Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το ζήτημα είναι ποιος γυρνάει στο PSP μετά το PS Vita. Για μένα είναι πολύ δύσκολη αυτή η μετάβαση και το πιθανότερο είναι να πω όχι στο συγκεκριμένο παιχνίδι, μόνο και μόνο γιατί δε με βολεύει να παίζω στο PSP. Από τη μέρα που αγόρασα το Vita ήλπιζα (κι ελπίζω) σε μεταφρασμένη έκδοση του Type-0, οπότε θα συνεχίζω να περιμένω .

    Comment


    • 8 avgoustou loipon :/
      Ligo makria peftei
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Comment


        • Βρε λες;
          Once upon a time ago, a Japanese company named Squaresoft made lots and lots of RPGs that people really really liked. Today, a Japanese company named Square Enix makes video games.
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by Altair View Post
            Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές αλλά ας το ξαναπώ άλλη μία φορά. Οι εργαζόμενοι σε αυτήν την εταιρεία είναι στον κόσμου τους. Κυκλοφορούν παιχνίδια στην δύση 20 χρόνια τα οποία πουλάνε σαν τρελά, ο κόσμος θυμάται την square (ΌΧΙ ΤΗΝ SQUAREENIX ) σαν την απόλυτη εταιρεία- παραγωγό jrpg, της έχει ασκηθεί δριμεία κριτική για την πολιτική της των τελευταίων ετών, το ίδιο συμβαίνει επειδή έχει απλά ξεχάσει να φέρει ποιοτικά παιχνίδια στην δύση τύπου ff agito και οι φανς θέλουν την επιστροφή στην ποιότητα που είχαν τα jrpg που η ίδια κυκλοφορούσε και ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ RPG;

            Πραγματικά οι εργαζόμενοι σε αυτήν την εταιρεία δεν έχουν ιδέα από το πως σκέφτονται οι φανς τους εκτός Ιαπωνίας.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Egw tha diafwnisw gia mia akomh fora.
              Sigoura exoume deigmata hlithias symperiforas, alla tosa kai tosa paixnidia exoun ferei sthn dysh, tosa polla kala kainouria paixnidia exoun ftiaksei kai synexizoun na ftiaxnoun.
              H Square Enix tou twra den einai xeiroterh sta matia mou se sxesh me thn Squaresoft tou tote.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Originally posted by Ground_zero View Post
                Egw tha diafwnisw gia mia akomh fora.
                Sigoura exoume deigmata hlithias symperiforas, alla tosa kai tosa paixnidia exoun ferei sthn dysh, tosa polla kala kainouria paixnidia exoun ftiaksei kai synexizoun na ftiaxnoun.
                H Square Enix tou twra den einai xeiroterh sta matia mou se sxesh me thn Squaresoft tou tote.
                Συμφωνούμε πως η squarenix βγάζει καλά παιχνίδια, έχω χαρεί και εγώ πολλά από αυτά, όμως δεν νομίζω πως συγκρίνονται τα παιχνίδια του τότε με του τώρα. Τα παιχνίδια του τότε ήταν αριστουργήματα και σήμερα θεωρούνται all time classics ενώ τα τελευταία τους, αν και πολλά από αυτά είναι καλά, είναι κάτω σε ποιότητα σε σχέση με το παρελθόν.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • Πώς ακριβως συγκρινεται η παραγωγικοτητα της Squareosft μεταξυ 1994-2000 ας πουμε με οτιδηποτε εκανε πριν και μετα απο αυτην την περιοδο;
                  Μπορω να αναφερω 10 πρωτοκλασατα παιχνιδια αυτης της περιοδου, το τι ακολουθησε πιστευω πως ηταν πολυ φτωχο, χωρις αυτο να σημαινει πως δε βγηκαν καλα παιχνιδια και παλι... Τα μισα απο αυτα παιζει να ναι Enix properties παντως χωρις αυτο να λεει και τιποτα βεβαια μιας και πλεον ειναι το ιδιο και το αυτο.
                  Γνωμες προφανως και ο καθενας το βλεπει διαφορετικα οπως ειναι λογικο αλλωστε, αλλα οκ κουβεντα να γινεται.

