Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μου αρεσει που βαζετε και το uncharted σα μετρο συγκρισης στα γραφικα..

    καλα ειναι ειδικα για το καρτουνιστικο ειδος που εχουν αλλα οχι και τιποτα τρομερο, εχω δει καλυτερα και στις 2 κονσολες... ;)

    Comment


    • Πες τα.. Το οτι ενα παιχνιδι ειναι πανεμορφο οπτικα δε σημαινει απαραιτητα πως εξαντλει ή προσπαθει να εξαντλησει τα ορια ενος μηχανηματος...

      Το Uncharted σιγουρα δεν ειναι κριτηριο του που μπορει να φτασει το PS3... Υπομονη, τα καλυτερα ερχονται.

      Comment


      • καλα ειναι ειδικα για το καρτουνιστικο ειδος που εχουν αλλα οχι και τιποτα τρομερο, εχω δει καλυτερα και στις 2 κονσολες... ;)
        [/b]
        το ύφος των γραφικών του uncharted δεν είναι 100% καρτουνίστικο αλλά κατά ένα μέρο τους, βέβαια ότα λέω καρτουνίστικο μην φαντασθείτε τα "παιδικά" platform, απλώς έχουν ένα ιδιαίτερο διαφορετικό τόνο και αυτό είναι ένα από τα στοιχεία που κάνουν το uncharted τόσο όμορφο και μοναδικό.

        Επίσης τα γραφικά του (δεν θα μιλήσω εδώ για ήχο, gameplay κτλ) είναι τρομερά, αυτό που λες "τίποτα το τρομερό" είναι το λιγότερο ψιλοάκυρο (καταρχήν το έχεις το uncharted;). Τα γραφικά του uncharted βρίθουν από αφοπλιστική λεπτομέρεια παντού, στα textures (φοβερά), στις σκιές (μέχρι και τα πετραδάκια στο έδαφος αφήνουν real time shadow), φυσικότατο νερό, στο lighting, επίσης και τα physics δεν λείπουν ενω εξαιρετική είναι η AI και το art direction από τα καλύτερα που έχω δει. Όλα χωρίς πτώσεις του frame rate. Επομένως εάν το ps3 σε έναν χρόνο βγάζει έναν τίτλο σαν το uncharted (που για μένα από καθαρά τεχνική άποψη είναι αρκετά ανώτερος του gears of war που έβγαλε το 360 σε έναν χρόνο) σκέψου τι μας επιφυλλάσει το μέλλον

        Το Uncharted σιγουρα δεν ειναι κριτηριο του που μπορει να φτασει το PS3... Υπομονη, τα καλυτερα ερχονται.[/b]
        Δείγμα των δυνατοτήτων του είναι, του 100% των δυνατοτήτων του δεν είναι

        EDIT:
        άντε πάλι, το "join" λέει 1970...!
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Τα γραφικα του uncharted δεν ειναι αληθοφανη.Ειναι καπως καρτουνιστικα οπως λεει και ο XxUnfeelingxX,αλλα αλλο αυτο και αλλο το οτι δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.Για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε κονσολα.

          Και φυσικα θα δουμε καλυτερα γραφικα στο μελλον.

