Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ground_zero View Post
    Nai h opoia kathgoria einai safws anwterh etsi?
    ανωτερη ως προς τι? η καθε κατηγορια ειναι αυτο που ειναι....

    αλλα εσυ τωρα δεν καταλαβα σε βαλανε δικηγορο τους οσοι εβαλα σε αλλη κατηγορια? αν θελουνε να γραψουνε κατι ας το γραψουνε οι ιδιοι,

    ενταξει διαφωνησες με την λογικη μου αλλα γιατι το συνεχιζεις θες να καταληξεις καπου? γιατι παρατηρω οτι προσπαθεις σε αρκετα post τοση ωρα να διαστρεβλωσεις και τις προθεσεις μου αλλα και τα οσα εγραψα και να τα κανεις να φαινονται χειροτερα

    Comment


    • Ela twra... metaksy mas milame
      Katalavainw akrivws ti theleis na peis otan les kapoia pragmata.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Comment


        • δεν καταλαβαινω γιατι πραγμα μιλας τελος παντων αν θες να το συνεχισουμε στειλε κανα πμ

          Comment


          • Originally posted by sub_zero View Post
            Η ουσία είναι ότι και το ps1 και το 2 ναι μεν ήταν τα πιο αδύναμα από τα 3 του ανταγωνισμού αλλά σε καμία περίπτωση δεν έπεφταν κάτω από τα standars της εποχής τους.



            Αν θέλω να παίξω αυτά που λες σωστά θα το κάνω με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος μη N fan που να συμμερίζεται τέτοια άποψη.


            Το Star Wars Racer πάντως δεν είχε βγει στο PS γιατί σύμφωνα με την εταιρεία δεν μπορούσε να το τρέξει.


            Για τα FPS εύκολα θα προτιμούσα motion controls.
            Αν το Hydra υποστηριζόταν από όλα τα παιχνίδια θα το είχα πάρει.
            I'm back bitches... Version 2.0

            Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

            Comment


            • Gia FPS efkola tha protimousa na krataw egw to oplo sta xeria mou opws se kati games typou Time Crisis kai House of the dead.
              Ola ta ypoloipa einai sub par IMO.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Originally posted by Ground_zero View Post
                Gia FPS efkola tha protimousa na krataw egw to oplo sta xeria mou opws se kati games typou Time Crisis kai House of the dead.
                Ola ta ypoloipa einai sub par IMO.



                Μέχρι να αγοράσω αυτό θα προτιμώ motion controls.
                I'm back bitches... Version 2.0

                Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                Comment


                • Originally posted by Ground_zero View Post
                  To poion pistevw kai poion oxi symfwna me afta pou leei den to ksereis kai mhn anhsyxeis krataw kai gia allous mikro kalathi kai tous to exw pei.
                  Για εμένα λες?? Αν ναι γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αφού "shots fired" όπως λέει και ο vaynard..

                  Edit μη βάζετε gif και εικόνες είμαι από 3G plz..

                  Comment


                  • Oxi esena, o CRPL, o Altair kai oi apeires gomenes einai ena paradeigma.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Α οκ, Γιατι τρολλαρω είμαι αντιδραστικός σπάω νεύρα οπότε λέω σε εμένα παει σίγουρα..

                      Comment


                      • Εγώ τώρα τι να κάνω με τούτο εδώ? Να τ κλειδώσω για καμιά βδομάδα μέχρι να ηρεμήσετε και να περάσουν οι πολλές ζέστες?

                        Θα ήλπιζα ότι μετά από τόσο καιρό δε θα χρειαζόταν κανείς να δικαιολογηθεί και να παραδώσει διαπιστευτήρια για το τι είδους gamer είναι. Θα περίμενα επίσης ότι είμαστε αρκετά ώριμοι ώστε να μην επιτρέπουμε στους εαυτούς μας να λειτουργούμε κάτω από ταμπέλες.

                        Οι τελευταίες σελίδες - που τις διάβασα επί τροχάδην - είναι απλά θλιβερές.

