Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Naked Snake View Post
    ότι οποιαδήποτε συζήτηση περι ελληνικότητας αναιρείται απο την στιγμή που ο όρος "Ελλην" αποδίδεται ιστορικά σε άτομα τα οποία μεταλλαμβάνανε του ελληνικού πνεύματος
    Snake sorry αλλά αυτό που λες το στηρίζουν στον Ισοκράτη ο οποίος Ισοκράτης μόνο αυτό δεν είπε.

    Τα λόγια του Ισοκράτη είναι από τα πιο διαστρεβλωμένα στην ιστορία. Aλλά επειδή οι περισσότεροι Έλληνες ή είναι απαίδευτοι ή τους έχουν παγιδεύσει σε καθημερινότητα επιβίωσης δεν κάθονται να ψάξουν τίποτα από αυτά που τους περνάνε. Να λοιπόν τι πραγματικά είπε ο Ισοκράτης, με την ελληνική γλώσσα, που ΑΚΡΙΒΩΣ εννοεί, αυτό που λέεί:

    ΤΟΣΟΥΤΟΝ Δ’ ΑΠΟΛΕΛΟΙΠΕΝ Η ΠΟΛΙΣ ΗΜΩΝ ΠΕΡΙ ΤΟ ΦΡΟΝΕΙΝ ΚΑΙ ΛΕΓΕΙΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΩΣΘ᾿ ΟΙ ΤΑΥΤΗΣ ΜΑΘΗΤΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΓΕΓΟΝΑΣΙΝ, ΚΑΙ ΤΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΕΠΟΙΗΚΕΝ ΜΗΚΕΤΙ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ ΔΟΚΕΙΝ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΛΕΙΣΘΑΙ ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΗΜΕΤΕΡΑΣ Η ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΜΕΤΕΧΟΝΤΑΣ.

    Λέει πως οι μάθητές (νεότεροι Έλληνες) των Ελλήνων δασκάλων έγιναν δάσκαλοι για άλλους λαούς με απότέλεσμα το όνομα των Ελλήνων δημιούργησε την ΠΛΑΣΤΗ εντύπωση (ΠΕΠΟΙΗΚΕΝ) να φαίνεται δίχως όμως να είναι (ΔΟΚΕΙΝ ΕΙΝΑΙ) χαρακτηριστικό του γένους αλλά της διανοίας και να ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ Έλληνες οι μετέχοντες της ημετέρας εκπαιδεύσεωε παρά ΦΥΣΕΩΣ (καταγωγής δηλαδή). Kατάλαβες;

    Για παράδειγμα για μια καθηγήτρια που μας μαθαίνει αγγλικά, λέμε πως έχουμε μάθημα με την "αγγλίδα" λανθασμένα βέβαια καθώς δεν είναι Αγγλίδα αλλά Ελληνίδα που διδάσκει την αγγλική γλώσσα. Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και στην αρχαιότητα με ξένους που έρχονταν για παράδειγμα στη σχολή των Αθηνών και αφού μάθαιναν ότι μαθαιναν γύριζαν στις πατρίδες τους και δίδασκαν ελληνικά. Αυτοί δεν ονομάζονται Έλληνες αλλά ελληνίζοντες, για παράδειγμα ελληνίζοντες Ιουδαίοι κατά τους ελληνιστικούς χρόνους.

    Originally posted by Raphael View Post
    Μία αντίστοιχη πολιτεία με τα σύγχρονα δεδομένα θα ήταν μία ουτοπία, ένας επίγειος παράδεισος.
    Μα σήμερα δεν έχουμε καν δημοκρατά παρά ένα έκτρωμα της. Οι πολίτες μόνο δύναμη δεν έχουν πια. Επίσης όπως είπες δεν θα πρέπει να κρίνουμε με τα στάνταρ του σήμερα αλλά του τότε. Η δουλεία τότε καλώς ή κακώς ήταν κάτι το φυσιολογικό, μάλιστα ακόμη και πριν από 150 χρόνια δουλεία υπήρχε με την έννοια που της δίνουμε. Αλλά ακόμη και σήμερα δεν πιστεύεις πως υπάρχει μια άλλη δουλεία;

