Announcement

Collapse
No announcement yet.

O Tυπος και τα Περιοδικα των videogames

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Πράγματι στην γλώσσα ξέφυγα λίγο και σου ζητώ συγγνώμη φίλε Jedah και στους υπόλοιπους που μπορεί να ενοχλήθηκαν.

    Πιστεύω πάντως πως η κριτική μου πάνω στο συγκεκριμένο άρθρο έχει βάση και θα ήθελα απάντηση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Προσπαθώ να σας κάνω να δείτε την κατάσταση από μία διαφορετική οπτική γωνία (από αυτή του συγγραφέα). Σκεφτείτε τι θα γινόταν άν οι εταιρείες παιχνιδιών δεν είχαν τέτοιου είδους σχέση με τα μεγάλα site, περιοδικά κλπ. Ποιοι θα πλήρωναν για διαφήμιση και θα κάλυπταν τα έξοδα των εταιρειών αυτών; Τι θα γινόντουσαν οι δουλειές όλων των ανθρώπων που δουλεύουν στο marketing, στο PR ή και στα site ως editors; Θα υπήρχε υπερπροσφορά και ελάχιστη ζήτηση για όλους τους παραπάνω. Ως αποτέλεσμα, θα έχαναν και οι δύο δημοτικότητα και θα δημιουργείτω ένας φαύλος κύκλος που θα έβλαπτε όλους όσους δουλεύουν στις εταιρείες αυτές. Η διαφήμιση είναι αναπόσπαστο μέρος των εταιρειών αυτών, οι μεν για να προωθήσουν το προϊόν τους και οι δε για να βγάλουν το ψωμί τους.

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως φυσικά και δεν πιστεύω ότι εμείς ως gamers και αναγνώστες μπορούμε να είμαστε απολύτως ικανοποιημένοι όταν μας ταΐζουν ένα σωρό διαφημίσεις και πρέπει να κάτσουμε να ξεχωρίσουμε τι είναι ΡR και τι είναι πραγματικές ειδήσεις. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται αλλιώς να επιβιώσουν χωρίς αυτές τις κινήσεις και διαφωνώ καθέτως στο ότι πρέπει να αλλάξει κάτι. Αν αλλάξει κάτι προς το 'καλύτερο', θα γίνει ένα αχρείαστο ξεσκαρτάρισμα της αγοράς και θα δημιουργηθεί μονοπώλιο αυτών που έχουν την καλύτερη χρηματοδότηση και όχι αυτών που είναι καλύτεροι στην δουλειά τους, κάτι που για εμένα είναι πολύ χειρότερο από αυτό το οποίο κατακρίνει το άρθρο.

    Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, νομίζω πως ξεκαθάρισα την θέση μου πάνω στο θέμα. Περιμένω απαντήσεις


    Comment


    • #32
      Ωρες - ωρες παρατηρειται υπερβολικη τυπικοτητα εδω μεσα ή ετσι μου φαινεται;
      <div align="center">

      "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

      Comment


      • #33
        E afto panta upirxe.Ti i8eles na eimaste san kati paidakia pou na malonoun san ta fanboys?
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • #34
          Διάβασε κανείς το άρθρο που παρέθεσα ή τζάμπα κάθομαι και μιλάω;
          Insert Coin

          Comment


          • #35
            Το άρθρο ήταν πολύ ενδιαφέρον και θίγει πολλά σημαντικά θέματα με αρκετά τσουχτερό μάλιστα ύφος, σε γενικές γραμμές συμφωνώ κι ασπάζομαι τα λεγόμενα του συγγραφέα παρά τον έντονο τόνο υπερβολής που είχε το κείμενο σε αρκετές περιπτώσεις.

            Το θέμα φίλε Jedah είναι πως δε μας λέει κάτι καινούργιο, αλήθεια ποιος δε γνώριζε όσα μας είπε το άρθρο; Όλοι λίγο πολύ γνωρίζαμε πως λειτουργεί το σύστημα, ποιος είναι ο ρόλος του ειδικού τύπου, πως αυτός εξαρτάται, ή αλληλοεξαρτάται, από τους publishers και τους αντιπροσώπους, πως είναι αδύνατο ένα επιτυχημένο και μεγάλης κίνησης έντυπο ή site (gamespot πχ το πλέον τρανταχτό παράδειγμα νοθευμένου site) να είναι ανόθευτο κοκ, όλα αυτά βέβαια είναι άμεση απόρροια του τρόπου φιλοσοφίας - λειτουργίας του καπιταλιστικού συστήματος, που αναπόφευκτα ό,τι πιάνει στα χέρια του το σαπίζει.

