Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προς αποφυγη παρεξηγησεων, ΔΕ θα γινουν αυριο εκλογες.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Εγω παντως για καλο και για κακο θα κατεβω να ψηφισω γιατι στις προηγουμενες δεν ειχα παει.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Originally posted by Ramparter View Post
        Εγω παντως για καλο και για κακο θα κατεβω να ψηφισω γιατι στις προηγουμενες δεν ειχα παει.
        Και ποίον θα ψηφίσεις παρακαλώ ?
        sigpic

        Comment


        • Εγω θα ψηφισω αυριο παντως παιδια. Δε ξερω τι ακομα αλλα εκει στην ουρα που θα στεκομαι θα αποφασισω.
          Ground_Zero:

          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

          Comment


          • Γουστάρω αύριο δεν θα έχει σχολείο!

            Comment


            • Για αυτό με τα Ίμια, ότι πέθαναν οι Τούρκοι εμπλεκόμενοι, πέθαναν, δεν είναι μούφες. Τώρα όπως είπε ο Big ίσως ήταν από Έλληνες πράκτορες (που παίζουν τον "κρυφό" πόλεμο μαζί με τους αντίστοιχος Τούρκους, έχω ακούσει διάφορες ιστορίες), ίσως μέσα απ' την Τουρκία, ίσως σύμπτωση (ψιλοχλωμό).

              Επίσης κάθε χρόνο γίνεται μεγάλη πορεία για αυτό το γεγονός η οποία δεν καλύπτεται από τα κανάλια.

              ΙΜΙΑ 2010 Συγκέντρωση τιμής και μνήμης για τους αδικοχαμένους ήρωες των Ιμίων και πορεία αντίστασης ενάντια στο ψηφοθηρικό και ανθελληνικό νομοσχέδιο που θα ...
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • Originally posted by Ryu_gr View Post
                Για αυτό με τα Ίμια, ότι πέθαναν οι Τούρκοι εμπλεκόμενοι, πέθαναν, δεν είναι μούφες.
                Πηγή;
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Πρώτος νομίζω το είχε πει ο Χαρδαβέλας στην εκπομπή του. Δεν έχω δει όλο το βίντεο αλλά προφανώς δε λέει μούφες γιατί θα τον είχαν διαψεύσει.

                  Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Originally posted by Raphael View Post
                    Σκέφτεσαι μονοδιάστατα και σχεδόν παιδιαρίστικα.
                    Γιουυυυργιαααα! Εσύ σκέφτεσαι τελείως λάθος και μπερδεύεις έννοιες.

                    Originally posted by Azrael View Post
                    Αμαν ρε BB ο,τι να ναι.
                    .
                    Και για μένα ότι να νε γράφουν οι άλλοι γιατί δεν ξέρουν ιστορία.

                    Originally posted by TannoSake View Post
                    γιατί ολόκληρη Ελλάδα έχει οργιστεί με το Ελληνικό Κράτος για την καταντία...
                    ++
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Originally posted by Azrael View Post
                      Μπαντα που μιλαει για πολεμους και καταστασεις ειναι οπως και χιλιαδες αλλες. Δε λενε τιποτα τετοιο που θες εσυ να νομιζεις.... Ξερεις ποσες μπαντες ακουω που μιλανε για τους πολεμους που εκανε η Ελλαδα; Και οχι μονο για Ελλαδα εννοειται.
                      Ξένες ναι, ελληνικές όχι γιατί φοβούνται. Η παρακμή που έλεγα. Ένας τέτοιος Έλληνας εδώ θα ήταν γραφικός και περιθωριακός. Πάνε πια αυτές οι αξίες, της φιλοπατρίας, ελληνικής απλότητας κτλ τώρα έχουμε γαμηθεί στον καταναλωτισμό και την ψευτομαγκιά με έναν πλαστό όπως αποδεικνύεται σήμερα νεοπλουτισμό. Έχουμε αλλοτριωθεί τελείως ως λαός. Παντού παρακμή. Κάθε τι το ελληνικό μας φαίνεται γραφικό και -ΜΟΝΟ- καθε τι το ξένο μας φαίνεται ωραίο ακόμη και αν είναι άθλιο. Ένας τέτοιος λαός, αμόρφωτος,αστοιχείωτος και αλλοτριωμένος νοητικά και συλλογικά-που δεν ξέρει το παρελθόν του-, πως να μην είναι δουλικός και να βγάζει στην εξουσία τους ίδιους και τους ίδιους εδώ και 35 χρόνια;

                      γιατί φασίστας εδώ είναι όποιος αγαπάει την πατρίδα, ξέρει τον εθνικό ύμνο, τον εντυπωσιάζουν οι μεγάλες στιγμές της ιστορίας μας, θαυμάζει κάποια ελληνικά ιστορικά πρόσωπα, πάει στρατό, δεν του αρέσει η νέα τάξη και ο αχταρμάς της πολυτισμικότητας κτλ κτλ

                      Originally posted by TheCursed View Post
                      Πηγή;
                      Πάνε ρώτα τις μυστικές υπηρεσίες.