          Comment


          • Το Uncharted είναι από τα καλύτερα δείγματα στον τομεά των γραφικών που έχουμε δει μέχρι σήμερα.Το καρτουνίστικο ύφος που επιτηδευμένα έχει λάβει από την Naughty Dog δεν είναι λόγος για να υποστεί ύφεση στον τομέα αυτό.Ναι θα συμφωνήσω ότι ο σχεδιασμός των χαρακτήρων είναι σχετικά περιορισμένος αν συγκριθεί με τίτλους όπως Gears of War,Turok,Call of Duty 4 αλλά και στον τεχνικό τομέα κάποιες ελλείψεις όπως τα ελεεινά εφφέ των εκρήξεων ή της φωτιάς του αφαιρούν μερικούς πόντους.Στον τεχνικό τομέα φυσικά ο τίτλος όπως και οι προηγούμενοι μηχανισμούς φυσικής δεν παρουσιάζουν παρά ψήγματα και για μένα θα ήταν μεγάλο συν (πρόκληση επίσης) αν πρόσθεταν και καταστρέψιμα περιβάλλοντα σε αυτούς τους τίτλους.
            Θα συμφωνήσω με την γνώμη του Big Boss για τα περί ανωτερότητας του Uncharted από το Gears καθαρά στον οπτικό τομέα.Όπως είπα ναι μεν το παιχνίδι της Epic κυριαρχεί στα ανθρώπινα μοντέλα αλλά ο τίτλος της Naughty Dog για μένα είναι ανώτερος στο υπόλοιπο οπτικό σύνολο αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου.
            Τέλος η αμελητέα ύπαρξη σκηνών loading εκτός βέβαια της αρχικής το ανεβάζουν ακόμα πιο ψηλά.


            Τέσπα,το να κάθεσαι κρυμμένος πίσω από ένα ψηλο βράχο και να έχει φάει του κόσμου τις ρουκέττες και να μην
            παθαίνει τίποτα κι εσύ να την έχεις βρει μάγκας εμμμ χάνεται μεγάλο μέρος της αγωνίας και πρόκλησης.Μακάρι στα sequels τόσο του Uncharted ή του Gears of War να προσεχθούν αυτά.Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

            Comment


            • Θα συμφωνησω μαζι σου στα περισσοτερα Ren.

              Το gears of war σε γραφικα ειναι οτι καλυτερο για το 360 και το uncharted οτι καλυτερο για το Ps3.
              Mιας και μιλαμε για γραφικα(ειμαστε λιγο offtopic ) να πω και κατι για το Call of duty 4.To COD4 εχει τα πιο αληθοφανη γραφικα που εχω δει σε παιχνιδι δρασης αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι το καλυτερο παιχνιδι σε γραφικα.Δλδ εχει ελλατωματα που δεν τα συναντας ευκολα σε αυτην την γενια,οπως ο μικρος αριθμος πολυγωνων σε αντικειμενα,χαμηλης ποιοτητας textures κτλ.
              Νομιζω οτι πρεπει να τα κοιταμε ολα οταν εξεταζουμε τα γραφικα ενος παιχνιδιου.

              Comment


              • Πες τα.. Το οτι ενα παιχνιδι ειναι πανεμορφο οπτικα δε σημαινει απαραιτητα πως εξαντλει ή προσπαθει να εξαντλησει τα ορια ενος μηχανηματος...

                Το Uncharted σιγουρα δεν ειναι κριτηριο του που μπορει να φτασει το PS3... Υπομονη, τα καλυτερα ερχονται.
                [/b]
                Κανείς δεν είπε οτι το Uncharted εξαντλεί τα όρια του PS3, όλοι λένε οτι είναι μόνο η αρχή. Αλλά επιτρέψτε μου να πω οτι έχω περίπου 30 παιχνίδια στο PS3 και το Uncharted μαζί με το NBA 08 και το GT5 Prologue είναι τα πιο καλά που έχει το μηχάνημα μέχρι τώρα από άποψη γραφικών. Το στυλ των γραφικών (ρεαλιστικό, καρτουνίστικο κλπ) δεν έχει σημασία, τα καλά γραφικά είναι καλά γραφικά ασχέτως στυλ.

                Comment


                • ΙΜΗΟ ξανά, γραφικά ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ τα καλογυαλισμένα περιβάλλοντα αλλά ΚΑΙ η αληθοφανής συμπεριφορά....



