Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για Nintendo Switch, 2DS

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δε θέλω καινούργιο Mario στο Wii, με το καλό να βγει στην επόμενη κονσόλα. Όσον αφορά το Zelda, θεωρώ κομβικό το σημείο στο οποίο και βρίσκεται αυτή τη στιγμή η σειρά. Τα είχαμε συζητήσει και παλιότερα σε άλλο thread.Ένα καινούργιο Zelda που απλά θα ακολουθεί τη πεπατημένη, σίγουρα θα παρουσιάζει περιορισμένο ενδιαφέρον, βεβαία εγώ διαφωνώ με την αναγωγή του Okami σαν πρότυπο για τη σειρά. Γενικά είμαι πολύ περίεργος να δω που κατευθυνθεί η σειρά, άλλωστε σύμφωνα με την ιδία τη Nintendo, με το Twilight Princess έκλεισε ένας κύκλος.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • Το προβλημα σου ειναι αν θα ναι σ'αυτην ή την επομενη κονσολα; Δηλαδη προτιμας να δωσεις κι αλλα λεφτα για hardware? Θελω πολυ να δω ενα νεο Mario ποσο μαλλον αν ο Miyamoto υποστηριζει οτι μπορουσε το concept να παει ακομη παρα περα.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • @Loggo: Δεν είπα ότι το Okami πρέπει να λειτουργήσει ως πρότυπο για τη σειρά. Το έθεσα ως παράδειγμα για το κατά πόσο μπορεί ένα παιχνίδι, που βασίζεται (σε μικρό ή μεγάλο βαθμό) στη συνταγή των TLOZ, να δημιουργήσει κάτι πολύ καλύτερο ή πολύ διαφορετικό και φρέσκο. Το ίδιο θα μπορούσα να πω πριν χρόνια για το Beyond Good and Evil που σε ορισμένο βαθμό ακολουθεί αυτή τη λογική (όσον αφορά το power up αν δεν κάνω λάθος).

        Comment


        • Όσο και αν μου άρεσε το Okami, δεν μπορώ να πώ ότι είναι καλύτερο από το Twilight Princess .. Πιο φρέσκο ναι, αλλά καλύτερο όχι .. Το σίγουρο είναι τα Zelda χρειάζονται ανανέωση .. Όσο καλή βάση και αν είναι το gameplay του OOT, το 2009 δεν είναι 1998, και πραγματικά θα ήθελα κάτι εντελώς καινούριο στον τομέα αυτό ...

          Τώρα για την E3 ... Δεν θα ονειροπολήσω .. Απλά θέλω κάποια σημαντικά 1st party παιγνίδια, που είναι και ο λόγος που αγόρασα αυτή την κονσόλα .. Αλίμονο τους όμως αν πάρουν και άλλα franchises την αντιμετώπιση που είχε το Animal Crossing Wii .. Τώρα, για νέο Super Mario θα πώ όχι .. Κατά την γνώμη μου είναι πολύ νωρίς .. Ίσως αν υπήρχε η δυνατότητα για DLC να μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα 20-30 stars, αλλά όλοι ξέρουμε πως δεν γίνεται ..

          Τέλος θέλω να πώ ότι έχω ελπίδες στο Motion Plus ... Εδώ και 2.5 χρόνια λέω ότι το Wii δεν έδειξε αυτά που περιμένω να δώ ... Ελπίζω το Motion Plus να είναι το κομμάτι που λείπει απ'το puzzle ..

          Υ.Γ.

           
          Pikmin 3 PLEASEEEEEEEEE



          Comment


          • Εγώ θα ήθελα ένα καινούριο Donkey Kong καθώς και κάνα άλλο ξεχασμένο Ι.Ρ. της Νίντυ.Και καμιά καινούρια Μασκώτ δε θα μας χαλάσει.Έχει τόσες ας φτιάξει κι άλλες αντί να μένει όλο στα ίδια και τα ίδια.
            Carpe diem

