Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ryu_gr View Post
    Αν και δεν καπνίζω δεν έχω πρόβλημα με τον καπνό.
    Eγώ ενοχλούμαι πάρα πολύ και δεν γουστάρω καθόλου να μπαίνω σε έναν χώρο και να αναπνέω κάπνα από 50 τσιγάρα, δηλαδή εκει που δεν καπνίζω καπνίζω με την μία 50 τσιγάρα, αυτό είναι ντροπή και αίσχος και άμα σκέφτεσαι τον συνανθρωπό σου δεν θα το κάνεις, δεν θα καπνίζεις δίπλα σε κάποιον που δεν καπνίζει, αν θες καρκίνο του πνεύμονα (το χειρότερο μεταξύ άλλων, όπως ραγδαία γήρανση προσώπου κτλ) μην τον προκαλείς και σε άλλους. Αλλά εντάξει Ελλάδα ζούμε για το πούτσο είμαστε το ξέρω. Συμφωνώ πως τα πρόστιμα πρέπει να μπαίνουν σε αυτόν που καπνίζει και όχι στον καταστηματάρχη, γιάτι έτσι ουσιαστικά το κράτος βάζει τους καταστηματάρχες να μαλώνουν με τους πελάτες, άρα οι καταστηματάρχες επειδή τους νοιάζουν και λογικά τα λεφτά τελικά δεν μαλώνουν με τους πελάτες και δεν τους απαγορεύουν να καπνίζουν, άρα δεν πίανει κάτι τέτοιο, για αυτό λοιπόν θα έπρεπε το πρόστιμο να επιβάλλεται στον πελάτη, αν ο καποιος σταρχιδιστής ελληναράς (το πρώτο με μικρό) έτρωγε ένα 500αρι ευρώ πρόστιμο θα το θυμόταν για πολύ καιρό.

    Τουλάχιστον μέσα στο σπίτι μου δεν αφήνω κανέναν να καπνίσει, όλοι στο μπαλκόνι και ας έχει κρύο δεν με νοιάζει καθόλου. Ας παλέψουν την κατάθλιψη τους με το τσιγάρο. Ευτυχώς κανείς απο τους φίλους μου δεν καπνίζει, ούτε ο αδερφός ούτε οι γονείς μου.

    χαχά γαμάτο
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • αν θες καρκίνο του πνεύμονα (το χειρότερο μεταξύ άλλων, όπως ραγδαία γήρανση προσώπου κτλ)
      Ο καρκίνος του πνεύμονα προκαλεί θάνατο, όχι ραγδαία γήρανση του προσώπου. Αυτό το προκαλεί η νικοτίνη. Νομίζω αν πάθεις καρκίνο του πνεύμονα και έχεις 6 μήνες ζωή ΣΠΣ η γήρανση του προσώπου.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Originally posted by Somari View Post
        Ο καρκίνος του πνεύμονα προκαλεί θάνατο, όχι ραγδαία γήρανση του προσώπου. Αυτό το προκαλεί η νικοτίνη. Νομίζω αν πάθεις καρκίνο του πνεύμονα και έχεις 6 μήνες ζωή ΣΠΣ η γήρανση του προσώπου.
        Το τσιγάρο έχει νικοτίνη και ναι οκ η γήρανση προσώπου δεν είναι θανατηφόρα αλλά αν κάποιος γουστάρει να έχει ζαρωμένο πρόσωπο και ένω είναι ξέρω γω 30 να δείχνει για 40 εντάξει ότι θέλει ο καθένας. Εμένα μ'αρεσει να ειμαι 30 και να φαίνομαι για 25, να ειμαι 40 και να φαίνομαι κάτω απο 35 και βέβαια για αυτό δεν αρκεί μόνο να μη καπνίζεις, αλλά να γυμνάζεσαι να προσέχεις την διατροφή σου, να μη γαμιέσαι στο ξενύχτι κτλ.

