Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • το Inside που στο εικαστικό του μου θυμισε το Limbo.


    Είναι η ίδια ομάδα.

    Originally posted by Roronoa View Post
    Το "PC gaming is dead" ειναι οντως πολυ παλιο, απο την δεκαετια του 90 και στις δοξες του ισως ηταν λιγο μετα την κυκλοφορια του xbox 360. Τοτε πολλα παιχνιδια δεν βγαινανε για PC ή καθυστερουσανε παρα πολυ και δεν τρεχανε και καλα γιατι οι κονσολες ηταν παντα το target platform, οποτε συνηθως τα PC περνανε σκατα ports.
    Τοτε η κονσολα ηταν μεγαλο value, συνεχιζοντας απο την εποχη που το PS2 εκανε τρελη επιτυχια. Και αυτο σε συνδιασμο με το οτι οι πωλησεις των PC games ηταν ΠΟΛΥ μακρια απο αυτες των κονσολων. Το θεμα της πειρατιας ηταν πολυ μεγαλο τοτε, οι publishers αποφευγανε το PC λογο αυτης γιατι ειτε δεν βγαζανε τα εξοδα αναπτυξης απο τις πωλησεις η ζημιωνε τις πωλησεις στις κονσολες που ειχαν ελαχιστη πειρατια.
    Ακομα τα πραγματα με το hardware support δεν ηταν και οτι καλυτερο και τα windows xp ειχαν αρχισει να παλιωνουν με τα vista να ειχαν καταντησει αστειο για ολους.

    [...]

    Εχω να ακουσω το "pc gaming is dead" μη ειρωνικα παρα πολυ καιρο.
    Πολύ καλή η ανάλυσή σου και φαίνεται πως έχεις ζήσει στο μεδούλι το PC gaming. Πώς και δεν έχεις καλύτερο PC;
    Last edited by Raf; 01-09-2019, 08:49 AM.

    Comment


    • Originally posted by Raf View Post
      Πολύ καλή η ανάλυσή σου και φαίνεται πως έχεις ζήσει στο μεδούλι το PC gaming. Πώς και δεν έχεις καλύτερο PC;
      Μήπως επειδή θέλει αρκετό χρήμα; Μακάρι να ήταν έτσι αλλά η φράση παίρνεις απλά μια μεταχειρισμένη GTX 970 δεν ισχύει αν το υπόλοιπο σύστημα δεν είναι συμβατό ή αντίστοιχων προδιαγραφών (π.χ. αρχαία CPU), οπότε σε παίρνει η μπάλα και τα αλλάζεις όλα, τουτέστιν καλό 500άρι.

      Παρά τις σχετικές μειώσεις στις τιμές, για κάρτα γραφικών και μόνο θέλεις 250 ευρώ για να είσαι εντάξει (το λέω από προσωπική εμπειρία που με την 1060 3gb και Ryzen 2600 το μηχάνημά μου ζορίζεται να ξεπεράσει τα 30 fps στο Gears of War 4).

      Οπότε κάλλιστα π.χ. μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Xbox One X με 300 ευρώ και ένα game pass και είσαι μια χαρά καλυμμένος και χωρίς σκοτούρες τύπου να αλλάξω εκείνο ή να αλλάξω το άλλο για να δεις σταθερή απόδοση. Ακόμα και σήμερα ένα σοβαρό PC μηχάνημα σημαίνει αρκετό budget.
      Last edited by Ryu_gr; 01-09-2019, 01:40 PM.
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • Σε τι ανάλυση; εδώ σε 1080p/max settings το τρέχει πολύ άνετα πάνω απο 60fps



        Επίσης νομίζω πως σχετικά σύντομα θα κυκλοφορήσει και σε steam, πέραν δηλαδη του windows store, οπότε ειναι σχεδον βέβαιο πως θα το αγοράσω.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Originally posted by Ryu_gr View Post
          Μήπως επειδή θέλει αρκετό χρήμα; Μακάρι να ήταν έτσι αλλά η φράση παίρνεις απλά μια μεταχειρισμένη GTX 970 δεν ισχύει αν το υπόλοιπο σύστημα δεν είναι συμβατό ή αντίστοιχων προδιαγραφών (π.χ. αρχαία CPU), οπότε σε παίρνει η μπάλα και τα αλλάζεις όλα, τουτέστιν καλό 500άρι.

