Announcement

Collapse
No announcement yet.

SNK - Αγάπη παντοτινή

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SNK - Αγάπη παντοτινή

    Είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα στο authority, αλλά μιας και πήγε άπατο είπα να το κάνω κι εδώ.

    Εν συντομία είναι ένα φόρος τιμής και λατρείας της καλτίλας SNK.

    Μέγας φανατικός μια ζωή, μεγάλωσα με τα παιχνίδια της στα arcades.

    Αγαπημένα τα
    KOF '98 ΙΜΟ η καλύτερη έκδοση της σειράς. Απίστευτο game!
    Metal Slug όλα
    Savage Reign (το sequel του οποίου Kizuna Encounter ακούω ότι είναι κωλοσπάνιο και πωλείται σε εξωφρενικές τιμές)
    και Super Sidekicks το απόλυτο arcade soccer.

    Επίσης όπως είχα γράψει και στο authority την θεωρώ και απόλυτα υποτιμημένη εταιρία, μιας και έχει προσφέρει αρκετά τα οποία πολλές φορές ξεχνιούνται.
    Π.χ. στο Samurai Showdown II υπήρχε ένα σύστημα ανάλογο με τα parry που χρησιμοποίησε το SFIII πολύ αργότερα και φυσικά τα tag team του KOF πριν απ' όλους (αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι ειδικοί).

    Επίσης με αφορμή την κυκλοφορία του KOF XII απλώς να πω ότι δεν έχω δει ποτέ μου ομορφότερο 2D παιχνίδι ποτέ.

    Και φυσικά μην ξεχνάμε και την Mai έτσι;


    Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος φαν εδώ μέσα.

  • #2
    Το animation και τα γραφικά των παιχνιδιών της SNK θαυμάζονται ακόμα και σήμερα. Στο σπίτι σου είχες τις πλατφορμίτσες στο mega drive και το snes και μετα πήγαινες στα arcades και δεν προλάβαινες να μετρήσεις τα frames. Απίστευτα ομαλή κίνηση που χρειάστηκαν πολλά χρόνια για να μπορέσει μια κονσόλα να κάνει κάτι αντίστοιχο. Φυσικά, δεν χρειαζόταν να ήσουν κάποιος ειδικός για να το καταλάβεις, έβλεπες ότι το παιχνίδι έρεε! Δεν θέλω να υποτιμήσω τα παιχνίδια του mega drive και snes, αλλά στο γραφικό τομέα δεν έβλεπαν ούτε με κυάλια τα παιχνίδια του Neo Geo! Όλα είχαν την τιμή τους βέβαια. Καλύτερα να μην αναφέρω τιμές cartridge και κονσόλας γιατί θέλω να μείνω στα θετικά!
    Γούσταρα τρελά Art of Fighting 3: Path of Warrior, όλα τα Metal Slug, κυρίως το πρώτο, Samurai Shodown κ.ά. Στα 2 fighting είμαι ακόμα noob αλλά γουστάρω να τα παίζω, στα metal slug κάποτε ήμουν καλός!
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #3
      Δεν είσαι και ο μόνος... Ήμουν κι εγώ fan συγκεκριμένα των fighting games της SNK... ;)
      sigpic

      Comment


      • #4
        Εμενα παλι ποτε μου δεν μου αρεσαν. Το Metal Slug συμφωνω οτι ειναι υπερπαιχνιδαρα, αλλα απο εκει και περα δεν ηταν πολλοι οι τιτλοι που θα μπορουσαν να εχουν στα χερια τους οι gamers. Περα απο τα Arcades οπου ειδικα στην Θεσσαλονικη δεν βρισκονταν πουθενα τιτλοι SNK (προσωπικα θυμαμαι μερικους μοναχα στα παλια Ηλισια Πεδια...), οι κονσολες και τα cartridge της SNK ηταν απο απλησιαστα εως αστρονομικα ακριβα. Not good...

