Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκλογές 6ης Μαίου 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Μέχρι στιγμής Δράση και Ανεξάρτητοι Ελληνες πάνε για κυβέρνηση συνεργασίας:troll:

    από την άλλη ο δικομματισμός δεν πήρε ούτε μία ψήφο σε αντίθεση με τις 10 που του δώσαμε στο poll των προηγούμενων βουλευτικών εκλογών, τυχαίο;


    δυστυχώς θα ισχύσει για κάποιους

    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • #77
      Goldfish have a memory-span of at least three months and can distinguish between different shapes, colors and sounds.

      I'm back bitches... Version 2.0

      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

      Comment


      • #78
        πάλι πολύ λιγο είναι, μνήμη ψηφοφόρου που ξεχνάει
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #79
          Πάντως όπως είπε κι ο ramp, τα αποτελέσματα τέτοιων τεστ είναι μόνο ένας παράγοντας. Η ελληνική πραγματικότητα είναι άλλος, μάλλον σημαντικότερος.
          Αυτό ακριβώς. Οι ελληνες δεν νομίζω ότι ψήφιζαν ποτέ σύμφωνα με κάποια ιδεολογία, αλλα ο καθένας κοίταγε το συμφέρον του και που έχει τις πιο πολλές άκρες. Αναφέρομαι στους μεγαλύτερους σε ηλικία και όχι στην τωρινή νεολαία,
          πχ με τους περισσότερούς παλιούς ΠΑΣΟΚατζιδες που ξέρω και μιλάω που ψήφιζαν από την δεκαετία του 80, την νοοτροπία και τις απόψεις που έχουν γενικά θα τις χαρακτήριζα 100% δεξιές αλλά για τον άλφα-βήτα λόγο ψήφιζαν "σοσιαλισμό" .

          Comment


          • #80
            Δυστυχώς γι' αυτούς, εμείς ως νεολαία έχουμε μνήμη ελέφαντα, είμαστε διπλάσιοι από τα γερόντια και δεν πρόκειται να ξεχάσουμε τα όσα έκτροπα μας κάνανε.
            sigpic

            Comment


            • #81
              To έκανα και εγω να δω τι θα βγαλει
              44 %ΛΑΟΣ
              42 %Χρυσή Αυγή
              37 %Ανεξάρτητοι Έλληνες
              20 %ΝΔ
              15 %Δημοκρατική Συμμαχία
              5 %Κοινωνική Συμφωνία
              -8 %ΔΡΑΣΗ
              -9 %Οικολόγοι - Πράσινοι
              -10 %ΠΑΣΟΚ
              -12 %Δημοκρατική Αριστερά
              -22 %ΚΚΕ
              -22 %ΣΥΡΙΖΑ
              -28 %ΑΝΤΑΡΣΥΑ


              Μούφα τελείως, οχι και 44% Καράτζα

              Comment


              • #82
                Για αναρχικο σε κοβω...
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #83
                  Originally posted by 丹野
                  Δυστυχώς γι' αυτούς, εμείς ως νεολαία έχουμε μνήμη ελέφαντα, είμαστε διπλάσιοι από τα γερόντια και δεν πρόκειται να ξεχάσουμε τα όσα έκτροπα μας κάνανε.
                  Μιλανε ολοι μιλαει και αυτος που ψηφισε ΝΔ το 2009

                  Comment


                  • #84
                    Εγω ψηφισα Πασοκ το 07
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #85
                      Εγώ το 04.Πρώτη και τελευταία φορά.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #86
                        Tώρα ποιος θα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ όμως; :troll:

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #88
                            Το helpmevote.gr μου έβγαλε τελευταίο και με -26% το κόμμα που θα ψηφίσω, περίπτωση ενδεικτική της αξιοπιστίας τέτοιων ερωτηματολογίων.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by TheCursed View Post
                              Το helpmevote.gr μου έβγαλε τελευταίο και με -26% το κόμμα που θα ψηφίσω, περίπτωση ενδεικτική της αξιοπιστίας τέτοιων ερωτηματολογίων.
                              Καλά το ένα δεν έχει να κάνει με το άλλο
                              Αν μιλάγαμε για τον μέσο ελληνα και όχι για εσένα θα έλεγα ότι το ερωτηματολόγιο δουλεύει ρολόι :xp:

                              Comment


                              • #90
                                ένα κείμενο για τις εκλογές απο την Δημήτρη Βασιλάκη (Αuthority.gr) το οποίο προσωπικά με εκφράζει σε αρκετά μεγάλο βαθμό

                                Veritas Serum: Η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα
                                Τα ψέματα τελειώσαν. Κυριακή κοντή γιορτή και ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για τις πιο κρίσιμες εκλογές της σύγχρονης Ελλάδας.

