Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκλογές 6ης Μαίου 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλα ας δουμε τα επισημα πρωτα, ενταξει να μπει βουλη αλλα τα ποσοστα των exit poll μου φαινονται εξωπραγματικα.. Πραγματικα πιστευω το 90% που την ψηφισε δεν εχει ιδεα τι εκανε. Περα απο την πλακα που θα εχει(που δεν ειναι πλακα αλλα τι να κανουμε να τα βαψουμε μαυρα..) δεν υπαρχει κανενας λογος να υπαρχει στη βουλη..

    Μονο σκεφτειτε οταν ειναι η σειρα του Μιχαλολιακου να μιλησει τι θα γινεται εκει μεσα..

    Comment


    • Και κάτι στο οποίο ξέχασα ν' απαντήσω:

      Originally posted by sub_zero View Post
      Ααα μπραβο. Ουσιαστικα το ιδιο ειπα και πιο πανω. Η ιστορια εδω εχει νοημα και στο σημερα. Πανε δηλαδη να κανουν σε εμας πραγματα που η δικια τους ιστορια εχει διδαξει οτι συμβαλλουν στο να γεννηθουν ασχημες καταστασεις.
      Η διαφορά είναι πως αυτοί δεν έχουν τίποτε να φοβηθούν από εμάς αυτήν τη στιγμή και άρα δεν τους δίνουμε αντικίνητρο. Είναι διαφορετικό το να είσαι υπερδύναμη και να μπορείς να απειλήσεις όλη την Ευρώπη ή και την υφήλιο (όπως και απέδειξε περίτρανα η Γερμανία στους δυο Πολέμους) από το να είσαι η Ελλαδίτσα.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • 40% αποχη

        ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΛΑΚΕΣ

        (εξαιρουνται οσοι δεν μπορεσαν να πανε για οικονομικους-γεωγραφικους λογους )

        Comment


        • Απόλυτο highlight η φάτσα της Τρέμη και του Πρετεντέρη στο Mega. Έχουν πανιάσει, μιλάνε με το ζόρι και δεν έχουν την παραμικρή ιδέα τι να πουν και πού να κρυφτούν.

          Τρία πολύ γρήγορα σχόλια, αναλυτικό post αύριο με τα τελικά ποστοστά.

          1) Ρυθμιστής του πολιτικού σκηνικού ο Καμμένος. Μεγάλη έκπληξη το ποσοστό του για μένα, δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση τόσο υψηλό, και αθροίζει σε πολύ περισσότερο από διαρροές της ΝΔ και του ΛΑΟΣ. Εντελώς οπορτουνιστής / καθίκης βέβαια, αναμένω να δω τι θα δηλώσει και το πώς θα διαχειριστεί το θέμα κυβέρνησης συνεργασίας.

          2) Σε αντίθεση με το σταθερό ΚΚΕ, που έδειξε τα όρια αποδοχής και ακροατηρίου του στην κοινωνία (9 - 10%), ο Τσίπρας ΣΑΡΩΣΕ στηριζόμενος κυρίως στη νεολαία και σε έναν καταγγελτικό λόγο χωρίς ουσιαστικό αντικείμενο, πολιτική βάση και ούυε καν ουσιαστική επιχειρηματολογία. Πούλησε κοψοχρονιά επανάσταση και θησαύρισε. Το πρόβλημα του είναι πως είναι εντελώς ΒΛΑΚΑΣ και ανίκανος να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, οπότε θα πάθει πολύ σύντομα μεγάλη πλάκα.

          3) Το ποσοστό των νεοναζί είναι σοκαριστικό και επισκιάζει για μένα κατά πολύ το όποιο θετικό αποτέλεσμα από την εκπεφρασμένη κοινωνική οργή. ΝΤΡΟΠΗ. ΑΠΛΑ ΝΤΡΟΠΗ. Θεωρούσα το 2007 αίσχος την είσοδο του ΛΑΟΣ στη Βουλή και την παρουσία του Άδωνι και του Βορίδη σε αυτά τα έδρανα, τώρα απλά δεν ξέρω τι να πω. Το απόλυτο αίσχος και για οποιοδήποτε ψηφοφόρο τους, που συντασσόμενος με ένα τέτοιο πολιτικό σχηματισμό που δεν αποδέχεται τη διαφορετικότητα και άρα το δημοκρατικό διάλογο νομιμοποιεί τη ναζιστική και φασιστική πολιτική πρακτική. Σκατά στα μούτρα του.