          Παρά τις σχετικές μειώσεις στις τιμές, για κάρτα γραφικών και μόνο θέλεις 250 ευρώ για να είσαι εντάξει (το λέω από προσωπική εμπειρία που με την 1060 3gb και Ryzen 2600 το μηχάνημά μου ζορίζεται να ξεπεράσει τα 30 fps στο Gears of War 4).

          Οπότε κάλλιστα π.χ. μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Xbox One X με 300 ευρώ και ένα game pass και είσαι μια χαρά καλυμμένος και χωρίς σκοτούρες τύπου να αλλάξω εκείνο ή να αλλάξω το άλλο για να δεις σταθερή απόδοση. Ακόμα και σήμερα ένα σοβαρό PC μηχάνημα σημαίνει αρκετό budget.
          Η 1060 είναι σχεδόν ίδια με τη gpu του X afaik εκεί που κερδίζεις παρα πολύ είναι στη CPU, τώρα για το gears που λες μου κάνει εντύπωση σε FHD νομίζω ότι τα 60 πρέπει να τα έχει άνετα με κάποιες υποχωρήσεις. Το κακό με το pc gaming είναι ότι θέλει και κάποιες γνώσεις, σωστά στημένο σύστημα, ένα βασικό optimization, όχι clutter κλπ. Ισχύει ότι με την κονσόλα ξενοιαζεις από κάτι τέτοια 30 fps το gears 30 θα το παίξουν όλοι, στο pc δεν ισχύει αυτό.

          Comment


          • Originally posted by Ryu_gr View Post
            Μήπως επειδή θέλει αρκετό χρήμα; Μακάρι να ήταν έτσι αλλά η φράση παίρνεις απλά μια μεταχειρισμένη GTX 970 δεν ισχύει αν το υπόλοιπο σύστημα δεν είναι συμβατό ή αντίστοιχων προδιαγραφών (π.χ. αρχαία CPU), οπότε σε παίρνει η μπάλα και τα αλλάζεις όλα, τουτέστιν καλό 500άρι.

            Παρά τις σχετικές μειώσεις στις τιμές, για κάρτα γραφικών και μόνο θέλεις 250 ευρώ για να είσαι εντάξει (το λέω από προσωπική εμπειρία που με την 1060 3gb και Ryzen 2600 το μηχάνημά μου ζορίζεται να ξεπεράσει τα 30 fps στο Gears of War 4).

            Οπότε κάλλιστα π.χ. μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Xbox One X με 300 ευρώ και ένα game pass και είσαι μια χαρά καλυμμένος και χωρίς σκοτούρες τύπου να αλλάξω εκείνο ή να αλλάξω το άλλο για να δεις σταθερή απόδοση. Ακόμα και σήμερα ένα σοβαρό PC μηχάνημα σημαίνει αρκετό budget.
            Τρολάρω ρε συ

            Comment


            • Originally posted by BigBOSS View Post
              Σε τι ανάλυση; εδώ σε 1080p/max settings το τρέχει πολύ άνετα πάνω απο 60fps
              Έχω την έκδοση 3gb AMP edition της Zotac και πάλι όμως δεν περίμενα τόσο μεγάλο downgrade.

              Originally posted by i Have no Equal View Post
              Η 1060 είναι σχεδόν ίδια με τη gpu του X afaik εκεί που κερδίζεις παρα πολύ είναι στη CPU, τώρα για το gears που λες μου κάνει εντύπωση σε FHD νομίζω ότι τα 60 πρέπει να τα έχει άνετα με κάποιες υποχωρήσεις.
              Και μένα μου έκανε εντύπωση με αυτά που είχα διαβάσει αλλά στην πράξη τα πράγματα δυστυχώς αλλάζουν. Ακόμα και το optimization του GeForce Experience το βάζει σε ultra και όταν κάνω benchmark στα options του game με GPU bound στο 2% παίρνω ακόμα και κάτω από 30 fps.

