Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ψάχνω/ βρίσκω...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μετά το book depository που με βοήθησε στο τομέα κόμικς κλπ ξαναζητάω τα φώτα σας.Ψάχνω για διαδικτυακό κατάστημα που να πουλάει σιντί μουσικής,να έχει ποικιλία και καλές τιμές και αν είναι δυνατόν να προσανατολίζεται σε Μέταλ μονοπάτια.Και φυσικά να στέλνει ελλάδα.
    Carpe diem

    Comment


    • Το play.com ξέρω πως έχει ορισμένα CD με τζαμπέ μεταφορικά αλλά δεν ξέρω για εξειδικευμένα μαγαζιά.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Επειδή suckarw εντελως σε Mental Math θα ηθελα καποιο site/βιβλιο/αρθρο που να εχει μαζεμενα ολα τα "κολπα" για να γινεται ευκολοτερα και training αν γινεται, πχ βρηκα για πολλαπλασιασμό με το 11 σε οποιονδηποτε αριθμο αλλα θα ηθελα κατι που να τα περιλαμβανει ολα, θυμαμαι λιγα basic αλλα μεχρι εκει..

        Εδω πχ δεν μπορω να βρω ουτε τα easy σε 6sec max που θελει http://www.tradertest.org/

        Comment


        • Δεν εχω να προτεινω κατι περαν του practice, practice, practice, αλλα οκ δε χρειαζεται να το σκεφτεσαι ετσι ακριβως το tradertest. Τετοια βαζουν οι εταιρειες που κανουν trading (duh) στους υποψηφιους και το συνηθισμενο ειναι 80 πραξεις σε 8 λεπτα. Η δυσκολια ειναι σαν το easy του tradertest, σε βαθος χρονου θα δεις πως καποιες πραξεις θα βγαινουν αμεσως, οποτε εχεις περιθωριο σε μερικες να κανεις 8-10'', ενω επισης η πλειοψηφια δεν τελειωνει καν το τεστ και παλι μπορεις να περασεις (το οριο ειναι νομιζω 56, αν κανεις βεβαια skip κατι προσμετραται αρνητικα).

          Comment


          • Επισης λεει στα easy "This is (much) simpler than a real trading test." στο medium που οπως λεει πλησιαζει τη δυσκολια του πραγματικου εχει αυτο πχ:

            -0.09 / -0.03 + 7.7 / 7 - -72.314

            Τωρα πλακα κανουν ετσι? το βρισκει κανεις σας σε 6sec?? Και μονο τα figures να δω πανε τα 6sec Μην μιλησω για τα sequence που εχει.. Θα πιασω ξανα το brain training του DS μου φαινεται..

            Comment


            • Αυτό μου φάνηκε αρκετά εύκολο -νομιζω το βγαλα σε 6sec- (τα άλλα του "easy" με μια πρόχειρη ματιά μου φανηκαν wtf) επειδή έχει πολύ συμμετρικες πραξεις (αν πχ εχεις εξασκηθει ξερεις κατευθειαν οτι θα κανεις πρωτα τις διαιρεσεις, το -/- κανει + και μετα οι πραξεις που βαζει ειναι trivial, δηλαδη 0.09 / 0.03 κανει 3, 7.7/7 κανει 1.1 και αρα εχεις 4.1 και προσθετεις το τελευταιο ( - - = +) το 4αρι στο 2 και το 1 στο 3)

              οπότε ναι, όπως είπε ο xeno, practice practice practice, γιατί μετά τα "κολπάκια" που ζητάς, τα βγάζει μόνος του ο εγκέφαλός σου, και σε καθέναν νομίζω συμβαίνει διαφορετικά αυτό
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Τα κανονικα τεστ ετσι ειναι και ειναι κοντα στο easy και σε καμια περιπτωση στο medium, απλα στο tradertest μερικες φορες η διατυπωση ας πουμε της καθε πραξης φαινεται λιγο περιεργη πχ 3+-5 αντι να σου πει 3-5 κτλ. Επισης αυτο που εβαλες οντως δεν ειναι δυσκολο, ακομα και αν θες πανω απο 6'' δεν ειναι ασχημα (οκ αν εισαι οριακα πιο πανω εστω).

                Comment


                • Δυσκολο δεν ειναι τωρα που το βλεπω οπως το εβαλε ο somari αλλα θελω αρκετα πανω απο 6sec εγω προσωπικα.. θα προσπαθησω να κανω λιγο practice γιατι δεν το χω καθολου, στοκος εντελως μιλαμε..

                  Comment


                  • Εκτός αν είσαι David Tammet που έχει τη συναίσθηση και το μαθηματικό μυαλό για να τα λύνει με ακρίβεια σαν ζωντανό κομπιουτεράκι.
                    sigpic

                    Comment


                    • Damn it, γενικά είμαι πάρα πολύ καλός στις πράξεις, αλλό το easy το έβγαλα σε 10,κατι λεπτά. Έχει ερωτήσεις 1 δευτερολέπτου έχει και 6-7 που θέλουν 10κάτι η κάθε μια και έχει και 2-3 τραγικές. Άμα απαντήσεις τις 70 πάντως σίγουρα το βγάζεις κάτω απο 8 λεπτά και νομίζω αυτό είναι το ζητούμενο.

                      Mπήκα medium μετά που λέει οτι είναι αυτό που πραγματικά θέλουν οι traders και οκ, το 8λεπτο για 56 τέτοιες ερωτήσεις θέλει σίγουρα εξάσκηση φίλε μου.

                      Πάντως αν απαντούσες με μολύβι ή προφορικά αντί για πληκτρολόγιο ο χρόνος θα πεφτε σίγουρα μισό λεπτό+ οπότε υπολόγισε και αυτό.

                      Πάντως όπως είπανε και οι προηγούμενοι άμα κάτσεις να κάνεις practise κόλπα βρίσκεις μόνος σου. ;)

                      Comment


                      • Ψάχνω τον πιο φτηνό τρόπο να στείλω 5 λίτρα λάδι στην Ολλανδία. Ξέρει κανείς κάποια μεταφορική?
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Νομίζω το ταχυδρομείο είναι ο φτηνότερος τρόπος.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Υπάρχουν 2 τρόποι...

                            Με ΕΛΤΑ ανάλογα το βάρος του. Θα είναι περίπου 5-10 ευρώ.

                            Με UPS θα είναι περίπου 10-15 ευρώ.

                            Τα ΕΛΤΑ θα κάνουν 2 βδομάδες να το στείλουν και χωρίς track code. Το UPS θα το έχει στείλει σε λιγότερο από 1 βδομάδα και με track code.

                            Experience talks. You decide.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by straier View Post
                              Νομίζω το ταχυδρομείο είναι ο φτηνότερος τρόπος.
                              Ισχύει, αλλά το "φτηνό" στην περίπτωση αυτή είναι 45 ευρώ για να πάει συστημένο, οπότε ΑΚΥΡΟ. Βαλίτσα κι άγιος ο θεός.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Originally posted by Titus View Post
                                Ισχύει, αλλά το "φτηνό" στην περίπτωση αυτή είναι 45 ευρώ για να πάει συστημένο, οπότε ΑΚΥΡΟ. Βαλίτσα κι άγιος ο θεός.
                                Συστημένο είναι παλουκάκι ακριβό. Πρέπει να το στείλεις με «απλή» αποστολή για να μπορέσει να το στείλει πιο φθηνό.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X