                  Comment


                  • Μετά την κυκλοφορία του final fantasy X remaster υπήρχαν φήμες ότι θα κυκλοφορήσει final fantasy X-3. Η squareenix διέψευσε τις φήμες και δήλωσε ότι η ανάπτυξη των kingdom hearts III και Final Fantasy XV προχωράει κανονικά. Για το πρώτο θα έχουμε νέα σύντομα.

                    Επίσης, στέλεχος της εταιρείας τόνισε ότι θα ήθελε να φτιάξει καινούριο dissidia.



                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • To ematha to neo kai opws eipa kai sta alla paidia pou mou to edeiksan, pali kala.
                      Den exw kamia oreksh na vlepw ena FFX-3 ekei pou den xreiazetai.

                      BTW den eixa diavasei ta prwhgoumena posts gia kapoio logo
                      Xwris na to exw psaksei ek twn proterwn eimai sigouros pws mporw na vrw paixnidia ths Square Enix apo to 2000 - 2010 pou einai to idio poiotika me afta tou 1994-2000.
                      Aplws den thewrountai to idio classika epeidh oi epoxes exoun allaksei.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Ένα FF12 HD remaster θέλουμε,να το παίξω κι εγώ.Μη συνδέω ΠΣ2.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Child of Light.



                          Το πώς κατέληξα να γράφω για ένα παιχνίδι του PS4 (που έπαιξα μάλιστα για 3 ώρες σε μια τηλεορασάρα να) είναι άλλη υπόθεση, αλλά το παιχνίδι είναι καλό. Οι developers αναφέρουν σαν επιρροές τα Grandia 2, το Rayman Legends/ Origins και το Valkyrie Profile, ονόματα που σίγουρα σας λενε περισσότερα από εμένα. 2D platform με Turn-based μάχες, inventory και crafting, που μου θύμισε για κάποιο λόγο Symphony of the Night λόγω εξερεύνησης πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά και backtracking, τη γνωστή αισθητική πρόταση που συνοδεύει "μικρά" παιχνίδια που προσωπικά μου φάνηκε ευχάριστη αλλά τίποτα παραπάνω, και μια κάποια ψυχασθένεια στο ότι ΟΛΟΙ οι διάλογοι είναι σε στίχους. Μα όλοι. Τα αγγλικά μου είναι καλά, αλλά μου φαινόταν τόσο παράξενο που δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό. Το αξιόλογο είναι πως οι μηχανισμοί του είναι πολύ σφιχτοδεμένοι και έχουν αρκετό βάθος, ειδικά στις μάχες.

                          Έχετέ το στα υπόψη, είναι όντως καλό παιχνίδι.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Eixa dei trailer paliotera.
                            Gamato fenetai!

                            Den mporw na fantastw pws ephreastike apo to Grandia 2 though.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • To έχω ήδη προπαραγγείλει - συλλεκτική έκδοση στις 16 λίρες. Ανυπομονώ να μου έρθει (τέλη μήνα, μετά από όλα τα κρίσιμα deadlines και μισό μήνα πριν από μία κρίσιμη παρουσίαση ).

                              Comment


                              • Originally posted by Ground_zero View Post
                                Eixa dei trailer paliotera.
                                Gamato fenetai!

                                Den mporw na fantastw pws ephreastike apo to Grandia 2 though.
                                Aπό μια απλή ματιά που έριξα στο βίντεο, η μπάρα που κινούνται τα avatars των χαρακτήρων στη μάχη είναι copy-paste Grandia ενώ φαίνεται ότι χρησιμοποιεί και αντίστοιχα mechanics όπως όταν της κάνουν interrupt και το avatar της πηγαίνει πίσω προς το Wait.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X