                      Μήπως εσείς το κάνατε; Τότε γιατί είναι μυστικές;
                      Το ότι τους έφαγαν τους έφαγαν, ποιος δεν ξέρουμε να πούμε σίγουρα, εικασίες κάνουμε.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • γιατί φασίστας εδώ είναι όποιος αγαπάει την πατρίδα, ξέρει τον εθνικό ύμνο, τον εντυπωσιάζουν οι μεγάλες στιγμές της ιστορίας μας, θαυμάζει κάποια ελληνικά ιστορικά πρόσωπα, πάει στρατό, δεν του αρέσει η νέα τάξη και ο αχταρμάς της πολυτισμικότητας κτλ κτλ


                        Να, αυτό εννοώ όταν λέω πως σκέφτεσαι μονοδιάστατα και σχεδόν παιδιαρίστικα. Έχεις τη τάση να απλοποιείς και να ισοπεδώνεις (με την έννοια του "ίσου πεδίου") καταστάσεις ώστε να δημιουργείς επιχειρήματα.
                        Λατρεύω την ελληνική γλώσσα (καθώς τη θεωρώ μία από τις πιο όμορφες και χρηστικές γλώσσες) και πιστεύω είμαι τυχερός που τη μιλάω, θαυμάζω αρκετές ιστορικές φιγούρες της ιστορίας μας, ξέρω τον εθνικό ύμνο (όχι ολόκληρο το ποίημα...εννοείται), εμμ θα πάω στρατό και δεν έχω πρόβλημα μ' αυτό, και δε με ενθουσιάζει τόσο πολύ η πολυπολιτισμικότητα από την άποψη, πρόσεχε, του ότι δε πρέπει να μπερδεύονται διαφορετικοί λαοί, επειδή θεωρώ πως ο κάθε λαός πρέπει να διατηρήσει τη συνοχή του, το δικό του μοναδικό χρώμα, ίχνος.

                        Τα πιστεύω όλα αυτά, είμαι φασίστας όμως; ΟΧΙ. Αντιπαθώ οποιαδήποτε υπόνοια φασισμού καθώς το θεωρώ μέγιστο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας. Και επειδή ακριβώς με εμένα (και όχι μόνο με εμένα) μιλάς τώρα, με θίγει αυτό που λες. Άρα τι "φασίστας εδώ είναι όποιος μπλα μπλα μπλα" και ανοησίες αραδιάζεις; Εάν είμαι όλα αυτά που λες και από πάνω δηλώνω εκ διαμέτρου αντίθετος με το φασισμό, τότε;
                        Συμπεραίνω λοιπόν πως συλλογίζεσαι απλοϊκά, άρα παιδιαρίστικα. Είναι πολύ απλό.

                        Θα ήθελα με τη σειρά σου να δικαιολογήσεις τους χαρακτηρισμούς σου.

                        Θα μπω στη διαδικασία, βέβαια, να αναλύσω το χαριτωμένο συλλογισμό σου.
                        Ο νεοφασισμός, όπως σίγουρα θα γνωρίζεις a priori, είναι το ρεύμα φασισμού που δημιουργήθηκε μετά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και επεκτάθηκε σε αρκετές ευρωπαϊκές και όχι μόνο χώρες, συμπεριλαμβανομένων και στην Ελλάδα, επισήμως με το πραξικόπημα των συνταγματαρχών.
                        Ο νεοφασισμός διέπεται από ορισμένες γενικές ιδεολογικές γραμμές. Αυτές είναι ο εθνικισμός, συγκεκριμένες απόψεις σχετικά με το μεταναστευτικό, με τη θρησκεία, με την ιστορία και όλα αυτά τα οποία γνωρίσαμε πολύ καλά ως λαός σχετικά πρόσφατα.

                        Θέλω να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

                        Τέλος, οι ανόητες, απελπισμένες για προσοχή αντιδράσεις σου:

                        Πάνε ρώτα τις μυστικές υπηρεσίες.

                        Μήπως εσείς το κάνατε; Τότε γιατί είναι μυστικές;
                        Το ότι τους έφαγαν τους έφαγαν, ποιος δεν ξέρουμε να πούμε σίγουρα, εικασίες κάνουμε.


