Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η ερευνα εγινε απο τη ESA, δεν ξερω πια τι θελετε για να πιστεψετε το οποιοδηποτε νουμερο. Φυσικα ολα ειναι προβλεψεις, ακομα και τα εσοδα της βιομηχανιας που ποσταρε ο straier ειναι προβλεψεις.

    Και να το παλι το σχολιο με τις ανουσιες κοντρες. Βαριεμαι τωρα να γραφω τους λογους που με ενδιαφερουν τα νουμερα και τα στατιστικα, αλλα οποιον δεν τον ενδιαφερει δεν χρειαζεται να συμμετεχει σε αυτες τις κουβεντες. Καθε αποψη ειναι σεβαστη φυσικα, αλλα δεν ειναι ωραιο να λεμε στον αλλο πως ασχολειται με κατι ανουσιο και ειναι κομπλεξικος. Για καποιους και το οτι παιζουμε videogames ειναι ανουσιο.

    Comment


    • Το ότι αμφισβήτησα τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας δεν το έκανα για να σου την πω ούτε για να είμαι πνεύμα αντιλογίας, απλά έγραψα για να συνεισφέρω στην συζήτηση για να έχεις υπόψιν μια άλλη οπτική που έχει βάση, ξέρω δύο πράγματα από τέτοιες έρευνες (λόγω σπουδών) Δεν συμφωνείς με αυτό που σου λέω, κανένα πρόβλημα, δικαίωμά σου είναι.

      Επίσης, δεν αναφερόμουνα σε εσένα όταν μιλούσα για οπαδισμούς, ψευτοελιτισμούς και ανούσιες κόντρες. Αναφερόμουν σε ένα γενικό φαινόμενο το οποίω βρίσκω εντελώς παιδαριώδες να συμβαίνει.

      Τέλος, δεν το θεωρώ κακό ούτε ανούσιο να ασχολείσαι με νούμερα. Θέλεις να ασχοληθείς με αυτά, μαγκιά σου και καλά κάνεις αφού αυτό σου αρέσει. Έκεί που διαφωνώ και θα διαφωνώ είναι όταν υποτιμάται η συνεισφορά της αγοράς των κόνσολών στο gaming και η γενικότερη αφ΄υψηλού ελιτίστικη συμπεριφορά. Εγώ το ξαναλέω, δεν κατηγορώ το pc gaming για κάτι, αναγνωρίζω την προσφορά του στο gaming γενικότερα, απλώς δεν αντέχω το να βλέπω ισοπεδωτική και απαξιωτική συμπεριφορά. Φυσικά η άσκηση γόνιμης κριτικής είναι καλοδεχούμενη αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων βλέπουμε απλά bitching και μια προσπάθεια του να δείξουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη. Επαναλαμβάνω, δεν τα λέω ούτε για εσένα αυτά ούτε για κάποιον από εδώ, χρήστης του steam είμαι και εγώ εξάλλου, μιλάω γενικά.

      Νομίζω πως αυτά που είπα είναι ξεκάθαρα.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • Originally posted by Deus View Post
        ΄
        Όσον αφορά το ποια μέθοδος χειρισμού είναι η ιδανική απλά θα πω ότι δεν υπάρχει, αυτό εξαρτάται από το τι βολεύει τον καθένα και από το είδος παιχνιδιού. Σαφώς ο συνδυασμός ποντικιού και πληκτρολογίου είναι η καλύτερη επιλογή για moba και rts αλλά δεν είναι σοβαρός ισχυρισμός το να πούμε πως είναι γενικά ο καλύτερος τρόπος χειρισμού επειδή κάποιοι που το παίζουν τρελοί mastah gamers με τρελο skill γουστάρουν να κάνουν επίδειξη, με την ίδια λογική τα arcade stick που είναι απαραίτητα για τα fighting games, που είναι τα πιο περίπλοκα και απαιτητικά games, κάνουν σκόνη τους άλλους τρόπους χειρισμού.
        Υπαρχει, ειναι το kb/mouse για συγκεκριμένα genres οταν μιλαμε για competitive gaming, ξέχασες το πιο σημαντικο τα fps. Ναι τα arcade stick φαντάζομαι ειναι ο καλύτερος τρόπος να παίξεις fighting και αν δεν ξερεις να παίζεις με αυτα εχεις disadvantage(μάλλον, απο fighting δεν γνωρίζω). Δεν ειναι θεμα τρελού mastah gamer skill ειναι η πραγματικοτητα, με controller δεν μπορείς να σημαδέψεις απλά.