            Η κατάσταση δεν αλλάζει ούτε με την ανάπτυξη των ΜΜΕ, είναι ήδη ανεπτυγμένα, αλλά και πάλι τι να κάνουν, η κατάσταση είναι δύσκολη όσο τα ΜΜΕ ζούνε στην ουσία από τις εκδοτικές. Ούτε φυσικά με την αφύπνιση των game studios, που και πάλι τι μπορεί να κάνει ένα game studio που σε όλο αυτό το πανηγύρι είναι ο κομπάρσος κι ο πιο αδύναμος της υπόθεσης, και που μάλιστα γνωρίζει πολύ καλά πως παίζεται το παιχνίδι και δε νομίζω πως τους χαλάει και ιδιαίτερα.

            Ο συγγραφέας κατ΄ εμέ ήτανε λάθος στον μη διαχωρισμό των blogs, ανάμεσα σε ερασιτεχνικά και νοθευμένα που εκτελούν πράγματι συγκεκριμένους σκοπούς, υπάρχουν blogs στο internet που δεν έχουν απολύτως κανένα συμφέρον και γράφουν άνθρωποι οι οποίοι απλά γουστάρουν κι ασκούν σοβαρή, κι ανόθευτη κρητική, ξέρω πως κατά πάσα πιθανότητα έθιγε την δεύτερη ομάδα, αλλά στο κείμενο φάνηκε να σα τους βάζει όλους στο ίδιο τσουβάλι.

            Τέλος συμφωνώ με όσα είπες για το EDGE, διαβάζω το περιοδικό κι εγώ από την ίδια εποχή, αν και τον τελευταίο χρόνο το αγοράζω πιο περιστασιακά, κι όντως πλέον οι διάφορες στο έντυπο σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι εμφανείς, τόσο από πλευράς ποιότητας άρθρων και προβληματισμών, όσο κι από άποψη reviews, ακόμα και βαθμολογίας θα πω εγώ, ενώ σε σχέση με παλιότερα παίζει αρκετά το παιχνίδι των publishers. Παρά την αδιαμφισβήτητη βουτιά του περιοδικού όμως, θεωρώ ότι παραμένει το καλύτερο περιοδικό του χώρου, άντε ίσως παρέα με το GamesTM.

            Γενικά, έτσι είναι τα δεδομένα σήμερα, εάν δε μπεις στον χορό, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, αργά ή γρήγορα θα μείνεις έξω.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #36
              Now we are having a conversation.

              Το άρθρο ήταν πολύ ενδιαφέρον και θίγει πολλά σημαντικά θέματα με αρκετά τσουχτερό μάλιστα ύφος, σε γενικές γραμμές συμφωνώ κι ασπάζομαι τα λεγόμενα του συγγραφέα παρά τον έντονο τόνο υπερβολής που είχε το κείμενο σε αρκετές περιπτώσεις.

              Το θέμα φίλε Jedah είναι πως δε μας λέει κάτι καινούργιο, αλήθεια ποιος δε γνώριζε όσα μας είπε το άρθρο; Όλοι λίγο πολύ γνωρίζαμε πως λειτουργεί το σύστημα, ποιος είναι ο ρόλος του ειδικού τύπου, πως αυτός εξαρτάται, ή αλληλοεξαρτάται, από τους publishers και τους αντιπροσώπους, πως είναι αδύνατο ένα επιτυχημένο και μεγάλης κίνησης έντυπο ή site (gamespot πχ το πλέον τρανταχτό παράδειγμα νοθευμένου site) να είναι ανόθευτο κοκ, όλα αυτά βέβαια είναι άμεση απόρροια του τρόπου φιλοσοφίας - λειτουργίας του καπιταλιστικού συστήματος, που αναπόφευκτα ό,τι πιάνει στα χέρια του το σαπίζει.
              [/b]
              Ας μην είμαστε τόσο πια μηδενιστές. Εγώ δεν ξεχνώ τις μέρες που ξένα και ελληνικά περιοδικά, είχαν επαφή με τον κόσμο και πραγματικά νοιάζονταν για την προκοπή των καλών τίτλων στο εμπόριο. Υπήρχαν εποχές όπου επιτυχία στην αγορά είχαν αποκλειστικά οι ποιοτικοί τίτλοι. Ξέρετε γιατί; Γιατί τότε τα νέα και την κριτική είτε τα διέδιδαν οι παίκτες μεταξύ τους ( ανεπηρέαστοι από διαφήμιση ), είτε τα διάβαζαν από φιλότιμες και άξιες πηγές. Το σύστημα δεν ξεκίνησε να λειτουργεί από μόνο του έτσι. Όλοι συμβάλλαμε σε αυτό και είναι καιρός να του αντισταθούμε.