        Όπως και να έχει θεωρώ το κάπνισμα ίσως την πιο βλακώδη κακή συνήθεια που υπάρχει και έχω διαβάσει πως είναι το πιο "εθιστικό ναρκωτικό".
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Originally posted by BigBOSS View Post
          Όπως και να έχει θεωρώ το κάπνισμα ίσως την πιο βλακώδη κακή συνήθεια που υπάρχει και έχω διαβάσει πως είναι το πιο "εθιστικό ναρκωτικό".
          Καλά, εντάξει, μην το πάμε στην υπερβολή. Η πιο εθιστική γνωστή ουσία είναι σαφώς η ηρωίνη. Θυμάμαι είχα ακούσει για κάποιον που είχε δοκιμάσει μια φορά και πέντε χρόνια μετά, ακόμα, σε ανύποπτους χρόνους, ερχόταν στο πίσω μέρος του κεφαλιού του η αίσθηση εκείνη και τον έπιανε "φαγούρα" να το ξαναβιώσει. ΟΚ, καμία σχέση με το τσιγάρο, ευτυχώς, αλλιώς και οι παθητικοί καπνιστές εθισμένοι θα ήμασταν.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • Originally posted by BigBOSS View Post
            Το τσιγάρο έχει νικοτίνη και ναι οκ η γήρανση προσώπου δεν είναι θανατηφόρα αλλά αν κάποιος γουστάρει να έχει ζαρωμένο πρόσωπο και ένω είναι ξέρω γω 30 να δείχνει για 40 εντάξει ότι θέλει ο καθένας. Εμένα μ'αρεσει να ειμαι 30 και να φαίνομαι για 25, να ειμαι 40 και να φαίνομαι κάτω απο 35 και βέβαια για αυτό δεν αρκεί μόνο να μη καπνίζεις, αλλά να γυμνάζεσαι να προσέχεις την διατροφή σου, να μη γαμιέσαι στο ξενύχτι κτλ.
            Δεν διαφωνώ. Εγώ απλά είπα πως όπως το έγραψες είναι σαν να λες πως ο καρκίνος του πνεύμονα προκαλεί γήρανση του προσώπου

            EDIT: Αυτό που λες Οκαταραμένος είναι δυσκολία αποτοξίνωσης. Άλλο το πόσο εύκολα εθίζεσαι, άλλο το πόσο δύσκολα αποτοξινώνεσαι.Εγώ πάντως είχα ακούσει πως στην δυσκολία αποτοξίνωσης τους βάζει κάτω όλους το αλκοόλ.

            EDIT 2: Ο Μεγαλοαρχηγός πρέπει να έχει δίκιο:


            Αν και εδώ ηρωίνη και αλκοόλ είναι πιο μπροστά, και παίζει να είναι κανονικές εργασίες αυτό, έχει ακόμα και ονόματα ερευνητών:
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Originally posted by Somari View Post
              EDIT 2: Ο Μεγαλοαρχηγός πρέπει να έχει δίκιο:


              Αν και εδώ ηρωίνη και αλκοόλ είναι πιο μπροστά, και παίζει να είναι κανονικές εργασίες αυτό, έχει ακόμα και ονόματα ερευνητών:
              http://www.druglibrary.org/Schaffer/.../basicfax5.htm
              Τελείως off τα βρίσκω αυτά. Δεν θέλω να κάτσω να αναλύσω το ποια διαψεύδονται διαψεύδονται από την εμπειρία και γιατί, αλλά θα σταθώ στο ότι πρέπει να κοιτάξουμε και τα κριτήρια της κάθε έρευνας. Για παράδειγμα, το τσιγάρο μπορεί να κόβεται πιο δύσκολα από την ηρωίνη και για τους τρεις εξής, καθαρά κοινωνικούς, λόγους:

              1) Σε αντίθεση με την ηρωίνη, δεν σε περιθωριοποιεί. Το αντίθετο μάλιστα, είναι μέσα κοινωνικοποίησης.

