Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως την τρώτε...?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πως την τρώτε...?

    ......την κρέπα?

    Έφαγα πριν λίγο και με το ζόρι κατάφερα να την τελειώσω όλη. Με έπιασε και αναγούλα στο τέλος, όμως τα κατάφερα. Ρώτησα αν μπορούν να βάλουν και marshmallows μέσα, κάτι που τους έκανε να απορήσουν λέγοντας μου ότι πρώτη φορα τους ζητούν κάτι τέτοιο. Τους είπα ότι πάντα υπάρχει η πρώτη φορα, και ήταν όντως νόστιμη τελικά.

    Συνήθως όμως επιλέγω nutella και άσπρη, με μπισκότο και φράουλες (η και τρούφα).

    Μιας και άνοιξα το θέμα, ας πούμε και για την πιο παράξενη κρέπα που φάγαμε η γίναμε μάρτυρες όταν την έτρωγε κάποιος άλλος. Κάποιος γνωστός μου επιλεγει συνήθως με σοκολάτα (νομίζω άσπρη) και Χαλούμι (Κυπριακό τυρί, αλμυρό) με την δικαιολογία πως άμα τρώμε Κινεζικα το sweet & sour το βρίσκουμε νόστιμο και normal.:fly:




  • #2
    merenda bannana kai mpiskota
    Ground_Zero:

    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

    Comment


    • #3
      Merenda (Merenda>Nutella) ή σοκολατα bitter, μπισκοτο και ειτε φραουλες, ειτε μπανανα. Στις καλες μου βαζω και κανα Gran Marnier αν κατσει.
      Κρεπες δεν ετρωγα συχνα, αλλα εδω στην Κομοτηνη που ειμαι αυτους τους μηνες τις εχω ταραξει. Εχουν και κατι ωραια πραγματακια να βαλεις εκει που πηγαινω οπως 4-5 διαφορετικες σοκολατες, 4-5 τυπους μπισκοτων και κατι πραλινες με γευση φραουλα/πορτοκαλι/μπανανα και αλλα τα οποια στην ουσια ειναι σαν κρεμες με τετοια γευση και τα σπανε.
      Γενικα εδω στα βορεια το customization σε κρεπες και σουβλακια/πιτογυρα κτλ ειναι απιστευτο, στην Αθηνα ειμαστε πιο ρηχοι μαλλον .

      Νομιζω πως εγραψα πιο πολλα απ οσα χρειαζοντουσαν but oh well.. Περι ορεξεως.. .

      P.S.
      Παω να χτυπησω μια επι τοπου ετσι οπως θα γυρναω σε λιγακι.

      Comment


      • #4
        Δε ξερω αν εχω καλη κρεπα εδω κοντα, μου ανοιξατε την ορεξη τωρα...
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ramparter View Post
          Δε ξερω αν εχω καλη κρεπα εδω κοντα, μου ανοιξατε την ορεξη τωρα...
          Εγώ τώρα τρώω γύρο.

          Πίσω στο θέμα μας... Εγώ την τρώω απ' όλα... Ότι και να βάλουν μ' αρέσει ! Είτε γλυκιά είτε αλμυρή !
          sigpic

          Comment


          • #6
            - Μια κρεπα απ ολα θα ηθελα.
            - Βεβαιως.

            .. και τελικα φευγεις με μια κρεπα με ζαμπον τυρι μπεικον μανιταρια ντοματα πιπεριες καλαμποκι κοτοπουλο σαλαμι παριζακι μαγιονεζα κετσαπ μουσταρδα φετα τυροσαλατα ρωσικη τζατζικι μπισκοτο καρυδα μπανανα φραουλες amaretto, στημενο λεμονι, merenda κτλ.

            Bottom line: κρεπα απ ολα = μπιαχ.

            Comment


            • #7
              Ναι η κρεπα δεν ειναι να τη γεμιζεις. Αυτη τη στιγμη αν ηταν να παρω θα παραγγελνα μια αλμυρη με πολυ τυρι καταρχην και επειτα ζαμπον, ντοματα, τυροσαλατα και καμια πιπερια...
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Δεν είπα να την γεμίσουν μ' όλα τα είδη !!! Λέω όποιο είδος και να βάλουν, πάλι μ' αρέσει. Γιαυτό είπα απ' όλα !
                sigpic

                Comment


                • #9
                  τυρι ζαμπον μανιταρια μπεικον σαλτσα σογιας
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #10
                    Καταρχάς, Nutella > Merenda και αφήστε τους κουλτουριάρηδες να γαβγίζουν. Ασύγκριτα καλύτερη αντικειμενικά και είναι αστείο να πιστεύουμε ότι η Παυλίδης (της οποίας οι σοκολάτες αξίζουν μόνο σε συνδυασμό με άλλες επιγεύσεις, π.χ. φράουλα, βανίλια - σκέτες δεν λένε απολύτως τίποτα) έχει την παραμικρή πιθανότητα να κάνει κάτι καλύτερο σε επίπεδο πραλίνας φουντουκιού από τον κολοσσό Ferrero που αφ' ενός... "τυγχάνει" να είναι και η επιχείρηση με την καλύτερη φήμη παγκοσμίως και αφ' ετέρου είναι διάσημη κατά βάση για την πραλίνα φουντουκιού της.

                    Κατά τα άλλα, παλαιότερα έτρωγα μόνο γλυκές κρέπες, όμως τόσοι μήνες στα Ιωάννινα με έχουν χαλάσει και το έχω ρίξει και στην αλμυρή, η οποία αντικαθιστά συχνά, πλέον, το σάντουιτς στο διαιτολόγιό μου.

