Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Somari View Post
    Ναι, το παραπάνω κείμενο του ΚΚΕ είναι η αντικειμενική πηγή/ματιά στο θέμα του τείχους του αίσχους

    O Ocioc Cτάλιν και ο Άγιοc Tcαουcεcκου.
    Μπορείς να αντιπαραθέσεις κάτι σε αυτά τα ιστορικά γεγονότα, αν μπορείς σε παρακαλώ κάνε το. Περιμένω με ανυπομονησία.

    Αλλά ξέχασα ο Σταλιν είναι βασικό στόχος των Τσιπρεών για να δικαιολογήσουν την οπορτουνιστική στάση των ευρωκομουνιστών στην διαχείρηση του καπιταλισμού.

    Ναι μπορούμε να έχουμε καλύτερο καπιταλισμό το λέει ο Τσίπρας ας αγνοήσουμε τα ιστορικά γεγονότα.

    Grow Up Somari.

    Comment


    • Πρώτον, μην τολμήσεις να ξαναβιάσεις τα posts κάνοντας patchwork αυτών που έγραψα με αυτόν τον τρόπο. Κοινώς ή βάλε όλο μου το post ή μόνο το τελευταίο μέρος. Η πρώτη πρόταση είναι προφανέστατα άσχετη με το τείχος και αναφερόταν σε αυτό που είπε ο Ραφαήλ.

      Επιβεβαιώθηκε ότι ο σοσιαλισμός που γνωρίσαμε, ήταν ανώτερο σύστημα, απέδειξε την υπεροχή του από τον καπιταλισμό.
      Ειλικρινά που το βλέπεις να επιβεβαιώθηκε; Από την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού (αν εξαιρέσεις την Κίνα και τη Βόρεια Κορέα [sic]) από τις απόψεις των ανθρώπων που ζούσαν σε αυτές τις χώρες με το φοβερό βιωτικό επίπεδο, από τι; Ή μήπως από το γεγονός ότι υπάρχουν τρία κόμματα που κατεβαίνουν στις βουλευτικές εκλογές και όλα λέγονται ΚΚΕ; Αφού ήταν τόσο ανώτερο σύστημα γιατί έπεσε; Δε μπορεί να φταίει ΚΑΙ για αυτό ο καπιταλισμός...
      "να χρησιμοποιηθούν όλα τα μέσα του ψυχρού πολέμου των νεύρων και του πολέμου των πυροβολισμών.....Γι' αυτό δεν χρειάζονταν μόνο συμβατικές στρατιωτικές δυνάμεις και εξοπλισμοί, αλλά και η υπονόμευση, η θέρμανση της εσωτερικής αντίστασης, η δουλεία στην παρανομία, η αποσύνθεση της εξουσίας, τα σαμποτάζ, η διατάραξη των συγκοινωνιών και της οικονομίας, η ανυπακοή, η ανταρσία"
      Δίνω έμφαση στα δύο τελευταία. Γιατί ανυπακοή και ανταρσία; Αφού όλα ήταν τόσο καλά και όλοι ζούσαν ήρεμα και ευτυχισμένα με σίγουρη δουλειά, προσωπικές ελευθερίες κλπ.
      Θεωρίες σήμερα ταυτίζουν τον σοσιαλισμό με τον φασισμό, που ο δεύτερος είναι γέννημα θρέμμα του ιμπεριαλισμού και των μονοπωλίων που σφάζουν λαούς στο όνομα του κέρδους. Τρέμουν στο άκουσμα του οι ιμπεριαλιστές και για αυτό στέλνουν σε δίκες κομμουνιστές, ενώ σε άλλες χώρες απαγορεύουν την δράση τους. Πρόσφατα στην Πολωνία απαγορεύτηκαν σύμβολά όπως το σφυροδρέπανο και το κομμουνιστικό κόμμα είναι στην παρανομία.
      Ο Στάλιν δεν έσφαξε κανέναν έτσι; Ή μήπως ήταν κρυφοκαπιταλιστής; Και στη Σοβιετική ένωση τα θρησκευτικά σύμβολα και η θρησκεία γενικά κυνηγήθηκε αρκετά έντονα, αυτό πώς μεταφράζεται; Κάθε σύστημα εξουσίας προσπαθεί να διατηρηθεί και να καταπολεμήσει οτιδήποτε ασύμβατο.
      Σωστά αναφέρεις πως τα τείχη που υψώθηκαν χώρισαν οικογένειες και ανθρώπους, αλλά όπως και να το κάνουμε, η ταξική διαφορά ανάμεσα στους ανθρώπους είναι αυτό που στην ουσία τους χωρίζει, όχι ένα υλικό τσιμεντένιο τείχος που είχε πρακτική χρήση. Όχι συμβολική που θέλει να του δώσουν οι ιμπεριαλιστές.