                        Για το περίφημο "shots fired" του Vaynard, δεν έχω να απολογηθώ για κάτι και ποσώς με ενδιαφέρει αν είμαι hardcore, casual, και τα δυο μαζί ή οτιδήποτε άλλο. Και αυτό γιατί δεν έχω να αποδείξω απολύτως τίποτα, ούτε μέσα από αυτά που παίζω ούτε μέσα από αυτά που γράφω εδώ και 12 χρόνια σε διάφορες κοινότητες. Είναι χόμπι, όχι η ζωή ή ή δουλειά μου.

                        Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι σε καμία περίπτωση το παρακάτω.

                        Originally posted by Vaynard View Post
                        α και μην τολμησει να σβησει την ολη κουβεντα κανενας mod εκτος αν μεταφερθει σε αλλο thread
                        Τολμήσει???

                        Σοβαρά?

                        Πότε έχουν δοθεί δικαιώματα για τέτοια κουβέντα?

                        Αυτό που ισχύει είναι πως όποιος δεν έχει το νου και το χαρακτήρα να μαζέψει το στόμα του του το μαζεύουμε εμείς.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Comment


                          • Τιτε ήρθε ο sub ο admin κύριος και συμμετείχε στην κουβέντα κιόλας ενεργά, εσυ γιατι έρχεσαι με υφακι moderator δεν το κατάλαβα.. Οκ να διαφωνήσεις η οτιδήποτε αλλα δεν ξεφύγαμε τόσο για να χρειαστεί ο ρόλος του mod.

                            Άποψη μου και δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα γιατι δεν συμμετείχα ενεργά κιόλας..

                            Comment


                            • οι αντιπαραθεσεις των τελευταιων σελιδων κινηθηκαν σε κοσμιοτατα πλαισια, για να μην πω οτι ηταν και εποικοδομητικα τα οσα γραφτηκαν ,επιπλεον ζωντανεψε το forum που κακα τα ψεματα εχει ψηλονεκρωσει τελευταια, titus αν δεν μπορεις να το δεις αυτο φλερταρεις με τον απολυτο καθωσπρεπισμο, και δεν χρειαζετε να μαζεψεις την γλωσσα κανενος για να μην πω οτι εσυ εισαι αυτος που μας προσβαλει ολους με αυτο που ειπες

                              Comment


                              • Originally posted by sub_zero View Post
                                Μπορεί να σου αρέσει να αναφέρεσαι σνεχώς στον καπιταλισμό αλλά η πραγματικότητα στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι είναι φυσιολογικό από τη στιγμή που το μέσο ήταν ακόμα στα πρώτα του βήματα και εξελισσόταν να υπάρχουν σημαντικές αλλαγές τόσο στο ίδιο όσο και στο κοινό του. Πως να το κάνουμε δηλαδή, κάτι που προσεγγίζει περισσότερο το ρεαλισμό (3d) είναι πιο ενδιαφέρον από μερικά pixels στην οθόνη και συνεπώς μπορεί να απευθυνθεί και σε μεγαλύτερο κοινό.
                                Δεν ξέρω γιατί κάνεις τόσο επιλεκτική την επιχειρηματολογία σου και δεν αναφέρεις ουσιαστικά πράγματα πάρα πιάνεσαι σε συγκεκριμένες λεπτομέριες που δεν λένε τίποτα. Σοβαρά τώρα θα μου πεις ότι η 3D εξέλιξη ήταν για να αποδώσουν περισσότερο ρεαλισμό ώστε να γίνει πιο ενήλικο το μέσο των Videogames; Η τεχνολογία είναι εργαλείο την χρησιμοποιεί ο κάθε δημιουργός για να φτιάξει αυτό που του αρέσει. Δεν σχετίζεται με την ωριμότητα, ούτε με το ρεαλισμό, ούτε η ρεαλιστική απεικόνιση σχετίζεται με την ωριμότητα. Pixel vs Triangle είναι στην δική σου λογική ρεαλισμός Vs kiddie αισθητική; Δεν υπάρχει λογική συνέχεια σε αυτά που λες. Όσο για την καπιταλιστική ανάπτυξη είναι καθαρά όρος οικονομικός, περισσότερα κεφάλαια στην βιομηχανία των videogames άρα περισσότερες επενδύσεις άρα καπιταλιστική ανάπτυξη. Δεν ξέρω τι προσπαθείς να αποδείξεις λέγοντας στο πάρα πέντε αυτό που λέω εγώ ακριβός.