        Ομως μια ειναι η τεραστια αγαπη στο MAME: Baseball Stars 2!!! Το παιχνιδι που με εκανε να αγαπησω το baseball...
        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

        Comment


        • #5
          Dj η ικανότητα ή όχι να πιάσουμε στα χέρια μας τα αυθεντικά προιόντα της SNK, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα τους. Τα KOF είναι εξαιρετικά παιχνίδια fighting και πέρα του Metal Slug (Nazca = Ex Irem members) υπάρχουν κι άλλα τρομερά SNK games. Μην αρχίσω να τα απαριθμώ τώρα, υπάρχει πολυ υλικό αφιερωμένο σε αυτά στο Διαδίκτυο. Το μεγάλο respect στην SNK είναι ότι δεν την αποθάρρυνε τίποτα στο να δημιουργήσει ένα arcade μηχάνημα για το σπίτι, όσο και αν έπρεπε να πληρώσεις για αυτό. Αν δεν υπήρχε αυτή η λογική που ξεφεύγει από τα εμπορικά δεδομένα, ίσως ποτέ να μην είχαμε δεί και μια Lamborghini να γεννιέται...
          Insert Coin

          Comment


          • #6
            Θες να μου πεις οτι η SNK ειναι η Lambo του gaming;

            Γνωμη μου ειναι οτι θα ηταν καλυτερο η εταιρια να εφτιαχνε παιχνιδια απο την αρχη για αλλες κονσολες και οχι να βγαλει μια δικια της. Και ποτε δεν ειπα τιποτα για την ποιοτητα των παιχνιδιων τους. Ειπα οτι θα ηταν καλυτερο (ειδικα απο την στιγμη που οντως τα παιχνιδια της ηταν πολυ καλα) να μπορουσαν οι περισσοτεροι να τα γευονταν στην ωρα τους.

            Ah well, emulation rules!!!!!
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • #7
              Σίγουρα αν δεν υπήρχαν οι emulators ελάχιστοι ειδικά στην Ελλάδα θα είχαν παίξει τα περισσότερα της games, αν και η αλήθεια είναι ότι προσωπικά όπου και αν πήγαινα arcade της πάντα θα έβρισκα.

              Και όπως είπε ο Jedah η SNK δεν μάσησε ούτε να κυκλοφορήσει ένα home arcade, ούτε και φορητή κόνσόλα η αθεόφοβη. Αυτό δεν την έριξε ούτως ή άλλως;

              Comment


              • #8
                Είναι γεγονός ότι στην Ελλάδα όταν υπήρχαν arcades ήταν γεμάτα με NEOGEO games. Ειδικά η δυνατότητα να έχεις 6 game PCBs σε ένα cabinet μόνο, σου επέτρεπε σε λίγο χώρο να φιλοξενήσεις πολλά games. Απλά ήθελε υπομονή μέχρι να έρθει η σειρά σου.
                Insert Coin

                Comment


                • #9
                  Μιας και θιχτηκε το Neo-Geo αξιζει να σημειωθει πως ο κυκλος ζωης του ολοκληρωθηκε το 2004! (1990-2004)

                  Η SNK αναγκαστηκε να σταματησει διοτι αλλαξε το hardware με το οποιο παρηγαγε τα games της για πολλα χρονια.

                  Επισης, η SNK εχει καταπιαστει σχεδον με ολα τα genres ακομη και με τα RPGs , με αρκετη επιτυχια και ωραιες ιδεες, γιαυτον και την αγαπαμε τρελα
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #10
                    Crystalis για NES, το έπος.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #11
                      Ikari Warriors, Samurai Showdown (ζήτω ο Hanzo!), Aero fighters, Last Blade (το 2 είναι από τα αγαπημένα μου 2D fighting games), το ανυπέρβλητο Shock Troopers, Garou: Mark of the Wolves για να αναφέρω μερικά από τα παιχνίδια που δεν ανέφεραν οι προηγούμενοι...Από τις πιο ιστορικές εταιρίες του χώρου και της αξίζει μεγάλο respect. Με εμπνεύσατε, πάω να παίξω Shock Troopers και να πάρω την ξανθιά με το μεγάλο στήθος.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Titus View Post
                        Ikari Warriors, Samurai Showdown (ζήτω ο Hanzo!), Aero fighters, Last Blade (το 2 είναι από τα αγαπημένα μου 2D fighting games), το ανυπέρβλητο Shock Troopers, Garou: Mark of the Wolves για να αναφέρω μερικά από τα παιχνίδια που δεν ανέφεραν οι προηγούμενοι...Από τις πιο ιστορικές εταιρίες του χώρου και της αξίζει μεγάλο respect. Με εμπνεύσατε, πάω να παίξω Shock Troopers και να πάρω την ξανθιά με το μεγάλο στήθος.
                        Είναι αδύνατον να πιστέψω ότι ξέχασα να αναφέρω το Aero Fighters 2.
                        Με διαφορά το arcade που μου έχει φάει τα περισσότερα φράγκα.

                        Comment

                        Working...
                        X