                    Η γλυκιά, λοιπόν, είναι πονεμένη ιστορία. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο, το τι θα βάλω αλλάζει ανάλογα με το κατάστημα από το οποίο την προμηθεύομαι. Σε γενικές γραμμές την προτιμώ με πραλίνα φουντουκιού και μπισκότο, αλλά κάποια φαγάδικα προσφέρουν άλλους, προτιμότερους συνδυασμούς. Παλαιότερα έβαζα και φυστικοβούτυρο, αλλά επειδή το φυστίκι μου προκαλεί ελαφριάς μορφής αλλεργικό σοκ (καταρροή, φτάρνισμα, δάκρυσμα των ματιών), πλέον την έχω κόψει.

                    Στην αλμυρή το αγαπημένο μου combo είναι μάλλον τυρί, μπέικον, πιπεριά, μαγιονέζα, πατάτες.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • #11
                      τυρι ζαμπον μανιταρια μπεικον σαλτσα σογιας
                      Αυτό δεν είναι κρέπα, είναι okonomiyaki.
                      Καταρχάς, Nutella > Merenda και αφήστε τους κουλτουριάρηδες να γαβγίζουν. Ασύγκριτα καλύτερη αντικειμενικά και είναι αστείο να πιστεύουμε ότι η Παυλίδης (της οποίας οι σοκολάτες αξίζουν μόνο σε συνδυασμό με άλλες επιγεύσεις, π.χ. φράουλα, βανίλια - σκέτες δεν λένε απολύτως τίποτα) έχει την παραμικρή πιθανότητα να κάνει κάτι καλύτερο σε επίπεδο πραλίνας φουντουκιού από τον κολοσσό Ferrero που αφ' ενός... "τυγχάνει" να είναι και η επιχείρηση με την καλύτερη φήμη παγκοσμίως και αφ' ετέρου είναι διάσημη κατά βάση για την πραλίνα φουντουκιού της.
                      I Loled.
                      Γενικα εδω στα βορεια το customization σε κρεπες και σουβλακια/πιτογυρα κτλ ειναι απιστευτο, στην Αθηνα ειμαστε πιο ρηχοι μαλλον
                      Μάλλον το κάνεις πολύ λάθος. Πρώτον, το σουβλάκι δε χρειάζεται πολύ customization. Το πατροπαράδοτο είναι και το καλύτερο.-
                      Δεύτερον, μάλλον δεν έχεις πάει στο σωστό μαγαζί κρέπας στην Αθήνα. Όλα τα μαγαζιά κρέπας που έχω πάει στην Αθήνα έχουν όλα αυτά που είπες τουλάχιστον και μπορεί και άλλα.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #12
                        Απορούσα και εγώ τι είναι αυτή η Merenda. Heh...

                        Αλμυρή έχω δοκιμάσει, όμως δεν έχω ενθουσιαστεί ιδιαιτερα.

                        Μου την σπάει να φτιάχνουν το φύλλο τις με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι σαν λάστιχο, ποσο μάλλον αν κρυώσει λίγο.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by TheCursed View Post
                          Καταρχάς, Nutella > Merenda και αφήστε τους κουλτουριάρηδες να γαβγίζουν. Ασύγκριτα καλύτερη αντικειμενικά και είναι αστείο να πιστεύουμε ότι η Παυλίδης (της οποίας οι σοκολάτες αξίζουν μόνο σε συνδυασμό με άλλες επιγεύσεις, π.χ. φράουλα, βανίλια - σκέτες δεν λένε απολύτως τίποτα) έχει την παραμικρή πιθανότητα να κάνει κάτι καλύτερο σε επίπεδο πραλίνας φουντουκιού από τον κολοσσό Ferrero που αφ' ενός... "τυγχάνει" να είναι και η επιχείρηση με την καλύτερη φήμη παγκοσμίως και αφ' ετέρου είναι διάσημη κατά βάση για την πραλίνα φουντουκιού της.
                          Όταν υπήρχε ο Παυλίδης η Ferrero δεν υπήρχε ούτε σαν ιδέα!
                          Η λέξη merenda έχει ταυτηστεί με το προϊόν αυτού του είδους στην Ελλάδα, τέλος!

                          Αλμυρή κρέπα δεν έχω φάει ποτέ! Τη γλυκιά την τρώω όπως ο Azrael!
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #14
                            Η κρέπα συνήθως με μανιτάρι, ελιά (ή πατέ ελιάς), αυγό, φιλαδέλφεια ή τυροκαυτερή.

                            να είναι και η επιχείρηση με την καλύτερη φήμη παγκοσμίως


                            Έχω ακούσει κάτι παρόμοιο, για πες τι ξέρεις.


                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Ryu_gr View Post
                              Όταν υπήρχε ο Παυλίδης η Ferrero δεν υπήρχε ούτε σαν ιδέα!
                              Η λέξη merenda έχει ταυτηστεί με το προϊόν αυτού του είδους στην Ελλάδα, τέλος!
                              Και; Η παλαιότητα της εταιρίας τι σχέση έχει; Η Ferrero έβγαλε πρώτη πραλίνα φουντουκιού κι έγινε παγκοσμίως γνωστή με αυτήν.

                              Επίσης, στην Ελλάδα τα SUV έχουν ταυτιστεί με την Jeep. Θέλεις ένα κατεβατό με εταιρίες που βγάζουν πολύ καλύτερα τετρακίνητα μοντέλα;

                              Δεν λένε απολύτως τίποτα αυτά.

                              Originally posted by Raphael View Post
                              Έχω ακούσει κάτι παρόμοιο, για πες τι ξέρεις.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment

                              Working...
                              X