              Originally posted by i Have no Equal View Post
              Το κακό με το pc gaming είναι ότι θέλει και κάποιες γνώσεις, σωστά στημένο σύστημα, ένα βασικό optimization, όχι clutter κλπ.
              Σύμφωνοι αλλά με gaming motherboard, 16 gb ram, 1060 και Ryzen λες ΟΚ τί μπορεί να πάει στραβά, κι όμως δεν είναι αρκετά και θεωρούνται budget για PC gaming (άσχετα αν κοστίζουν 400 - 500 ευρώ). Για αυτό πιστεύω ότι το PC δεν είναι μονόδρομος. Ο υπαίτιος μάλλον είναι η GPU (κουτσουρεμένη 1060), έπρεπε να σας ακούσω και να πάρω την RX 570
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • Για αυτό πιστεύω ότι το PC δεν είναι μονόδρομος.
                Προφανώς και δεν είναι μονόδρομος! Αυτοί που το πιστεύουν και το λένε έχουν την εγωκεντρική ψευδαίσθηση πως οι δικές τους ανάγκες για gaming είναι, κατα κάποιον τρόπο, οι "σωστές" ανάγκες. Δεν διαφέρουν σε τίποτα από οποιοδήποτε γραφικό fanboy της κάθε εταιρείας.

                Comment


                • Μονόδρομος είναι για κάποιον που θέλει να παίζει με hardware/αναλύσεις/customization/performance κλπ. Για παρα πολλούς δεν είναι μονόδρομος ίσα ίσα είναι ανηφόρα Παίρνεις ένα ps4 pro παίζεις τα multiplatform και τα εξαιρετικά exclusives της Sony, αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά ένα X με το pass είναι επίσης πολύ καλή επιλογή.

                  Να προσθέσουμε βέβαια τις αισθητά χαμηλότερες τιμές στα παιχνίδια στο pc.

                  Comment


                  • Έχει πλάκα επειδή η δική μου προτίμηση απουσιάζει απ' το ποστ σου. xD

                    Comment


                    • Originally posted by Raf View Post
                      Έχει πλάκα επειδή η δική μου προτίμηση απουσιάζει απ' το ποστ σου. xD
                      Έδωσα περισσότερη βάση στα ΑΑ/ΑΑΑ multiplatform τα οποία θα τα παίξεις είτε σε ps4/xbox είτε σε pc, το switch από μόνο του δεν αρκεί..

                      Comment


                      • Μιας και το έφερε η κουβέντα, να πω κι εγώ πως πήρα ryzen 3600. Ο i5 δεύτερης γενιάς που είχα τσιμπήσει πριν 8,5 χρόνια, εχαρίσθη σε έναν φίλο και συνεχίζει ακάθεκτος, μακάρι να αποδειχθεί και ο καινούργιος τόσο ανθεκτικός. Επίσης έχω 1060 3GB και παίζω στα φουλ αρκετά παιχνιδάκια, μου κάνει εντύπωση που ο Ρίου δεν παίζει καλά. Δεν γνωρίζω το παιχνίδι βέβαια, ίσως να είναι βαρύ, ή να παίζει καμιά μυστήρια ρύθμιση στο σετάπ. Η δική μου είναι της EVGA btw.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Originally posted by Ryu_gr View Post
                          Μήπως επειδή θέλει αρκετό χρήμα; Μακάρι να ήταν έτσι αλλά η φράση παίρνεις απλά μια μεταχειρισμένη GTX 970 δεν ισχύει αν το υπόλοιπο σύστημα δεν είναι συμβατό ή αντίστοιχων προδιαγραφών (π.χ. αρχαία CPU), οπότε σε παίρνει η μπάλα και τα αλλάζεις όλα, τουτέστιν καλό 500άρι.

                          Παρά τις σχετικές μειώσεις στις τιμές, για κάρτα γραφικών και μόνο θέλεις 250 ευρώ για να είσαι εντάξει (το λέω από προσωπική εμπειρία που με την 1060 3gb και Ryzen 2600 το μηχάνημά μου ζορίζεται να ξεπεράσει τα 30 fps στο Gears of War 4).

                          Οπότε κάλλιστα π.χ. μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Xbox One X με 300 ευρώ και ένα game pass και είσαι μια χαρά καλυμμένος και χωρίς σκοτούρες τύπου να αλλάξω εκείνο ή να αλλάξω το άλλο για να δεις σταθερή απόδοση. Ακόμα και σήμερα ένα σοβαρό PC μηχάνημα σημαίνει αρκετό budget.

                          Αν ειχα εξτρα χρηματα εννοειται δεν θα εμενα με τον dual core και την 750ti. Τα λεφτα ειναι παντα το bottleneck, αλλιως θα ειχα τουμπανο PC και κονσολες.