            Comment


            • Originally posted by Ramparter View Post
              Το προβλημα σου ειναι αν θα ναι σ'αυτην ή την επομενη κονσολα; Δηλαδη προτιμας να δωσεις κι αλλα λεφτα για hardware? Θελω πολυ να δω ενα νεο Mario ποσο μαλλον αν ο Miyamoto υποστηριζει οτι μπορουσε το concept να παει ακομη παρα περα.
              Το έχουμε συζητήσει και από κοντά αρκετές φορές.
              Πες το κόλλημα, πες το βίτσιο, αλλά ανέκαθεν ήμουν αντίθετος στην κυκλοφορία παραπάνω του ενός sequel ανά γενιά (όχι ότι έχει σημασία). Μιας και πιάσαμε τα Mario, θεωρώ ιδανική την τακτική που, παραδόξως, συνεχίζει να ακολουθεί η Nintendo από το 90 μέχρι σήμερα. Αυτή δηλαδή της κυκλοφορίας ενός τίτλου Mario ανά σύστημα. Η σειρά κρατά έτσι τα πολύ υψηλά της standards και το κύρος της. Κάθε νέος τίτλος έχει κάτι να πει και χαρακτηρίζεται από μια προσωπικότητα, αποφεύγεται ο κορεσμός και υπάρχει αγωνία και δίψα του κοινού μέχρι την επόμενη κυκλοφορία.

              Καμία άλλη τόσο παλιά σειρά, δεν έχει καταφέρει να διατηρήσει τον πήχη σταθερά σε τόσο υψηλό επίπεδο, ούτε τα Zelda, ούτε καμιά. Μιλάμε για ένα ασύλητο κατόρθωμα, στο οποίο η πολιτική που ακολουθεί η Nintendo απέναντι στη σειρά, αποτέλεσε όλα αυτά τα χρόνια καταλυτικό παράγοντα. Ίσως είναι να είναι και λιγάκι χαζορομαντικό, αλλά προσωπικά μ’ αρέσει η αναφορά σε κάθε κονσόλα, και η σύνδεσή της με έναν τίτλο ταυτόσημο. Μιλάς για το Super Nintendo και αυτόματα σκέφτεσαι το Super Mario World, για το Nintendo 64, και σκέφτεσαι το Super Mario 64 κοκ.

              Αν 2 χρόνια μετά το Super Mario Sunshine, κυκλοφορούσε άλλος ένας τίτλος Mario, οι πιθανότητες αυτός να ήταν το Galaxy, είναι από ανύπαρκτες, έως, στη καλύτερη, περιορισμένες. Όπως και να χει, 2 sequel ανά γενιά είναι λογικός αριθμός, δεν αντιλέγω. Πολύ περισσότερο όμως θα προτιμούσα να καλυφθεί το κενό από ένα καινούργιο Donkey Kong (που ειπε και ο Altair), παρά από ένα sequel του Galaxy.

              @Evans: Καταλαβαίνω (βεβαία διαφωνώ ως προς το «πολύ καλύτερο») .Γενικά θεωρώ ότι η ανανέωση που χρειάζεται η σειρά, χωρίς απαραίτητα να απορρίπτει τη βασική φόρμουλα που ακολουθεί, πρέπει να ξεφεύγει πολύ από οτιδήποτε έκανε το Okami. Δε θεωρώ ότι το Okami έκανε κάτι για να εξελίξει το είδος, και γενικότερα έκανε τίποτα παραπάνω από το να παρουσιάσει μια ποιοτικότατη alternative Zelda version, η οποία όμως πάσχει σε μεγάλο βαθμό από τις ίδιες δομικές αδυναμίες που πάσχει και η σειρά της Nintendo.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Έχεις τερματίσει το Okami και τα λες αυτά; Αν ναι τότε πες μου σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Πραγματικά δε βγάζω άκρη από τα όσα λες .

