Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εμένα αυτή η βλακεία με το PC vs. Console Gaming με έχει κάνει για πρώτη φορά στα χρονικά να νιώθω οτι χάνω τον χρόνο μου στο forum. Καθόλου διασκεδαστική αυτή η λούπα.

    Comment


    • Διάβασε το τελευταίο μου post στο Dark Souls topic να γίνεις hyped και να το ξεκινήσεις ASAP .

      Comment


      • Originally posted by ChrisTop View Post
        Εμένα αυτή η βλακεία με το PC vs. Console Gaming με έχει κάνει για πρώτη φορά στα χρονικά να νιώθω οτι χάνω τον χρόνο μου στο forum. Καθόλου διασκεδαστική αυτή η λούπα.

        Κοιτα, πιστευω μερικοι εχετε παρει λιγο πιο σοβαρα αυτην την συζητηση που κανουμε εδω περα απο οσο πρεπει.
        Λεμε δυο επιχειρήματα, λεμε 2 γνωμες κανουμε και λιγη πλακα πειράζοντας τον αλλο (sorry αν καποιος ενοχληθηκε περα απο τα ορια του αστειου) και αυτο.

        Μπορει η συζητηση να μην ειναι τελεια και να υπαρχουν πολλα χαζα και ανουσια ποστ, και φυσικα να επαναλαμβανουμε πραγματα αλλα αν διαβασει τον τιτλο του thread νομιζω καποιος προϊδεάζεται για το τι θα δει μεσα.

        Οσο νανε κονσολες και Pc ειναι 2 διαφορετικες φιλοσοφιες στο κατω κατω, οποτε ειναι ανουσια οσα λεμε απο την αποψη οτι δεν προκειται να πεισεις τον αλλο.

        Αλλα αμα ο altair αποφασισει να ασχοληθει λιγο περισσοτερο με τα PC νομιζω θα αξιζει ο κοπος

        Comment


        • Καθόλου στα σοβαρά δεν το έχω πάρει και στην αρχή μου άρεσε και το πικάρισμα, όμως μετά την 2η επανάληψη κατάντησε βαρετό.

          Comment


          • Ενώ μπορείτε να μιλήσετε τόσο σωστά για τρώτε τον χρόνο σας σε αυτό το τόπικ ;

            Comment


            • Originally posted by Altair View Post
              Όλες οι κονσόλες αυτή τη στιγμή έχουν κάρτες της ΑΤΙ,τι να μας πει η nvidia;Τι θα έλεγε δηλαδή;
              Κατά τ'άλλα με έχει καλύψει ο Ρεν 100%.τα υπόλοιπα που γράφονται είναι για γέλια.
              Όπως βλέπεις Evans χρησιμοποίησα το ρήμα γράφονται όχι γράφετε,που σημαίνει ότι βάζω και τον εαυτό μου μέσα.Από κει και πέρα,ενώ μιλάς τόσο ωραία και τα γράφεις τόσο καλά,γιατί γίνεσαι μαλάκας και γράφεις για ουγκ,ούρουκ χάι κλπ και μάλιστα προσβάλλοντας τον συνομιλητή σου;Είναι ωραίο που κάνω το ίδιο τώρα;Νιώθεις όμορφα;
              Carpe diem

              Comment


              • Αδιάφορα .