    Για την δουλεία στην αρχαία Ελλάδα πολλά πράματα είναι γραμμένα εδώ
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Μα σήμερα δεν έχουμε καν δημοκρατά παρά ένα έκτρωμα της. Οι πολίτες μόνο δύναμη δεν έχουν πια. Επίσης όπως είπες δεν θα πρέπει να κρίνουμε με τα στάνταρ του σήμερα αλλά του τότε. Η δουλεία τότε καλώς ή κακώς ήταν κάτι το φυσιολογικό, μάλιστα ακόμη και πριν από 150 χρόνια δουλεία υπήρχε με την έννοια που της δίνουμε. Αλλά ακόμη και σήμερα δεν πιστεύεις πως υπάρχει μια άλλη δουλεία;


      Δεν αντιλέγω σε τίποτα.

      Για παράδειγμα για μια καθηγήτρια που μας μαθαίνει αγγλικά, λέμε πως έχουμε μάθημα με την "αγγλίδα"


      Δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό, "αγγλικού" ξέρω.

      Comment


      • Originally posted by Raphael View Post
        Δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό, "αγγλικού" ξέρω.
        χαχαχαα so true!
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Και εγω 3 αγγλικου ηξερα στο ιδιωτικο, μια κοντουλα με κανονια, ενα ψηλο μελαχρινο αλογο και μια ξανθα με σκυλοφατσα που φημολογουτανε οτι ειχε παιξει πιο νεα σε τσον..... ΕΕΕΕΕΕΕΕΧΜ ναι .....

          Για να αλλαξουμε θεμα τωρα -> http://www.megatv.com/megagegonota/s...&pubid=6314741

          Ελατε οι πατριωτες να σωσουμε την ελλαδιτσα μας, τι 14ος μισθος τι 21% ΦΠΑ ολα για την ελλαδαρα, ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕ, ΠΡΑΣΙΝΗ ΔΥΝΑΜΗ FTW για ολα φταιει ο καραμαν-αλι, ομως ο κυριος luigi που ειναι πρωθυπουργος θα μας βγαλει απτον στραβο δρομο συντομα, πολυ συντομα, το 2030 δεν απεχει πολυ μονο 20 χρονακια

          btw σημερα και αυριο απεργουν τα ταξι ε ? αχου τα καημενα ........... ηθελα να ξερα σε ποια αλλη χωρα συμβαινουν αυτα, εδω στην εθνικη τραπεζα που ειχα παει για κερματα το ενα ταμειο ητανε κλειστο και μια γυναικα 2 θεσεις μπροστα απο μενα στν ουρα βιντεοσκοπουσε τον χωρο με το κινητο της ανενοχλητη, μεχρι και τα γουρουνακια που κοιτανε τις καμερες κοιμουνται ..... ΕΛΛΑΔΑΡΑ

          Comment


          • Βγήκε σε συνέντευξη ο Λυριτζής και ο Οικονόμου και είπαν πως έχει δημιουργηθεί μία κοινωνία που κοιτάζει το πόσα λεφτά βγάζει ο άλλος και τι γκόμενα έχει.

            Το τι γκόμενα έχετε δε μας πολυενδιαφέρει, με τέτοιες φάτσες μάλλον για τα λεφτά σας κάθεται άλλωστε, αλλά το μισθό που παίρνατε όταν ήσασταν στην ΕΡΤ το πληρώνει ο έλληνας πολίτης και έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει, και μάλιστα να διαμαρτυρείται.

            Comment


            • Originally posted by Raphael View Post
              Βγήκε σε συνέντευξη ο Λυριτζής και ο Οικονόμου και είπαν πως έχει δημιουργηθεί μία κοινωνία που κοιτάζει το πόσα λεφτά βγάζει ο άλλος και τι γκόμενα έχει.

