Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενδιαφεροντα (πασης λογης) βιντεο στο internet

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ....εεε "hipsters" καλύτερα... δε ξερω πως να το πω... ίσως η περιγραφή που έδωσα προηγουμένως ν είναι καλύτερη ("άρθρο" για φωτο στο cover καμμιάς 50άρας στο fb ) ;

    και ναι, σίγουρα ακολουθώ τεχνοκρατική θεώρηση, αφού είμαι του μοτο "υπόθεση, πείραμα, συμπέρασμα, επαλήθευση". Δεν είμαι λειψός συναισθημάτων, αλλά πιστεύω πως επιστήμη και συναίσθημα δε πρέπει να συγχέονται, ειδικότερα όταν υπάρχουν σημεία που δε συνδέονται αποδεδειγμένα μεταξύ τους -και ακόμα χειρότερα όταν μπορεί κάποια τέτοια ματζουνοφιλοσοφία να καταλήξει και επικίνδυνη (Ο καρκίνος σκοτώνει εάν δεν συγχωρείς !!! )-
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment




    • Ουτε εγω υπερασπιζομαι το προηγουμενο αρθρο - πιστευω δε οτι ο καρκινος εχει διαφορετικη αιτια αναλογα με το οργανο στο οποιο εμφανιζεται - ομως ειμαι 100% της αποψης οτι ο ανθρωπος που ειναι πραγματικα καλα μεσα του σε διαθεση δεν εχει προβληματα υγειας και αντιστροφα αν δειτε ανθρωπο με σοβαρα προβληματα σιγουρα κατι δε παει καλα ψυχολογικα με αυτον ακομη κι αν δε φαινεται (το περιβαλλον να κοιτατε συνηθως πχ μενει/συναναστρεφεται με ανθρωπους που δε θελει ή τον πιεζουν ή του χουν παρει τον αερα ή οτιδηποτε). Δεν ειναι θεμα θεωριων, placebo κλπ. Απλα πραγματα, ενας ανθρωπος εχει σωμα, εχει πνευμα, εχει αισθηματα, κι ολα αυτα μαζι ειναι συνδεδεμενα.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Δηλαδή θες να μου πεις πως αν είμαι σε καλή διάθεση δε θα κολλήσω AIDS ή πνευμονία; Αν ήταν έτσι δε θα πουλάγαν προφυλακτικά, θα πουλαγαν LSD...

        και ναι, υπάρχουν ασθένειες που συσχετίζονται καθαρά με την ψυχολογική σου κατάσταση, οι... ψυχολογικές ασθένειες, που σχετίζονται με ορμόνες και αλληλεπίδραση μεταξύ τους (πχ το άγχος με την αλωπεκία ή το άρθρο που πόσταρες πριν, προφανώς τα γυναικολογικά έχουν να κάνουν με ορμονική ισορροπία), δεν είναι θέμα πνεύματος, μεσημβρινών ή τσι, νερών που τρέχουν κλπ. Για να γίνω πιο ξεκάθαρος κιολας δηλαδή, να πω πως την περίοδο που έτρεχα σε ψυχολόγους λόγω κατάθλιψης, δεν είχα αρρωστήσει καθόλου (χειμώνες και καλοκαίρι). Τώρα είμαι σε αρκετά καλύτερη ψυχολογική κατάσταση, πάλι δεν έχω αρρωστήσει καθόλου... Άαααρα;

        Δηλαδή:
        Είσαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση; Οποιαδήποτε ασθένεια είναι νευρολογικής ή ορμονικής φύσης, δε θα σε χτυπήσει
        Είσαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση; Μη περιμένεις ότι δε θα πάθεις κρυολόγημα, πονόλαιμο, παχυσαρκία, αλλεργία, σπάσιμο νυχιών (ΕΛΕΟΣ "Μανα, σημερα δε θα πιω γαλα ρε, δε χρειαζομαι ασβεστιο, ειδα μια κωμωδια και ειμαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση!") και όοολα τα άλλα -μη εξαρτώμενα από νευρολογικούς τομείς- που αναφέρει το άρθρο. Έλεος δηλαδή, προσπαθεί να πείσει πως ασθένειες καθαρά προερχόμενες από παθογόνους μικροοργανισμούς μπορούν να αποφευχθούν με καλή ψυχολογία!

        Για αυτό πιστεύω ότι τέτοια άρθρα είναι το ίδιο επικίνδυνα με κάτι "δηλητήρια μπλε σκορπιών" που κυκλοφορούν ανά καιρούς.

        (χωρίς να θέλω να ανοίξω άλλο μεγάαααααλο θέμα, αυτό που εσύ ονομάζεις "πνεύμα" εγώ απλά ονομάζω "πολύ καλή CPU")
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Natural selection...;)


          Comment


          • Natural selection...
            Η απάντηση σε πολλά, πολλά πράγματα.

            (υστερόχρονα αναρωτιέμαι εάν αφορά η φυσική επιλογή άμεσα το ζήτημα που συζητιέται)

            Comment


            • Καραμέλα έχει γίνει η φυσική επιλογή πια!
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Το άρθρο το έβαλα γιατί έχει να πει κάτι ενδιαφέρον, όπως την παράγραφο στο τέλος και το μαστερικό ρητό του Bach (Για googlαρε αυτόν να δεις τι θα βγάλει).

