Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μόλις τερμάτισα το παιχνίδι που αναφέρεις. Το είχα αγοράσει την ημέρα που βγήκε αλλά τώρα βρήκα χρόνο να το τερματίσω. Σε αντίθεση με τα άλλα shin οι μάχες είναι real time. Δεν μου άρεσε και τόσο καθώς το σενάριο δεν είχε το ίδιο ενδιαφέρον με άλλους τίτλους της σειράς.

    Εκτός από αυτό στις 3 τελευταίες μέρες τερμάτησα τα Digital Devil Saga 1, 2 και Luficers Call.

    Πολύ Shin έπεσε!!! Μένει το persona 3 μόνο!! Μάλλον θα τερματίσω τα atelier πρώτα γιατί δεν μπορώ άλλο σουρεαλισμό.

    Αξίζει το 1ο Ar Tonelico κατέβασμα-αγορά;
    https://www.emulator-zone.com
    I am an iteration closer to my desired solution!
    The World Ends With You

    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
    Castlevania Lords of Shadow

    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
    Hyperdimension Neptunia

    Comment


    • ωραιος Belmont,
      δυστυχως εγω το εχω κι αυτο σε Japanese γιατι δεν πιστευα οτι θα εβγαινε ποτε σε αγγλικη εκδοση.
      Παρεπιπτοντως μπορεις να μας πεις λιγα στοιχεια του? Συνοπτικα δλδ τι ξεχωρισες κ τι σε ξενερωσε. Εχω να το παιξω απο τοτε (2006) κι αυτο σαν Τεst-ing απλο..

      Το Ar εχω την αισθηση πως θα σαρεσει. Επειδη ομως δεν ειναι και το καλυτερο ολων των εποχων.. καλυτερα να το δοκιμασεις πρωτα. Γενικα παντως ειναι ικανοποιητικο.
      Το Αr 2 παλι ειναι πολυ καλυτερο κ κυριως πιο αναβαθμισμενο τεχνικα απτο πρωτο.
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • Όταν γυρίσω στην Αθήνα θα κατεβάσω το Ar να το δοκιμάσω και αν μου αρέσει θα το αγοράσω. Ίσως βέβαια να είναι λίγο δύσκολο να το βρω.

        Ξαφνιάστηκα και εγώ όταν το είδα στις νέες κυκλοφορίες στο Παπασωτηρίου ένα πρωί που πέρασα τυχαία καθώς δεν είχα πάρει χαμπάρι καν την κυκλοφορία του στην Αμερική. Προφανώς το αγόρασα αμέσως.

        Το παιχνίδι έχει αρκετά καλά γραφικά. Οι χαρακτήρες είναι όμορφα σχεδιασμένοι και βγαλμένοι από cult ταινία εποχής. Γενικά το στήσιμο είναι πολύ καλό. Οι ήχοι του συνοδεύουν το παιχνίδι είναι πολύ καλοί όμως με απογοήτευσε πολύ η απουσία ομιλίας πράγμα που μπορεί κάποιους να μην τους πειράζει αλλά εγώ το θεωρώ απαράδεκτο να λείπει η ομιλία σε PS2 τίτλους.

        Το gameplay είναι εντελώς διαφορετικό από τα προηγούμενα shin. Είναι κάτι σαν το lucifer's call αλλά είναι real time και μπορείς να καλέσεις μόνο ένα τέρας τη φορά.

        Δηλαδή όταν ξεκινά η μάχη καλείς ένα τέρας και είτε το αφήνεις να κάνει ότι θέλει, είτε του λες γενικά attach ή heal, είτε βάζεις τις εντολές με μενού απευθείας. Παράλληλα κινείσαι στον μικρό χώρο που γίνεται η μάχη και μπορείς είτε να χτυπάς με το σπαθί είτε να πυροβολείς με ένα πιστόλι. Γενικά το σύστημα μάχης ξεκινά ωραία αλλά το παιχνίδι δυσκολεύει κάπως απότομα και οι μάχες γίνονται λίγο άνισες. Από τη μέση και μετά κάθε μάχη μπορεί να είναι αρκετά δύσκολη. Γενικά το σύστημα μάχης είναι καλό απλώς εγώ γενικά προτιμώ τα turn-based.

