Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kαταρχήν επειδή αναφέρθηκε πολύ ο εισοδηματιας, μακάρι να ήμουνα και να μαζευα μερικες χιλιάδες φραγκα κάθε μήνα. Ζωάρα οι εισοδηματιες

    Κατ'αλλα ο χαρακτηρισμος "κατώτερα" για τα videogames με χτύπησε άσχημα στο μάτι πόσο μάλλον οταν ειμαστε (υποτίθεται) forum για video games το οποίο "μάχεται" -και καλά?- ώστε να συνεχίσει να υπάρχει. Γιατι μετά έρχονται συνειρμοί του στυλ με τα κατώτερα ασχολουνται οι κατώτεροι, παρακμιακοί, περιθωριακοί κτλ Δεν περίμενα απο τον Έβανς τέτοιο χαρακτηρισμο για τα vg λες και διαβαζα τι έγραψε κάποιος πολέμιος των vg.

    To τι προσφέρουνε τα vg το ξέρουμε καλύτερα απο τον καθένα, και φυσικά η κάθε μορφή ψυχαγωγίας έχει κάτι να προσφέρει που δεν το προσφέρουνε οι υπόλοιπες. Απο εκει και πέρα ο καθένας επιλεγει αυτά που τον κάνουνε πιο χαρούμενο/ευτυχισμένο.

    Δηλαδή φθάσαμε στο σημειο να αισθάνεται ένα πολυετές μέλος την ανάγκη να απολογηθεί γιατι έπαιξε Diablo III 2κ ώρες και αυτο όχι σε ένα μήνα αλλά σε 2+ χρόνια, λολ δηλαδή.

    Οσο για τα mmorpg, οι πάντες τα παιζουνε ακόμη και μπάτσοι
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • evans ανασφαλεια μπορει να εχουνε τα 15χρονια που καταπιεζονται απο τους γονεις τους, εγω και συ και οι υπολοιποι 30ρηδες στο forum ''θεωρητικα κατασταλαγμενοι ενηλικες πλεον'' τι ανασφαλειες μπορει να εχουμε πανω στα gaming? γι αυτο και τα ζητηματα της κοινωνιας που εθεσες χθες πανε την κουβεντα σε αλλη βαση που εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει να συμμετεχω, προτιμω να παω να παιξω κανενα game

      btw εγω γραφικοτητες δεν γραφω ποτε, απλα ημουν λιγο υπερβολικος στο πρωτο μου post για το twitch και την homepage, ολα τα υπολοιπα ηρθαν γιατι πηρα πασα απο αλλους

      Comment


      • άσχετο, πρέπει το φορoυμ να έχει like post.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Ποτέ μου δεν υποστήριξα ότι τα video games είναι ανώτερα άλλων μορφών τέχνης, ούτε ότι αποτελούν ένα σημαντικό κομμάτι του σύγχρονου πολιτισμού. Αντιθέτως, πάντα είχα μία τάση να τα μειώνω έναντι πολλών άλλων αντικειμένων. Ο συνειρμός που έκανα παραπάνω ίσως να μην ήταν ο πιο εύστοχος, αλλά νομίζω ότι παρεξηγήθηκε επειδή υπάρχει διάθεση παρεξήγησης και δε θα μπω στη διαδικασία να αλλάξω τα όσα είπα. Εξάλλου τα πιστεύω και θα συνεχίσω να τα πιστεύω για αρκετό καιρό ακόμα. Ας μην ξεχνάμε κι όλας ότι τόση ώρα μιλάμε για παιχνίδια και για παροχή θεάματος συγκεκριμένου χαρακτήρα. Αν μου λέγατε για indie παραγωγές και για τη φιλοσοφική ή καλλιτεχνική προσέγγιση πολύ συγκεκριμένων ομάδων indie (Tale of tales πχ), ναι, η γνώμη μου θα ήταν διαφορετική (και δεν αναφέρομαι στη γενικότερη indie σκηνή, αλλά σε απειροελάχιστα παραδείγματα, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού). Εκεί όντως θεωρώ ότι υπάρχει σοβαρή εξέλιξη και στοιχεία που θα πρέπει να απασχολούν ακαδημαϊκούς και καλλιτέχνες, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

          Δε θα επεκταθώ παραπάνω γιατί πολύ συναισθηματικά το παίρνετε το συγκεκριμένο ζήτημα και, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω όρεξη να παίζω με τις λέξεις. Το ότι συμφωνείτε με τον Ground μου αρκεί, εξάλλου στα ίδια μονοπάτια κινηθήκαμε, με άλλα λόγια.