              Το τι γκόμενα έχετε δε μας πολυενδιαφέρει, με τέτοιες φάτσες μάλλον για τα λεφτά σας κάθεται άλλωστε, αλλά το μισθό που παίρνατε όταν ήσασταν στην ΕΡΤ το πληρώνει ο έλληνας πολίτης και έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει, και μάλιστα να διαμαρτυρείται.
              Καλα τα λες, υπαρχει ομως και η εναλλακτικη λυση, ασε το ρευμα απληρωτο και δουλευε το 360 με την μανιβελα εντομεταξυ μιας και απεχω ουσιαστικα απ΄την τηλεοραση ( το χαζεμα στην δουλεια με την τηλεοραση στο mute δεν μετραει , ουτε το μεταμεσονυκτιο προγραμμα οταν εχω αυπνιες, του 8ωρου οι πεσοντες νανουριζονται με τσοντες .... ) ειπα να βαλω στο google τα 2 ονοματα που αναφερες

              Ολα τα λεφτα το αρθρο οπως και τα σχολια απο κατω -> http://viewpress.wordpress.com/2009/...5%CE%BC%CE%BF/

              Comment


              • LOL, στη συνέντευξη είπε ο ένας πως έλαβαν πρόταση 6 φορές από άλλα κανάλια, με μεγαλύτερες απολαβές. Πράγμα λίγο ηλίθιο, αφού δεν τα πηγαίναν και τόσο καλά στα νούμερα, αποκλείεται να τους έγινε τόσες πολλές φορές τέτοια πρόταση.


                Βρε μαλάκα, τουλάχιστον σώπαινε, τα παίρνεις που τα παίρνεις μια χαρά, μπορείς να μην αντιμιλάς και από πάνω;

                Comment


                • Δεν φταιω εγω ειναι ο χαρακτηρας μου, αμα μου συμπεριφερονται σκατα γινομαι και εγω σκατενιος, αμα βλεπω 500 ατομακια να βγαινουν στην tv να μιλανε για τα δικαιωματα της γενιας των 600 ευρω την κριση και να το παιζουνε επαναστατες ενω παιρνουν ταυτοχρονα του κοσμου τα λεφτα να κανουν το ιδιο θελω να κανω κι εγω σαν γνησια μαιμου ( για τον χαβαλε παντα ετσι ? )

                  Εδω περα η λιανα κανιελη που θαυμαζεις τοσο πολυ την εχω δει με τα ιδια μου τα ματια να τρωει με τα λεφτα του λαου στο IDEAL ( παναρχαιο και πασιγνωστο πολυτελες εστιατοριο μεσα στο κεντρο της αθηνας ) το τι κανω εγω σε νοιαζει ? τουλαχιστον εγω δεν εχω κλεψει κανεναν μονοι τους ερχονται και τα δινουν τα τυχερα παιχνιδια πωλουνται δεν αγοραζονται

                  Comment


                  • BigBOSS thanks για την ενημέρωση.Παρόλαυτα το νόημα του post μου ήτανε περι του 'ειδικού βάρους' της εθνικής ταυτότητας,που πιστεύω ότι πρέπει να το αντιμετωπίσουμε με βάση το ποιοι είμαστε σήμερα και τι εκπροσωπούμε,και να μην το συνδέεουμε με το παρελθόν (όσο ένδοξο και αν είναι αυτό.)