                                Ε και; Αυτό δεν έχει να κάνει με τα όσα είπα εγώ.
                                *και btw δεν καταλαβαίνω γιατί βάζεις πακέτο Wii kai DS, δεν νομίζω ότι σχετιζονται ιδιαίτερα.
                                Γραφώ καθαρά για την υιοθέτηση των touch controls ως μέσω UI στα videogames όπως και των motion controls σε smart συσκευές και κονσόλες η Nintendo το έκανε standar και το έχουμε μέχρι σήμερα παντού. Δεν καταλαβαίνω γιατί το αμφισβητείς η Nintendo έκανε mainstream αυτό που λέμε touch και motion controls εκεί κολλάνε το DS και το Wii.


                                Αυτά που λες για τα συγκεκριμένα παιχνίδια τα λες σοβαρά ή τρολάρεις;
                                Όσο για τα υπόλοιπα που λες οκ να δεχτώ ότι οι developers ήταν ανίδεοι για το τι είναι το wii και την πατήσαν. Για να κάνουν όμως το ίδιο και με το u σημαίνει ότι είναι χαζοί με τη δική σου λογική. Μάλλον όμως δεν είναι στραβός ο γιαλός αλλά κάποιος αρμενίζει στραβά.
                                Σοβαρότατα τα λέω για τα παιχνίδια, εκτός αν υποστηρίζεις στα παιχνίδια που έχει γίνει δουλεία στο Wii U μπορούν να τρέξουν στο Xbox 360 και Ps3 χωρίς σοβαρούς συμβιβασμούς(ανάλυση,framerate). Δες τη έκδοση του Deus Ex HRC και του Need for Speed Undercover και του Mass Effect 3 για να καταλάβεις τι εννοώ. Τι να κάνουμε το Wii U είναι αντικειμενικά πιο ισχυρό μηχάνημα όπως το Ps4 είναι πιο ισχυρό από το Xbox One και Wii U και το Xbox One από το Wii U. Πόσο έχει σημασία αυτό βέβαια την σήμερον ημέρα θα δείξει στο μέλλον.

                                Δεν αναφέρομαι στους developers, μιλάω για αυτούς που κάνουν κουμάντο στους developers και παίρνουν τις αποφάσεις που θα ρίξουν τα λεφτά τους, οι publishers ήταν ανίδεοι. Όπως ανίδεοι είναι και σήμερα. Δεν ξέρουν που να επενδύσουν τα λεφτά τους για να έχουν ανάλογη κερδοφορία όπως είχαν όταν το Wii και το DS ήταν στα πάνω τους. Μη με βάζεις να ποσταρώ νούμερα τώρα απλά μπες στο IR site της κάθε εκδότριας εταιρίας να κάνεις μια σύγκριση στα οικονομικά έτη από το 2007 μέχρι το 2013 και θα καταλάβεις τι εννοώ.

                                Η Nintendo όπως είπες πιο πάνω δεν ανταγωνίζεται την Sony και την Microsoft κατά μέτωπο. Όπως είπε και ο Iwata δεν πρόκειται να δώσουν λεφτά για 3rd party υποστήριξη όπως έκαναν στην αρχή κυκλοφορίας του Wii U, διότι αυτό θα οδηγήσει σε ένα price war με τις Sony-Microsoft το οποίο θα εξαλείψει το warchest της εταιρίας. Οι third party εταιρίες στο μοντέλο τους με την Sony-Microsoft έχουν την τακτική να βάζουν exclusive περιεχόμενο και να το bidαρούν ανάμεσα στους δύο. Είναι κίνητρο λοιπόν να πιέσουν την Nintendo με οποιοδήποτε τρόπο να λάβει μέρος σε αυτό το γαϊτανάκι ο Iwata τους είπε "fuck off" και για αυτό το λόγο το Wii U δεν έχει 3rd party υποστήριξη από EA, Activision, WB και τώρα Ubisoft. Το μοντέλο με τις τρίτες εταιρίες έχει αλλάξει η Nintendo δεν το υποστηρίζει, οι τρίτοι δεν έχουν κίνητρό να επενδύσουν στο Wii U αφού δεν υπάρχει η εγκατεστημένη βάση. Δεν υπάρχει καμιά αντίρρηση από τους developers να φτιάξου παιχνίδια για το Wii U όπως βλέπουμε από τους independent devs.

