Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zombie Apocalypse

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zombie Apocalypse

    Μια που δεν το έχει κάνει κανείς ακόμα πιστεύω πως πλέον ήρθε η ώρα να ανοίξει ένα σχετικό θέμα.
    Πώς έχει ή θα επηρεαστεί η ζωή/δουλειά σας αυτές και τις επόμενες μέρες; Πώς αισθάνεστε με την όλη φάση; Είστε από αυτούς που αδειάζουνε τα supermarket από χαρτιά υγείας και όσπρια;
    Εδώ στην Κρήτη, από χθες Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα έκλεισαν τελείως και δουλεύουν μόνο με προσωπικό ασφαλείας. Οι υπόλοιποι, όσο μπορούμε δουλειά από το σπίτι.
    Γυμναστήρια, καφετέριες, εστιατόρια προφανώς επίσης κλειστά όπως σε όλη τη χώρα.
    Σίγουρα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία που κανείς από εμάς δεν έχει ξαναζήσει (πιστεύω δεν έχουμε πολλούς 90άρηδες στο forum) και ομοιάζει με zombie apocalypse (χωρίς ζόμπι και όπλα), αλλά από την άλλη έχω ήδη αρχίσει να βαριέμαι παρόλο που έχω τεράστιο gaming backlog...
    /Discuss
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

  • #2
    Εμένα ανέκαθεν δεν μου έφταναν οι ώρες τις ημέρας για να ασχολούμαι με κόμικς / anime / manga / βιντεοπαιχνίδια και δεν έχω δει πολλές προσωπικές αλλαγές στο πρόγραμμά μου. Εκτός φυσικά από το γεγονός ότι τώρα έχω μακράν περισσότερες ώρες για να ασχολούμαι με αυτά που μου αρέσουν, επομένως όλα καλά . Τα άσχημα είναι τα υπόλοιπα, κλειστά μαγαζιά, κέντρα, περιορισμένη οικονομία, και φυσικά οι περιορισμένες παρέες και η κοινωνικοποίηση γενικά έξω από την οθόνη. Όμως οκ, θα περάσουν.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #3
      Είχα κανονίσει Erasmus+ (πρακτική σε Παν/μιο του εξωτερικού) στο Παν/μιο της Καλαβρίας στην Ιταλία από πέρσι τον Ιούνιο. Όταν φτάσαμε εδώ, εγώ και η κοπέλα μου, η βόρεια Ιταλία ήταν ήδη κόκκινη και σε καραντίνα - η υπόλοιπη χώρα είχε περιοριστεί σε κάποια προληπτικά μέτρα. Σκεφτόμουν πως αν θα εξελιχθεί σε κάτι το πραγματικά σοβαρό, όπου και να είσαι θα χρειαστεί να προσέχεις ούτως ή άλλως. Παρ' όλα αυτά προνόησα και κοίταξα να νοικιάσουμε σπίτι όχι σε αστικό κέντρο αλλά σε χωριό. Έπειτα τα κρούσματα εξαπλώθηκαν σε όλη την ιταλική επικράτεια, ακόμα και εδώ δίπλα. Όχι με την ίδια ένταση, καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των υποθέσεων ακόμη συγκεντρώνεται σε δυο-τρεις βόρειες ιταλικές περιοχές. Η κυβέρνηση εξήγγειλε το λοκντάουν της χώρας και αυστηρές οδηγίες, περίπου αυτές που απο χθες εφαρμόζει κι η Ελλάδα. Για μια δύσκολη μέρα ήμασταν σε δίλημμα, να μείνουμε ή να φύγουμε. Εφόσον εξασφαλίσαμε πως θα μπορούμε να προμηθευόμαστε πράγματα, είπαμε πως είμαστε καλά εδώ που βρισκόμαστε. Άλλωστε και να γυρίσω τώρα στη χώρα, πού θα πάω; Να φέρω, ενδεχομένως, τον ιό στο νησάκι μου ή αν έρθει από αλλού να στοχοποιηθώ εγώ που ήρθα από κόκκινη χώρα; Ο ιός εξαπλώνεται με τέτοιες ανεύθυνες κινήσεις. Τώρα βέβαια στην Ελλάδα φαίνεται πως έχει ήδη φωλιάσει και μεταδίδεται ανεξάρτητα, αλλά το σκεπτικό μου τότε ήταν αυτό.
      Άρα σπίτι στο χωριό όλη μέρα, μαγείρεμα, κρασί και φυσικά gaming.