                Comment


                • Νομίζω ότι ο Evans το εξέφρασε καλύτερα από όλους. Είναι πολλοί και διαφορετικοί οι λόγοι που κάποιος διαλέγει το ένα ή το άλλο και είναι ευτύχημα που υπάρχουν επιλογές( εδώ κάποιος την έχει βρει με retro games και αδιαφορεί για όλα τα άλλα). Το σίγουρο είναι ότι δεν βγαίνει τίποτα με το να πείσεις τον διπλανό σου ότι η επιλογή σου είναι η σωστή. Χρόνια τώρα λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο οι βαμμένοι φανς των εταιρειών. Υπάρχει κάποιο όφελος για εμάς τους καταναλωτές; Και στο κάτω κάτω πες ότι όλοι παίρνουν PC ή PS 4 ή δεν ξέρω τι άλλο, θα αλλάξει κάτι στην ζωή του ανθρώπου;
                  Εμείς που ασχολούμαστε με την όλη αντιπαράθεση το κάνουμε και για πείραγμα, χαβαλέ και να κινείται το φορουμ. Όσοι ασχολούνται σοβαρά λες και το βιώνουν στο πετσί τους, δημιουργούνται μίση και έχθρες (ναι ακόμα κι εκεί φτάνουν) από το τίποτα έχουν λύσει όλα τα προβλήματα της ζωής; Αν ναι, πρέπει να είναι από τα πιο τιποτένια, ανόητα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας ανθρώπινους νους.

                  Comment


                  • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                    Όσοι ασχολούνται σοβαρά λες και το βιώνουν στο πετσί τους, δημιουργούνται μίση και έχθρες (ναι ακόμα κι εκεί φτάνουν) από το τίποτα έχουν λύσει όλα τα προβλήματα της ζωής; Αν ναι, πρέπει να είναι από τα πιο τιποτένια, ανόητα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας ανθρώπινους νους.
                    Γι’αυτό λοιπόν αφήστε τα μίση και πιάστε το ......

                    Comment


                    • Originally posted by Altair View Post
                      Από κει και πέρα,ενώ μιλάς τόσο ωραία και τα γράφεις τόσο καλά,γιατί γίνεσαι μαλάκας και γράφεις για ουγκ,ούρουκ χάι κλπ και μάλιστα προσβάλλοντας τον συνομιλητή σου;Είναι ωραίο που κάνω το ίδιο τώρα;Νιώθεις όμορφα;
                      Δε νιωθει καλα τωρα αλλα εκεινη τη στιγμη δε το καταλαβαινει, μιλαει το πληγωμενο κομματι μεσα του που ζηλευε τα αλλα παιδακια οταν παιζαν super nintendo κι αυτος ειχε μονο τη πασιετζα στον pentium 2...
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Ζηλεύω τους τότε N64 owners so please ας μην το πολυμελετάμε αυτό το ζήτημα XD

                        Comment


                        • Για παράδειγμα, AC: Unity, subHD με frame cap στα 30, τα οποία και σπάνια τα πιάνει.

                          Για μένα τίθενται πολλά ερωτήματα, με το επικρατέστερο να είναι οι στόχοι που βάζουν οι ίδιοι οι developers. Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε σε γενικές γραμμές ότι ένα παιχνίδι σε τέτοια κατάσταση δεν είναι ιδιαίτερα playable, ή τουλάχιστον όλους μας μας ενοχλεί η πτώση στα frames (μιλάμε για 20 frames σε ορισμένα σημεία). Σίγουρα θα μπορούσαν να κάνουν έκπτωση στα γραφικά για να πετύχουν καλύτερα αποτελέσματα, όμως...

                          (και τώρα ξεκινάει το δεύτερο ερώτημα/ επιχείρημα)... οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι το bottleneck δεν είναι το GPU (το οποίο είναι ικανό για 60fps, προφανέστατα σε αυτήν την ανάλυση ή ρίχνοντας το level of detail στα μοντέλα), αλλά το CPU, το οποίο είναι ανεπαρκές για να υπολογίσει το ΑΙ και την ύπαρξη τόσων NPCs. Θυμάμαι λοιπόν που υπήρχε μία συζήτηση σχετικά με το κατά πόσο οι υπολογιστές προσφέρουν κάτι το ουσιαστικό gameplay-wise λόγω του ισχυρότερου hardware και με βάση τις δηλώσεις των δημιουργών του AC: Unity, αυτό όχι απλώς ξεκαθαρίζεται, αλλά επισημαίνεται και πόσο σημαντικό είναι το hardware για οτιδήποτε.