                                Επίσης η διαφορετική αρχιτεκτονική του Wii U(PowerPC) σε σχέση με την αρχιτεκτονική του Ps4-XboxOne(x86), gamepad λειτουργίες είναι ένα έξτρα κόστος που δεν θέλουν να επενδύσουν, προτιμούν τα "βρωμικά" ports από το PC σε low specs μικρά developing times χωρίς quality control, day one patches, DLC, συνδρομές live και Plus και άλλα τόσα που έχουν εκπαιδεύσει το κοινό του Xbox-Playstation να τα δέχεται και να τα πληρώνει. Ευτυχώς ή δυστυχώς το κοινό της Nintendo δεν τα γουστάρει.


                                Πόσο σίγουρος ήμουν ότι θα το πήγαινες εκεί το θέμα... Έγραψα ότι ήταν το ισχυρότερο; Ανταγωνιστικά μηχανήματα ήταν αν και η Ν και τότε είχε βάλει τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της μη βάζοντας cd πχ. Η ουσία είναι ότι και το ps1 και το 2 ναι μεν ήταν τα πιο αδύναμα από τα 3 του ανταγωνισμού αλλά σε καμία περίπτωση δεν έπεφταν κάτω από τα standars της εποχής τους.
                                Δεν το πήγα πουθενά το θέμα εσύ μίλησες πως το Wii U δεν έχει υποστήριξη λόγω χαμηλών specs και έφερες παράδειγμα το Psone. Τώρα μετακινείς τα goalpost και αλλάζεις ρητορική μόλις είδες ότι δεν σου βγήκε το επιχείρημα.



                                Η δυνατότητα για πιο ρεαλιστική απεικόνιση δεν είναι marketing. Αυτή η αλλαγή στο τεχνολογικό κομμάτι μπόρεσε να δώσει ένα σαφώς πιο ενήλικο προφίλ στη βιομηχανία.
                                Φίλε τότε το N64 θα έπρεπε να το είχε πάρει όλη η οικουμένη με παιχνίδια όπως Perfect Dark, GoldenEye, Turok 2 Seeds of Evil, Shadowman που η τεχνολογία τους συμβάδιζε με την ρεαλιστική απεικόνιση και δεν μπορούσαν να βγουν με τίποτα στο Psone. Δεν στέκει αυτό που λες. Η μόδα τότε πρόσταζε άλλα πράγματα, τα JRPG ήταν στα φόρτε τους και ο μόνος τρόπος να τα παίξεις ήταν στο Psone, είχαν σχεδόν όλα τα 3rd party αποκλειστικά, είχαν φοβερό marketing που έκαναν την Nintendo και τη Sega να μοιάζουν παιχνιδομηχανές για παιδάκια ενώ στην ουσία το Psone έβγαζε τα πάντα και παιδικά παιχνίδια και κυρίως για τον teenager που ήταν βασικός στόχος της Sega. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία, τι ενήλικο προφίλ και ιστορίες μου λες είναι επιχειρηματολογία 15χρόνου το 1997 που θέλει να παρουσιάσει την αγορά ως την πιο ώριμη.

                                Το μήνυμα της συγκεκριμένης γενιάς του Psone ήταν διαφορετικό στο κάθε κοινό που αναφέρονταν η Sony, στα παιδιά παρουσίαζε το Crash σαν Super Mario killer, στους πιτσιρικάδες ήταν οι αθλητικοί τίτλοι που μέχρι τότε είχε πάτημα η Sega και στους ενήλικους παρουσίαζε το μηχάνημα ως CD multimedia μέσο αναπαραγωγής ταινιών και μουσικής όπως και παιχνιδιών με κινηματογραφική αισθητική όπως το Metal Gear. Έριξε απίστευτα λεφτά η Sony τότε και της βγήκε.