        Ειναι σαν να μου λες οτι στην F1 δεν ειναι αναγκη να τρέχεις με Formula μπορεις να πας και με το φιατάκι αν γουστάρεις, ναι μπορείς να περασεις απ'εξω αλλα compete δεν μπορεις να κανεις για κανενα λογο.

        Comment


        • ΙΗΝΕ συμφωνώ απολύτως, απλά τα έγραψα αυτά για να σχολιάσω το βιντεο που παρέθεσε πριν ο roronoa.

          Κοίτα, μπορείς να παίξεις σε υψηλό επίπεδο fighting χωρίς arcade stick, αρκετοί υψηλού επιπέδου παίκτες παίζουν με απλό controller, αλλά γενικά η συντριπτική πλειοψηφία προτιμάει stick.

          Ισχύει ότι μπορεί να παίξει overwatch ο κονσολάς με ένα pc gamer; Αν ναι, ο πρώτος φαντάζομαι ότι έχει τρελό μειονέκτημα.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Δεν το ειδα το video.

            Δεν νομίζω οτι μπορεις να παιξεις overwatch console vs pc γιατι εγινε και θεμα http://www.pcgamer.com/mouse-and-key...ch-on-console/ και ξερεις αυτοι που εβαλαν mouse/kb στην κονσολα δεν θα ειναι και τιποτα σοβαροί aimers στο pc(γιατι να το κανεις αν εισαι ήδη καλός εκεί). Προφανως σε οποιοδήποτε fps υπάρχει τρελό disadvantage το ιδιο και rts. Για τα fightings οπως σου ειπα δεν γνωρίζω οποτε δεν εχω λογο να σε αμφισβητήσω οτι μπορεις να παιξεις σε top level και με controller.

            Comment


            • Originally posted by Deus View Post
              Το ότι αμφισβήτησα τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας δεν το έκανα για να σου την πω ούτε για να είμαι πνεύμα αντιλογίας, απλά έγραψα για να συνεισφέρω στην συζήτηση για να έχεις υπόψιν μια άλλη οπτική που έχει βάση, ξέρω δύο πράγματα από τέτοιες έρευνες (λόγω σπουδών) Δεν συμφωνείς με αυτό που σου λέω, κανένα πρόβλημα, δικαίωμά σου είναι.

              Επίσης, δεν αναφερόμουνα σε εσένα όταν μιλούσα για οπαδισμούς, ψευτοελιτισμούς και ανούσιες κόντρες. Αναφερόμουν σε ένα γενικό φαινόμενο το οποίω βρίσκω εντελώς παιδαριώδες να συμβαίνει.

              Τέλος, δεν το θεωρώ κακό ούτε ανούσιο να ασχολείσαι με νούμερα. Θέλεις να ασχοληθείς με αυτά, μαγκιά σου και καλά κάνεις αφού αυτό σου αρέσει. Έκεί που διαφωνώ και θα διαφωνώ είναι όταν υποτιμάται η συνεισφορά της αγοράς των κόνσολών στο gaming και η γενικότερη αφ΄υψηλού ελιτίστικη συμπεριφορά. Εγώ το ξαναλέω, δεν κατηγορώ το pc gaming για κάτι, αναγνωρίζω την προσφορά του στο gaming γενικότερα, απλώς δεν αντέχω το να βλέπω ισοπεδωτική και απαξιωτική συμπεριφορά. Φυσικά η άσκηση γόνιμης κριτικής είναι καλοδεχούμενη αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων βλέπουμε απλά bitching και μια προσπάθεια του να δείξουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη. Επαναλαμβάνω, δεν τα λέω ούτε για εσένα αυτά ούτε για κάποιον από εδώ, χρήστης του steam είμαι και εγώ εξάλλου, μιλάω γενικά.

              Νομίζω πως αυτά που είπα είναι ξεκάθαρα.
              Δεκτα οσα λες απλα να σημειωσω πως ποτε δεν απαξίωσε ουτε υποτίμησε κανενας την συνεισφορά του console gaming, ουτε καν οι τυποι στο βιντεο οι οποιοι απλα το πηραν στην πλακα. Δυστηχως πολλοι χανουν το χιουμορ τους οταν καποιος τολμαει να πει κατι καλο για το pc gaming, πρεπει sony και καλα οι κονσολες να ειναι παντα καλυτερες, για καποιο λογο.