                  FEATURE: ADVENTURELAND
                  As the videogame landscape changes, is the RPG betraying its tabletop roots or finding its way?

                  http://www.next-gen.biz/index.php?option=c...=8795&Itemid=59

                  NDS themes

                  Comment


                  • <div class='quotetop'>(boy_without_a_fairy &#064; Feb 1 2008, 12&#58;00 PM) [snapback]7879[/snapback]</div>
                    ΙΜΗΟ ξανά, γραφικά ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ τα καλογυαλισμένα περιβάλλοντα αλλά ΚΑΙ η αληθοφανής συμπεριφορά.... [/b]
                    Δεν συμφωνω και θα εξηγησω το γιατι.
                    Aς πουμε οτι αν η Naughty Dog (που εχει μαθει καλα το ps3 μετα το uncharted) βγαλει ενα Jak and Daxter και εχει γραφικαρες δεν προκειται να εχει αληθοφανη συμπεριφορα οπως και να το κανεις.Αυτο ομως δεν αποκλειει το ενδεχομενο να ειναι απο τους καλυτερους οπτικα τιτλους που εχουν βγει ποτε.

                    Βεβαια οταν συγκρινουμε συγκεκριμενα ειδη παιχνιδιων οπως πχ fps τοτε ναι μπαινει και αυτο(αληθοφανής συμπεριφορά) μεσα στα + και -.

                    Comment


                    • Μα αυτά καταρχήν δεν σκοπεύουν ή δεν καυχιόνται για τον <<ρεαλισμό>> τους και την αληθοφάνειά τους.

                      Μιλάω για τίτλους όπως fps με ιστορικό setting, sport/racing sims , <<αληθοφανή>> sand box games (τύπου GTA, Driver) κτλ.
                      NDS themes

                      Comment


                      • <div class='quotetop'>(boy_without_a_fairy &#064; Feb 1 2008, 12&#58;35 PM) [snapback]7893[/snapback]</div>
                        Μα αυτά καταρχήν δεν σκοπεύουν ή δεν καυχιόνται για τον <<ρεαλισμό>> τους και την αληθοφάνειά τους.

                        Μιλάω για τίτλους όπως fps με ιστορικό setting, sport/racing sims , <<αληθοφανή>> sand box games (τύπου GTA, Driver) κτλ.
                        [/b]
                        Ωραια,συμφωνω σε αυτο.Απλα δεν εχει ντε και καλα σχεση η αληθοφανια με την ποιοτητα γραφικων σε ολα τα παιχνιδια.Αυτο ηθελα να πω.


                        Comment


                        • &#092;Στον τεχνικό τομέα φυσικά ο τίτλος όπως και οι προηγούμενοι μηχανισμούς φυσικής δεν παρουσιάζουν παρά ψήγματα και για μένα θα ήταν μεγάλο συν (πρόκληση επίσης) αν πρόσθεταν και καταστρέψιμα περιβάλλοντα σε αυτούς τους τίτλους.[/b]
                          Το έχω πει και αλλού, τις εκρήξεις, τις φωτιές κτλ ήταν επιλογή της ομάδας ανάπτυξης να τις κάνει έτσι δηλαδή σαν καρτουνίστικες ώστε να "κολλάνε" με το υπόλοιπο ύφος του παιχνδιού, όχι ότι δεν μπορούσαν να κάνουν τις πιο αληθοφανείς φλόγες ή εκρήξεις, νομίζω πως είναι στείο να νομίζουμε κάτι τέτοιο. Επίσης η Νaughty Dog φτιάχνοντας το Uncharted δεν είχε σκοπό να του προσθέσει τα φοβερότερα physics, άλλοι είναι οι στόχοι του παχνιδιού, παίξτε το από την αρχή έως το τέλος και θα καταλάβεται. Επίσης θέλω να πω πως στον τεχνικό τομέα δεν ξεχωρίζουν μόνο τα γραφικά του τίτλου αλλά και ο φοβερός ασυμπίεστος ήχος ελέω blu ray, και αυτό μην το ξεχνάτε.

                          Επίσης Ren διαφωνώ στα περί ανωτερότητας του Gears στα μοντέλα των χαρακτήρων, απλώς αναφέρω πως ότα αναπνέει-κινείται ο Nathan το ύφασμα από τα ρούχα του πως να το πω συσπάται δηλαδή δημιουργούνται ζάρες, αν σε αυτές πέσει φως τότε δημιουργούν self shadows που πέφτουν πάνω στο υπόλοιπο ύφασμα κτλ.

