Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Απ οσα ειπες μονο η λεξη "φρεσκιες ιδεες" μου καθεται στραβα.
    Γιατι σωνει και καλα ολοι προσπαθουν να το αποδειξουν αυτο;
    Σε πολλα ειδη δεν ισχυει, αλλα οκ δε χαλασε κι ο κοσμος - δεν ειναι κακο με την εννοια που το εκλαμβανουν καποιοι.

    Μου φαινεται χαζο να αναλωθω σε μια συζητηση τετοιου χαρακτηρα και ελπιζω να μην παει πολυ περα, αλλα τα rpgs απο BD μεχρι LO, μονο κατι φρεσκο δεν προσφερουν, οπως και σχεδον ολα τα αλλα του ειδους.

    Φρεσκο μου φανηκε εκ πρωτης το FF XII λογω φιλοδοξιας εγχειρηματος και μαχων κτλ κτλ, αλλα κατα γενικη ομολογια η πλαστιγγα γερνει τραγικα υπερ της γνωστης συνταγης που βλεπουμε μια ζωη.

    Comment


    • Μου φαινεται χαζο να αναλωθω σε μια συζητηση τετοιου χαρακτηρα και ελπιζω να μην παει πολυ περα, αλλα τα rpgs απο BD μεχρι LO, μονο κατι φρεσκο δεν προσφερουν, οπως και σχεδον ολα τα αλλα του ειδους.

      Φρεσκο μου φανηκε εκ πρωτης το FF XII λογω φιλοδοξιας εγχειρηματος και μαχων κτλ κτλ, αλλα κατα γενικη ομολογια η πλαστιγγα γερνει τραγικα υπερ της γνωστης συνταγης που βλεπουμε μια ζωη.
      [/b]
      Συγνώμη ρε συ αλλά δεν έχεις παίξει αυτά τα παιχνίδια. Το BD δεν είχε τίποτα και το δέχομαι αυτό, μπαμ κάνει, αλλά το LO (όπως είπα πολλές φορές εδώ μέσα) έχει κάτι το πολύ ξεχωριστό που δεν έχεις δει αλλού. Δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι με τα όσα λέω, έτσι είναι. Και το LO και το ΧΙΙ (καλά αυτό βρίσκεται σε άλλη κατηγορία από μόνο του) έχουν στοιχεία που δεν τα έχουμε δει αλλού και καλώς ή κακώς μόνο μέσω της ενασχόλησης μπορείς να τα εντοπίσεις. Όταν βλέπεις έντονες συναισθηματικές σκηνές και ανατροπές που θα μπορούσαν να θέσουν νέα standards στην αφήγηση της ιστορίας των JRPGs δεν μπορείς απλώς να πεις "πρόκειται για κάτι τελείως πανομοιότυπο με τα παλιά".

      Πρόκειται για ένα είδος που αποτελείται από πάρα πολλά στοιχεία και όλα αυτά συνθέτουν την τελική εικόνα, αλλά το battle system και η εξερεύνηση έχουν τον πρώτο λόγο στην αρχική εικόνα που δημιουργεί κάποιος. Όταν ξεκολλήσεις από αυτήν την εικόνα και αντιληφθείς τις ιδιαιτερότητες του τίτλου (που συνήθως έχουν να κάνουν με σενάριο, αφήγηση και ροή γεγονότων/gameplay), μόνο τότε μπορείς να αντιληφθείς αν υπάρχει κάτι φρέσκο. Όταν η μία φρέσκια ιδέα μπλέκεται με ένα σαπισμένο σύστημα μάχης, τότε είναι που περιπλέκονται τα πράγματα και κάποιος που μένει σε μία 3ωρη ενασχόληση και σε reviews δεν μπορεί να αντιληφθεί τι το καλό και ξεχωριστό έχει ένα παιχνίδι.

      Το FF XII πάντως κάθε άλλο παρά την πεπατημένη ακολουθεί. Πρόκειται για έναν τίτλο που δεν έχει κανένα απολύτως κοινό στοιχείο με οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι του είδους. Δικιά του ροή, δικό του στυλ, δικό του battle system, θα μπορούσε να αποτελέσει και ένα ακόμα sub-genre των JRPGs ΙΜΗΟ.

      edit: Αυτό το "κατα γενικη ομολογία" τι το ήθελες . Κατά γενική ομολογία οι μισοί θάβουν το παιχνίδι "επειδή δεν είναι FF" και οι άλλοι μισοί το θεωρούν ΤΟΡ . Τέλος πάντων, η "γενική ομολογία" ποτέ δε μου ήταν ιδιαίτερα συμπαθητική, κυρίως όταν χρησιμοποιείται ως επιχείρημα.