              Η κατάσταση δεν αλλάζει ούτε με την ανάπτυξη των ΜΜΕ, είναι ήδη ανεπτυγμένα, αλλά και πάλι τι να κάνουν, η κατάσταση είναι δύσκολη όσο τα ΜΜΕ ζούνε στην ουσία από τις εκδοτικές. Ούτε φυσικά με την αφύπνιση των game studios, που και πάλι τι μπορεί να κάνει ένα game studio που σε όλο αυτό το πανηγύρι είναι ο κομπάρσος κι ο πιο αδύναμος της υπόθεσης, και που μάλιστα γνωρίζει πολύ καλά πως παίζεται το παιχνίδι και δε νομίζω πως τους χαλάει και ιδιαίτερα.
              [/b]
              Σαν ανάπτυξη μέσων επικοινωνίας δεν εννοούσα τα ΜΜΕ, αλλά τον δίαυλο δημιουργού και καταναλωτή. Είναι τραγικό και γελοίο να παρουσιάζει το Lamespot σαν αποκλειστικό κάτι που δεν έχει το επίσημο site του παιχνιδιού. Είναι ποτέ δυνατόν;

              Σαν αφύπνιση εννοώ να ξεκινήσουν να "κόβουν" τα "νέα" από τους μεσάζοντες και να αφήσουν μόνο την κριτική. Κάθε φορέας πληροφόρησης θα έπρεπε να έχει σαν ευαγγέλιο το επίσημο public χώρο της εταιρείας και όχι να παρουσιάζει την είδηση σαν να μπήκε κρυφά το βράδυ στα γραφεία. Είναι απίστευτα γελοίο και υποκριτικό. Ας παρουσιάσει την είδηση και ας δώσει το link στο οποίο αυτή αναρτήθηκε στο επίσημο site. Για πόσο χαζούς μας περνάνε πια;

              Ο συγγραφέας κατ΄ εμέ ήτανε λάθος στον μη διαχωρισμό των blogs, ανάμεσα σε ερασιτεχνικά και νοθευμένα που εκτελούν πράγματι συγκεκριμένους σκοπούς, υπάρχουν blogs στο internet που δεν έχουν απολύτως κανένα συμφέρον και γράφουν άνθρωποι οι οποίοι απλά γουστάρουν κι ασκούν σοβαρή, κι ανόθευτη κρητική, ξέρω πως κατά πάσα πιθανότητα έθιγε την δεύτερη ομάδα, αλλά στο κείμενο φάνηκε να σα τους βάζει όλους στο ίδιο τσουβάλι.
              [/b]
              Το site που φιλοξενεί το άρθρο, είναι κατ&#39; ουσία ερασιτεχνικός κυβερνοχώρος, που παρουσιάζει ο ίδιος τις απόψεις του για τον χώρο. Αμφιβάλλω αν είχε σκοπό να τα βάλει όλα στο ίδιο τσουβάλι γιατί θα ήταν ιδανικός αυτόχειρας.

              Τέλος συμφωνώ με όσα είπες για το EDGE, διαβάζω το περιοδικό κι εγώ από την ίδια εποχή, αν και τον τελευταίο χρόνο το αγοράζω πιο περιστασιακά, κι όντως πλέον οι διάφορες στο έντυπο σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι εμφανείς, τόσο από πλευράς ποιότητας άρθρων και προβληματισμών, όσο κι από άποψη reviews, ακόμα και βαθμολογίας θα πω εγώ, ενώ σε σχέση με παλιότερα παίζει αρκετά το παιχνίδι των publishers. Παρόλα αυτά θεωρώ πως παρά την αδιαμφισβήτητη βουτιά του περιοδικού, παραμένει το μόνο έντυπο που διαβάζεται, άντε ίσως παρέα με το GamesTM, αλλά έτσι είναι τα δεδομένα σήμερα, εάν δε μπεις στον χώρο με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, αργά ή γρήγορα θα μείνεις έξω.
              [/b]
              Σοβαρά τώρα, το EDGE έχει αλλάξει πολύ. Τα βαριέμαι τα άρθρα του, πολλές φορές περιστρέφονται γύρω από το gaming και δεν στοχεύουν σε αυτό. Αναλύουν χωρίς να καταλήγουν σε άποψη και αποφεύγοντας διπλωματικά να σχολιάσουν ( δείτε το άρθρο για το μέλλον του 360 στο τεύχος 186 ). Kαλύπτουν games με άπειρες σελίδες που θα αγοράσουν ακόμα και οι πέτρες ( Lego Indiana Jones, GTA IV ). Γενικά έχουν κάνει φοβερή στροφή στο mainstream και με χαλάει.
              Insert Coin