                Σκοπός του είναι να δείξει, όπως όλοι είπατε, πόσο μεγάλο ρόλο παίζει στην υγεία η ψυχική κατάσταση του ατόμου.
                Δεν είναι να πάρεις τοις μετρητοίς όσα λέει, αυτό έλλειπε, αλλά πιάνεις το νόημα.
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • Originally posted by Ryu_gr View Post
                  (Για googlαρε αυτόν να δεις τι θα βγάλει).
                  In 1930, at the age of 43, he decided to search for a new healing technique. He spent the spring and summer discovering and preparing new flower remedies - which include no part of the plant but simply what Bach claimed to be the pattern of energy of the flower. In the winter he treated patients free of charge.
                  Rather than being based on medical research, using the scientific method, Bach's flower remedies were intuitively derived[9] and based on his perceived psychic connections to the plants.[4]p. 185 If he felt a negative emotion, he would hold his hand over different plants, and if one alleviated the emotion, he would ascribe the power to heal that emotional problem to that plant. He believed that early morning sunlight passing through dew-drops on flower petals transferred the healing power of the flower onto the water,[10] so he would collect the dew drops from the plants and preserve the dew with an equal amount of brandy to produce a mother tincture which would be further diluted before use.[11] Later, he found that the amount of dew he could collect was not sufficient, so he would suspend flowers in spring water and allow the sun's rays to pass through them.[10]
                  While he recognized the role of the germ theory of disease, defective organs and/or tissue, and other known and demonstrable sources of disease, Bach wondered how exposure to a pathogen could make one person sick, while another was unaffected, when to all appearances and analysis they were in equal states of health. He postulated that illness was the result of a conflict between the purposes of the soul and the personality's actions and outlooks. This internal war, according to Bach, leads to emotional imbalances and energetic blockage, which causes a lack of "harmony," thus leading to physical diseases. Bach's remedies focus on treatment of the patient's personality, which he believed to be the ultimate root cause of disease.
                  LOL. (ελπίζω να μην είχες ελπίδες πως αναφερόταν στον Johan Sebastian)

                  και όχι, επιμένω, στην υγεία ρόλο παίζει η χημεία, στην νευρολογία και ορμονική ισορροπία η ψυχολογική κατάσταση
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Κάποιος που πάσχει από νευρώσεις δεν είναι υγιής. Το άρθρο που έβαλα προφανώς και δεν είναι επιστημονικό, όμως καταλαβαίνεις τι θέλει να πει, όπως καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και εσύ.
                    Ανεξάρτητα ποιος είπε την ατάκα είναι μαστερική!
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • Originally posted by Raf View Post
                      Η απάντηση σε πολλά, πολλά πράγματα.

                      (υστερόχρονα αναρωτιέμαι εάν αφορά η φυσική επιλογή άμεσα το ζήτημα που συζητιέται)
                      Ίσως έπρεπε να προτιμήσω να πω "Darwin Awards" για να φανεί πιο αστείο. Συμφωνώ με το σκεπτικό του Somari οπότε φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως το εννόησα.


                      Comment


                      • Originally posted by Chaoscrow View Post
                        Natural selection...;)
                        δε νομίζω, γιατί όλοι γουστάρουν να ποστάρουν τέτοια "ψαγμένα" new age παραιατρικά, αλλά κανείς δεν αλλάζει τελικά το depon ή το augmentin με διαολογισμό...
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Originally posted by Somari View Post
                          δε νομίζω, γιατί όλοι γουστάρουν να ποστάρουν τέτοια "ψαγμένα" new age παραιατρικά, αλλά κανείς δεν αλλάζει τελικά το depon ή το augmentin με διαολογισμό...
                          Αυτό είναι μια υποκριτική συμπεριφορά όπου ο κόσμος το παίζει αλτέρνατιβ εκ του ασφαλούς και συναντάται πολύ συχνά (πχ. μετά την εγχείρηση θα ειπωθεί πως μέσω προσευχής ο Θεός έσωσε τον ασθενή κτλ.) αλλά υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που όντως το ακολούθησε. Πάρε για παράδειγμα την ομοιοπαθητική, την καμπάνια ενάντια στα εμβόλια που συμβαίνει εδώ και χρόνια στις ΗΠΑ, την αντιμετώπιση ψυχικών νοσημάτων (έστω κάποτε) στην Ελλάδα.


                          Comment


                          • Χαχαχα κλασσικό
                            -Η εγχείρηση πέτυχε
                            -Ααααααχ τον έσωσε ο θεός που τον αγαπάει

                            -Η εγχείρηση απέτυχε
                            -ΜΗΝΥΣΗ ΣΤΟΝ ΦΤΑΙΧΤΗ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ!!!

                            την καμπάνια ενάντια στα εμβόλια που συμβαίνει εδώ και χρόνια στις ΗΠΑ
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Τα εμβολια τα εφεραν στη Γη τα ερπετοειδη για να μας ελεγχουν.

                              edit
                              ΚΑΙ πηγη για να μη λετε οτι αερολογω http://www.theywantyoudead.com/
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Πάντως τα τελευταία χρόνια έχει ουσιαστικά αποδειχτεί πως πολλές, πολλές φαινομενικά καθαρά σωματικές ασθένειες είναι εν τέλει ψυχοσωματικές.

                                Επίσης, περί διαλογισμού και Depon: http://en.wikipedia.org/wiki/Wim_Hof

                                Προσωπικά δοκίμασα όσα προτείνει ο συγκεκριμένος και πιάνουν. Τον περυσινό χειμώνα τον έβγαλα μόνο με κοντομάνικα σε μια από τις πιο κρύες πόλεις της χώρας και συνεχίζω ακάθεκτος και φέτος. Το μυαλό επηρεάζει το σώμα πολύ περισσότερο απ' όσο έχει αποδειχτεί "επιστημονικά".
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X