                                Κρίσιμες για εμάς και το μέλλον μας, επειδή έτσι είναι, όχι επειδή το λένε τα κόμματα, μικρά ή μεγάλα. Κρίσιμες επειδή θα κρίνουν -πραγματικά αυτή τη φορά- το αύριο το δικό μας και κυρίως των παιδιών και εγγονιών μας.

                                Ειλικρινά δε νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να πω σε κάποιους, όπως έκανα παλιά να πάνε να ψηφίσουν. Όποιος παραμένει στη λογική της αποχής, έχει απολέσει ήδη το δικαίωμα να διαμαρτύρεται στο μέλλον και να γκρινιάζει, εκτός εάν σκοπεύει να πάρει τα όπλα και να κάνει επανάσταση. Ξέρω έχω χαρακτηριστεί γραφικός για αυτή την άποψη, αλλά όποιος δεν θέλει να ζει σε ένα πολίτευμα το ανατρέπει, δεν αφήνει την ευθύνη σε άλλους και μετά διαμαρτύρεται εκ του ασφαλούς.
                                Βαρέθηκα όμως να ακούω πολλά πράγματα που προέρχονται από την οργή των πολιτών όλο αυτό τον καιρό. Διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό προδότης, διαφωνώ με τις κρεμάλες, διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό του πολιτεύματός μας ως δικτατορία.
                                Το γεγονός ότι από τους προγόνους μάς μας παραδόθηκε δημοκρατία την όποια εμείς εκφυλίσαμε και λειτουργεί ως δικτατορία, δεν μειώνει το πολίτευμα αλλά τους πολίτες και υπηρέτες αυτού.
                                Λυπάμαι δεν συμφωνώ ότι δεν φταίμε. Φταίμε πάρα πολύ. Δεν ψηφίζαμε, αδιαφορούσαμε, δεν συμμετείχαμε, δεν αντιδρούσαμε. Ζητάγαμε ρουσφέτια, φοροδιαφεύγαμε, παραβιάζαμε κάθε μικρό και μεγάλο νόμο, δίναμε φακελάκι. Ας μη συνεχίζω να γράφω, θα μας πάρει η νύχτα.
                                Και κυρίες και κύριοι το γεγονός ότι έτσι είχε διαμορφωθεί και διαπαιδαγωγηθεί ο λαός από τους πολιτικούς, δεν με πείθει ως επιχείρημα. Αλλά αρκετά με τις δικές μας ευθύνες. Στο κάτω-κάτω η κολυμπήθρα του Σιλωάμ είναι μπροστά μας, λέγεται κάλπη και μας περιμένει. Αλλά μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
                                Ας ξεκαθαρίσω πρώτα τη δική μου θέση. Έχω αποφασίσει εδώ και καιρό τι θα ψηφίσω, θα το πράξω με κάθε ευθύνη και ταυτόχρονα θα προτρέψω τους πάντες να ψηφίσουν οτιδήποτε εκτός από ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΛΑΟΣ και Χρυσή Αυγή.
                                Δεν είναι ότι συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα κόμματα. Είναι ότι τα θεωρώ λιγότερο επικίνδυνα από τους δύο καταστροφείς της χώρας, από ρατσιστές και κυρίως φασίστες και ναζιστές.
                                Ας αρχίσουμε λοιπόν από το τελευταίο. Ακούω ότι η Χρυσή Αυγή απολαμβάνει μεγάλη δημοτικότητα στην Περιφέρεια Αττικής, την Μακεδονία και ηλικιακά στην ομάδα 18-35. Ακούω ότι εισπράττει την οργή του λαού, το πρόβλημα της μετανάστευσης, το χάος με τους παρανόμους σε όλη την επικράτεια.
                                ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ; Είστε 18-35 ετών, νέοι άνθρωποι και θέλετε να ψηφίσετε αποβράσματα-υποστηρικτές του ναζισμού; Και άντε δεν έχετε διαβάσει ιστορία. Όλοι λένε (εγώ έχω επιφυλάξεις) ότι η χώρα γερμανοκρατείται. Εσείς θα ψηφίσετε ένα κόμμα με αμιγώς άκρα γερμανική λογική; Που πρεσβεύει το μίσος, που επιτίθεται βίαια σε κάθε μορφή διαφορετικότητας που έχει γεμίσει το Ίντερνετ με "Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια". Εκτός αν επειδή έχουμε "χούντα" σκοπεύετε να φέρετε στη Βουλή μια κανονική για να υπάρχει.
