Announcement

Collapse
No announcement yet.

HGDA Game Idea Contest: Η ιδέα σας μπορεί να γίνει videogame

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Πηραμε εναν πάπυρο, θα τον ποσταρω μολις τον εχω σε ψηφιακη μορφή.

    Επίσης:
    H πρόθεση μας είναι η καλύτερη ιδέα να αναπτυχθεί από μία ομάδα που θα σχηματιστεί από developers μέλη του συλλόγου ενώ θα υποβληθεί με την υποστήριξη του HGDA στο gi-Cluster, στο open fund και σε όλες τις εταιρείες του χώρου, με την ελπίδα να λάβει Seed Funding.
    Χωρίς να ειναι κάτι συγκεκριμένο ποτε δε ξέρεις.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #47
      Θα ξεκινήσω με τα ιντερνετικά συγχαρητήρια στην ομάδα του Hybris.

      Από τα 8 παιχνίδια αντικειμενικά τα παιδιά είχαν την καλύτερη παρουσίαση. Πέρα από το γεγονός ότι σαν είδος και μόνο το Hybris είναι ένα παιχνίδι που με ελκύει, ήταν από τα λίγα projects που είχαν να δείξουν ότι έχει γίνει δουλειά από πίσω και ότι έπεται συνέχεια. Το teaser ήταν πολύ ωραίο και αυτό που περιέγραψαν τα παιδιά ακούστηκε ενδιαφέρον και ελπιδοφόρο. Καλή συνέχεια, κουράγιο και κάψιμο προκειμένου να το δούμε να τρέχει και στα PC μας.

      Η αλήθεια είναι ότι ο διαγωνισμός ήταν Game Idea, όποτε ήταν αναμενόμενο να μην υπάρχει παρουσίαση παιχνιδιών αλλά ιδεών, γεγονός που σε κάποιο σημείο κούρασε, ειδικά αφού ήταν λίγοι αυτοί που κατάφεραν να παρουσιάσουν την ιδέα τους σωστά κατά τη γνώμη μου και να την επικοινωνήσουν στους υπόλοιπους.

      Ωραία σαν ιδέα από τον σύλλογο, ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες προς διάφορες κατευθύνσεις (πχ workshops).

      Comment


      • #48
        Μπράβο ρε, μπράβο.
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • #49
          Hybrid ειναι xbla τιτλος που βγαινει συντομα. Hybris ειναι το δικο μας.

          ΥΓ: Thanks Spahar.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #50
            Double post για το teaser που σας ειχα υποσχεθεί!



            Hope you like it!
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #51
              Originally posted by Ramparter View Post
              Hybrid ειναι xbla τιτλος που βγαινει συντομα. Hybris ειναι το δικο μας.

              ΥΓ: Thanks Spahar.
              My bad, μου είχε κολλήσει το Hybrid για κάποιο λόγο.

              Comment


              • #52
                Πολύ καλό το teaser! Και πάλι μπράβο! Καλή συνέχεια! Ποιά game engine χρησιμοποιείτε;
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • #53
                  Δικη μας engine + θα χρησιμοποιησουμε και την farseer physics engine για xna.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #54
                    Γάμησε.Εύγε παίδες και εις ανώτερα.Το περιμένουμε.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #55
                      Γιατί λέτε "The return of the cinematic platformer"; Το μόνο cinematic platformer που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι το Another World...
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #56
                        Heart of Darkness?
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #57
                          O Ραμπίδης υποστηρίζει ότι βασίστηκε σε άλλον, εμένα μου φαίνεται υλικό για μήνυση

                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #58
                            Μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια και καλή συνέχεια σας εύχομαι.

                            Τα Cinematic platformers είναι το καλύτερο sub-genre ever .

                            Prince of Persia (το ορίτζιναλ)
                            Flashback
                            Another World ( και Heart of the Alien)
                            Heart of Darkness
                            Oddworld (τα Oddysee και Exoddus)
                            Blackthorne
                            και το πρόσφατο Limbo

                            Comment


                            • #59
                              Βασικά το PoP δε θα το βαζα... νομιζω οταν λεμε cinematic platformers, πάει ότι και ο κόσμος ο υπόλοιπος κινείται σε cinematic patterns συγκριτικά με τον ήρωα... και το platforming να θυμίζει λίγο QTE σε σχέση με αυτά τα patterns... γμτ δύσκολο να το εξηγήσω...
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • #60
                                Δεν ξέρω, εγώ πάντως το θεωρούσα πάντα ότι ανήκει σε αυτό το sub-genre. Για την ακρίβεια νομίζω ότι ουσιαστικά το δημιούργησε.

                                Comment

                                Working...
                                X