        Μέχρι στιγμής με εξαίρεση την ομιλία το παιχνίδι τα καταφέρνει καλά. Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι στο quest και στο σενάριο. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού πρέπει να κάνεις χαζά θελήματα όπως να δώσεις μπύρα σε τέρατα(!) ή να βοηθήσεις 100 φορές τον ίδιο άνθρωπο μέχρι να σου δώσει την πληροφορία που θές. Γενικά το σενάριο ξεκινάει καλά αλλά δεν εξελίσεται ωραία. Αν και υποκειμενικό εμένα δεν μου άρεσε τόσο όσο αυτό των άλλων shin. Δεν θέλω να το κάνω spoil. Γενικά πάντως ελέγχεις ένα ιδιωτικό ντετέκτιβ που μπλέκει σε μία περίεργη ιστορία με τέρατα, με απειλές από το μέλλον κ.ά.

        Σίγουρα θα το πρότεινα σε όποιον παίζει shin ή jRPG γενικότερα επειδή το ζήτημα με το σενάριο είναι καθαρά υποκειμενικό. Επίσης σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα PS2 RPG.

        Επίσης αν η συνέχεια βγει Ευρώπη θα την τιμήσω.
        https://www.emulator-zone.com
        I am an iteration closer to my desired solution!
        The World Ends With You

        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
        Castlevania Lords of Shadow

        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
        Hyperdimension Neptunia

        Comment


        • Ευχαριστω για τις πληροφοριες belmont.
          Δε νομιζω να δυσκολευτεις να βρεις το Ar/
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • Παιδιά άσχετο αλλά είδα ότι το play.com έχει σε preorder το FES. Καλή φάση αν ισχύει.

            Comment


            • Aστο Persona και κρατα λεφτα, εχουμε τρελες ανακοινωσεις :

              H διοργανωση DK Σigma της Square Enix εφτασε και μαζι της πολλα νεα : http://jrpgnews.wordpress.com/2008/06/12/s...ate-party-2008/

              Ανακοινωθηκε για αρχη το Parasite Εve 3 - 3rd Birthday που οι πρωτες πληροφοριες ελεγαν οτι θα βγει αποκλειστικα στα κινητα, ανακοινωθηκε και η κυκλοφορια του Final Fantasy Dissidia για τον Δεκεμβριο αυτου του χρονου καθως επισης κι επιτελους το Kingdom Hearts - Birth of Sleep , θα βγει καπου το 2009 (ευτυχως εφυγε αυτο το ΤΒΑ).

              PSP Ownage/
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • PSP ownage δε λες τίποτα. Κατεβάζω τα άλλα δύο να τα πετάξω στο PSP να νιώσω. (btw δεν έχω κανένα και τα θέλω) Αν το έβγαζαν μόνο στα κινητά θα ήταν το απόλυτο phail.

                Ανακοίνωση για ffviiremake δε βλέπω.

                Comment


                • καινούριο ΡΕ;γουστάρω.είχα παίξει και προχωρήσει πάρα πολύ τα 2 πρώτα δυστυχώς δεν τερμάτισα κανένα.μάλλον θα τα χώσω κι εγώ στο psp να τα θυμηθώ λίγο να γουστάρω.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Αν θυμάμαι καλά το PAL FES βγαίνει 17-10-2008 από τη συνήθη ύποπτο Koei. Αν μου αρέσει το 3 (το μοναδικό shin που δεν έχω τερματίσει, τρομάρα μου!) ίσως το τσιμπήσω. Μετά από αυτό PAL κυκλοφορία του 4 είναι μάλλον σίγουρη.

                    PSP τρέλλα έπεσε. Με τα PE3,KH,FF Dissidia,FF Agito 13 προβλέπω εκθετική αύξηση πωλήσεων.

                    Έχω τερματίσει το PE2 και μου άρεσε πολύ. Με τη νέα έκδοση του pops τα δύο αυτά παιχνίδια είναι playable στο PSP οπότε ίσως να παίξω και εγώ το 1.
                    https://www.emulator-zone.com
                    I am an iteration closer to my desired solution!
                    The World Ends With You

                    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                    Castlevania Lords of Shadow

                    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                    Hyperdimension Neptunia

                    Comment


                    • μα οι πωλησεις του PSP ηδη ειναι τεραστιες, αυτα απλα θα ειναι το κερασακι στην τουρτα.