          Περί δικομματισμού, κατάρρευσης κλπ η αλαζονεία και αμετροέπεια που έδειξαν στην προεκλογική τους εκστρατεία (ειδικά η ΝΔ με τα εμετικά και πανηλίθια σποτ της) πληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η προπαγάνδα και καταστροφολογία των Μέσων Μαζικής Επιβολής δεν τρόμαξε τον κόσμο που αντέδρασε ακόμα πιο ακραία, στέλνοντας όλο το σύστημα επιχειρηματιών - πολιτικών - δημοσιογράφων στο καναβάτσο σε κατάσταση νευρικής κρίσης.

          EDIT - όντως, ο crpl έχει δίκιο, η αποχή είναι τεράστια. Κοινώς όσοι δε ριζοσπαστικοποιήθηκαν έγραψαν την πολιτική εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Αυτό αντιβαίνει με την εμπειρία μου, καθώς ακόμα και εντελώς απολιτίκ και αδιάφοροι φίλοι και γνωστοί μου είχαν προβληματιστεί πολύ και για τις εκλογές και για την πολιτική κατάσταση, οπότε το βάζω σα μια ακόμα έκπληξη.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Ολη η ελλαδα μπλέ λεμε -> http://ekloges.ypes.gr/v2012a/public/index.html
            Μπαλακι μας εχουν κανει δεκαετιες ολοκληρες, μακαρι ο τιτος να βγει λαθος και ο Τσιπρας να αξιοποιησει το ποσοστο του υπερ του λαου, αλλιως ...... WE SAT THE BOAT !

            Comment


            • Originally posted by Titus View Post
              EDIT - όντως, ο crpl έχει δίκιο, η αποχή είναι τεράστια. Κοινώς όσοι δε ριζοσπαστικοποιήθηκαν έγραψαν την πολιτική εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Αυτό αντιβαίνει με την εμπειρία μου, καθώς ακόμα και εντελώς απολιτίκ και αδιάφοροι φίλοι και γνωστοί μου είχαν προβληματιστεί πολύ και για τις εκλογές και για την πολιτική κατάσταση, οπότε το βάζω σα μια ακόμα έκπληξη.
              Μην πω ότι έχω μιλήσει με άτομα που μου είπαν ότι βαριούνται να πάνε για μία μέρα στις πατρίδες/α πόλεις/χωριά τους για να ψηφίσουν. Είχα πει άμα θέλανε, μπορούσαν όχι μόνο να πάνε να ψηφίσουν, αλλά και να δούν και τους δικούς τους έτσι για διακοπές, αλλά αυτοί δε θέλανε.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by Deus View Post
                H χρυσή αυγή όχι μόνο μπαίνει αλλά μπαίνει και με σχετικά καλό ποσοστό σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις.Από ότι φαίνεται οι περισσότεροι δεν έχουν ακόμα συνειδητοποιήσει τι κόμμα ψήφισαν...

                Καταραμένε συμφωνώ στο ότι δεν είναι τούβλο όποιος ψήφισε χρυσή αυγή για τους λόγους που είπες αλλά και πάλι δεν μας τιμάει το να μπει ένα νεοναζιστικό κόμμα στην βουλή.

                Αλήθεια το webwar το ρίξανε;

                Ναι. Είναι χειρότεροι.
                Με τα τούβλα τουλάχιστον μπορείς να χτίσεις.
                I'm back bitches... Version 2.0

                Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                Comment


                • Πάντως όσοι κράζουν τη Χρυσή Αυγή αλλά ταυτόχρονα έχουν υπάρξει θύματα και προπαγανδιστές της αντιγερμανικής φρενίτιδας που επικρατούσε τα τελευταία δυο χρόνια στη χώρα, πέφτουν σε μέγιστη αντίφαση στα μάτια μου. Αν τα οικονομικά προβλήματα δεν εθνικοποιούνταν (μην πω ρατσιστικοποιούνταν) σε τέτοιον βαθμό, η λαϊκή οργή θα εκτονωνόταν με διαφορετικό τρόπο.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Originally posted by TheCursed View Post
                    Είναι διαφορετικό το να είσαι υπερδύναμη και να μπορείς να απειλήσεις όλη την Ευρώπη ή και την υφήλιο (όπως και απέδειξε περίτρανα η Γερμανία στους δυο Πολέμους) από το να είσαι η Ελλαδίτσα.
                    η ναζιστική Γερμανία δεν ήταν υπερδύναμη, πριν ξεκινησει ο πόλεμος τον είχε ήδη χάσει. Οι ΗΠΑ, πρωην Ε.Σ.Σ.Δ. και Βρεττανική αυτοκρατορία είναι/υπήρξαν οι μοναδικές υπερδυνάμεις της ιστορίας.