                    Στο θέμα του 14ου μισθού τώρα...Εννοείται ότι όποιος θεωρεί τον εαυτόν του νοήμων άνθρωπο,δεν θα κάτσει να αναλωθεί σε τηλεοπτικά παραληρήματα του κάθε κρατικοδίαιτου σκυλιού και όλων αυτών που κοιτάνε με τηλεσκόπιο τα προβλήματα που θα επιφέρει αυτή η κρίση απο την αυλή της μεζονέτας τους, λαϊκίζοντας για τα μάτια του κόσμου.Τα μέτρα είναι σκληρά και - εννοείται - αναξιοκρατικά σε μια πρώτη ανάγνωση.Όμως.ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ 'χτυπηθούν' αυτοί οι τεμπελχανάδες οι δημόσιοι υπάλληλοι,αυτοί που μπήκανε στις ΔΕΚΟ και σε λοιπές δημόσιες υπηρεσίες την δεκαετία του '80 και του '90 με έναν τενεκέ φέτα και λάδι που φέρανε απο το χωριό (με όλον τον σεβασμό) έχωντας μονάχα ένα απολυτήριο γυμνασίου/λυκείου,τότε για μένα θα έχει γίνει ένα σημαντικό βήμα.Θα μου πεί κάποιος τώρα : "Αυτοί φταίνε?".Όχι φυσικά,όμως καλό θα ήτανε να πέσει ένα γερό 'χαστούκι' γιατί μόνο όταν θα ξεβολευτεί και ο τελευταίος μικρομεσαίος θα αρχίσει να σβήνει αυτή η 'ομερτά' της κουτοπονηριάς που χαρακτηρίζει τον εργασιακό τομέα,και που φυσικά έχει και κοινωνικό αντίκτυπο.Άλλωστε το ξέρουμε όλοι ότι οι μεγάλες τσέπες δεν πρόκειται να πειραχτουνε καθόλου.

                    Comment


                    • Originally posted by crpl_shepherd View Post
                      Δεν φταιω εγω ειναι ο χαρακτηρας μου, αμα μου συμπεριφερονται σκατα γινομαι και εγω σκατενιος, αμα βλεπω 500 ατομακια να βγαινουν στην tv να μιλανε για τα δικαιωματα της γενιας των 600 ευρω την κριση και να το παιζουνε επαναστατες ενω παιρνουν ταυτοχρονα του κοσμου τα λεφτα να κανουν το ιδιο θελω να κανω κι εγω σαν γνησια μαιμου ( για τον χαβαλε παντα ετσι ? )

                      Εδω περα η λιανα κανιελη που θαυμαζεις τοσο πολυ την εχω δει με τα ιδια μου τα ματια να τρωει με τα λεφτα του λαου στο IDEAL ( παναρχαιο και πασιγνωστο πολυτελες εστιατοριο μεσα στο κεντρο της αθηνας ) το τι κανω εγω σε νοιαζει ? τουλαχιστον εγω δεν εχω κλεψει κανεναν μονοι τους ερχονται και τα δινουν τα τυχερα παιχνιδια πωλουνται δεν αγοραζονται
                      Στο Λυριτζή και στον Οικονόμου μιλούσα.

                      Comment


                      • Ρε σεις.Σήμερα είδα ειδήσεις μετά από πολυυυυύ καιρό.Τι γίνεται στην οικονομία μας ρε;Δεν είχα πάρει πρέφα του τι παίζεται,είχα απλά μια ιδέα.Πω ρε πούστη,πρέπει να αρχίσω τις οικονομίες.Με βλέπω να βγαίνω έξω μόνο για αγορά τίτλων και τέλος.Μετά μέσα και λιώσιμο.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Originally posted by Altair View Post
                          Ρε σεις.Σήμερα είδα ειδήσεις μετά από πολυυυυύ καιρό.Τι γίνεται στην οικονομία μας ρε;
                          Mε αυτά που έγιναν, κανονικά θα έπρεπε να έχει γίνει επανάσταση. Αλλά όπως είπε και ο Λαζόπουλος χθες έχουμε γίνει ΟΛΟΙ ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΕΣ ή όπως λέει και ο Λιάκο έχουμε υπερχωρτάσει σε χαιβανίτιδα και είμαστε σαν κοιμισμένα βόδια.

                          Originally posted by Naked Snake View Post
                          Άλλωστε το ξέρουμε όλοι ότι οι μεγάλες τσέπες δεν πρόκειται να πειραχτουνε καθόλου.
                          Μα αυτές πρέπει να πειραχτούνε, δεν ΠΑΕΙ άλλο πια! Άλλη μια απόδειξη του κοιμισμένου δυστυχώς (στην πλειοψηφεία τουλάχιστον) ελληνικού λαού. Όχι βέβαια πως οι άλλοι λαοί δεν κοιμούνται μέσω τηλεόρασης, εφημερίδων κτλ. Ο Κοσμάς ο Αιτωλός είχε πει πως κάποτε ο διάβολος θα μπει στα σπίτια των ανθρώπων με τα κέρατα του στις στέγιες.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • We are so fucked up, beyond any repair!!
                            sigpic