                          Παντως για εμενα η επενδυση των 300€ σε κονσολα δεν ειναι καλη επιλογη αν παιζεις πολλα παιχνιδια. Με 300€ αλλαζω cpu/mobo/gpu (ειδικα αν παω σε used τοτε ανετα) και παιζω πολυ κοντα σε επιδοσεις xbox one x χωρις να χρειαζεται να πληρωνω online και εχοντας προσβαση σε φτηνοτερα παιχνιδια. Για εμενα η κονσολα ειναι καλη επιλογη αν παιζεις 1-2 παιχνιδια τον χρονο maximum, π.χ casual gamers που παιζουν FIFA καθε χρονο και αγοραζουν το GTA. Με το που αρχιζεις να αγοραζεις PS+/xboxlive καθε χρονο η κονσολα εχει σχεδον χασει το value for money και το μονο πλεονεκτημα ειναι το "Plug n play".

                          Γνωμη μου ειναι πως για τον σοβαρο hardcore gamer το PC ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη value for money, διαθεσιμο content (παιχνιδια κτλ) και utility που προσφερει. Δεν υποτιμω οσους προτιμανε κονσολα, την δουλεια τους την κανουν, απλα θεωρω πως το PC μπορει αν προσφερει οτι προσφερει η κονσολα και περισσοτερα οποτε θα το εβαζα πρωτη επιλογη. Τωρα αν το budget δεν ειναι περιορισμενο αγοραζεις και τις κονσολες και εισαι κομπλε (αν και το ps4 το θεωρω λιγο πολυτελεια για μια χουφτα παιχνιδια και το xbonex ειναι σχεδον 100% περιττο).
                          Last edited by Roronoa; 01-09-2019, 07:14 PM.

                          Comment


                          • Ναι Ryu κάτι παίζει με το σύστημα σου η 1060 πρέπει να τρέχει σε 1080p@60fps εύκολα, εδώ την παλεύει ακόμα η 970 μια χαρά. Εντάξει δεν μιλάμε για τύπου Metro Exodus όλα ultra βέβαια.

                            Comment


                            • Originally posted by i Have no Equal View Post
                              Ναι Ryu κάτι παίζει με το σύστημα σου η 1060 πρέπει να τρέχει σε 1080p@60fps εύκολα, εδώ την παλεύει ακόμα η 970 μια χαρά. Εντάξει δεν μιλάμε για τύπου Metro Exodus όλα ultra βέβαια.



                              Indeed, ακομα και 1440p νομιζω μπορει να τρεξει @60 με high settings. Μηπως εχει βαλει πολυ υψηλα τα textures (εχει την 3GB) η κανα AA? αλλιως κατι τρεχει.

                              Comment


                              • Παίδες ειλικρινά δεν ξέρω, έχω δοκιμάσει ότι γνώριζα από την πλευρά μου (clean install drivers, δοκιμές με bios settings, απενεργοποίηση energy saving features κτλ).

                                Μήπως ο επεξεργαστής (Ryzen 2600) είναι ανεπαρκής και η ένδειξη GPU bound 2% στο benchmark είναι εσφαλμένη; Η θερμοκρασία του επίσης είναι λίγο ανεβασμένη (45 βαθμοί idle, αλλά με stock cooler διάβασα θεωρείται φυσιολογική). Έχω Windows 10 Prο 64-bit αναβαθμισμένα και η motherboard είναι η Asrock Fatal1ty B450 Gaming K4 με αναβαθμισμένο bios και έχει RAM DDR4-2400. Αν έχετε κάποια ιδέα ασφαλώς θα τη δοκίμαζα.

                                Με τον φίλο Roronoa θα διαφωνήσω ότι με 300€ κάνεις update σε gaming PC, εκτός αν είσαι top bargain hunter και κάνεις αγορά καλών μεταχειρισμένων και έχεις ήδη καλό σκαρί (κουτί, τροφοδοτικό, DDR 4 RAM που απαιτούν οι νέες CPU κτλ) που σημαίνει έχεις επενδύσει εκ των προτέρων.

                                Στα φθηνότερα PC games θα συμφωνήσω και να προσθέσω ότι το gamepass είναι διαθέσιμο και στο PC με αρκετά games. Στο παρακάτω link πατήστε το φίλτρο PC games να τα δείτε όλα:
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X