Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πολύ ωραία συζήτηση παιδιά.Έτσι μπράβο.

    Ξεκινάω.

    Τάνο έγραψε.

    Deus, δεν ξέρω ποίο είναι το πρόβλημα σας να τα κράζετε. Είναι φυσιολογικό αυτό που κανένα παιχνίδι δεν είναι τέλειο. Οπότε γιατί να τα κράζετε ?

    Κράζουμε γιατί θέλουμε να πάρουμε καλύτερα παιχνίδια και γιατί τα παιχνίδια δεν διατίθενται τζάμπα αλλά είναι πανάκριβα.Οι ιαπωνικές εταιρείες κοιμούνται όρθιες,σήμερα ψάχνουμε με το κιάλι να βρούμε καλά jrpgs ενώ πριν από 5-6 χρόνια δεν ξέραμε τι να πρωτοπαίξουμε.Τι θες να κάνω,να τπυς πω και μπράβο όταν βγάζουν παιχνίδια που στην συντριπτική τους πλειψηφία είναι μια από τα ίδια;Το lost odyssey για παράδειγμα είναι κλάσεις χειρότερο από πολλά jrpgs της δεκαετίας του 90 και έσταξα 50 ευρώ για να το αγοράσω,να τους πω και μπράβο από πάνω;


    Vaynard έγραψε:

    deus δεν υπαρχουνε καλα και κακα gaming sites για reviews, υπαρχουνε καλοι και και κακοι reviewers η ποιο σωστα reviewers που εχουνε τα ιδια γουστα με μας και reviewers που δεν εχουνε τα ιδια γουστα με τα δικα μας επομενως ειναι σχετικες οι βαθμολογιες που διαβαζουμε και το ποσο τα δικα μας γουστα συμφωνουνε με του reviewer

    τα games της NISA εχουνε το δικο τους κοινο και την δικια του προσσεγιση, αμα καποιου δεν του αρεσουνε τα βαρυγδουπα jrpgs με πολιτικες ιντριγκες τυπου tactics ogre και θελει κατι αναλαφρο με χιουμορ και anime καφριλα τετοιοι τιτλοι ειναι οτι πρεπει, το gameplay τους απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω ειναι αξιοπρεπεστατο

    αν θες την γνωμη μου τα περισσοτερα gaming sites ειναι προκατηλημενα με καποια anime style jrpgs και ειδικα τιτλους της NISA οπως ακριβως συμβαινει με hack and slash games τυπου dynasty warrioirs της koei που μονιμως θαβονται

    δηλαδη εχουνε βγει σε μικρο χρονικο διαστημα atelier rorona, trinity universe , neptunia , ar tonelico 3 , και τα εχουνε θαψει και τα 4 ε δεν μπορει να ειναι ολα παιχνιδια του 4 απλα δεν αρεσουνε σε ολους anime style τετοιας αισθητικης

    εγω σιγουρα καποια στιγμη θα τα δοκιμασω παντως ειδικα το atelier rorona και το ar tonelico, μιας και ειμαι huge anime/ manga φαν περα απο rpg gamer

    ειναι ολα θεμα αισθητικης,

    διαβασε απλα το review του neptunia που ητανε τραγικοτατο στο gamespot
    η τυπισσα που το εγραψε ειναι γνωστο οτι δεν εχει και την καλυτερη γνωμη για το συγκεκριμενο ειδος jrpg

    ουτε λιγο ουτε πολυ σου λεει οτι αν το παιξεις εισαι σχεδον πεδαιραστης.....για ονομα...



    Συμφωνώ σε όλα όσα λες vaynard.

    Για τους λόγους που αναφέρεις σταμάτησα να λαμβάνω υπόψιν μου τα μεγάλα sites.Για reviews διαβάζω κυρίως γνώμες παικτών από gamefaqs και rpgfan/rpggamer.Καμιά φορά βλέπω και το eurogamer το οποίο θεωρώ αρκετά καλό σε αρκετές γραμμές.

    Επίσης δέχομαι το ότι τα γούστα διαφέρουν και σέβομαι το ότι εσύ γουστάρεις τα jrpg του στιλ της nippon,αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω αρνητικά το γεγονός ότι το είδος στις μέρες μας πάει από το κακό στο χειρότερο...Όπως ξέρεις πολύ καλά,στο play2 υπήρχαν άπειρα εξαιρετικά και διαφορετικά μεταξύ τους παιχνίδια που κάλυπταν κάθε γούστο.Τι να πρωτοαναφέρω;Persona,suikoden,shadow hearts,wild arms,xenosaga,baten kaitos και η λίστα δεν έχει τελειωμό...Ενώ σήμερα έχουμε κυρίως αυτά που ανέφερες,άντε και κάποια λίγα ξεχωριστά που κυκλοφορούν ΜΟΝΟ στα φορητά.Για τους κατόχους επιτραπέζιας κονσόλας όμως τι έχουμε;Σχεδόν τίποτα,με εξαίρεση τα λίγα που ανέφερες.Από ότι φαίνεται η κατάσταση θα αλλάξει με την κυκλοφορία των FF13-2,Versus 13 και xenoblade αλλά και πάλι δεν το κόβω να ξαναζήσουμε την play2 εποχή.