                          Το τρίτο ερώτημα, που σχετίζεται με το πρώτο, είναι κατά πόσο, εν τέλει, πρέπει οι developers Να στοχεύουν σε τέτοια projects από τη στιγμή που γνωρίζουν ότι μία μεγάλη μερίδα παιχτών (όλοι οι console users) θα πάρουν στα χέρια τους κάτι μέτρια υλοποιημένο. Για μένα η απάντηση είναι ξεκάθαρη: οι κονσόλες δεν είναι η μόνη αγορά, μιας και ένα αντίστοιχα μεγάλο μερίδιο παίζει σε υπολογιστές, όπου όλα τα παιχνίδια είναι scaleable (αν και φυσικά υπάρχουν κι εκεί bottlenecks, αν και είναι δυσκολότερο να τα πετύχεις). Από την άλλη όμως, μήπως οι κονσολάκιδες είναι αντίστοιχα μεγάλα graphic whores όσο οι πισάκιδες, αλλά το κρύβουν επειδή ακριβώς τοποθετούνται δίπλα σε μία άλλη αγορά που έχει τη δυνατότητα να υπερβάλλει ως προς τις αναλύσεις και τα frame rates; Δε θα υπήρχε κανένας λόγος για τους developers να στοχεύουν σε κάτι τόσο εντυπωσιακό θυσιάζοντας το ουσιαστικότερο κομμάτι ενός παιχνιδιού, το πώς τρέχει, αν δεν υπήρχε ο αντίστοιχος ενθουσιασμός και απαιτήσεις από τη μεριά των παιχτών.

                          UPDATE 14/11/14 2:52pm: Ubisoft itself now suggests players turn off the internet connection while playing Assassin's C…


                          Discuss.

                          Comment


                          • Αν ειναι να συζητηθει σοβαρα το βαλες σε λαθος topic, εδω περα τρολλαρουμε χωρις καμια ουσια.

                            Game που τρεχει κατα το μεγαλυτερο μερος στα 20fps ειχαμε να δουμε απο το Ν64. Δεν ειναι θεμα console vs pc, ειναι θεμα λαθος προτεραιοτητων και βεβαια ανυπαρκτου customer care. Αντι να δουν πως θα το σωσουν βαλαν και review embargo post release για να μη μαθευτουν τα νεα γρηγορα.

                            Ολο και πιο κατω η Ubisoft θελει να ξεπερασει την ΕΑ και το launch των Sims 4/ Battlefiel 4.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Μα γιατι τα λετε αυτα απλα πηγε full cinematic experience.. Εξαλλου ο κονσολας θα σου πει οτι μια χαρα το επαιξε, στο τελος η ιδια εμπειρια θα σου μεινει κτλπ, για αυτο και η ubisoft δεν βαζει μυαλο.

                              Comment


                              • Διάβασα πολλά ρηβιούς για τον τίτλο,πολλοί που έχουν συνηθίσει να παίζουν σε κονσόλα είπαν πως τα γραφικά είναι τέλεια,για το framerate δεν έγραψαν τίποτα και όσα βίντεο είδα από ρηβιούς μια χαρά έπαιζε,σε κονσόλα πάντα.Από κει και πέρα,διάβασα και άρθρα/ρηβιούς που γράφουν πως όντως υπάρχει πρόβλημα με το framerate και σε σημεία είναι τραγικό.Εγώ θα εμπιστευτώ το τι είδα στα βίντεο και θα επενδύσω,από κει και πέρα,ελπίζω να μην το μετανιώσω.Λογικά θα φτιάχνεται μέσω patch.Για τα όσα λες Evans γράψε σε κάνα σοβαρό θέμα,όχι εδώ,αν και η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ μαζί σου.Ασχέτως αν δεν γίνεται εμφανές από τα όσα έγραψα στο μεγαλύτερο σκέλος του ποστ μου.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X