                        Και για μένα ότι να νε γράφουν οι άλλοι γιατί δεν ξέρουν ιστορία.


                        Γιουυυυργιαααα! Εσύ σκέφτεσαι τελείως λάθος και μπερδεύεις έννοιες.


                        ...απλά και μόνο επαληθεύουν περαιτέρω τους χαρακτηρισμούς μου για το τρόπο σκέψης σου.

                        Comment


                        • Ρε Raphael ότι είχα να πω το είπα. Aυτό είναι η θέση μου. Επίσης δεν σε κατηγόρισα για κάτι, και το παίρνω πίσω αν το κατάλαβες έτσι. Εσύ μπορεί να είσαι και καλύτερος Έλληνας από εμένα.

                          Τώρα, σιγά μην ανταλάσσω posts (πρωί πρωί) περί φασισμού,new world order, υποδαύλισης συνειδήσεων, εθνικών και μη κτλ δεν είμαι τόσο "ανώμαλος", όπως προείπα, έγραψα ότι πιστεύω με απλά και κατανοητά λόγια, γιατί κάποια πράματα ΕΙΝΑΙ απλά και δεν χρειάζεται να τα μπερδεύουμαι. Πχ όταν λες πως η Ελλάδα επειδή ακριβώς είναι σκατά ως κράτος και δεν μπορεί να ταίσει ούτε τους Έλληνες καλά καλά, είναι αφύσικο και πέρα από κάθε λογική και ορθολογισμό να δέχεται χωρίς τελειωμό όλους τους πεινασμένους του κόσμου (άλλους λαούς) ε τότε δεν λες και κάτι το φοβερό ή περίεργο. Αλλά όταν το λές αυτό από κάποια μαλακισμένα στον τόπο μας χαρακτηρίζεσαι νεο-ναζί ξέρω γώ.

                          Επίσης η φιλοπατρία που είναι από τις μεγαλύτερες αρετές για έναν άνθρωπο, εδώ στον τόπο μας είναι συνώνυμη με τον σωβινισμό (αν είναι δυνατόν). Αυτά τα πράματα εμένα με εξοργίζουν.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • Συμφωνώ πως κάποιος ο οποίος σπεύδει να χαρακτηρίσει φασίστα κάποιον άλλον που έχει μία λογική μέση λύση για το μεταναστευτικό, είναι ανόητος.
                            Θες να μάθεις την άποψή μου; Όλοι οι παράνομοι ας φύγουν. Ας δοθεί μία προθεσμία να τη κάνουν οι άνθρωποι. Ας κινητοποιηθούν μηχανισμοί ώστε να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο. Αυτό θα ήταν μία πολύ καλή λύση.

                            1) Η αδιαφορία σχετικά με αυτό, ή μάλλον η αποδοχή έφεραν τη χώρα σ' αυτό το σημείο (όσον αφορά το μεταναστευτικό πάντοτε). Τι εννοώ; Πως οι έλληνες εργοδότες γουστάρουν ξένους υπαλλήλους. Φθηνότερα εργατικά χέρια, τι καλύτερο; Αλλά και οι έλληνες υπάλληλοι, όπως γνωρίζουμε, το παίζουν υπεράνω. Θες οικοδομή, θες βάψιμο;

                            2) Το άλλο άκρο, δηλαδή το "να πετάξουμε όλους τους αλλοδαπούς στη θάλασσα", που το έχω ακούσει και θα το ξανακούσω, αυτό είναι φασιστικό, ναι. Πες με προκατειλημμένο, πες με ό,τι θες, το θεωρώ σοβαρό σημάδι φασιστικής νοοτροπίας και αυτό με εξοργίζει.

                            Υπάρχουν αλλοδαποί που είναι πολύ πιο έλληνες από τους περισσότερους έλληνες. Είμαι της άποψης του ότι πρέπει να υπάρχουν τόσοι μετανάστες όσους χωράει να αφομοιώσει η κοινωνία. Αυτός πάντοτε είναι ένας ορισμένος, σχετικά, αριθμός. Απο 'κει και πέρα, παραπανίσιοι άνθρωποι μόνο πρόβλημα θα δημιουργούν στον εαυτό τους και στο περίγυρο, όχι επειδή είναι κακοί και μαλάκες, αλλά επειδή δε τους χωράει η κοινωνία, ο κόσμος μας.
                            Αυτό δε σημαίνει πως θα τους πετάξω στη θάλασσα όμως ή πως θα τους ξυλοκοπήσω.

                            Comment


                            • Φαντάζπμαι το ξέρεις πως δεν είναι δυνατόν να είναι στραβός ο γυαλός...
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Τι εννοείς;

                                Comment

                                Working...
                                X