    Όσον αφορά τα dragon quest,αγαπημένο μου και εμένα είναι το 8 για λόγους που αναφέρατε πάνω κάτω.

    Πολύ όμορφη ιστορία,αν και σχετικά απλή σε κέρδιζε κατευθείαν επειδή είχε ένα παραμυθένιο μοτίβο και είχε φοβερό κόσμο γεμάτο μυστικά.

    Το 6 θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα 16μπιτα rpg.Μην το χάσετε όσοι έχετε ds,μιλάμε για καταπληκτικό παιχνίδι και πολύ πιο ΄συνθετο από τα 4,5.

    Το 5 από την άλλη έχει φοβερά Plot twists,όποιος το έχει προχωρήσει καταλαβαίνει που ακριβώς αναφέρομαι.

    Α με την ευκαιρία να πω ότι έβαλα και έπαιξα καμιά ώρα το καινούριο legend of heroes ακολουθώντας την συμβουλή του φίλτατου vaynard...Παιδιά με εξέπληξε ευχάριστα,από το λίγο που το είδα φάνηκε να είναι πολύ καλοδουλεμένο παιχνίδι.Οι διάλογοι καλογραμμένοι,το σύστημα μάχης πολύ διασκεδαστικό και στρατηγικό αλλά παράληλα απλό και πολύ φιλικό για τον καινούριο παίκτη και οι μάχες είναι αρκετά προκλητικές.Θα το έχω σίγουρα στα υπόψιν.Προτείνεται ανεπιφύλακτα,μια δοκιμή θα σας πείσει,είναι δωρεάν εξάλλου.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Fovero to Bhamut Lagoon.
      Animation rulez.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • More blockbusters on the way...

        Τι θα πρωτοπαιξουμε φετος στο Wii???
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Καλή φάση για το λαστ σορυ.

          Σύμφωνα με τους θαμώνες του gamefaqs πρόκειται για καλό τίτλο χωρίς να είναι όμως κάτι το τρομερό.

          Πάρτε ένα βιντεάκι από ένα καινούριο action rpg που θα κυκλοφορήσει για το wii.Καλό φαίνεται.

          Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


          Επίσης σε κανα μήνα θα έχουμε νέα από το mass effect 3.
          http://www.gameover.gr/news/%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Mass-Effect-3.15521.html

          Νέων συνέχεια...Υπάρχει πιθανότητα να κυκλοφορήσει το tales of vesperia μέσω του xbox marketplace.Ο λόγος;Συμπεριλαμβάνεται στα games on demand.Δεν το σχολιάζω.

          Τέλος,σύμφωνα με το aythority,η ανάπτυξη του dragon quest 10 βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Αυτά είναι νέα,θα λιώσω στα rpgs πάλι.
            Carpe diem

            Comment


            • το μονο παραπονο μου απτην κοινοτητα ειναι οτι δεν ποσταρετε πλεον νεα στη στηλη με αποτελεσμα να εχω χασει κι εγω ΚΑΘΕ επαφη με τις νεες κυκλοφοριες.

              Οπως και να εχει, ενημερωθηκα πως το Ore no Shikabane wo Koeteyuke θα κυκλοφορησει για PSP μεσα στο 2011. Προκειται για επανακυκλοφορια ~εκδοθηκε παλιοτερα στο PSX, 1999~.

              Εαν θυμαστε τη λιστα μου με τα RPGs του PSX που δεν κυκλοφορησαν ποτε στη δυση (χρειαζεται MASS update), το συμπεριελαβα κι αυτο ! Eαν ακομη δε σας λεει κατι, υπενθυμιζω το πολυ ιδιαιτερο εξωφυλλο του :



              μερικες screens :





              παρατηρηστε ποσο ξεχωριστο art-design εχει.

              ΑΠοτι βλεπω πως εχουν αλλαξει τα avatars κι οτι εχουν βελτιωθει ελαφρως τα γραφικα.

