Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Παιδιά, ως φίλος του RPG είδους, άρχισα το Mana Khemia: Alchemists of Al-Revis χτες και σήμερα το συνεχίζω.

    Έχω προς το παρόν μέτριες εντυπώσεις λόγω του tutorial που δεν εξηγεί που κάνουμε το κάτι, πράγμα που σ' αποπροσανατολίζει...
    sigpic

    Comment


    • Αν εννοεις το να το παιξουν ολοι εκτος απο εμενα, τοτε ναι, αυτο παιζει μια χαρα .

      Comment


      • Ναι διάολε,περιμένει πως και πως όλο το φορουμ νέο rpg και μάλιστα για το wii!Το είδαμε και αυτό.

        Κάνω έκκληση σε όλους του rpgades του φορουμ να το πάρουν day1,(με όποιον τρόπο προτιμάει ο καθένας)να το ξεκινήσουμε όλοι μαζι.Άντε να γίνει του ff13 σιγά σιγά.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Mana khemia den mou arese katholou proswpika.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • G_Z, γι' αυτό είπα μέτριες εντυπώσεις. Ακόμα να μάθω το σύστημα αναβάθμισης, γιατί το Grow Book μου θύμισε το σύστημα αναβάθμισης του Paradigm του FFXIII, όμως δυστυχώς, είναι λίγο παλουκάκι και θέλω χρόνο να το μάθω καλά...

            Τα γραφικά είναι αρκετά chibi, αλλά αρκετά blurry. Και στην CRT τηλεόραση να ήταν, πάλι τα ίδια θα ήταν. Σώθηκαν τελευταία στιγμή στους σχεδιασμούς των anime χαρακτήρων στους διαλόγους.

            Το σύστημα μάχης μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί η κάμερα πάει δεξιά-αριστερά εστιάζοντας στους κεντρικούς μαχητές της σειράς προτεραιότητας κάτι που δεν είχαν άλλα J-RPGs. Εκεί τα σχέδια τους ήταν πάρα πολύ καλά.

            Η ιστορία μ' αρέσει πάρα πολύ προς το παρόν, αλλά αφήνει λίγα κενά απ' όσο βλέπω. Θα του ρίξω περισσότερη ματιά εκεί.
            sigpic

            Comment


            • Σκέφτομαι σοβαρά να φέρω το Wii εδώ για Xenoblade.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Evans που ακριβώς είσαι τώρα?
                London και - από ότι φαίνεται - θα πάω για ένα χρόνο York, ξεκινώντας τον Οκτώβριο. Στη χειρότερη στέλνω το desktop στο York, δε χάνεται Xenoblade .

                Comment


                • Ζωάρα ο Evans! Αυτά είναι.

                  Καλή τύχη με τη διαμονή σου εκεί ;)
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • Originally posted by Deus View Post
                    Ναι διάολε,περιμένει πως και πως όλο το φορουμ νέο rpg και μάλιστα για το wii!Το είδαμε και αυτό.

                    Κάνω έκκληση σε όλους του rpgades του φορουμ να το πάρουν day1,(με όποιον τρόπο προτιμάει ο καθένας)να το ξεκινήσουμε όλοι μαζι.Άντε να γίνει του ff13 σιγά σιγά.
                    θα σε απογοητευσω day one παιζει να το εχω τελειωσει ηδη γιατι μαλλον θα το εχω αρχισει με το iso μερικες μερες πριν:jumpy:

                    hmmm στο ff13 δεν συμβαδιζαμε και τοσο καθως κατι τετοιο ηταν και ειναι πρακτικα αδυνατον, τα ιδιο μαλλον θα γινει και στο xenoblade, 2 ατομα εκει , τρια ατομα ποιο κει αλλα 4 παραπερα κτλ

                    [quote]
                    Originally posted by Scatman View Post
                    Ζωάρα ο Evans! Αυτά είναι.

                    Καλή τύχη με τη διαμονή σου εκεί ;)
                    καλα το οτι καποιος ειναι στο εξωτερικο δεν σημαινει και αυτοματως οτι κανει ζωαρα,oh wait στην ελλαδα ζουσε πριν? οκ οκ πασο

                    Comment


                    • Θα με κάνετε να πάρω τίτλο wii full price day 1 για να συμβαδίζω μαζί σας;Ντροπή ρε.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Actually long-term διακοπές κάνω, μετά βλέπουμε .