              Comment


              • Οσο για το video, να πω και εγω το κορυφαιο επιχειρημα μου, η naughty dog εβγαλε 100% παραπανω κερδος στο ps4 αποτι στο PC στο 2017. PC gaming sucks
                Βασικα εδω προσπαθησα να κανω ενα αστειο λεγοντας οτι η naughty dog εβγαλε πιο πολλα λεφτα στο ps4 απο οτι εβγαλε στο PC επειδη προφανως στο pc δεν κυκλοφορησε κανενα παιχνιδι. Απότι καταλαβα δεν ηταν και πολυ επιτυχημενο . Το εβαλα σε σχεση με αυτο που ελεγε το video για εταιριες οπως η blizzard που ειναι σχετικα λογικο να εχουν περισσοτερα κερδη στο συστημα που κυκλοφορει η πλειοψηφια των τιτλων της και τελος παντων εκει ειναι το σημαντικοτερο μερος του κοινου της.

                Σε οτι αφορα τα νουμερα, προσωπικα ουτε εγω κοροιδευω, απλα ειπα ισως χονδροειδως αυτο που πιστευω, συστηματα οπως οι υπολογιστες, τα κινητα τα tablets κλπ αφορουν σε ενα πολυ μεγαλυτερο κοινο απο αυτο των gamers. Το οτι κατοχοι αυτων των συστηματων καποια στιγμη επαιξαν ναρκαλιευτη ή εκαναν λογαρισμο στο steam ή αγορασαν κατι απο το market place των windows δεν τους κανει να ειναι gamers και φυσικα θεωρω αδιανοητο οτι αυτη τη στιγμη στον πλανητη υπαρχουν 2 δις ατομα που παιζουν video games στο PC ή στις κονσολες και ειναι consistent χομπυ τουυς. Ο λογος που ημουν ειρωνικος ειναι οτι αυτες οι αναλυσεις ακομα και ορθες να ειναι, θα επρεπε να ''διαβαζονται'' διαφορετικα τουλαχιστον απο εμας που τελος παντων ασχολουμαστε αρκετα χρονια με το χωρο και εχουμε μια εικονα στο αν τετοιου τυπου νουμερα εχουν σχεση με την πραγματικοτηα (ξαναλεω, δεν υποστηριζω οτι ειναι αναληθη, απλα ο ορος gamer περιλαμβανει ενα σωρο κοσμο του οποιου ανθρωποι σαν εμας ειμαστε ενα πολυ μικρο ποσοστο).

                Comment


                • Originally posted by Roronoa View Post
                  Δεκτα οσα λες απλα να σημειωσω πως ποτε δεν απαξίωσε ουτε υποτίμησε κανενας την συνεισφορά του console gaming, ουτε καν οι τυποι στο βιντεο οι οποιοι απλα το πηραν στην πλακα. Δυστηχως πολλοι χανουν το χιουμορ τους οταν καποιος τολμαει να πει κατι καλο για το pc gaming, πρεπει sony και καλα οι κονσολες να ειναι παντα καλυτερες, για καποιο λογο.
                  Η υπογραφή σου ειδικά,δείχνει πως τα πιστεύεις αυτά που λες.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Originally posted by Altair View Post
                    Η υπογραφή σου ειδικά,δείχνει πως τα πιστεύεις αυτά που λες.
                    Sorry που υποτιμώ την sony που παραπλανάει τους gamers διαρκως.

                    σου αφιερωνω και αυτο (ψιλοασχετο βεβαια)



                    Originally posted by nooto View Post
                    Βασικα εδω προσπαθησα να κανω ενα αστειο λεγοντας οτι η naughty dog εβγαλε πιο πολλα λεφτα στο ps4 απο οτι εβγαλε στο PC επειδη προφανως στο pc δεν κυκλοφορησε κανενα παιχνιδι. Απότι καταλαβα δεν ηταν και πολυ επιτυχημενο . Το εβαλα σε σχεση με αυτο που ελεγε το video για εταιριες οπως η blizzard που ειναι σχετικα λογικο να εχουν περισσοτερα κερδη στο συστημα που κυκλοφορει η πλειοψηφια των τιτλων της και τελος παντων εκει ειναι το σημαντικοτερο μερος του κοινου της.