              Σχετικα με το παιχνιδι, αν και διδει την εικον του παραδοσιακου jrpg, δεν ειναι, μιας και οι μηχανιμοι/φιλοσοφια του παρουσιαζουν εξαιρετικο ενδιαφερον.

              Το σεναριο σχετιζεται με την καταρα που εριξε ενας δαιμονας (μετα την ηττα του) σε πολεμιστες με αποτελεσμα να μεγαλωνουν ηλικιακα πολυ γρηγορα. Δυστυχως γιαυτους, μεταφερεται και στους απογονους τους. Ο παικτης, ελεγχει εναν ήρωα ή ηρωιδα που με τη βοηθεια των θεων προσπαθει να υπερνικησει το παραπανω εμποδιο. Πως γινεται αυτο? Συνεχιζοντας την παραδοση "κυνηγι δαιμονων" που τους ανεβαζει στην υποληψη των θεων.

              Το παιχνιδι αναλωνεται σημαντικα στο κομματι simulation αφου προσπαθειτε να μεγαλωσετε τα παιδια σας σε συντομα διαστημα, σε συνδιασμο παντα με μαχες.

              Αυτο σε συνδιασμο με τα auto-generated dungeons δινουν μια ασυλληπτη αξια επαναληψης στον τιτλο.

              Ελπιζω να σας κινησα λιγο το ενδιαφερον ;)

              Btw, δηλωνω με υψιστη υπερηφανια πως το PSX's complete RPG project μου ελαβε επισημως το ΤΕΛΟΣ του! Σε διαστημα 6+ ετων, καταφερα να συγκεντρωσω οτι RPG κυκλοφορησε στο PSX επειτα απο πολλες θυσιες σε χρηματα και χρονο.

              Ελπιζω μετα το στρατο να εχω τη δυνατοτητα να ανεβασω ακομη περισσοτερες πληροφοριες. ~Σειρα παιρνει το ακατορθωτο..PS2... ;) ~

              EDIT :
              Παλιοτερο Link apto blog
              Αλλαγή ημερομηνίας για 2 τίτλους RPGs handheld συστημάτων. Πρόκειτα για τα Lufia & Knights in Nightmare. Όσον αφορά το πρώτο, αναμένεται να εκδοθεί τον επόμενο μήνα στις ΗΠΑ. Στο thread του παι…
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • Den anakoinonoume nea apo iapwnika RPG giati den kseroume iapwniaka kai den tha ta paiksoume pote giafto kyriws.
                Otan vgoune amerikh eurwph tha ta psaksoume kai tha ta anakoinosoume.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • δεν ειναι λογος αυτος! Ειδικα στα Handhelds, πλεον υπαρχει η πιθανοτητα/δυνατοτητα να κυκλοφορει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και στη δυτικη αγορα. Τα ορια εχουν κοπει και τα παραδειγματα ειναι πολλα

                  ΤΟ μονο που χρειαζεται ειναι ενας Publisher Που θα αναλαβει τη μεταφραση
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • Mia xara logos einai, who gives a shit (na to pw etsi) gia iapwnikes kyklofories?
                    Ama den mporeis na katalaveis ti lene ta games tote ti na to kanoume?

                    An vgei kapoios publisher kai analavei thn metafrash kapoiou JRPG pou aksizei na paixtei tote tha anaferthei kai to paixnidi.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Scaty βάλε καμιά φωτό με τη συλλογή σου.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Ta RPG afthentika ta exeis BTW h kai antigrafes?
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Πριν το τελος του 2011, θα ανεβασω για το PS1.
                          Tου Ps2 θελει πολυ δουλεια.

                          Μερικα απτα παραδοξα της συλλογης μου ειναι οτι εχω καποια καρασπανια ιαπωνικα και μου λειπουν σχετικα κοινες US/PAL κυκλοφοριες. Αλλα τι να κανεις, δε μπορεις να εισαι κομπλε παντα.

                          Να ξεκαθαρισω πως το PSX rpg project δεν αφορα τα παιχνιδια που εχω σε οριτζιναλ. Καλα θα ηταν .. αλλα... ανεφικτο..
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • Kala mwre den yparxei provlhma pou den einai afthentika, aplws tha htan trelo feat na kaneis kati tetoio

                            O DJSolid kanei mia paromoia syllogh me games se emulators, alla den thymamai to diko tou theme.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Ααααα,εγώ νόμιζα αυθεντικά,επειδή έγραψες "καταφερα να συγκεντρωσω οτι RPG κυκλοφορησε στο PSX επειτα απο πολλες θυσιες σε χρηματα και χρονο."
                              Και πάλι βέβαια,ακούγεται δύσκολο,οπότε kudos.
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X