      Οπότε dm για friendcode να κανονίζουμε σιγά-σιγά κανένα τουρνουά στο Mario Kart.

      Comment


      • #4
        Η αλήθεια είναι οτί η φάση άραγμα στα Καλάβρια με το μωράκι ακούγεται πολύ δυνατή, ειδικά όταν είναι σπονσοραρισμένη από την Ευρωπάρα.
        Εγώ ασχολούμαι με την οικογενειακή επιχείρηση η οποία παραδίδει εμπόρευμα B2B οπότε προβλέπεται να αράζω άσχημα για δύο εβδομάδες, και η δεύτερη δουλειά που έχω είναι από το σπίτι οπότε εκεί δεν αλλάζει τίποτα. Συζώ και γω με την κοπέλα μου με την οποία θα πηγαίναμε Νορβηγία 22 Απριλίου και αυτό φαίνεται να τρώει άκυρο, αλλά δεν πειράζει γιατί αυτή η κρίση με κάνει να αισθάνομαι άνετα να γκειμάρω με τις ώρες οπότε και κατέβασα το Black Mesa και το αρχίζω από αύριο.
        Νομίζω στο δικό μας φόρουμ δεν πρέπει να υπάρχει και πολύ ξενέρα με την κατάσταση που βιώνουμε, και γω όπως και ο Straier ως ενδιαφέρουσα την βλέπω την φάση αν και ακούγεται λίγο άκαρδο.

        Comment


        • #5
          Θεσσαλονίκη εδώ. Εργάζομαι σε εμπορικό κατάστημα και παρόλο που υπάρχει σαφώς πολύ μειωμένη επισκεψιμότητα τις τελευταίες μέρες είχαμε δουλειά. Πολύ λιγότερη μεν σε σχέση με άλλες αλλά είχαμε. Την Παρασκευή μάλιστα είχαμε καλό ταμείο, το Σάββατο μόνο βαρούσαμε μύγες.

          Γενικά είναι εκνευριστικό, οι της κυβέρνησης απαγορεύουν τις συναθροίσεις και μας λένε να καθίσουμε σπίτι μας για να αποτραπεί η μετάδοση του ιού, όχι για να βγεις στα εμπορικά καταστήματα για ψώνια. (Δεν πουλάμε τρόφιμα, να σημειώσω εδώ)

          Παρόλο που μου αρέσει το έξω (σαν άνθρωπος βγαίνω γενικά) δεν με χαλάει καθόλου να κλειστώ μέσα. Στις μέρες μας υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα να κάνεις από ποτέ για να ξεχαστείς και να περάσεις δημιουργικά τον χρόνο σου. Προσπαθώ να το δω και σαν ευκαιρία για ξεκούραση και χαλάρωση. Εξάλλου, μπορούμε κάλλιστα να κανονίσουμε και καμιά σύναξη σε σπίτι με φίλους, εννοείται λίγων ατόμων.