                Comment


                • Γιατι ομως ειδικα για τη nintendo αυτη η λογικη Loggo; Ας πουμε θα σου αρεσε να ειχες μονο ενα Phoenix Wright ή ενα Professor Layton ανα γενεια; Απ'οτι καταλαβαινω εσυ θεωρεις οτι αναλογα με το διαστημα που μεσολαβει θα ειναι ποιοτικοτερο το sequel αλλα πιστευω πως games οπως το Twilight Princess ή το MK Wii καθως και αλλα δειχνουν οτι τελικα αυτο δεν ειναι τοσο σημαντικο.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Originally posted by Evans View Post
                    Έχεις τερματίσει το Okami και τα λες αυτά; Αν ναι τότε πες μου σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Πραγματικά δε βγάζω άκρη από τα όσα λες .
                    Φυσικά και έχω τερματίσει το Okami.
                    Θεωρώ ότι το Okami δεν έκανε τίποτα παραπάνω από το να πάρει μια υπάρχουσα σταθερά και να την αποδώσει διαφορετικά (αλλού τα κατάφερε καλυτέρα, αλλού όχι). Δεν εξέλιξε τίποτα σε σχέση με το Zelda, παρά μόνο παρουσίασε με διαφορετικό τρόπο. Δεν αποτελεί κάποια εξέλιξη σε σχέση με τον τίτλο της Nintendo, διαφορετικό ναι, εξέλιξη όχι (άλλωστε κανείς δεν μιλάει για εξέλιξη από πλευράς Okami, και είναι απόλυτα λογικό). Το να παρουσιάσει δηλαδή κάποιος το Okami σαν πρότυπο για το πώς πρέπει να γίνει το Zelda, είναι για μένα 100% λάθος. Δεν υποτιμάω το παιχνίδι, κάθε άλλο, πρόκειται για εξαιρετικό τίτλο, η θεοποίηση αυτή όμως με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Επίσης, όποιος κάνει τη σύγκριση Zelda - Okami, ας σταματήσει να συγκρίνει αποκλειστικά με το Twilight Princess. Υπάρχουν Zelda που έκαναν πράγματα που το TP είτε τα έκανε λιγότερο καλά, είτε και καθόλου (και σε επίπεδο σεναρίου και side quests και overworld κλπ). Δηλαδή κοντεύουμε να χρίσουμε το Okami, σαν αυτό που πάντα προσπαθούσε, μα ποτέ δεν έγινε το Zelda.

                    Υπάρχουν στοιχεία σε άλλους τίτλους που κάνουν τόσο το Zelda, όσο και το Okami, να μοιάζουν retro. Το επόμενο Zelda λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να κάνει πολλά περισσότερα από το να είναι ένα Okami, αν θελει να ταρακουνήσει τα νερά. Έτσι κι αλλιώς αυτό που έχω εγώ στο νου μου για εξέλιξη στη Zelda φόρμουλα, ξεφεύγει από απλά ένα τέλειο σενάριο, περισσότερα side quests κλπ. Κι αν είχα κάτι σαν «μπούσουλα» απ’ όπου θα ήθελα να δανειστεί στοιχειά το Zelda, δε θα ήταν το Okami, αλλά η γενικότερη φιλοσοφία των δυτικών RPG, και τo «κίνημα» των σύγχρονων adventure.

                    Originally posted by Ramparter
                    Γιατι ομως ειδικα για τη nintendo αυτη η λογικη Loggo; Ας πουμε θα σου αρεσε να ειχες μονο ενα Phoenix Wright ή ενα Professor Layton ανα γενεια; Απ'οτι καταλαβαινω εσυ θεωρεις οτι αναλογα με το διαστημα που μεσολαβει θα ειναι ποιοτικοτερο το sequel αλλα πιστευω πως games οπως το Twilight Princess ή το MK Wii καθως και αλλα δειχνουν οτι τελικα αυτο δεν ειναι τοσο σημαντικο.
                    Δεν διαφωνώ, άλλωστε δε προσπαθώ να αποδείξω σαν σωστή την παραπάνω άποψη, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν είναι. Όπως είπα και στο πρώτο μου post, είναι περισσότερο δικό μου βίτσιο. Αντικειμενικά αν το δω, κι εγώ ο ίδιος βρίσκω υπερβολικό το «ένας τίτλος ανά γενιά». Δεν είναι μόνο τα περί ποιότητας, είναι κι άλλα ζητήματα (όπως κορεσμός κλπ). Το Metroid πχ, παρά τη ποιότητά του, ψιλοκάηκε με τα τρία γρήγορα sequel. Δεν είναι όλοι οι τίτλοι το ίδιο, ένας ελαφρύς τίτλος σα το Phoenix Wright και κάθε χρόνο να βγαίνει δεν υπάρχει πρόβλημα. Ένας πιο βαρύς τίτλος, όπως το Zelda, το Metal Gear ή το Final Fantasy όμως, για πολλούς λόγους, δε μπορεί να βγαίνει με την ιδία συχνότητα.