                            Comment


                            • Η κατάργηση του 14ου μισθού συνεπάγεται και δραματική μείωση της αγοραστικής δυνατότητητας των Ελλήνων καταναλωτών κάτι το οποίο θα προκαλέσει μειωμένη κίνηση χρήματος στην αγορά.Αποτελέσμα αυτού είναι το κλείσιμο επιχειρήσεων και οι περικοπές εκ μέρους των εργοτοδών,κοινώς απολύσεις.Έτσι,μπορεί στο δημόσιο να μειωθεί το έλλειμα όμως θα δεχτεί πολύ ισχυρό πλήγμα η οικονομίας της χώρας.Τα μέτρα που εισηγείται η κυβέρνηση επομένως είναι απλώς ημίμετρα τα οποία δυνητικά θα επιβαρύνουν ακόμη περισσότερο την οικονομία.

                              Αυτό που πρέπει να γίνει για να διορθωθεί το δημοσιονομικό πρόβλημα της χώρας είναι να δώσουν όλοι έσοι έχουν και όχι μόνο ο λαός ο οποίος έχει ήδη επιβαρυνθεί πάρα πολύ.Πρέπει να δώσει ΚΑΙ η εκκλησία(είναι κοινό μυστικό το ότι οι μητροπόλεις έχουν αμύθητη περιουσία) ΚΑΙ οι πλούσιοι ΚΑΙ οι αξιότιμοι πολιτικοί μας οι οποίοι δεν επηρεάστηκαν καθόλου από την οικονομική κρίση και συνεχίζουν να λαμβάνουν τους πολύ μεγάλους μισθούς τους.Δυστυχώς όμως,όπως πολύ σωστά είπε και ο big boss σε προηγούμενό του ποστ,οι πολίτες κοιμούνται όρθιοι και δέχονται τα νέα μέτρα αδιαμαρτύρητα επειδή από ότι φαίνεται πιστεύουν ότι δεν θα πληγούν από τις περικοπές.

                              Naked snake συμφωνώ με αυτά που λες,καλά θα κάνουν να κόψουν λίγο τον αέρα στους δημόσιους υπαλλήλους,το έχουν παρατραβήξει.Πολύ καλό το ότι θα περιοριστεί ο αριθμός αυτών που θα προσλαμβάνονται από εδώ και μπρος,έχουμε πολύ περισσότερους δημόσιους υπαλλήλους από όσους χρειαζόμαστε.

                              Πάντως ορισμένα μέτρα είναι το λιγότερο απάνθρωπα.Άντε πες ένας νέος θα την παλέψει με χαμηλότερο μισθό,περιορίζει τις βραδινές εξόδους και άλλα έξοδα και είναι οκ,ένας άνθρωπος 65 χρονών που θα του παγώσουν την σύνταξη τι θα κάνει;Θα αναγκαστεί να ξαναπιάσει δουλειά στα 65 του ή θα φορτωθεί στα παιδιά του;


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment




                              • αυτό υποστηρίζεται και από τον βομβαρδισμό χαιβανίτιδας εδώ και χρόνια.
                                Τι κρύβουν οι "λευκές ουρές" των αεροπλάνων; Είμαστε πειραματόζωα χωρίς να το ξέρουμε; Παρακολουθήστε LIVE τα αεροπλάνα στο http://flightradar.24.comΑπό την ...

                                "Μυστηριώδεις " Λευκές Ουρές " στον ουρανό"Παρακολουθήστε LIVE τα αεροπλάνα στο http://flightradar24.com


                                και βέβαια ούτε λόγος ως προς το να δίνονται οικονομικές ενισχύσεις για να κάνουν οι Έλληνες παιδιά, αντιθέτως όλα τα οικονομικά μέτρα οδηγούν προς μεγάλή μείωση του πληθυσμού. Μέσα σε όλα αυτά όλοι ασχολούνται με την τσόντα της Τζούλιας, που δε νομίζω να βγήκε σε τυχαία χρονική περίοδο.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X