          Αυτό που με ανησυχεί, πέρα φυσικά από το αυτονόητο, το πόσο θα επεκταθεί ο ιός δηλαδή, είναι η επίπτωση στην οικονομία. Αν αυτή η κατάσταση συνεχιστεί για πολύ ακόμα και οι επιχειρήσεις δεν κάνουν τζίρο δεν θα μπορούν να πληρώσουν τους εργαζομένους τους. Οι τελευταίοι με την σειρά τους πως θα πληρώσουν νοίκι και λογαριασμούς; Η κυβέρνηση λέει ότι θα στηρίξει φυσικά τις πληγέντες επιχειρήσεις, άντε να δούμε. Νομίζω ότι είναι απαραίτητο αυτές τις μέρες να περιορίσουμε και τα έξοδα όχι μόνο τις εξόδους από το σπίτι.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #6
            Εγώ έχω και ταξίδι στην Μόσχα στις 30 Απριλίου, δεν ξέρω τι να κάνω, ανάλογα με το πως θα πάνε τα πράματα ισως το πάω για αργοτερα. H Aegean προσφέρει free rebook, το Airbnb ακυρωση και ολα τα λεφτά πισω για κρατησεις που έγιναν εως 14 Μαρτιου με ημερομηνια αφιξης έως 14 Απριλιου, αυτο δεν με πιανει εκτος και αν αλλάξει κάτι. Με την βιζα δεν ξερω τι θα γινει, δηλαδη σε περιπτωση που παω αργοτερα εάν πρεπει να ξαναπληρωσω ένα 60 ευρω για νέα.

            Πάντως εκει έχουν προς το παρον περιπου 50 επιβεβαιωμένα κρουσματα, και δεν υπάρχει καμια απαγορευση, ενώ εμεις ξεπεράσαμε τα 300. Επισης κάτι διάβασα πριν λιγο που με ανησυχησε, πως δηλαδη ακόμη και να αναρρώσεις, οπως συμβαίνει με την συντριπτική πλειοψηφεια νέων υγειών ανθρώπων, ο ιός αφήνει μονιμες βλάβες στους πνεύμονες, με αποτέλεσμα να ζοριζεσαι περισσοτερο ή να λαχανιάζεις ευκολα. Δε ξέρω αν ισχυει κατι τέτοιο ή είναι ράδιο αρβύλλα.

            Γενικά στοχευμένα τα μέτρα της κυβέρνησης αλλά ολα αυτά, κλειστα τα πάντα, ολοι μέσα κτλ δεν μπορούν να εφαρμοσθούν για μεγάλο χρονικο διάστημα για προφανεις οικονομικούς λόγους.
            Last edited by BigBOSS; 16-03-2020, 03:52 PM.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • #7
              Originally posted by BigBOSS View Post
              Εγώ έχω και ταξίδι στην Μόσχα στις 30 Απριλίου, δεν ξέρω τι να κάνω, ανάλογα με το πως θα πάνε τα πράματα ισως το πάω για αργοτερα. H Aegean προσφέρει free rebook, το Airbnb ακυρωση και ολα τα λεφτά πισω για κρατησεις που έγιναν εως 14 Μαρτιου με ημερομηνια αφιξης έως 14 Απριλιου, αυτο δεν με πιανει εκτος και αν αλλάξει κάτι. Με την βιζα δεν ξερω τι θα γινει, δηλαδη σε περιπτωση που παω αργοτερα εάν πρεπει να ξαναπληρωσω ένα 60 ευρω για νέα.

              Πάντως εκει έχουν προς το παρον περιπου 50 επιβεβαιωμένα κρουσματα, και δεν υπάρχει καμια απαγορευση, ενώ εμεις ξεπεράσαμε τα 300. Επισης κάτι διάβασα πριν λιγο που με ανησυχησε, πως δηλαδη ακόμη και να αναρρώσεις, οπως συμβαίνει με την συντριπτική πλειοψηφεια νέων υγειών ανθρώπων, ο ιός αφήνει μονιμες βλάβες στους πνεύμονες, με αποτέλεσμα να ζοριζεσαι περισσοτερο ή να λαχανιάζεις ευκολα. Δε ξέρω αν ισχυει κατι τέτοιο ή είναι ράδιο αρβύλλα.