      Εγώ αναφέρθηκα καθαρά στην πρακτική χρήση του τείχους. Αυτό που δεν εξήγησες είναι γιατί έφευγαν άτομα μόνο από την ανατολική στη δυτική Γερμανία (πριν το τείχος) και όχι το αντίστροφο...
      Η αστική τάξη δεν θέλει κοινωνική ειρήνη με την εργατική αλλά συμβιβασμένη την δεύτερη στο να την εκμεταλλεύεται.
      Ποια είναι η αστική και ποια η εργατική τάξη στη σημερινή κοινωνία;
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Πρώτον δεν νομίζω από το quote αυτά που αφαίρεσα στο ποστ σου ήταν σχετικά με την απάντηση στην οποία σου έδωσα για το τείχος, σου απάντησα για το τείχος και μόνο για αυτο. Ούτε για Σωκράτη είπα ούτε τίποτα.

        Δεύτερον δεν κατάλαβα το επιθετικό σου ύφος, μίλησες για αυτομόληση ενώ δεν έχεις την παραμικρή ιδέα ιστορικά τι γινόταν στην πραγματικότητα ενώ ακόμα και όταν υψώθηκε το τείχος για τους προφανείς λόγους πάλι μπορούσε ο καθένας να πηγαίνει και να έρχεται από την μια μεριά του τείχους στην άλλη, με τον απαραίτητο έλεγχο βέβαια. Οι άλλοι ήταν έτοιμοι για πόλεμο και ο σοσιαλισμός έβαλε τείχος για την ειρήνη. Ούτε εγώ γνώριζα τα πάντα μέχρι που άνοιξα κάνα ρημαδιάσμενο βιβλίο ιστορίας και ξεστραβώθηκα.

        Για να υπόλοιπα άμα θες από κοντά αλλά επειδή εισαι Ιαπωνία μάλλον δύσκολο αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να γράφω άπειρες ώρες μόνο και μόνο για κάποιους που θέλουν μόνο και μόνο να διαφωνήσουν στο τι γράφω χωρίς να εχουν ουσιαστικό λόγο πέρα από το να τονώσουν τον εγωισμό τους.

        Comment


        • Πρώτον δεν νομίζω από το quote αυτά που αφαίρεσα στο ποστ σου ήταν σχετικά με την απάντηση στην οποία σου έδωσα για το τείχος, σου απάντησα για το τείχος και μόνο για αυτο. Ούτε για Σωκράτη είπα ούτε τίποτα.
          Πρώτον δες καλύτερα τι έχεις κάνει quote και διόρθωσέ το.
          Δεύτερον δεν κατάλαβα το επιθετικό σου ύφος, μίλησες για αυτομόληση ενώ δεν έχεις την παραμικρή ιδέα ιστορικά τι γινόταν στην πραγματικότητα ενώ ακόμα και όταν υψώθηκε το τείχος για τους προφανείς λόγους πάλι μπορούσε ο καθένας να πηγαίνει και να έρχεται από την μια μεριά του τείχους στην άλλη, με τον απαραίτητο έλεγχο βέβαια. Οι άλλοι ήταν έτοιμοι για πόλεμο και ο σοσιαλισμός έβαλε τείχος για την ειρήνη. Ούτε εγώ γνώριζα τα πάντα μέχρι που άνοιξα κάνα ρημαδιάσμενο βιβλίο ιστορίας και ξεστραβώθηκα.
          Δεύτερον δεν είμαι επιθετικός αλλά εντυπωσιασμένος με αυτά που διαβάζω. Ναι δεν έχω ιδέα τι έγινε ιστορικά. Εσύ που ξέρεις λοιπόν μου λες πως δεν υπήρχε ροή ανατολικογερμανών στη δυτική Γερμανία πριν από την ύψωση του τοίχους; Επίσης οι βαριοπούλες πάνω στον τοίχο ήταν μόνο από την μεριά της δυτικής Γερμανίας έτσι; Οι ανατολικογερμανοί έτρεχαν μακριά από το τείχος για να ξεφύγουν από τους καπιταλιστές.
          Για να υπόλοιπα άμα θες από κοντά αλλά επειδή εισαι Ιαπωνία μάλλον δύσκολο αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να γράφω άπειρες ώρες μόνο και μόνο για κάποιους που θέλουν μόνο και μόνο να διαφωνήσουν στο τι γράφω χωρίς να εχουν ουσιαστικό λόγο πέρα από το να τονώσουν τον εγωισμό τους.
          Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καλώς ή κακώς η διαλογική και η εξάσκηση της πειθούς μέσω του λόγου εμπεριέχει στοιχεία εγωισμού και αυτό είναι μάλλον υγιές. Παρόλα αυτά όταν διαφωνώ μαζί σου το κάνω επειδή... διαφωνώ. Νομίζω είναι αρκετά ουσιαστικός λόγος το γεγονός ότι θεωρώ αυτά που λες ανακριβή. Εσύ γιατί διαφώνησες μαζί μου στο προηγούμενο post σου;
          Θα ήταν πραγματικά ευπρόσδεκτο να απαντούσες ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σε αυτά που έγραψα πάντως. Συγκεκριμένα όμως χωρίς αναφορές στο δίκιο του εργάτη κλπ.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να γράφω άπειρες ώρες
            απειρες οχι, δεκαδες ναι.