                                Φίλε οργισμένε που σε γοήτευσε η πατριδοκάπηλη θέση αυτής της οργάνωσης. Δόξα τω Θεώ υπάρχουν κόμματα που "αγαπάνε" και εκείνα την "πατρίδα" που δεν θέλουν μετανάστες που... που. Μπορεί να διαφωνώ μαζί σου αλλά τουλάχιστον μη βάλεις το αυγό του φιδιού μέσα στη βουλή...
                                Όσον αφορά το ΛΑΟΣ, όσο και αν μου είναι πιο συμπαθητικό υπό το φως της ύπαρξης του μίσους της Χρυσής Αυγής, όσο και αν η απαλλαγή από βαρίδια τύπου Βορίδη-Γεωργιάδη το κάνει πιο συμπαθές, όσο ωραία και αν είναι τέλος πάντων η Βάνα Μπάρμπα, δεν παύει να είναι το πλέον καιροσκοπικό κόμμα, με κεντρικό πρόσωπο έναν "ηγέτη" που τουλάχιστον μου προκαλεί αηδία.
                                Φίλε δεξιέ, υπάρχει πλέον και ο Καμμένος, η Ντόρα (τί λέω Παναγία μου) και ο Μάνος, καθώς και άλλα μικρά κόμματα. Μην το κάνεις. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι ψήφισε τα πάντα, μέχρι που κατάλαβε ότι έχανε σε εκλογική δύναμη.
                                Πάμε στους δύο μεγάλους καρχαρίες. Επιτρέψτε μου να ξεκινήσω από το ΠΑΣΟΚ, ένα κόμμα το οποίο είχα την ατυχία να υποστηρίξω αλλά και να ψηφίσω στο (ευτυχώς μακρινό) παρελθόν.
                                Δεν θέλω να ασχοληθώ καν με το ότι το εν λόγω κόμμα, στη σύγχρονη ή μη μορφή του, συνετέλεσε τα μέγιστα στην καταστροφή της χώρας, εξαπατώντας μάλιστα τους ψηφοφόρους του, υιοθετώντας νεοφιλελεύθερα μέτρα, που κάθε άλλο παρά σοσιαλιστικά είναι (τρομάρα τους).
                                Θέλω να μιλήσω στους ελάχιστους Πασοκτζήδες που έχουν μείνει κρυμμένοι εκεί έξω. Φίλε Πασοκτζή, κάπου μέσα μου προσπαθώ να σε καταλάβω. Μπορεί να σε έχουν πείσει ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος, μπορεί να φοβάσαι, μπορεί να σκέφτεσαι ότι δεν θα έχεις μισθό ή σύνταξη αν δεν σκύψεις το κεφάλι.
                                Μπορεί ακόμα να ελπίζεις ότι ο Βαγγέλας θα φέρει την αναγέννηση μετά την ατέρμονη ηλιθιότητα του Γιωργάκη. Δεν είναι έτσι τα πράγματα φίλε μου, αυτός ήταν ο Υπουργός Οικονομικών που μαγικά εξαφάνισε τον μισθό σου, ο συνταγματολόγος που δημιούργησε το έκτρωμα που λέγεται νόμος περί ευθύνης υπουργών.
                                Το ΠΑΣΟΚ που συνεχίζεις να υποστηρίζεις και θες να ψηφίσεις είναι ένα κουφάρι. Το παρελθόν του, με τις καλές και τις κακές στιγμές του, έχει εκφυλιστεί τόσο πολύ που πραγματικά θα του κάνει κάποιος χάρη να το σκοτώσει. Όπως σκότωσε αυτό αργά και μεθοδικά τη χώρα.
                                Κοίτα γύρω σου φίλε μου. Ο Άκης ήταν μόνος του νομίζεις; Πόσα στελέχη του ΠΑΣΟΚ ξέρεις που ξεκίνησαν φτωχοί και τώρα έχουν τεράστια κινητή και ακίνητη περιουσία; Ήρθε η ώρα να βάλεις μυαλό και αυτή την εποχή ειδικά έχεις άπειρες επιλογές, σε δεξιά, αριστερά και κέντρο. Ξεπέρασε το, κάνε θεραπεία. Ξεκίνα από την Κυριακή.
                                Για τη Νέα Δημοκρατία τώρα. Το μερίδιο ευθύνης της είναι αναμφισβήτητα ίδιο με αυτό του ΠΑΣΟΚ και είναι τουλάχιστον αφελής όποιος υποστηρίζει το αντίθετο. Η δε παρουσία στην αρχηγεία της ενός αδίστακτου κωλοτούμπα πολιτικού, μου την καθιστά ακόμα πιο αποκρουστική.