                    Σε οτι αφορα τα νουμερα, προσωπικα ουτε εγω κοροιδευω, απλα ειπα ισως χονδροειδως αυτο που πιστευω, συστηματα οπως οι υπολογιστες, τα κινητα τα tablets κλπ αφορουν σε ενα πολυ μεγαλυτερο κοινο απο αυτο των gamers. Το οτι κατοχοι αυτων των συστηματων καποια στιγμη επαιξαν ναρκαλιευτη ή εκαναν λογαρισμο στο steam ή αγορασαν κατι απο το market place των windows δεν τους κανει να ειναι gamers και φυσικα θεωρω αδιανοητο οτι αυτη τη στιγμη στον πλανητη υπαρχουν 2 δις ατομα που παιζουν video games στο PC ή στις κονσολες και ειναι consistent χομπυ τουυς. Ο λογος που ημουν ειρωνικος ειναι οτι αυτες οι αναλυσεις ακομα και ορθες να ειναι, θα επρεπε να ''διαβαζονται'' διαφορετικα τουλαχιστον απο εμας που τελος παντων ασχολουμαστε αρκετα χρονια με το χωρο και εχουμε μια εικονα στο αν τετοιου τυπου νουμερα εχουν σχεση με την πραγματικοτηα (ξαναλεω, δεν υποστηριζω οτι ειναι αναληθη, απλα ο ορος gamer περιλαμβανει ενα σωρο κοσμο του οποιου ανθρωποι σαν εμας ειμαστε ενα πολυ μικρο ποσοστο).
                    Το επιασα το αστειο, απλα ειπα να "απαντησω" και εγω με παρομοιο τροπο που θα απανταγε ενας κονσολας Ισως ουτε εμενα ηταν πετυχημενο

                    Φυσικα και δεν εχεις αδικο για τα νουμερα, απλα αυτα εχουμε. Και στις κονσολες υπαρχουν πολλοι που μπορει να παιζουν pro ή gta μια φορα τον χρονο. Δεν ξερω πως μετρανε τους χρηστες παντως.
                    Ειναι γεγονος πως ειμαστε η μειοψηφια, ειτε παιζουμε σε κονσολες ειτε σε PC.
                    Last edited by Roronoa; 12-05-2017, 02:03 AM.

                    Comment


                    • Μια χαρά είναι τα exclusives.Οδηγούν σε δυνατότερο ανταγωνισμό κι επομένως καλύτερα παιχνίδια.Το να τα έχεις δηλαδή όλα σε μια πλατφόρμα (υπολογιστή) και κάποιοι να μπορούν να παίξουν και άλλοι όχι επειδή δεν έδωσαν παραπάνω χρήματα είναι καλύτερο;Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως με 200 ευρώ παίρνεις ένα PS4 και κάνεις τη δουλειά σου.Εντάξει σιγά το κόστος δηλαδή.
                      Μην θυμηθώ τώρα κάτι βλαμμένους που λέγανε να κλείσουν οι Sony/Nintendo για να μην υπάρχουν αποκλειστηκότητες,χωρίς να νοιάζονται για τις θέσεις εργασίας που πιθανότατα θα χαθούν,και όλα αυτά ώστε κάποια εγωπαθέστατα ζωάκια να παίξουν μερικά παιχνίδια παραπάνω.
                      Το βίντεο προφανώς δεν το είδα,διάβασα μερικά σχόλια και είδα πικραμένους πισάδες να κλαίγονται όμως.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Δεν είπα πως το χειριστήριο είναι καλύτερος τρόπος χειρισμού για τα πάντα. Βασικά αυτό ακριβώς αυτό είναι το θέμα μου, ανάλογα με το παιχνίδι αντίστοιχος τρόπος χειρισμού είναι ιδανικότερος. Όμως ακόμα και εκεί που το keyboard+mouse υπερτερεί (fps, MMO και strategy/ΜΟΒΑ ουσιαστικά) το πληκτρολόγιο ειδικά ΔΕΝ είναι ιδανικός τρόπος χειρισμού γιατί τα κουμπιά κίνησης είναι μπλεγμένα με τα υπόλοιπα κουμπιά του πληκτρολογίου.
                        Δεκτα οσα λες απλα να σημειωσω πως ποτε δεν απαξίωσε ουτε υποτίμησε κανενας την συνεισφορά του console gaming, ουτε καν οι τυποι στο βιντεο οι οποιοι απλα το πηραν στην πλακα. Δυστηχως πολλοι χανουν το χιουμορ τους οταν καποιος τολμαει να πει κατι καλο για το pc gaming, πρεπει sony και καλα οι κονσολες να ειναι παντα καλυτερες, για καποιο λογο.
                        Μπα ο μόνος που χάνει το χιούμορ του είσαι εσύ και τα υπόλοιπα κάθε τύπου fanboys όπως οι τύποι στο βιντεο. Κανείς μας δεν είπε πως οι κονσόλες είναι παντού και πάντα καλύτερες ή ότι το pc gaming is dead (οι πιο πολλοί εδώ μέσα έχουμε και gaming pc το οποίο φυσικά συνεχίζεις να αγνοείς). Αλλά το να είσαι fanboy δεν έχει να κάνει με ανωτερότητα, είναι απλά δείγμα χαρακτήρα (έχουμε εξαιρετικό παράδειγμα στο forum ατόμου που μόλις πήρε gaming pc έγινε από sony fanboy, pc fanboy καθώς και το γνωστό/άγνωστο nintendo/sega fanboy που μάλιστα έχει φάει ban 2-3 φορές από το forum).
                        Και οι υπόλοιποι μπορούμε να συζητάμε για τα θετικά του pc ή για τα υπέροχα γραφικά του τάδε pc παιχνιδιού ή για το πού οδεύει γενικά η βιομηχανία αλλά έχει σημασία η γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Ένα άλλο βασικό πρόβλημα είναι πως τα fanboys δε μιλάνε σχεδόν ποτέ ουσιαστικά για τις εμπειρίες τους με παιχνίδια...
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Originally posted by straier View Post
                          Δεν είπα πως το χειριστήριο είναι καλύτερος τρόπος χειρισμού για τα πάντα. Βασικά αυτό ακριβώς αυτό είναι το θέμα μου, ανάλογα με το παιχνίδι αντίστοιχος τρόπος χειρισμού είναι ιδανικότερος. Όμως ακόμα και εκεί που το keyboard+mouse υπερτερεί (fps, MMO και strategy/ΜΟΒΑ ουσιαστικά) το πληκτρολόγιο ειδικά ΔΕΝ είναι ιδανικός τρόπος χειρισμού γιατί τα κουμπιά κίνησης είναι μπλεγμένα με τα υπόλοιπα κουμπιά του πληκτρολογίου.
                          .
                          not sure if troll...