              Comment


              • #37
                To διάβασα και εγώ το άρθρο και το βρήκα, επίσης, πολύ ενδιαφέρον. Σίγουρα δε λέει κάτι καινούριο, αλλά παρουσιάζει μία κατάσταση που, είτε λίγο είτε πολύ όπως είπε και ο loggo, είναι γνωστή σε όλους μας. Παρόλα αυτά, όταν σου παρουσιάζεται μία πολύ γενική εικόνα που έχεις με τόση ανάλυση και βάθος, σίγουρα μπαίνεις ξανά σε σκέψεις ή καταλήγεις σε κάποια νέα συμπεράσματα.

                Το ύφος του το θεωρώ αρκετά προκλητικό και επιθετικό, σε σημείο μάλιστα που εκνευρίστηκα διαβάζοντάς το. Το ύφος, όμως, μπορεί να είναι και επιτηδευμένο για να προκαλέσει κάποια συγκεκριμένα συναισθήματα, ενώ πολλές φορές ένα αυθόρμητο "ξέσπαμα" κρύβει πολύ περισσότερη ειλικρίνεια από ένα υποτιθέμενα σοβαρό και μετρημένο λόγο. Εν ολίγοις, το ύφος δεν πρέπει να αποτελέσει και το σημείο κλειδί του άρθρου, αλλά το περιεχόμενό του, το οποίο παρουσιάζει μία αληθινή και, κατ&#39; εμέ, τραγική κατάσταση που όλοι μας βλέπουμε καθημερινά σε ξένα και ελληνικά sites, μέχρι και σε αυτό το forum.

                Όλη η ουσία συγκεντρώνεται σε δύο συγκεκριμένα σημεία: πρώτον, στο ότι οι γνώμες δημιουργούνται μέσω της ψεύτικης κριτικής, και δεύτερον, στο ότι τα νέα "πωλούνται", ότι οι ειδήσεις είναι ένα παιχνίδι μεταξύ των μεγάλων site και των εταιριών. Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για το ποια θα είναι η πηγή από την οποία θα πληροφορηθώ για κάτι, αντιθέτως μου αρέσει που υπάρχουν sites που συγκεντρώνουν τις πληροφορίες, τις ειδήσεις και τα νέα και τα παραθέτουν. Μου είναι σχεδόν αδιάφορο το κατά πόσο είναι απλώς ένα παιχνίδι πίσω από τη σκηνή, ένα παιχνίδι/αγώνας για το ποιος θα βγάλει την πρώτη αποκλειστικότητα, όπως ακριβώς και στα κανάλια και στα ΜΜΕ. Θα προτιμούσα, σίγουρα, μία πληροφόρηση που θα χαρακτηρίζονταν από ένα και μόνο ιδανικό, την ανιδιοτέλεια και την υγιή πληροφόρηση, χωρίς κανένα ίχνος ανταγωνισμού, αλλά κάτι τέτοιο δεν πιστεύω (δυστυχώς) ότι μπορεί να γίνει σήμερα.

                Εκεί που εστιάζω όλη μου την προσοχή είναι στο τι γίνεται με την κριτική. Θα προτιμούσα οι πληροφορίες να πηγάζουν από ερασιτεχνικά blogs ή sites, που θα τις αντλούν μόνο από τα official sites, αλλά κάτι τέτοιο φαντάζει λίγο ψεύτικο πλέον. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η σωστή και καλή κριτική των τίτλων, κριτική που θα πηγάζει από πεπειραμένους reviewrs, που θα γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται ο εκάστοτε τίτλος και θα είναι τελείως ουδέτεροι στο παιχνίδι που παίζεται από πίσω. Εν ολίγοις, μία κριτική που δε θα επηρεάζεται από κανέναν εξωγενή παράγοντα.

                Τέτοια κριτική δεν υπάρχει στα μεγάλα sites. Τέτοια κριτική βρίσκεις μόνο μεταξύ των gamers και στα ερασιτεχνικά blogs ή sites. Εγώ προσωπικά σταμάτησα να διαβάζω οτιδήποτε γράφεται στα μεγάλα και γνωστά sites, ειδικά μετά από τα τελευταία που έγιναν με το Kane & Lynch.