              2) Σε αντίθεση με την ηρωίνη, δεν έχει άμεσα πολύ σοβαρές συνέπειες στην ποιότητα ζωής και την νοητική υγεία.

              3) Σε αντίθεση με την ηρωίνη, υπάρχει παντού. Όλοι γύρω σου το χρησιμοποιούν και αυτό σε ωθεί στο να "ξανακυλήσεις".

              Αυτά τα τρία δεν αφορούν την καθαυτή ουσία.

              Εγώ έχω υπ' όψιν μου το εξής, το οποίο, παραδεχτείτε το, φαίνεται πολύ πιο ρεαλιστικό:



              Α κι επίσης... Λες πως αυτό που αναφέρω είναι δυσκολία απεξάρτησης, όμως το τόνισα πως ο τύπος πήρε μια φορά. Άρα, στην ουσία, με επιβεβαιώνεις, καθότι για να απεξαρτηθείς πρέπει να έχεις εξαρτηθεί πρώτα. Μου λες, δηλαδή, ότι ο τύπος έφτασε στην εξάρτηση με τη μια. Που είναι η γαμάτη νικοτίνη σας τώρα, ε, ε; Πήρε το μπούλο; Ε; Ε;
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • Originally posted by TheCursed View Post
                1) Σε αντίθεση με την ηρωίνη, δεν σε περιθωριοποιεί. Το αντίθετο μάλιστα, είναι μέσα κοινωνικοποίησης.
                χαχα καλό:xp:



                Originally posted by TheCursed View Post
                2) Σε αντίθεση με την ηρωίνη, δεν έχει άμεσα πολύ σοβαρές συνέπειες στην ποιότητα ζωής και την νοητική υγεία.
                Σημασία έχεις πως την ζημιά την παθαίνεις, αυτό είναι που μένει "what matters", αν κάνεις την σούμα.

                Οι πιο σημαντικές συνέπειες του καπνίσματος είναι:

                • Καρκίνος του πνεύμονα ( Ευθύνεται για το 90% των θανάτων λόγω καρκίνου του πνεύμονα! )
                • Καρκίνος της στοματικής κοιλότητας (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
                • Καρκίνος του λάρυγγα (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
                • Καρκίνος του οισοφάγου (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
                • Καρκίνος ουροδόχου κύστης (50% των ασθενών με καρκίνο της ουροδόχου κύστης, είναι ή ήταν καπνιστές!)
                • Καρδιακές παθήσεις (άλλη μια από τις πιο επικίνδυνες συνέπειες του καπνίσματος)
                • Μείωση της καλής χοληστερίνης με συνέπεια να αυξάνεται ο κίνδυνος αρτηριοσκλήρυνσης.
                • Εμφύσημα

                Λιγότερο επικίνδυνες (αλλά πιο συχνά εμφανιζόμενες) συνέπειες του καπνίσματος είναι:

                • Διατάραξη της όρασης (νικοτινική αμβλυωπία – μια από τις πιο επικίνδυνες επιπτώσεις του καπνίσματος στην όρασή σας)
                • Φαρυγγίτιδα (Μια από τις πιο συχνές επιπτώσεις του καπνίσματος – εμφανίζεται συχνά και σε νέα άτομα)
                • Αλλοίωση της γεύσης, της ακοής και της όσφρησης
                • Μείωση της αντοχής (Μια από τις πιο γνωστές επιπτώσεις του καπνίσματος)
                • Τρεμούλιασμα των άκρων
                • Ίλιγγος
                • Νευραλγίες
                • Εγκεφαλική υπεραιμία με βάρος και ζάλη
                • Παλμούς
                • Πόνους στομάχου και εντέρων – δυσκοιλιότητα (Πρόκειται για μια από τις επιπτώσεις του καπνίσματος που εμφανίζεται περισσότερο σε νέους καπνιστές)
                • Τοπικός ερεθισμός στα χείλη, στο στόμα και στη γλώσσα