              Γενικά στοχευμένα τα μέτρα της κυβέρνησης αλλά ολα αυτά, κλειστα τα πάντα, ολοι μέσα κτλ δεν μπορούν να εφαρμοσθούν για μεγάλο χρονικο διάστημα για προφανεις οικονομικούς λόγους.
              επισης ακουγεται κατι για πιθανη μονιμη βλαβη στους ορχεις με αποτελεσμα να μεινεις στειρος σαν τον αληθινο Big Boss :p

              Αυτή η ιστολογική εικόνα δείχνει τη φλεγμονώδη βλάβη που δυνητικά καταλείπει ο SARS-COV2 στους ΟΡΧΕΙΣ ανδρών που έχουν αναρρώσει (στην Κίνα). Δεδομένης της υψηλής έκφρασης υποδοχέων ACE2 στα...


              https://www.scmp.com/news/china/soci...iming-covid-19

              στην θεση σου δεν θα το ακυρωνα για Μοσχα παντως, τα νουμερα δειχνουν οτι το παλευουν πολυ καλα εδω και 1 μηνα, προσπαθησε να μαθεις με καποιο τροπο τι λενε οι περισσοτεροι ρωσσοι πολιτες για την κατασταση ...

              Comment


              • #8
                Μπορεί όντως να είναι καλύτερα, όμως διαβάζω στο νετ πως η κατάσταση είναι περίπου σαν κι αυτήν, δηλαδή δεν έχουν βγάλει νούμερα επειδή δεν κάνουν εξετάσεις κλπ

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Cpl_Shephard View Post
                  στην θεση σου δεν θα το ακυρωνα για Μοσχα παντως, τα νουμερα δειχνουν οτι το παλευουν πολυ καλα εδω και 1 μηνα, προσπαθησε να μαθεις με καποιο τροπο τι λενε οι περισσοτεροι ρωσσοι πολιτες για την κατασταση ...
                  Παπάρια έκλεισαν τα συνορα τους απο χθες έως 1 Μαίου 00:01 μεσάνυχτα χωρις να ξέρουμε προς το παρόν εάν το κλείσιμο θα συνεχιστεί

                  Russia to ban entry for foreign nationals until May: Government Press Service

                  https://www.rt.com/russia/483270-rus...ign-nationals/

                  οπότε ή θα παω μια ημέρα αργότερα με την προυποθεση πως δεν θα συνεχιστει το κλείσιμο των συνόρων και εφόσον η Aegean έχει πτήση στις 1η Μαιου ή το πιο πιθανό θα το αναβάλλω για τουλάχιστον ένα μήνα μετά, ελπιζοντας να έχει στρώσει η κατάσταση με τον κορονοιό. Μπορώ δωρεάν να αλλάξω ημερομηνια αεροπορικών με ημερομηνια πτήσης έως 20 Οκτωβριου, επίσης μπορώ να αλλάξω και ημερομηνιες στο Airbnb έαν έλθω σε συννενοηση με τον ιδιοκτήτη, με την βίζα δεν ξέρω τι θα γινει εάν δηλαδη μεταφέρουν και εκει ημερομηνιες ή θα πρέπει να βγάλω νέα.
                  Last edited by BigBOSS; 18-03-2020, 09:24 AM.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #10
                    συνεχίζω εδώ για την κορόνα ξέχασα πως υπάρχει σχετικό νήμα

                    Originally posted by Ramparter View Post
                    Εχε την στο πιγουνι κι αμα πλησιασει κανεις βαλτη.

                    Τα παραπονα στους συμπολιτες που δε προσεχαν και τον διεσπειραν. Κι οσο η κατασταση δε θα βελτιωνεται, τα μετρα θα γινονται χειροτερα.
                    Ε ρε τι μας κάνουν οι "ψεκασμένοι"

                    Τελικά το θετικο αποτέλεσμα ως προς την διασπορά με την καραντίνα Μαρτίου-Μαίου ήταν μια τρύπα στο νερό, σου λενε μηδενικά κρούσματα άρα δεν υπάρχει κορονοιός με αποτέλεσμα να χαλαρώσει πολύ κόσμος, να πηγαινει σε μπιτσομπαρα κτλ. Σίγουρα έπαιξε ρολο παντως και το άνοιγμα των συνόρων.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment

                    Working...
                    X