          Comment


          • Εεεε θα γινει συσκεψη και θα αποφασισθεί η περαιτέρω τύχη του μέλους Έβανς
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Vaynard den eisoun ligo ypervolikos eisoun poly ypervolikos.
              Eidika me ta "shots fired" kai ta loipa pou egrapses.

              Oloi kollhsate sto oti o Evans eipe pws oi core gamers einai no lifers kai oloi ksepernate tis ypervoles tou vaynard sto ti shmainei giafton core gamer ktl ktl.
              Opoios doulevei dhladh den mporei na einai core gamer, einai adynaton...

              Eipwthikan ypervoles kai apo tis 2 meries, mhn vlepete mono thn mia apopsh deite kai thn allh.

              Afta
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • evans εμενα να σου πω την αληθεια τα indie games με καλλιτεχνικη προσσεγγιση τωρα τελευταια απο το ενα αυτι-ματι μπαινουν και απο το αλλο βγαινουν γιατι πολυ απλα εχουνε 0 gameplay τις περισσοτερες φορες και τελειωνουνε πανω στο τριωρο, προτιμω να κατσω να παρακολουθησω καμια ταινια οταν παιζω videogames θελω να μου προσφερουν gameplay με τις ωρες και να με απορροφησουν για μερες

                και για να καταλαβεις την σχεση μου με τις τεχνες πρωτου πεις το οτιδηποτε, θα σου πω οτι εχω περασει 1.5 χρονο απο την σχολη καλων τεχνων,για 4 χρονια εκανα μοντελισμο σε wargames και για 6μηνες εκανα εκανα coop djing σε γνωστο γκοθομαγαζο την αθηνας που πλεον εχει κλισει

                ground εγω δουλευω και παιζω καθε μερα αρκετες ωρες ειτε το πιστευεις ειτε οχι δεν ξερω αν εγω και συ ειμαστε η εξαιρεση

                ουτε με νοιαζει ουτε κρινω που βρισκουνε οι υπολοιποι τον ελευθερο τους χρονο γιατι δεν αφορα τον διαχωρισμο που εκανα σε core gamers και περιστασιακους προσωπικα δεν με ενδιαφερει που βρισκει ο καθενας τον ελευθερο του χρονο και πως τον αξιοποιει, γιατι δεν παω να κανω καμια ερευνα κοινωνιολογιας

                επισης δεχομαι οτι η αποψη μου για τους core gamers μπορει σε καποιους να ακουγεται υπερβολικη , τα shots fired γραφτηκαν για αυτους που γραφτηκαν και δεν ηταν troll post

                Comment


                • Originally posted by Vaynard View Post
                  δεχομαι οτι για την κεντρικη σελιδα που εγραψα ισως ηταν υπερβολη, αλλα εφοσον παιζεις οποιοδηποτε game οχι μονο τα top 10 του twitch θα μπεις στο twitch για να δεις τι κανουνε αλλοι στο game σου αν εχεις εστω και το παραμικρο ενδιαφερον για το γαμωπαιχνιδο σου δηλαδη ελεος εδω μπαινεις σε ενα forum και γραφεις τα σεντονια για το game που παιζεις
                  Δεν βλέπω τι σχέση έχει το ένα με το άλλο. Εγώ θα γράψω σεντόνια από τις εμπειρίες με το παιχνίδι και τι αποκόμισα από αυτό. Σόρρυ αλλά χέστηκα τι κάνουν οι άλλοι.

                  Είναι σαν να μου λες ότι για να γράψω review σε κάποια ταινία θα πρέπει πρώτα να ξημεροβραδιάζομαι στα boards του imdb.

                  Κοιτά γουστάρεις twitch και καλά κάνεις, αλλά πρέπει να καταλάβεις δύο πράγματα.
                  1) Κάποιοι παίζουν μόνο για τους εαυτούς τους και ποσώς τους ενδιαφέρει το community, οι pro gamers, το streaming και οι speed runners.
                  2) Το ότι "σνομπάρω" το twitch δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω τι είναι και ότι έχω μείνει πίσω. Έχεις τι εντύπωση ότι όποιος ξέρει τι είναι το twitch πρέπει αυτομάτως να το γουστάρει κιόλας; Εγώ και τι είναι ξέρω, και τι κάνει ξέρω, απλώς δεν με απασχολεί.

