Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • To TOLUCT einai anwtero tou FFT pantws gia mena.
    Kai einai arketa complicated, oxi apo plevras filosofias, alla milame gia politikothriskeftiko periegxomeno.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Οντως το best story παιζεται, LUCT δεν εχω παιξει, παλιοτερα με ειχε κερδισει πιο πολυ το XG γιατι το σεναριο ηταν πιο συνθετο ή εστω πιο μπερδεμενο με περισσοτερα twists κτλ (και στη φαση που το επαιξα δεν ειχα ξαναδει κατι παρομοιο μεχρι τοτε), απ' την αλλη βεβαια το FFT εχει μεγαλυτερη συνοχη, καλυτερο script και localization (PSP version) και γενικα πιο polished plot. Το καθενα κατι εχει να προσφερει βεβαια, το Xenogears ηταν κατι υπερβολικα φιλοδοξο, το FFT ηταν επισης πολυ προσεγμενο.
      Αμφοτερα βγηκαν το 1998 εν τω μεταξυ, τι χρονια κι αυτη...

      Καλη τυχη Raf με μερικα σπαστικα dungeons στο Xenogears, αν δεν το βαλεις κατω στο τελος θα δικαιωθεις. Επισης fuck the haters, το 2ο cd τα σπαγε .

      Comment


      • εννοειται οτι τα εσπαγε το 2ο cd αλλα φανηκε οτι το rusharane καπως, ο τροπος της ροης των γεγονοτων ητανε μπροστα απο την εποχη του, ομως με αυτη την ποσοτητα δεδομενων που δεχεσαι σε ρυθμο πολυβολου απο ενα σημειο και επειτα θα μπορουσανε να φτιαξουνε 6-7 cd ακομα

        Comment


        • Η ιστορία του Xenogears με όλες αυτές τις πολιτικοθρησκευτικές προεκτάσεις και τις νιτσεϊκές αναφορές ανταποκρίνεται στις προσδοκίες ή σου πετάει φιλοσοφημένα cut-scenes και διαλόγους που υποτίθεται πως "βγάζουν νόημα";

          Comment


          • Το σενάριο του Xenogears είναι πολύ προσεγμένο και βγάζει νόημα αλλά είναι φοβερά πολύπλοκο οπότε το νόημα θέλει την ώρα του ενώ το localization δεν βοηθάει πάντα...
            Το Xenosaga φαίνεται λίγο pretentious κατά καιρούς αλλά δεν ισχύει το ίδιο για το Xenogears, είναι αρκετά πιο διακριτικό στις αναφορές του, ιδίως στην αρχή.
            Το δεύτερο σιντί ήταν πώρωση. Τα dungeons και τα random encounters δεν ήταν το δυνατό σημείο του τίτλου (πολύ συχνά θα γίνουν εκνευριστικά) οπότε μια χαρά ήταν που σε βομβάρδιζε με ιστορία.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Tελειωσα χθες σε καποια φαση το MGS1 στο PS3 και σημερα εβαλα το MGS2 απο το HD Collection. Wow για το αλμα στα γραφικα, οταν τα ειδα (μετα απο τη φρικη του MGS1) ενιωσα λες και πηρα μια γευση απο τη next-gen, PS4 λεμε η φαση .
              Δε θυμομουν τοσο χαλια τα γραφικα του MGS1, πώς περνανε τα χρονια. Μιας κι εγινε αλλου κουβεντα για τα γραφικα του FF7 ειπα να το αναφερω κι αυτο μεταξυ σοβαρου και αστειου.. Ειναι πολυ ζορικο να γυρνας πισω σε αυτες τις εποχες τελικα (και για το MGS δε φοραω και nostalgia goggles, το παιχνιδι το χα τελειωσει αλλη μια φορα πολυ μετα το 2000).

              Comment


              • Καλά εγώ είδα πρόσφατα το Silent Hill 1 στο ΠΣ3 κι ενώ στην αρχή έφριξα με τα γραφικά,ήταν τέτοια η ατμόσφαιρά του,που πραγματικά τα ξέχασα όλα.
                Carpe diem

                Comment


                • Saturn, PS1, N64 στη τηλεόραση απλά δε βλέπονται σήμερα.

                  Μόνο μέσω emulation ή, στη περίπτωση του PS1, μέσω PSP.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • Εδώ δεν βλέπονται καλά καλά του ps2, σε HDTV

                    Comment


                    • Ναι, ζωρις component τουλαχιστον, ουτε το RGB δε το σωνει (ειχα προσπαθησει να παιξω Οkami και εκλαιγα)

                      Παλι καλα που πλεον υπαρχουν καλοι επεξεργαστες και καλη emulation σκηνη ΚΑΙ στο ps2
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Tον τελευταίο καιρό που έχω yloded ps3, έβαλα ξανά το ps2 στην TV αλλά δεν το συνέχισα, πόνεσαν τα μάτια μου . Οπότε PC και Retro gaming FTW.

                        Comment


                        • Eite eiste liiiiiigo ypervolikoi, eite oi othones sas exoun trela resolutions, den exw allh ekshgish, eidika gia ta games tou PS2
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                            Tον τελευταίο καιρό που έχω yloded ps3, έβαλα ξανά το ps2 στην TV αλλά δεν το συνέχισα, πόνεσαν τα μάτια μου . Οπότε PC και Retro gaming FTW.
                            Μπράβο νέε μου που παίζεις στο PC και ασχολείσαι με retro και ίσως emulators, αλλά δε μπορείς να συνδέσεις την οθόνη σου με το PS2 κάπως?

                            Θα μου πεις, και γιατί να μη βάλεις ένα controller στο PC και θα έχεις και δίκιο, αλλά έτσι για το καουμποϊλίκι του πράγματος...
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • The devil, is real, i know.

                              DOOM 3! Από τα πιο αγαπημένα στο PC!

                              Εκπληκτική horror ατμόσφαιρα και με τις γραφικάρες που είχε τότε ακόμα και σήμερα προκαλεί εντυπώσεις. Σήμα κατατεθέν του gameplay του, έρχεται ζομπάς από μπροστά, κάνεις κλασσικά πίσω για να πάρεις απόσταση και να τον καθαρίσεις με άνεση και σου σκάει ως δια μαγείας και άλλος από πίσω! Αποτέλεσμα: Τσο και λο! . Άλλο highlight, πας να αποφύγεις fireball από τέρας αλλά σου σκάει προσποίηση και το τρως μετά όλο στη μούρη!

                              Για όσους δεν το έχουν δει πάρτε μία γεύση να δείτε τί εστί Ντούμιος:


                              Η μοίρα δεν επιφύλαξε καλό τέλος για τους ερευνητές στον Άρη




                              Σαπιοκοίλιας, παίζει και στο House of the Dead




                              Καμμένο ζόμπι λίγο πριν φάει στη μούρη σκάγια
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • Για σκέψου πως κάποτε λέγαμε πού θα βρούμε σύστημα να το σηκώνει..

                                Comment

                                Working...
                                X