                                Οπότε φίλε Νεοδημοκράτη, που από ότι φαίνεται είσαι και πλειοψηφία στον Ελληνικό λαό. Ισχύουν και για σένα όσα έγραψα για τον Πασόκο και ας μην σε καταλαβαίνω το ίδιο μιας και δεν βρεθήκαμε ποτέ στην ίδια όχθη.
                                Αν θέλεις μάλιστα, εσύ είσαι ακόμα πιο εξαπατημένος. Σου λέγανε ενάμισι χρόνο ότι το μνημόνιο είναι λάθος και τελικά υπέγραψαν το δεύτερο και χειρότερο, μπαίνοντας μάλιστα και στην κυβέρνηση. Και ας μη γελιόμαστε, οι δύο παραπάνω αν κάνουμε την βλακεία να τους δώσουμε πάνω από 150 βουλευτές, θα συνεχίσουν τα ίδια.
                                Κάποια στιγμή, παρά τη διαφωνία μου εδώ και πολλά χρόνια με τα δύο κόμματα, πίστευα ότι η επώδυνη πορεία του μνημονίου είναι μια λύση. Όχι πια, γιατί για να υπάρξει και να ζήσει μια χώρα, απαιτείται να έχει και ζωντανούς πολίτες. Και με την τρέχουσα πορεία θα μείνουν μόνο οι πλούσιοι και οι κατσαρίδες. Ή οι πλούσιες κατσαρίδες αν θέλετε.
                                Κάτι τελευταίο, αλλά άκρως απαραίτητο. Διαβάζω και γελάω και εγώ με την προτροπή να κλείσουμε τους ηλικιωμένους στα σπίτια τους ή να τους πάρουμε τις ταυτότητες. Δεν είναι όμως δημοκρατικό, αδικεί κάποιους από αυτούς που έχουν πολύ περισσότερα κότσια από τη δική μας οκνηρή γενιά. Οπότε...
                                Άκουσε με Πατέρα. Το ξέρω ότι από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου ψήφιζες συγκεκριμένο κόμμα, γιατί το είχες ταυτίσει με την ύπαρξη σου, με τα έντονα βιώματά σου από τον εμφύλιο και τη χούντα, με τη δύναμη της συνήθειας ενός αντρόγυνου που έχει μείνει μαζί για πολλά χρόνια.
                                Ναι Μάνα το ξέρω ότι σε έχουν τρομοκρατήσει με την προοπτική να μην παίρνεις σύνταξη, με τον φόβο να μην δουλεύει το παιδί και το εγγόνι σου, με την τρομοκρατία του χάους, της χρεωκοπίας. της αριστεράς, της ακροδεξιάς και όποιου άλλου τέρατος έχουν φανταστεί για να σε φοβίσουν.
                                Ναι Παππού και Γιαγιά σε καταλαβαίνω. Αυτό έχεις συνηθίσει να κάνεις εδώ και πολλά χρόνια και είναι δύσκολο να αλλάξεις σε αυτή την ηλικία. Όμως...
                                Αυτοί που θες να ξαναψηφίσεις σου πήραν την αξιοπρέπεια. Εσύ είσαι η πλέον σαφής περίπτωση κλοπής χρημάτων αφού σου πήραν τη σύνταξη και την περίθαλψη που πλήρωνες επί χρόνια. Αυτοί φταίνε που δεν κοιμάσαι τα βράδια γιατί ανησυχείς για το παιδί.
                                Πατέρα, Μάνα, Παππού και Γιαγιά, κάτι τελευταίο. Αυτό που θα κάνεις σε αυτές τις εκλογές θα κυνηγάει εμένα, τα παιδιά σου και τα εγγόνια σου για πολλά χρόνια. Οπότε σκέψου και μένα όταν ψηφίζεις και απαρνήσου για χάρη μου τη συνήθειά σου. Κάνε κάτι διαφορετικό και ζήσε για να πεις ότι το έκανες.
                                Δεν σας κρύβω ότι ελπίζω παρά τη μαυρίλα. Δεν θα γίνουν θαύματα στις 6 του Μάη. Θα είναι όμως μια αρχή για να καθαρίσει η κόπρος του Αυγεία που έχει κάνει τη χώρα να βρωμάει και έχει μολύνει και καταστρέψει κάθε έκφανση της ζωής μας.
                                Την Κυριακή βγείτε εκεί έξω και κάντε το σωστό.
                                Καλό βόλι.

                                http://www.authority.gr/index.php/co...hZJ28.facebook
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X