                Η παραπάνω λίστα αποτελείτε μόνο από ορισμένες συνέπειες του καπνίσματος (τις πιο σημαντικές). Κάθε συνέπεια του καπνίσματος μπορεί να «φάει ένα κομμάτι από την ζωή σας» ενώ μερικές επιπτώσεις του καπνίσματος είναι ικανές ακόμα και να σκοτώσουν.
                http://www.stopit.gr/kapnisma/plhrof...pnismatos.html

                ένα ενδιαφέρον σχετικά με την νικοτίνη και το τσιγάρο
                A great many studies indicate that nicotine is the drug in tobacco that propels and reinforces a person's desire to smoke. For example, in several studies, when smokers were given nicotine-free cigarettes, they almost always abandoned them.
                http://findarticles.com/p/articles/m.../ai_n18605911/

                Originally posted by TheCursed View Post
                Α κι επίσης... Λες πως αυτό που αναφέρω είναι δυσκολία απεξάρτησης, όμως το τόνισα πως ο τύπος πήρε μια φορά.
                Ε ρε Cursed μας αναφέρεις έναν τύπο που καν δεν τον έχουμε αντικρίσει για να υποστηρίξεις κάτι ενώ άλλες φορές ζητάς χειροπιαστές αποδείξεις και στοιχεία. Ναι και γω έχω έναν γνωστό που....

                Τέλος πάντων όποιος θέλει να κάνει κακό στην υγεία του να κάνει όσο θέλει αρκεί να μην κάνει κακό στους υπόλοιπους που δεν καπνίζουν.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • Κάτσε λίγο ρε BigBOSS, μου απαντάς λες και υπερασπίζομαι το κάπνισμα, σα να μη διάβασες τι έγραψα λίγες σελίδες πριν. Στα όσα λες δεν έχεις καθόλου άδικο, απλά τα λες με τόσο μένος και πάθος που καταντάς υπερβολικός. Για παράδειγμα, γελάς με πράγματα αυτονόητα (ότι το κάπνισμα το αντιμετωπίζει ο κόσμος σαν μέσο κοινωνικοποίησης - εν τω μεταξύ, όλοι ξέρουμε ότι εφτά στους δέκα, μην πω και παραπάνω, το αρχίζουν από παρέες) και απαντάς σε άλλα πράγματα και όχι σε αυτά που έγραψα.

                  Ειπώθηκε κάπου ότι το τσιγάρο είναι εθιστικότερο από την νικοτίνη. Εγώ απάντησα με βάση την εμπειρία που όλοι έχουμε (εκτός κι αν η δικιά σου εμπειρία σου λέει καλύτερα πρεζόνι παρά καπνιστής, εκεί πάω πάσο - και ναι, τα συγκρίνω αυτά τα δυο, βγάζω χειρότερη την ηρωίνη κι αν θες βάλε μου χέρι γι' αυτό) κι ανέφερα ένα περιστατικό. Χειροπιαστά πράγματα δε μπορούμε να έχουμε, εκτός κι αν δοκιμάσουμε. Πάντως, όλοι ξέρουμε ότι και η νικοτίνη, αργεί να εθίσει. Κανείς δεν εθίστηκε με ένα, δυο, δέκα τσιγάρα, για όλους τα πρώτα ήταν απλά η αρχή. Δεν ξέρω που περίπου εθίζεται κανείς, αλλά σίγουρα όχι γρήγορα. Αλλιώς και οι παθητικοί καπνιστές εθισμένοι θα ήμασταν με τόση νικοτίνη που έχουμε φάει. Αν εσύ θες χειροπιαστές αποδείξεις, δοκίμασε και ηρωίνη (γιατί νικοτίνη έχεις ήδη πάρει αρκετή από το παθητικό) και σύγκρινέ τα, τι να σου πω.