                                Αυτά περί ενήλικου κοινού πως είδαν το αληθινό φως της τεχνολογίας και της ανωτερότητας του Psone είναι αστειότητες και σύγχρονος ρεβιζιονισμός της ιστορίας.

                                Απλά κάναν το αυτονόητο να χρησιμοποιούν το καλύτερο μέσο αποθήκευσης και κατ'επέκταση παίζαν μουσική και ταινίες το 2. Δηλαδή λες ότι το 1 πούλησε τόσο επειδή έπαιζε και μουσική; Και μιλάς για το Ps2 που αντικειμενικά παίζει να είναι η κονσόλα με την πιο πλούσια βιβλιοθήκη ότι ήταν ένα Media center που έπαιζε και παιχνίδια;
                                H sony ήταν δημιουργός CD η Nintendo ήταν δημιουργός Cartridge, τι λες να έβαζε έκαστος στα μηχανήματα του ώστε να βγάζουν λεφτά από το ανάλογο αποθηκευτικό μέσο. Το Playstation 2 έκανε λανσάρισμα με το Matrix και πούλησε τα κέρατα του δεν είχε παιχνίδια πέρα από το Fantavision και πάτησε κάτω το Dreamcast που είχε μια βιβλιοθήκη που συζητάμε ακόμα και σήμερα όσοι ασχολούνται σοβαρά με την βιομηχανία. Το Ps2 στην πορεία απέκτησε φοβερή βιβλιοθήκη στο δεύτερό χρόνο κυκλοφορίας του άρχισε τον βομβαρδισμό των φοβερών αποκλειστικοτήτων. Ως τότε πουλούσε ως το επόμενο media center και διάδοχο του VCR το DVD.

                                Αν θέλω να παίξω αυτά που λες σωστά θα το κάνω με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος μη N fan που να συμμερίζεται τέτοια άποψη.
                                Δεν διαφωνώ πληκτρολόγιο και ποντίκι είναι ο καλύτερος συνδυασμός για να παίζεις τα παραπάνω genre αλλά αν είχες να επιλέξεις από dual analog Vs pointer motion controls τι θα διάλεγες; Προσωπικά δεν θα ακουμπούσα τα dual analogs.

                                Το γεγονός ότι από Sony έχω μόνο ps1 ενώ από Ν gc (που ήταν η βασική μου τότε και γενικά την δηλώνω ως αγαπημένη μου κονσόλα ανεξαρτήτου γενιάς), wii, snes και ότι υπάρχει από φορητά πλην 3ds σε καλύπτει; Από εκεί και πέρα όμως επειδή δεν έχω καμία κάψα να αποδείξω κάτι υπέρ της Ν λέω ακριβώς αυτό το οποίο βλέπω, ότι δεν νοείται καν σύγκριση μεταξύ των 3 αυτών.
                                Δεν με απασχολεί τι προτιμάς, όπως το προσωπικό μου γούστο δεν παίζει κανένα ρόλο στην εξέλιξη της βιομηχανίας, προτιμώ σαν κονσόλες το Snes, GameCube, Dreamcast, Saturn, N64, Psone. Το πως ερμηνεύσεις αυτό που βλέπεις δεν έχει καμία σχέση με την αντικειμενική πραγματικότητα. Και εγώ δεν μπορούσα να δεχτώ πως το Ps2 πουλούσε λόγω hype σε σχέση με το DreamCast και το GameCube αλλά δεν αρνήθηκα πότε το γεγονός πως το μηχάνημα απέκτησε φοβερή βιβλιοθήκη και εξακολουθεί να είναι η καλύτερη κονσόλα ever. Όπως γίνεται τώρα με το Wii παράδειγμα.


