, θα τσεκαρω τα κειμενα που υπαρχουν παρακατω για περισσοτερα.

            εγω κραταω αυτο για οσους δεν εχουν αμεση επαφη με το pc gaming:
            Και εγω τετοια πραγματα θελω να κρατησω και να μαθω διοτι ως καταναλωτης με ενδιαφερει η καλυτερη επιλογη που μπορω να κανω και οχι να υποστηριξω την μια ή την αλλη πλευρα (γι'αυτο και επιχειρηματα τυπου
            Better-rated games (by metascore)
            Using a modern GPU yields 60+ frames per second during gameplay. Consoles can barely handle 30.
            More exclusives
            θεωρω οτι δεν εχουν θεση σε τετοιες συζητησεις και το λεω διοτι γραφοντας τετοια πραγματα μπορει ο αλλος να μην σε αντιμετωπισει σοβαρα ακομα και αν εχεις σωστες αποψεις και points παρακατω).

            Comment


            • Μα το "Using a modern GPU yields 60+ frames per second during gameplay. Consoles can barely handle 30" ειναι ενα γεγονος, απλα δεν ισχύει στον ιδιο βαθμο τωρα με την νεα γενια,μαλλον ειναι παλιο επιχείρημα (εξου και το Modern)
              Η μαλλον ισχύει αν εχεις μια πολυ ακριβη καρτα των 300-400ευρω (η και φθηνοτερη) οταν την συγκρινεις με παιχνιδια που ειναι locked στα 30.

              Και βασικα και σε νεα παιχνιδια εχεις την επιλογη να ριξεις λιγο-πολυ τα settings (ακομα και σε επιπεδο κατω απο ps4 graphix) και να παιζεις σε 60fps.

              With PC you can!

              Τωρα οσον αφορα την 8800gt ηταν απλα ενα κτηνος, απιστευτη καρτα.

              Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


              Με i5 βεβαια αλλα και παλι.

              Comment


              • Βασικά αν κάποιος δεν τα δει όλα αυτά, δε θα μπορέσει να πεισθεί για το τι είναι ικανό να κάνει το PC. Κι εγώ το σνόμπαρα τρελά σαν gaming προοπτική, μέχρι που αποφάσισα να τα σκάσω "γερα" (700€ για τα πάντα εκτός monitor) και είδα το φως μου.

                Πάντως αν είναι να συγκρίνει κάποιος τιμές gaming PC με console, πρέπει να συγκρίνει την τιμή της κάρτα γραφικών και μόνο. Κατά κύριο λόγο αυτό είναι που καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα (δεδομένου ότι θα αγοράσει κάποιον αξιοπρεπή επεξεργαστή).

                Comment


                • Better with localized multiplayer
                  Better-rated games (by metascore)
                  Cheaper hardware
                  Easier to repair

                  Comment


                  • Originally posted by Enpsty View Post
                    Καλα ναι, οπως και το οτι εχει Can be upgraded και Easier to upgrade, ετσι για να βαλουμε μπολικα

                    Παντως το Better with localized multiplayer μαλλον αναφερετε σε LAN και το Easier to repair ειναι αληθεια

                    Comment


                    • Άντε το easier to repair το παίρνω πίσω, τα άλλα είναι για γέλια.

                      Comment


                      • Originally posted by Roronoa View Post

                        Τωρα οσον αφορα την 8800gt ηταν απλα ενα κτηνος, απιστευτη καρτα.

                        Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


                        Με i5 βεβαια αλλα και παλι.
                        επαθα πλάκα:resp:
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.Όταν εγώ θα παίζω FFXV,BloodBorne,Uncharted4,Kingdom hearts 3 και λοιπές console αποκλειστηκότητες εσείς συνεχίστε να μετράτε fps,tesselation,4xAA και λοιπές λεπτομέρειες.Καλό μέτρημα σας εύχομαι.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Originally posted by Altair View Post
                            Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.Όταν εγώ θα παίζω FFXV,BloodBorne,Uncharted4,Kingdom hearts 3 και λοιπές console αποκλειστηκότητες εσείς συνεχίστε να μετράτε fps,tesselation,4xAA και λοιπές λεπτομέρειες.Καλό μέτρημα σας εύχομαι.
                            Κσι καλα μας ταπωσες τωρα?

                            Και εγω θα παιζω Τhe sims 4, Civilization: Beyond Earth, everquest next, fortnite, star citizen, wasteland 2, World of Warcraft: Warlords of Draenor, Planetary Annihilation, Starcraft II, Pillars of Eternity και λοιπες PC αποκλειστικοτητες.

                            Τοσο κακο πια ειναι να ασχολησε ΚΑΙ με το hardware?

                            Comment


                            • Δεν προσπαθώ να ταπώσω κανέναν.Και δε με ενδιαφέρει κιόλας.Πλέον βλέπω ότι μόνο με αυτά ασχολείστε,για κάνα παιχνίδι δε γράφετε,οπότε δε φταίω εγώ.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Αφου τα περισσοτερα πια ειναι multiplatform

                                Comment

                                Working...
                                X