                  Μήπως έχεις τίποτα μετοχές στο twitch;

                  Comment


                  • enpsty καμμια αντιρρηση με οτι λες, το ειπα και στο πρωτο μου post στην αρχη αλλωστε πρεπει να παιζεις για τον εαυτο σου ή/και τους φιλους σου , τα σεντονια σε ενα forum ομως δεν δειχνουνε οτι παιζεις ακριβως για τον εαυτο σου και μονο...

                    αλλα το προβλημα με το twitch δεν το εχω εγω αλλα εσεις


                    btw ο παραλληλισμος με το ihmb δεν ειναι ευστοχος

                    μακαρι να ειχα μετοχες στο twitch

                    Comment


                    • Let's agree to disagree.

                      Τεσπά εγώ αποχωρώ.
                      Αν κάποιος θίχτηκε από ότι είπα ζητώ συγνώμη. Ξέρετε ότι κατά βάθος σας γουστάρω όλους. *no homo*

                      Comment


                      • ground εγω δουλευω και παιζω καθε μερα αρκετες ωρες ειτε το πιστευεις ειτε οχι δεν ξερω αν εγω και συ ειμαστε η εξαιρεση
                        Esy Vaynard den kserw an paizeis apo thn douleia sou, alla pragmatika wres wres den mporw na katalavw pws douleveis kai paizeis taftoxrona, otan kaneis AH flips sto Diablo, paizeis hearthstone, me to ena xeri kaneis combos sto MVC kai me to allo paizeis street fighter kai alla 10 paixnidia enw taftoxrona parakoloutheis twitch ktl ktl, anime pote vlepeis? manga pote diavazeis? Koimasai katholou? trws?

                        Eite kati apo ola afta den kaneis eite yparvaleis poly agria.
                        O kathenas einai gamer me ton xrono pou exei kai den xreiazetai kaneis na exei 1 ekatommyrio wres sto diablo h sto hearthstone h sto LoL gia na ton apodexteis esy ws gamer.

                        H apopsh sou gia tous Core gamers den einai aplws ypervolikh alla entelws paralogh.
                        O Evans gia paradeigma ekane prosfata ena perfect save sto FF10, alla symfwna me thn apopsh sou afto einai mikroleptomeria fantazomai kai den thelei ena diakosawro kai terastia ypomonh gia na ginei.... poso mallon se ena offline paixnidi pou den streamaretai sto twitch... prepei na einai kapoios polla kila casual gia na to kanei afto.

                        katalavainete ti grafete?
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • δεν καταλαβαινω γιατι απορεις,

                          δεν παιζω πια fighting games μονο κατοπην παραγγελιας απο κανα φιλο, και twitch μπορεις να παρακολουθησεις ταυτοχρονα οσο παιζεις

                          atm παιζω hearthstone και solforge (τα οποια παιζονται on the fly και σε ipad) ενω loggarw περιστασιακα σε marvel heroes/path of exile για κανa run σε μορφη daylies, η κανα random offline game στο stream

                          τα jrpgs ειναι ιδιαζουσα περιπτωση πλεον γιατι ειναι μια κατηγορια ιδιαιτερη, ο evans νομιζω οτι περισσοτερο νεανικο αποθημενο το ειχε το ff10 και εκανε οτι εκανε δεν νομιζω οτι θα το ξαναεκανε ευκολα, αλλα ας μας πει ο ιδιος

                          και μια χαρα offline games streamarontai στο twitch

                          Comment


                          • Den exei shmasia ti ekanes, exei shmasia an tha to ksaekanes?
                            Opoios den paizei 5 online paixnidia taftoxrona den einai gamer?
                            Giaftes tis ypervoles milousa kai prin.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Kai na pw kai kati gia tis 2000 wres sto Diablo.
                              Exontas kleisei kai o idios 1400 wres sto Diablo anagnwrizw oti aftes oi wres den einai katholou fysiologikes kai tis ekana epeidh eimoun kammenos, den tha zhtisw syggnwmh apo kanenan giafto, alla den perimenw apo allous na kanoun to idio pragma gia na mhn tous thewrw peristasiakous gamers...
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • αν μετανιωνεις γι αυτες τις ωρες που χαλασες στο diablo και στο καθε diablo δεν χρειαζετε να ζητησεις συγνωμη απο κανεναν αλλα μονο απο τον εαυτο σου

                                ας συμφωνησουμε οτι στο συγκεκριμενο θεμα για τα ειδη των gamers διαφωνουμε να τελειωνουμε δεν υπαρχει σωστο και λαθος σε τετοιες αποψεις, δεν καταλαβαινω γιατι το ψυριζεις παραπανω

                                Comment

                                Working...
                                X