                                Δεν είναι όλος ο κόσμος Ελλάδα. Αλλά στην τελική αν δεν καταλαβαίνει ή δεν έβλεπες ότι το wii είχε πουήσει μέχρι στην κυρά μαρία τότε δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη. Οκ η κυρά μαρία όμως έπαιξε τεννις και μποουλινγκ και τελείωσε το ενδιαφέρον της για τις οικιακές κονσόλες.
                                Δεν έχεις ιδέα τι γίνεται στον υπόλοιπό κόσμο, άσε κάποιους άλλους που έχουν ταξιδεύσει στον υπόλοιπο κόσμο να έχουν μια ιδέα παραπάνω. Το ότι πούλησε μέχρι στην κυρά Μαρία το Wii δείχνει πόσο επιτυχημένο μηχάνημα ήταν το Wii. Έκανε τη κυρα Μαρία να ασχοληθεί με την τεχνολογία και σήμερα η κυρα Μαρία είναι πελάτης που αγοράζει smartphone και tablet και μπορεί στο μέλλον να αγοράσει και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, μπορεί να μην αγοράζει Wii U και καλά κάνει αλλά μπορεί να αγοράσει QoL. Πότε δεν ξέρεις.

                                Είναι δηλαδή της Ν οι κονσόλες που θα υπάρχουν; Κατά τα άλλα και εγώ πιστεύω ότι η βιομηχανία αλλάζει μοντέλο και απομακρύνεται από την κλασσική έννοια της κονσόλας.
                                Τουλάχιστον για μια ακόμα γενιά ναι, η κονσόλες της Nintendo θα υπάρχουν. H Nintendo δεν έχει άλλο οικοσύστημα για την ώρα να επιβιώσει σαν εταιρία. Κατα τα αλλά συμφωνούμε.

                                Το ότι από τη μία μοθσική και ταινίες βλέπουν όλοι οι άνθρωποι σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους χωρίς να τους κατακρίνει κανείς είναι παραμυθάκι; Το ότι από την άλλη vg παίζει μία σαφώς πιο συγκεκριμένη ομάδα η οποία συνεχώς είναι στη μπούκα είναι παραμυθάκι; Εδώ υπάρχει μία σκηνή σεξουαλικού περιεχομένου σε κάποιο παιχνίδι και γαμιέται το σύμπαν ξέρω γω. Είναι θέμα καθολικής αποδοχής, όχι του να αναγνωριστούν ως τέχνη. Απλά για να γίνει υπάρχει ακόμα δρόμος.
                                Τα videogames είναι κοινωνικά αποδεκτά, αυτά που λες περί σεξουαλικών σκηνών και κατακραυγή είναι παρωδίες που κάνει μόνο το fox channel με το Mass Effect. Δεν είδα να γίνεται τίποτα για τα στεγνά γαμήσια που πέφτουν στο Witcher ή στο Dragon Age ή για τα σφαξίματα με γαμήσια του GoW. Επίσης δεν είναι θέμα ωριμότητας του μέσου σαν βιομηχανία αλλά σαν ωριμότητα του καταναλωτή που θέλει δρόμο ακόμα.



                                Συμφωνώ σε ένα πλαίσιο ότι η αγορά δεν έχει τους ρυθμούς ανάπτυξης που είχε πριν 10-15 χρόνια και έχει φτάσει πολύ κοντά στον κορεσμό οπότε είμαστε εν αναμονή του επόμενου βήματος. Και για να σε προλάβω, όχι δεν θεωρώ ότι το wii και όσα έκανε ότι έχει κάποια θέση σε αυτή τη κουβέντα.
                                Δεν υπάρχει καμιά ανάπτυξη, η αγορά σε αυτή τι γενιά σε σχέση με την αντίστοιχή γενιά την ίδια περίοδο έχει μειώσει 65%. Δεν τίθεται θέμα κορεσμού, δηλαδή τι σταμάτησε να ενδιαφέρεται ο σημερινός 15 χρόνος να παίζει videogames ή να ενδιαφέρεται για αυτά... Ή απλά η παγκόσμια οικονομική κατάσταση έβαλε τα videogames από mass market προϊόν ένα σκαλί πάνω σε προϊόν πολυτελείας.

