Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by TravisGr View Post
    Ρουφιανακος ήσουν Συριζαίος έγινες.
    LOLWAT

    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Mια και το πήγαμε το θέμα στα περί ιστορίας και videogames μια ερώτηση ολίγον τι ρητορική:
      Γιατί είναι OK να σκοτώνεις ναζιστές και ταλιμπάν σε videogames ενώ το να τους χειρίζεσαι δεν είναι OK; Και γενικά γιατί τέτοια λύσσα με τις ναζιστικές αναφορές σε videogames ακόμα κι όταν αυτές δεν είναι σκόπιμες (όπως για παράδειγμα η στάση του χεριού ενός ατόμου που παραπέμπει σε ναζιστικό χαιρετισμό ενώ το άτομο αυτό δεν έχει καμία σχέση με ναζισμό; )
      - Anime based on videogames list -

      Comment


      • Μυστικό σχέδιο ίδρυσης ανεξάρτητου οργανισμού, που θα υλοποιήσει το πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων ύψους 50 δισ. ευρώ, έχει η τρόικα, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Το Βήμα της Κυριακής.

        Ο οργανισμός, αναφέρει η εφημερίδα, θα διοικείται από ξένους εμπειρογνώμονες και θα τεθεί εκτός της δικαιοδοσίας της κυβέρνησης.

        Παράλληλα, με όπλο την πέμπτη δόση, οι δανειστές επιδιώκουν τη συναίνεση της αντιπολίτευσης και σκέπτονται σοβαρά να ζητήσουν την ψήφιση του σχεδίου από 180 βουλευτές, καθώς και την επιβολή πρόσθετων μέτρων ύψους 10 δισ. ευρώ για το 2011, έτσι ώστε το «νέο μνημόνιο» να καταστεί δεσμευτικό ανεξαρτήτως κυβερνήσεως.

        Κατά την εφημερίδα, το σχέδιο αυτό της τρόικας θα προταθεί στην κυβέρνηση ως «τελεσίγραφο» και θα προβλέπει ότι τα έσοδα από τις αποκρατικοποιήσεις θα κατευθύνονται στην αποπληρωμή του δημόσιου χρέους μέσω ενός προγράμματος επαναγοράς ομολόγων.
        source: in.gr

        Rock on.

        Comment


        • Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Γιατί εγώ χαίρομαι όταν οτιδήποτε τίθεται εκτός αρμοδιοτήτων της εκάστοτε ελληνικής κυβέρνησης;

            Επίσης, BigBoss, δε χρειαζόταν η διαφήμιση, έχω όλα τα παιχνίδια της σειράς που είναι από τις αγαπημένες μου, εκτός των Shogun, δε με ελκύει το στήσιμο.

            Comment


            • Originally posted by Imrahil View Post
              Αλλά επειδή θίχτηκε το θέμα, πράγματι δε διακρίνω μεγάλες διαφορές ανάμεσα στους δύο. Αν και για να είμαι ειλικρινής ο Ναπολέοντας ήταν σίγουρα πιο αδίστακτος, κυνικός, κομπλεξικός, αλλαζόνας, οπορτουνιστής, υπόδειγμα μακιαβελισμού και όπως ο ίδιος είχε δηλώσει, εθισμένος στην εξουσία. Ο Χίτλερ από την άλλη, ήταν τουλάχιστον ιδεολόγος, ασχέτως που τον οδήγησαν αυτές του οι φαντασιώσεις. Ο Ναπολέων όμως έκανε ό,τι έκανε για την πάρτη του και μόνο, από τα χρόνια της Κορσικής ακόμη και τις ψωνισμένες του κοκορομαχίες του με τον Πάολι, ενώ στη συνέχεια ανήγαγε, πάλι σύμφωνα με τον ίδιο, την κυριαρχία, και μαζί της τον πόλεμο που την επιφέρει, σε αυτοσκοπό. Υποθέτω ανάμεσα σε αυτό και στην παράνοια, προτιμώ τη δεύτερη.
              Το σχόλιο ότι ο Ναπολέων πολέμησε τις μοναρχίες, η ιστορικά χαρακτηριστικότερη προσωποποίηση του μονάρχη, ο άνθρωπος που ήρθε στην εξουσία με πραξικόπημα και που σταδιακά αυτοδιόρισε τον εαυτό του αυτοκράτορα των πάντων με απεριόριστες εξουσίες, καταργώντας στην πράξη την σημαντικότερη αντι-μοναρχική επανάσταση όλων των εποχών, δεν ξέρω τι σκεφτόσουν όταν το έγραψες. Μάλλον τίποτα. Ούτε το ότι στο ίδιο post τυγχάνει και υπάρχει υπεράσπιση της δημοκρατίας και θαυμασμός προς τον Ναπολέοντα, τον αρχιδημοκράτη του L'état c'est moi. Τόσες αντιφάσεις ούτε στη Βίβλο. Καταλαβαίνω βέβαια πως είναι πιο εύκολο να ταυτιστείς μαζί του, παρά με τον πιο πρόσφατα δαιμονοποιημένο Χίτλερ
              Προσυπογράφω. Πραγματικά, δε θα μπορούσα να τα είχα γράψει καλύτερα.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • Originally posted by Somari View Post


                Imra κι εγω το χαιρομαι αυτο απ' τη μια. Απ'την αλλη απογοητευομαι που η Τροικα πετυχε τοσο ευκολα το στοχο της στη χωρα μας. Ουτε καλο σκοπο εχουν, ουτε το θεμα ειναι να του πληρωσουμε τα χρωστουμενα - τα οποια ουτως ή αλλως τα εχουν ηδη παρει πισω τοσα χρονια σε πολλαπλο βαθμο.