                    Και προφανώς δεν είναι μόνο με τους τίτλους της Nintendo, ούτε Sonic κάθε τρεις και λίγο θα ήθελα να βλέπω, μαντάρα τα έχουν κάνει. Ούτε Metal Gear Solid, ούτε Final Fantasy, ούτε ένα σωρό τίτλους ακόμα, δε μπαίνουν όλα όμως στο ίδιο τσουβάλι.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Στο προ-προηγούμενο Forum είχε βάλει κάποιος ένα βίντεο από το Youtube που έδειχνε το Zelda σε ένα κόσμο στο μέλλον.

                      Μήπως το έχει κανείς;
                      I'm back bitches... Version 2.0

                      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                      Comment


                      • Αυτο;
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Rumor: Tatsunoko vs Capcom coming to North America



                          The latest issue of Nintendo Power is reporting that Capcom's other crossover fighter, Tatsunoko vs Capcom, is coming Stateside. According to scans of the issue (via NeoGAF), Nintendo Power claims the fighter -- which Capcom has said (on numerous occasions) it was attempting to bring to North America -- is headed to American shores.
                          Find in-depth gaming news and hands-on reviews of the latest video games, video consoles and accessories.

                          Comment


                          • Εγώ μια φορά συμφωνώ με τον Loggo! Πίστευω ότι από πλευράς Mario η Νιντεντο μας έδωσε οτι καλύτερο μπορούσε να μας δώσει για αυτή τη γενιά με το mario galaxy. Θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να καταφέρει η Ν να φτιάξει μέσα σε 2 βαριά 3 χρόνια κάτι που να φτάνει ή να ξεπερνάει τα στανταρς που έθεσε το SMG!
                            Απο την άλλη Zέλντα καθαρά για το wii δεν έχουμε δει ακόμα. Οπώς ξέρουμε όλοι το TP ήταν πορτ του gamecube με μόνη διαφορά τoν χειρισμό.
                            To τι μονοπάτι πρέπει να ακολουθήσει η σειρά δεν τον γνωρίζω αλλά σίγουρα η Ν οφείλει να προσπαθήσει τουλάχιστον να ξεφύγει απο την επιτυχημένη αλλά κουραστική μετα απο τόσα χρόνια συνταγή του Ocarina και να προσφέρει κάτι διαφορετικό.
                            Η Νιντεντο στην παρούσα γενιά πήρε ένα μεγάλο ρίσκο με το wii και της βγήκε. Πιστευω οτι ειναι διατεθειμένη να πάρει ενα ρισκό ακόμα αλλάζοντας και ένα απο τα μεγαλύτερα της franchise! Το κατα πόσο θα μας αρέσει η αλλάγη ειναι άλλο θέμα.

                            Και μια φήμη που έχει ακουστεί πολλές φορές στο παρελθόν

                            Next Zelda to be first person?
                            I attack sharks
                            when i smell them bleed
                            I dont go swimming
                            water just wants to be around me.

                            Comment


                            • Originally posted by Ramparter View Post

                              Ναι.
                              Ευχαριστώ.
                              I'm back bitches... Version 2.0

                              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                              Comment


                              • Εκανε review το Famitsu 2 αρκετα αναμενομενους τιτλους και ευτυχως οι βαθμολογιες ειναι αρκετα ικανοποιητικες:

                                Kingdom Hearts 358/2 Days - 9/9/9/9
                                Gyakuten Kenji - 9/9/8/8

                                Επισης το Tatsunoko VS Capcom ανακοινωθηκε πως θα κυκλοφορησει και στην Ευρωπη.

                                Comment

                                Working...
                                X