                        Comment


                        • Σε λίγο θα νομίζω πως είμαι ο μόνος που του άρεσε το mana khemia. Βέβαια το έπαιζα σε PSP αλλά νομίζω πως είναι ακριβώς ίδιο στο PS2.
                          https://www.emulator-zone.com
                          I am an iteration closer to my desired solution!
                          The World Ends With You

                          I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                          Castlevania Lords of Shadow

                          I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                          Hyperdimension Neptunia

                          Comment


                          • Originally posted by belmont View Post
                            Σε λίγο θα νομίζω πως είμαι ο μόνος που του άρεσε το mana khemia. Βέβαια το έπαιζα σε PSP αλλά νομίζω πως είναι ακριβώς ίδιο στο PS2.
                            Να τα δανείζαμε και οι 2 να δούμε συγκρίσεις, αλλά μάλλον δεν παίζει να γίνει κάτι τέτοιο λόγω αποστάσεως.

                            Η μοναδική διαφορά είναι ότι εγώ που δεν μπορώ να διαβάζω τα πολύ μικρά γράμματα, καλά έκανα και το πήρα στο PS2, αλλά έχει κι ένα πρόβλημα ο κώδικας στο PS2 που κάθε φορά που τρώω Game Over, μου πετάει την οθόνη ρύθμισης αναλογίας NTSC και PAL.
                            sigpic

                            Comment


                            • Βασικά έχω και την PS2 έκδοση αλλά δεν την έχω βγάλει καθόλου από το κουτί. Το παιχνίδι είναι το "ίδιο" αλλά δεν ξέρω τέτοιες λεπτομέριες για το κείμενο και για το πως φένεται σε crt ή hd τηλεόραση. Η PSP έκδοση βγήκε μετά οπότε κάοια τεχνικά προβλήματα, αν υπήρχαν, έχουν διορθωθεί.

                              Στο PSP υπηρχαν πολλά loading αλλά μπορούσες να κάνεις install data και να τα μειώσεις. Ξέρω ότι δεν σου αρέσει πολύ το digital distibution αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται υπάρχει στο PSN (15 ευρώ).

                              Γενικά αυτό με τα loading είναι άσχημο τεχνικά και καταντά κάπως σπαστικό. Φαίνεται σαν να κάνει load ακόμη και όταν πάνε να μιλήσουν αλλά ευτυχώς στην εξερεύνηση και στη μάχη δεν υπάρχει lag.

                              Τα γράμματα φαίνονται καθαρά, το παιχνίδι είναι "widescreen" και τα χρώματα ζωντανά και έντονα.

                              Στο gameplay νομίζω ότι πηγαίνει πολύ καλά το παιχνίδι και για αυτό μου άρεσε. Ουσιαστικά είναι μία αναβαθμισμένη έκδοση του Iris. Η ιστορία εξελίσσεται πολύ ωραία και υπάρχει ενδιαφέρον, ειδικά προς το τέλος, αλλά και πολλαπλά τέλη. Εγώ δεν άντεξα να τα δω όλα, έκανα μόνο δύο.

                              Νομίζω πως είναι κρίμα που το mana khemia 2 δεν βγήκε καθόλου Ευρώπη (για PSP δεν βγήκε ούτε καν στην Αμερική).
                              https://www.emulator-zone.com
                              I am an iteration closer to my desired solution!
                              The World Ends With You

                              I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                              Castlevania Lords of Shadow

                              I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                              Hyperdimension Neptunia

                              Comment


                              • Wat? Δεν βγήκε εκτός Ιαπωνίας το Mana Khemia 2 ? O.o

                                Όσο για το πως φαίνεται, στην έκδοση PAL είναι όντως Widescreen(16:8), ενώ στην NTSC είναι καθαρό widescreen που καλύπτει όλη την εικόνα της τηλεόρασης σε 16:10, οπότε διάλεξα την NTSC που φαίνεται πιο καθαρά.

                                Δεν σου κρύβω ότι είναι ΟΝΤΩΣ σπαστικό το loading, γιατί φαντάζομαι όλοι το πήραν από το παράδειγμα της Square-Soft τότε.

                                Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν το έβγαζαν και στην Ευρώπη, αλλά μάλλον θα πέσει τρελή ξένερα... Ελπίζω κάποιο fansub group να έχει κάνει δουλειά στην μετάφραση και να μας το δώσουν έτοιμο ...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X