                  Όλες οι πηγές που παρέθεσες μετά είναι πράγματα που γνωρίζουμε και δεν αμφισβητεί κανείς. Απλά, κάποιοι από εμάς έχουν και φίλους καπνιστές και έχουν (ή είχαν - κι εδώ είναι η διαφορά) και φίλους χρήστες ηρωίνης. Βλέπουμε τους μεν, βλέπουμε τους δε κι από εκεί και πέρα δεν χρειαζόμαστε καμία έρευνα για να συγκρίνουμε τα δυο. Τώρα αν εσένα οι πηγές σου βγάζουν χειρότερη την νικοτίνη, I rest my case, πίστεψέ τις και δε μπορώ να στις βγάλω λάθος επιστημονικά, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι η νικοτίνη ποτέ δεν σκότωσε κανέναν στα 20, ή τουλάχιστον σχεδόν ποτέ.

                  Παρένθεση: Αντίστοιχες ενστάσεις έχω και για το αλκοόλ. Μέχρι πριν δυο χρόνια πίστευα τα όσα διάβασα, αλλά πλέον έχοντας δει άτομα να κάνουν τα άπειρα μεθύσια επί μεγάλα χρονικά διαστήματα και να μην εκδηλώνουν τον παραμικρό εθισμό, θεωρώ πλέον το αλκοόλ ελάχιστα εθιστικό, τουλάχιστον για έναν ψυχικά υγιή άνθρωπο. Το οποίο αλκοόλ, είναι, πάντως, χειρότερο από το τσιγάρο για την υγεία σε μεγάλες ποσότητες.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Originally posted by TheCursed View Post
                    Κάτσε λίγο ρε BigBOSS, μου απαντάς λες και υπερασπίζομαι το κάπνισμα
                    Όχι εντάξει κατάλαβα πως είσαι κατά
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Πάντως (από το γράφημα) δυσκολεύομαι να πιστέψω πως το active dose/lethal dose ratio της καφείνης είναι μεγαλύτερο από το lsd... δηλαδή σε κάθε κούπα καφέ είμαι πιο κοντά στον θάνατο από ότι αν πάρω ένα χάπι lsd...
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Originally posted by Somari View Post
                        Πάντως (από το γράφημα) δυσκολεύομαι να πιστέψω πως το active dose/lethal dose ratio της καφείνης είναι μεγαλύτερο από το lsd... δηλαδή σε κάθε κούπα καφέ είμαι πιο κοντά στον θάνατο από ότι αν πάρω ένα χάπι lsd...
                        Βασικά αυτό είναι το μόνο σίγουρα σωστό στο γράφημα. Από το ίδιο το LSD δεν έχει καταγραφεί ποτέ κανένας θάνατος απ' όσο ξέρω. Υπήρξε μόνο ένα περιστατικό, αλλά δεν είναι επιβεβαιωμένο. Είναι αρκετά "ασφαλής" για το σώμα ουσία, αν εξαιρέσεις το ότι μπορεί να σε κάνει να χάσεις έλεγχο και να πηδήξεις από κανένα μπαλκόνι π.χ. Επίσης επιδρά εύκολα, οπότε τα χάπια έχουν πολύ μικρή ποσότητα μέσα, γι' αυτό και ο χαμηλός λόγος Active Dose / Lethal Dose. Εγώ το πιστεύω άνετα.

                        Απ' την άλλη, σκέψου, η καφεΐνη σε έχει στην τσίτα. Σε μεγάλες ποσότητες κουράζει απίστευτα την καρδιά, το κυκλοφορικό και το νευρικό σύστημα.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment




                        • these walls built to stand come-what-may
                          lie shattered in the ashes

                          Comment


                          • Μια εξήγηση θα βοηθούσε...
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • De fainetai POLY stimeno?
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Στημένο φαίνεται αλλά δε ξέρω ποιος είναι και τι ακριβώς (υποτίθεται πως) παίχτηκε.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X