                          Comment


                          • Originally posted by straier View Post
                            Μπα ο μόνος που χάνει το χιούμορ του είσαι εσύ και τα υπόλοιπα κάθε τύπου fanboys όπως οι τύποι στο βιντεο. Κανείς μας δεν είπε πως οι κονσόλες είναι παντού και πάντα καλύτερες ή ότι το pc gaming is dead (οι πιο πολλοί εδώ μέσα έχουμε και gaming pc το οποίο φυσικά συνεχίζεις να αγνοείς).
                            Χμμ δεν ξερω, εγω παντως ποσταρα πηγές που ζητηθηκαν αλλα και παλι κανεις δεν τολμησε να τις παραδεχτει.
                            Btw το οτι καποιος εχει gaming PC δεν σημαίνει πως δεν μπορει να ειναι console fanboy.
                            Να προσθεσω πως επειδη καποιος ηταν console fanboy και πηρε PC και ειδε και τη αλλη πλευρα και μετα αλλαξε γνωμη δεν τον κανει ουτε κατώτερο ουτε λαθος στην γνωμη του. Βεβαια το να εισαι υπέρμετρα υποστηρικτής της μιας πλευρας δεν ειναι καλο.

                            Comment


                            • Originally posted by straier
                              Ένα άλλο βασικό πρόβλημα είναι πως τα fanboys δε μιλάνε σχεδόν ποτέ ουσιαστικά για τις εμπειρίες τους με παιχνίδια...
                              Σχετικά μ' αυτό, παίζω το BotW στο Wii U με ό,τι framerate αυτό συνεπάγεται, σε μια F&U (?) μάρκας τηλεόραση 17'', κάνω μακράν τα καλύτερα σέσιον της ζωής μου και όλες οι αντιδικίες τέτοιου τύπου μου φαίνονται πια ακόμη πιο αστείες. Αλλά ναι, δεν το απολαμβάνω όπως θα 'πρεπε..

                              Comment


                              • Eγώ πάντως παιζω αποκλειστικά σε pc εδώ και 4 περίπου χρονια και δεν έχω σκοπό να πάρω κονσολα, υπο τις παρουσες συνθήκες. Το pc με καλύπτει απόλυτα, άπειρα τα games που μπορεις να παιξεις, και περισσότερα ειδη παιχνιδιών απο τις κονσόλες.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X