                      Kαλα που ανεφερες και το Final Fantasy Agito που κι αυτο προοριζοταν αποκλειστικα για τα κινητα. Δυστυχως δεν εχουν πει κατι και μακαρι μεχρι το τελος της εκθεσης να ξερουμε τουλαχιστον ποτε να το περιμενουμε. Αποκλειεται βεβαια μεσα στο 2008.



                      Παντως Belmont τα λεγαμε και πιο πισω αυτα για την ανοδο του PSP στα RPGs kai καποιοι δυστυχως το πηραν σαν εκφραση οπαδικων συναισθηματων. Τελικα το PSP αργησε αλλα δινει τα διαπιστευτηρια του.

                      Btw για μενα, Parasite Eve > Parasite Eve 2 κυριως επειδη οταν επαιξα το πρωτο ηταν πολυ διαφορετικο απτα συνηθη τοτε. Το 2 ηταν πανω κατω το ιδιο με το πρωτο. Πολυ καλη σειρα που για εμπορικους λογους την ειχαν "αδειασει" εδω και χρονια. Ειναι πολυ θετικο να αναβιωνουν καποιες παλιες αλλα κλασσικες σειρες.
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • http://vgchartz.com/forum/thread.php?id=36373

                        No English Fire Emblem DS for 2008, probably never
                        Αααααααααααρρργγγγγγγκκκκκκκκκκκκ δε νιωθω καλα. Πανω που βρηκα νεα σειρα που να μ'αρεσει μαθαινω οτι σκεφτονται να σταματησουν το localisation.

                        After Path of Radiance, which sold over 500K in America, and 200K in Europe, thing looked bright. But after the dissapointing western sales of Radiant Dawn, they decided to drop it.[/b]
                        Τι να πω δε ξερω πραγματικα. Περιμενα παρα πολυ την εκδοση του DS. Και αν δε βγει αυτο λογικα ξεχναμε κι οποιοδηποτε αλλο ακολουθησει.

                        The big competition of RPGs on DS is also a problem.[/b]
                        Whatever lew ki einai idia paixnidia.

                        As the DS is region free, western players may still import the game.[/b]
                        Τωρα θα παω να μαθω ιαπωνικα..

                        Ελπιζω τουλαχιστον να το δουμε στην Αμερικη. Για Ευρωπη καταλαβαινω τις δυσκολιες, εχουμε ενα σωρο κομπλεξικες χωρες που θελουν ολα τα παιχνιδια στη γλωσα τους. Το sacred stones που πηρα εχει μεσα Γαλλικα, Γερμανικα, Ιταλικα και Ισπανικα...
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Kαι το Agito στο PSP; Ευτυχώς βρε παιδιά γιατί με είχε ξενερώσει η αρχική αποκλειστικότητα για τα κινητά.

                          Comment


                          • Μεγάλη βλακεία αν όντως γίνει κάτι τέτοιο. Το ήθελα πολύ αυτό το παιχνίδι. Δεν είναι ότι θα μου λείψουν κορυφαίοι τίτλοι για να παίξω, απλώς ποτέ δε λέω όχι σε κάτι τόσο καλό. Άσε που τέτοιες επανεκδόσεις βοηθάνε και εμάς τους "δυτικούς" να γνωρίσουμε καλύτερα τέτοιες σειρές. Οι Ιάπωνες τα ξέρουν ήδη αυτά.

                            Αν ο ramp μάθει ιαπωνικά για να παίξει jRPG ο κόσμος θα καταστραφεί .-

                            Comment


                            • Ε ποιος δε ξενερωνει με τετοιες αποκλειστικοτητες στα κινητα? Ευτυχως εβαλαν μυαλο!

                              Μονο να μην ειναι καμια π@π@ρι@ με καρτες γιατι σαυτην την περιπτωση καλυτερα να βγει στα κινητα exclusive
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Λάθος συναγερμός δεν ισχύει τελικά μιας και το link που έδωσε το τύπος δεν υπάρχει πλέον ή καλύτερα δεν υπήρξε ποτέ!!!

                                Comment

                                Working...
                                X