                Comment


                • #38
                  Εκεί που εστιάζω όλη μου την προσοχή είναι στο τι γίνεται με την κριτική. Θα προτιμούσα οι πληροφορίες να πηγάζουν από ερασιτεχνικά blogs ή sites, που θα τις αντλούν μόνο από τα official sites, αλλά κάτι τέτοιο φαντάζει λίγο ψεύτικο πλέον.
                  [/b]
                  Όπως είπες κι ο ίδιος, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί γιατί τα παιχνίδια όπως και όλα τα υπόλοιπα είδη διασκέδασης είναι επιχείρηση. Επίσης, δεν συμφωνώ στο ότι οι ερασιτέχνες μπορούν να κάνουν καλύτερη δουλειά από πολλούς (όχι όλους βέβαια) επαγγελματίες. Πολλοί από τους reviewers στα μεγάλα site (IGN, 1up, Gamespot) έχουν πτυχεία στην δημοσιογραφία και στην γλώσσα, κάτι που δεν θα βρεις εύκολα μέσω ερασιτεχνικών blog. Μην ξεχνάς πως όλοι αυτοί ως ερασιτέχνες ξεκίνησαν και λόγω της δημοτικότητας των site/blog τους εξελίχθηκαν σε υπαλλήλους μεγάλων εταιρειών.

                  Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η σωστή και καλή κριτική των τίτλων, κριτική που θα πηγάζει από πεπειραμένους reviewrs, που θα γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται ο εκάστοτε τίτλος και θα είναι τελείως ουδέτεροι στο παιχνίδι που παίζεται από πίσω. Εν ολίγοις, μία κριτική που δε θα επηρεάζεται από κανέναν εξωγενή παράγοντα.

                  Τέτοια κριτική δεν υπάρχει στα μεγάλα sites. Τέτοια κριτική βρίσκεις μόνο μεταξύ των gamers και στα ερασιτεχνικά blogs ή sites. Εγώ προσωπικά σταμάτησα να διαβάζω οτιδήποτε γράφεται στα μεγάλα και γνωστά sites, ειδικά μετά από τα τελευταία που έγιναν με το Kane & Lynch.
                  [/b]
                  Συμφωνώ μαζί σου στο αυτό στο οποίο θα έπρεπε να συγκεντρωνόμαστε είναι η ποιότητα της κριτικής των τίτλων. Επίσης, κι εγώ προτιμώ να διαβάσω την κριτική των παιδιών εδώ πάνω σ&#39;ένα παιχνίδι παρά αυτήν ενός μεγάλου site. Παρ&#39;ολ&#39;αυτά, δεν πιστεύω πως εγώ, εσύ ή οποιοσδήποτε τυχαίος blogger μπορεί να αποκτήσει την πείρα που έχουν συγκεκριμένοι άνθρωποι που δουλεύουν στις εταιρείες αυτές, ακριβώς λόγω του ότι οι παραγωγοί παιχνιδιών πρώτα δείχνουν τα παιχνίδια σε αυτούς και μετά σ&#39;εσένα κι εμένα. Σκέψου πόσα παιχνίδια παίζει ένας reviewer κατά μέσο όρο τον μήνα. Μπορεί κάποιος που έχει δουλειά/μαθήματα/οικογένεια να φτάσει καν το έν τέταρτο του αριθμού αυτού;

                  Όσο για την ουδετερότητα, πράγματι πολλές φορές βλέπουμε reviews με πλασματικά σκορ, τα οποία δεν αντικατοπτρίζουν την &#39;πραγματική&#39; εικόνα του παιχνιδιού. Εδώ όμως θέλω να σταθώ στο ότι αυτό δεν είναι αποτέλεσμα κάποιου Marketing campaign που πληρώνει τον εκάστοτε reviewer για να δώσει μεγαλύτερο σκορ στο παιχνίδι, αλλά λόγω του Hype που έχουμε όλοι μας ως παίχτες που επηρρεάζει την άποψη μας. Προσωπικά την ιστορία με το Kane & Lynch και το Assassin&#39;s Creed εγώ την βλέπω σαν απόδειξη του ότι αυτό που υποστηρίζεις δεν συμβαίνει, τουλάχιστον στον βαθμό στον οποίο θα φτάναμε σε σημείο ανυσηχίας.

                  Πιστεύω πως αυτήν την στιγμή βρισκόμαστε σε μία πολύ καλή κατάσταση στην οποία ένας gamer μπορεί να διαβάσει (και όχι να κοιτάξει απλά το νουμεράκι και να ασκήσει κριτική) ένα review στο αγαπημένο του site, να διαβάσει 2-3 blogs/forums και να δει απόψεις άλλων παιχτών και τέλος να παίξει το παιχνίδι μόνος του και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Η κυριαρχία ενός εκ των δύο άκρων θα ήταν η χειρότερη κίνηση (προς τον gamer) που μπορεί να συμβεί.



                  Comment

                  Working...
                  X