            Comment


            • Originally posted by TravisGr View Post
              Μπορείς να αντιπαραθέσεις κάτι σε αυτά τα ιστορικά γεγονότα, αν μπορείς σε παρακαλώ κάνε το. Περιμένω με ανυπομονησία.

              Grow Up Somari.
              To documantaire που πόσταρα μερικές σελίδες ίσως;Ή ακόμα και οι μαρτυρίες των ανθρώπων αυτών είναι φτιαχτές από το σύστημα;
              Ξέρω ξέρω...Παπαχελάς κλπ κλπ...




              Πάντως πραγματικά,από όταν είδα στον Ριζοσπάστη κείμενο εκθυματοποίησης του Τσαουσέσκου μου γυρνάνε τα έντερα ανάποδα στην οποία αναφορά της παρατάξεως σας...

              Ps: Grown up = Communist?
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Κι άλλο ένα όμορφο post από τον Loggo, σε αρκετά σημεία διαφωνώ, αλλά θα σταθώ εδώ:

                Originally posted by Loggo View Post
                Η επιστροφή στο παρελθόν δεν είναι λύση, είναι πισωγύρισμα, άσε που προσωπικά προτιμώ τη κακή παγκοσμιοποίηση, παρά τη χειρότερη προ-παγκοσμιοποιημένη εποχή.
                Έτσι διάολε. Δηλαδή, γκρινιάζουμε, γκρινιάζουμε, ο καπιταλισμός, το ένα, το άλλο, αλλά ΠΟΙΟΣ θα προτιμούσε να ζει σε παλαιότερη εποχή; Η ποιότητα ζωής έχει διακυμάνσεις, αλλά τελικά πάντα καταλήγει να βελτιώνεται. Και αυτό μόνο ο υπερπληθυσμός ή οι κλιματικές αλλαγές μπορούν να το σταματήσουν.

                Travis, σου απάντησε ο straier με μια ωραία ερώτηση, αρνείσαι την τάση για ροή ανατολικογερμανών προς την δυτική Γερμανία; Να προσθέσω, αρνείσαι ότι το ανατολικό Βερολίνο, τουλάχιστον λίγο πριν την πτώση του τείχους αν όχι πιο νωρίς, ήταν 50 χρόνια πίσω σε κάθε τομέα; Αν ναι, με συγχωρείς, αλλά είτε σε ενημέρωσαν λάθος, είτε δεν θες να δεις κάποια πράγματα, γιατί ανεξάρτητα από το πόσο γαμάτος είναι ο σοσιαλισμός σαν σύστημα, είναι παράλογο να αρνείσαι ότι, τουλάχιστον στην Γερμανία, στην πράξη απέτυχε παταγωδώς, για τον έναν ή τον άλλον λόγο.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Εγω θα ηθελα να μαθω κατι αλλο: αραγε θα ειχαν τις ελευθεριες, τα μεσα, την τεχνολογια και την ψυχαγωγια που απολαμβανουν τωρα ολοι οσοι υποστηριζουν την επιστροφη στην USSR; Αραγε θα προτιμουσαν μια ελεγχομενη ζωη, με την "απλοτητα" και τις "ψυχικες ελευθεριες" που ειχε η Σοβιετικη Ενωση;