                          Τέσπα,το να κάθεσαι κρυμμένος πίσω από ένα ψηλο βράχο και να έχει φάει του κόσμου τις ρουκέττες και να μην
                          παθαίνει τίποτα κι εσύ να την έχεις βρει μάγκας εμμμ χάνεται μεγάλο μέρος της αγωνίας και πρόκλησης.Μακάρι στα sequels τόσο του Uncharted ή του Gears of War να προσεχθούν αυτά.Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
                          [/b]
                          Παίζοντας το uncharted ούτε καν σκέφτηκα ως αρνητικά αυτά που λες...

                          Αλλά επιτρέψτε μου να πω οτι έχω περίπου 30 παιχνίδια στο PS3 [/b]
                          ώρε μάγκα
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • το ύφος των γραφικών του uncharted δεν είναι 100% καρτουνίστικο αλλά κατά ένα μέρο τους, βέβαια ότα λέω καρτουνίστικο μην φαντασθείτε τα "παιδικά" platform, απλώς έχουν ένα ιδιαίτερο διαφορετικό τόνο και αυτό είναι ένα από τα στοιχεία που κάνουν το uncharted τόσο όμορφο και μοναδικό.

                            Επίσης τα γραφικά του (δεν θα μιλήσω εδώ για ήχο, gameplay κτλ) είναι τρομερά, αυτό που λες "τίποτα το τρομερό" είναι το λιγότερο ψιλοάκυρο (καταρχήν το έχεις το uncharted;). Τα γραφικά του uncharted βρίθουν από αφοπλιστική λεπτομέρεια παντού, στα textures (φοβερά), στις σκιές (μέχρι και τα πετραδάκια στο έδαφος αφήνουν real time shadow), φυσικότατο νερό, στο lighting, επίσης και τα physics δεν λείπουν ενω εξαιρετική είναι η AI και το art direction από τα καλύτερα που έχω δει. Όλα χωρίς πτώσεις του frame rate. Επομένως εάν το ps3 σε έναν χρόνο βγάζει έναν τίτλο σαν το uncharted (που για μένα από καθαρά τεχνική άποψη είναι αρκετά ανώτερος του gears of war που έβγαλε το 360 σε έναν χρόνο) σκέψου τι μας επιφυλλάσει το μέλλον
                            Δείγμα των δυνατοτήτων του είναι, του 100% των δυνατοτήτων του δεν είναι

                            EDIT:
                            άντε πάλι, το "join" λέει 1970...&#33;
                            [/b]
                            Καταρχην το εχω απο την πρωτη μερα που βγηκε εδω περα... ;) B) B)

                            Ποτε δε μιλαω για ενα παιχνιδι χωρις να το εχω και να εχω αφιερωσει αρκετες ωρες πανω σε αυτο... Εγω πιστευω οτι ειναι ομορφο οπως λετε αλλα προτιμω τα γραφικα του COD 4/UT 3/bioshock/assassin&#39;s/gears δε ξερω γουστα ειναι αυτα αλλα δε μου φαινετε και τοσο "WOW ps3 OMG" μαλλον για να χαιρονται τα fanboys που δεν εχουν αλλη κονσολα ειναι... ;) ;) ;)

                            Comment


                            • χτυπημα κατω απο τη μεση απο τον XxUnfeelingxX

                              πω πω... τι ειπε ο ανθρωπας να ουμε

                              &#39;&#39; δε μου φαινετε και τοσο "WOW ps3 OMG" μαλλον για να χαιρονται τα fanboys που δεν εχουν αλλη κονσολα ειναι... &#39;&#39;

                              xD xD xD xD xD

                              btw... το little big planet βγηκε? το εχεις?

                              Comment


                              • Microsoft offers &#036;44.6 Billion for Yahoo&#33;

                                http://www.engadget.com/2008/02/01/microso...lion-for-yahoo/

                                το παραθετω εδω αφου αν τελικα γινει κατι τετοιο, λογικα θα επηρεασει και την βιομηχανια του gaming.

                                Comment

                                Working...
                                X