                Η εικονα του Somari τα λεει ολα. Ειναι η παγια στρατηγικη τους αυτη αλλωστε. Ηταν ο σκοπος τους εξαρχης, οπως και σε αλλες χωρες.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Cursed και εγώ δεν διαφώνησα σε ότι είπε ο Imrahil.

                  Xθες στις ειδήσεις, σε δελτίο ειδήσεων στο σκάι αν θυμάμαι καλά, ο ένας δημοσιογράφος ρώτησε τον άλλο "και σε περίπτωση χρεωκοπίας ποιος θα αναλάβει την ευθύνη;'' και ο δεύτερος είπε το εξής καταπληκτικό '' σε τέτοιες κρίσιμες περιστάσεις δεν χωράνε επιμμερισμοί ευθυνών σε πράσινους και γαλάζιους αλλά όλοι θα χρεωκοπήσουμε"( όπως όλοι τα φάγαμε).

                  Δηλαδή πάλι ατιμωρησία, κανείς δεν θα τιμωρηθεί για κανένα οικονομικό σκάνδαλο και κλεψιά, και και και...μάλιστα πολύ ωραία.

                  Τώρα τις αρμοδιότητες για ένα θέμα είτε τις έχει η ελληνική κυβέρνηση είτε οι ξένοι απέξω το ίδιο και το αυτό είναι. Οι πρώτοι μόνο για το καλό αυτης της χώρας δεν εργάζονται και οι δεύτερoι δεν μας βοηθάνε επειδή τρέφουν καμιά ιδιαίτερη αγάπη αλλά καθαρά για να εξυπηρετήσουν δικά τους συμφέροντα όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment




                  • ROFL
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Υπερβολικά εύκολη, αστόχαστη και εξυπνακίστικη ατάκα.

                      Καμαριέρα = Η χώρα μας.

                      Επιστροφή στην κανονική ροή του προγράμματος, αν και με δεδομένο πως ο Στρος Καν έχει πολύ υψηλές πολιτικές βλέψεις στη Γαλλία έχει ακαδημαϊκό έστω ενδιαφέρον η πορεία του.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • Σωστό, με τη διαφορά βέβαια ότι η κανονική καμαριέρα δεν άνοιξε τα πόδια.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • το σεναριο του να του την ειχανε στημενη με το παρελθον που ειχε παντως παιζει καπως, i mean...δεν μπορει να ειναι τοσο ηλιθιος, η μηπως μπορει?

                          Comment


                          • Πράγματι είναι ύποπτο το timing και υπερβολικά βλακώδης για να είναι αληθινή η συμπεριφορά, αλλά καθώς έχω καταλάβει από τις δηλώσεις, το παρελθόν του και τη γενικότερή του συμπεριφορά, δεν αποκλείεται καθόλου να του ήρθε μια 'γαμάω και δέρνω' στιγμή, να είδε το γκομενάκι, να του γυάλισε και να άρχισε τα ξέρεις ποιος είμαι εγώ, πάρτο και χάρη σου κάνω, στους άλλους ζητάω και τόκο. Γενικότερη ψυχολογία του κάνω ό,τι θέλω και δε με αγγίζει κάνεις, αν κατ'ουσία εξουσιάζει δεκάδες χώρες στον πλανήτη δε μπορεί να δει στην έξαψη της στιγμής ως απειλή μια καμαριέρα και τον νόμο.

                            Οι του εξωτερικού προφανώς δεν παίρνουν τα ηνία για την καλή τους την καρδιά, αλλά εγώ είμαι σίγουρος πως εξυπηρετώντας το δικό τους συμφέρον, εξυπηρετούν μακροπρόθεσμα καλύτερα και τα δικά μας, από ότι οι εσωτερικοί άρχοντες(αυτό βέβαια δεν ισχύει για ημέτερους και για όσους την τελευταία δεκαετία ωφελούνταν από τη δανειακή αφθονία, μπουχου γι'αυτούς). Επίσης αν το συγκρίναμε με το ιδανικό, σίγουρα η συμπεριφορά τους ως καθαρά καπιταλιστική θα έχει πολλά αρνητικά, απλά αριστερά από τη γελοιογραφία του Somari, αυτομάτως φαντάζομαι την υπάρχουσα των τελευταίων 50 χρόνων και παραδόξως η δεξιά φαίνεται καλύτερη. Αν θέλει κάποιος μπορεί να κοιτάξει μια άλλη σχετική ιστορική φάρσα συγκρίνοντας τις εποχές και τον ουσιαστικά όμοιο με τον σημερινό, όπως διαμορφώνεται, ΔΟΕ που επιβλήθηκε μετά το 1897, που είμασταν τότε και που τελικά μας οδήγησε.

                            Comment


                            • «Οι Έλληνες είναι οι λιγότερο γυμνασμένοι στην Ευρώπη»

                              Comment


                              • Ίσως, αλλά κάνουμε την καλύτερη γυμναστική στο κρεβάτι με την βοήθειας ενός ερωτικού συντρόφου.
                                - Anime based on videogames list -

                                Comment

                                Working...
                                X