      Comment


      • Ωραια ολα αυτα και μαλλον συμφωνουμε στα περισσοτερα, οσο για το LO δε μπορω να πω και πολλα εχοντας παιξει μολις ενα 10ωρο, απλα δεν ξερω κατα ποσο η προσθηκη συναισθηματος αλλαζει κατι επι της ουσιας και για τα οσα ειδα καλυτερα (πχ τις novel alike αφηγησεις), σιγουρα δε μπορω να πω πως ειχαν κατι το ιδιαιτερο σαν ιδεα, ασχετως ποιοτικου περιεχομενου το οποιο σιγουρα δεν αμφισβητειται.

        Το προβλημα ειναι πως το ειδος εχει τους πλεον κολλημενους fans και οσα παιχνιδια προσπαθησαν να αλλαξουν κατι πατωσαν (βλεπε Vagrant Story).
        O Matsuno βεβαια επανηλθε και αναγκαστηκε να καμουφλαρει τις ιδεες του πισω απ το ονομα ενος FF, αλλα και παλι η πλακα ειναι πως πολλοι δεν το δεχτηκαν καν...

        Comment



        • SCREENS KIZUNA







          Καλό έτσι?

          http://ga-forum.com/showthread.php?t=333515
          Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

          Let's just all say the magic words and go back to reality.

          THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

          Comment




          • Εντυπωσιακό φαίνεται, ομολογουμένως. Κάτι από SOTC μου φέρνει, δεν ξέρω γιατί .

            Comment




            • Εντυπωσιακό φαίνεται, ομολογουμένως. Κάτι από SOTC μου φέρνει, δεν ξέρω γιατί .
              [/b]
              Ίσως γιατί έχει έναν μικρό τύπο με σπαθί να πολεμάει γίγαντες...


              Comment


              • Agarest Senki στο Xbox360
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • Όντως οι εικόνες με τον γίγαντα είναι βγαλμένες από το Shadow of the Colossus, οι άλλες δυο εικόνες προϊδεάζουν για αρκετό hack & slash και ελπίζω να μην είναι έτσι. Γενικά πάντως φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και όμορφο.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • Γιατι μωρε, λιγο action σε rpg ποτε δεν εβλαψε...
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Ναι σίγουρα δε διαφωνώ, απλά τα σκηνικά που περικυκλώνεσαι από 10 εχθρούς κι αρχίζεις τα button mashing δε μου αρέσουν ιδιαίτερα. Προτιμώ λιγότερους αντιπάλους και πιο tactical, παρά ορδές και hack n slash.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Εδω θα τους χτυπας με motions, δε θα εχει button mashing - ελπιζω δηλαδη.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • OMG
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • To play μετά από άπειρες καθυστερήσεις πακετάρει και ετοιμάζει για αποστολή το Baroque που εδώ και τόσους μήνες βρισκόταν σε preorder. Σύντομα θα το έχω στα χέρια μου παιδιά . Να περιμένετε εντυπώσεις (λες και περιμένει κάποιος αυτό το παιχνίδι xD).

                            Comment


                            • Εγώ το περιμένω!!!

                              Μάλλον θα πάρω την PS2 έκδωση βέβαια.
                              https://www.emulator-zone.com
                              I am an iteration closer to my desired solution!
                              The World Ends With You

                              I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                              Castlevania Lords of Shadow

                              I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                              Hyperdimension Neptunia

                              Comment


                              • Δεν ειχα παρει χαμπαρι πως το Infinite Undiscovery βγηκε (στις ΗΠΑ εστω) και μαζι μ αυτο βγηκαν και καμποσα reviews.
                                Διαβασα μερικα και ειναι αρκετα χλιαρα. Δε νομιζω να το παιρνα ουτως ή αλλως, αλλα βαθμολογικα κινειται πιο κατω και απο τα αλλα jRPG του 360.

                                Comment

                                Working...
                                X