                    Ελλαδιστα Ελλαδιτσα αλλά απο τότε που δημιουργήθηκε ως κράτος ποτε ως τώρα δεν μικρινε αλλά αντιθέτως έγινε τέσσερις φορές μεγαλύτερη.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Originally posted by BigBOSS View Post
                      η ναζιστική Γερμανία δεν ήταν υπερδύναμη, πριν ξεκινησει ο πόλεμος τον είχε ήδη χάσει. Η ΗΠΑ, πρωην Ε.Σ.Σ.Δ. και Βρεττανική αυτοκρατορία είναι/υπήρξαν οι μοναδικές υπερδυνάμεις της ιστορίας.
                      Πάντως οι Γερμανοί είχαν τη δύναμη και ξεκίνησαν πόλεμο ο οποίος είχε 60 εκατομμύρια θύματα μέχρι να λήξει. Η Ελλάδα δε θα μπορέσει να το κάνει ποτέ αυτό.

                      Originally posted by BigBOSS View Post
                      Ελλαδιστα Ελλαδιτσα αλλά απο τότε που δημιουργήθηκε ως κράτος ποτε ως τώρα δεν μικρινε αλλά αντιθέτως έγινε τέσσερις φορές μεγαλύτερη.
                      Αυτό πάλι τι σχέση έχει; Παραμένουμε μέγεθος αστείο, ανυπολόγιστο και είμαστε εντελώς εξαρτημένοι από ξένους παράγοντες, τόσο άμεσα, όσο και έμμεσα. Το μόνο κακό που μπορούμε να τους κάνουμε είναι να χρεοκοπήσουμε με την πιθανότητα να τους πάρουμε μαζί μας.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Originally posted by TheCursed View Post
                        Πάντως οι Γερμανοί είχαν τη δύναμη και ξεκίνησαν πόλεμο ο οποίος είχε 60 εκατομμύρια θύματα μέχρι να λήξει. Η Ελλάδα δε θα μπορέσει να το κάνει ποτέ αυτό.
                        χαιρομαι, αλλωστε συνήθως οι γερμανοι φημίζονται για τέτοια πράματα. Ας έχουμε δύναμη για άλλα πράματα.

                        Επίσης θα έλεγα, τουλάχιστον προ τροικας, ειχαμε δυσανάλογη δύναμη για το μεγεθός μας, κυρίως στρατιωτικά,1η ναυτιλια στο κοσμο κτλ αλλά τεσπα ας μη βγαινουμε εκτος θέματος.

                        Για τις εκλογές, ευτυχώς αυτή τη φορά ο λαος ξύπνησε. Όπως ειπε και ο Titus μακάρι ο Τσίπρας να εκμεταλλευτεί σωστά το ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Originally posted by BigBOSS View Post
                          χαιρομαι, αλλωστε συνήθως οι γερμανοι φημίζονται για τέτοια πράματα.
                          Κακώς.

                          Originally posted by BigBOSS View Post
                          Ας έχουμε δύναμη για άλλα πράματα.
                          Βρε ας έχουμε, αλλά μέχρι αποδείξεως του εναντίου δεν έχουμε, αυτή είναι η πραγματικότητα με σημερινά δεδομένα.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Originally posted by TheCursed View Post
                            Βρε ας έχουμε, αλλά μέχρι αποδείξεως του εναντίου δεν έχουμε, αυτή είναι η πραγματικότητα με σημερινά δεδομένα.
                            αυτο δεν λέει κατι.

                            χθες ειχαμε, προς το παρον ισως να μην έχουμε, αύριο θα έχουμε.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Originally posted by BigBOSS View Post
                              αυτο δεν λέει κατι.
                              χθες ειχαμε, προς το παρον ισως να μην έχουμε, αύριο θα έχουμε.
                              Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά η πρώτη φράση που μου ήρθε στο μυαλό είναι "Ο Καιρός γαρ εγγύς".

                              Μακάρι να 'χεις δίκιο, απλώς εγώ δε νιώθω έτσι αυτήν τη στιγμή.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • το ειπες, αυτη ειναι η πραγματικοτητα με τα σημερινα δεδομενα. Τα δεδομένα όμως αλλάζουν.

                                Το ΚΚΕ στον κοσμο του μέχρι στιγμής, αρχιζει να μου δινει την εντύπωση πως υπηρετει ΝΔ ΠΑΣΟΚ.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X