                  Ειναι αστειο το πώς καποιος υποστηριζει θεωριες οι οποιες ειναι εντελως αντιθετες με την εποχη του και τα πραγματα τα οποια απολαμβανει πλεον... Αλλα ποσο ευκολα θελουμε να δειξουμε οτι κοβει το μυαλο μας με θεωριες αλλων, και ποσο ωραιο ειναι να νομιζουμε οτι ξεχωριζουμε απο το ευρη κοινο, οταν στην πραγματικοτητα το ιδιο το κοινο μας εχει βαλει στην ακρη...
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • BBC, News, BBC News, news online, world, uk, international, foreign, british, online, service
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Παιδιά ξέρατε πως η Αιτή, ή οποία δοκιμάζεται από τις συνέπειες του σεισμού, ήταν η πρώτη χώρα που το 1822 αναγνώρισε την Ελλάδα ως κράτος;! Μάλιστα έστειλε 25 τόνους καφέ, σε μια επιτροπή Ελλήνων στο Παρίσι με επικεφαλή τον Κοραή, για να εκποιηθεί και να αγορασθούν όπλα!!
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Originally posted by BigBOSS View Post
                        Παιδιά ξέρατε πως η Αιτή, ή οποία δοκιμάζεται από τις συνέπειες του σεισμού, ήταν η πρώτη χώρα που το 1822 αναγνώρισε την Ελλάδα ως κράτος;! Μάλιστα έστειλε 25 τόνους καφέ, σε μια επιτροπή Ελλήνων στο Παρίσι με επικεφαλή τον Κοραή, για να εκποιηθεί και να αγορασθούν όπλα!!
                        LOL, καλό trivia.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Originally posted by BigBOSS View Post
                          Παιδιά ξέρατε πως η Αιτή, ή οποία δοκιμάζεται από τις συνέπειες του σεισμού, ήταν η πρώτη χώρα που το 1822 αναγνώρισε την Ελλάδα ως κράτος;!
                          Το ανεφερε και ο Παπανδρεου οταν εκανε δηλωσεις για το σεισμο.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Originally posted by Ramparter View Post
                            Το ανεφερε και ο Παπανδρεου οταν εκανε δηλωσεις για το σεισμο.
                            Και για παρηγοριά τους έστειλε τους 25 τόνους καφέ πίσω;
                            "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                            Comment


                            • Οι της Αϊτής κατά κάποιο τρόπο ταυτίστηκαν με την ελληνική επανάσταση, για αυτό απέστειλαν τόσο πολύ καφέ και βουτήματα.
                              Η επανάσταση που έγινε στην Αϊτή περί περί τα 1800 ήταν η πρώτη εξέγερση σκλάβων στην ιστορία που στέφθηκε με ουσιαστική επιτυχία. Μαύροι σκλάβοι κέρδισαν την ελευθερία τους, για πρώτη φορά, και ίδρυσαν ανεξάρτητο κράτος, με τη βία. Χρήσιμες πληροφορίες για όσους επιμένουν να υποστηρίζουν πως με τη βία δεν επιτυγχάνεται τίποτα σε κοινωνικό επίπεδο.

                              Comment


                              • H κατάντια της ελληνικής τηλέορασης, η σημερινή εκμπομπή της Τατιάνας. Με νέα παιδιά (και κρίμα) ουσιαστικά να γκετοποιούνται και να μαλώνουν (μου έδωσαν την εντύπωση πως θα πλακόνταν στο ξύλο) με τους μεν να πετάν μπηχτές στους δε και το αντίστροφο, κοπέλες να σηκώνονται σαν μαλακισμένες και να συγκρίνουν τα φορέματα τους και πίσω να υπάρχει ο κάθε μαλάκας που ζητοκραυγάζει. GTP ειλικρινά.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X