                                Όσο αγνοείς το Wii και την προσφορά του στην βιομηχανία για τους προσωπικούς σου λόγους τόσο δεν θα μπορείς να βγάλεις σωστά συμπεράσματα για την βιομηχανία.


                                Εννοώ ότι επί της ουσίας μιλάμε για 2 παρόμοιες κονσόλες που η μία σάρωνε και η άλλη πατώνει. Και οι 2 είχαν κάτι "καινοτόμο" (που προσωπικά κιόλας το ταμπελ το βρίσκω πραγματικά χρήσιμο για το Gameplay σε αντίθεση με το motion controls), από παιχνίδια πάνω κάτω στα ίδια (αν δεν είναι και καλύτερα το u). Έχω βρεθεί και στις 2 εκδηλώσεις που είχαν γίνει για το μηχάνημα στην Αθήνα και δεν θα έλεγα ότι είναι άσχημο, άσχετα αν δεν θεωρώ τα όσα κάνει προτεραιότητες μου (βέβαια αν πάρω ξανά κονσόλα αυτή θα είναι το u). Από εκεί και πέρα όμως δεν βρίσκω λόγο να υπάρχει τέτοια χαοτική διαφορά στις πωλήσεις των 2, πέρα από αυτό που έλεγα και πριν για την κυρα μαρια που δεν έχει λόγο να αγοράσει ξανά οποιαδήποτε κονσόλα.
                                To Wii με το Wii U δεν έχουν καμία ομοιότητα πέρα από το όνομα. To Wii U δεν είχε ξεκάθαρο προσανατολισμό στο marketing, δεν ήταν σε mass market τιμή όταν κυκλοφόρησε, είχε το αρνητικό κλίμα της αγοράς, έφαγε όλη την αρνητικότητα του ειδικού τύπου, δεν έχει 3rd party υποστήριξη από μεσαίους publisher όπως την THQ και άλλες που έβαλαν λουκέτο, δεν έχει υποστήριξη από Ιαπωνικούς publisher που έχουν στραφεί σε άλλες αγορές και στο mobile και γενικά βιώνει έντονο ανταγωνισμό από Sony και Microsoft και smart συσκευές. Δεν είναι 2006 αλλά 2014.

                                Καλά και εσύ κάποτε είχε πει ότι πλέον δεν έχουμε πολύ χρόνο -> τα λίγα καλά παιχνίδια που είχε το wii αρκούσαν -> το wii ήταν καλή πρόταση για αγορά
                                αλλά ας μην το κάνουμε θέμα
                                Και που κολλάνε οι προσωπικές μου απόψεις για το τρόπο που παίζω videogames με τον πρώην εκπρόσωπό της SCEE Phil Harisson που υποστήριζε το rumble ήταν last gen feature επειδή Sony είχε χάσει τα δικαιώματα της πατέντας του dualshock. Ακόμα και υπάρχει κάποια ομοιότητα υποτίθεται σε damage control, που μόνο εσύ θα μπορούσες να βρεις, εγώ ακόμα υποστηρίζω την θέση μου ενώ η Sony κυκλοφόρησε το Dualshock 3 μόλις συμβιβάστηκε με την εταιρία που της είχε κάνει μήνυση και κυκλοφόρησε και το Dualshock 4.


                                για αυτό και το ps4 δεν πήγε σε λογική cell αλλά άλλη φιλοσοφία...
                                Δεν έφταιξε ο cell για την οικονομική αποτυχία του Ps3 αλλά η τακτική της Sony να νομίζει πως είχε την αγορά μονοπώλιο και να κάνει τους πελάτες της να πληρώσουν 599$ για να κάνουν δύο δουλείες για να το αγοράσουν. Επίσης η σημερινή αρχιτεκτονική του Ps4 σε σχέση με την τεχνολογία του Ps3 τότε είναι για γέλια. Αλλά που να βρουν λεφτά για R&D όταν η εταιρία είναι στα πρόθυρα χρεωκοπίας. Η λογική χαμηλό budget και άμεσο κέρδος οδήγησαν την Sony στο Ps4 όχι ότι έμαθαν από το λάθος του cell.

                                Comment

                                Working...
                                X