Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τελικά σε ποιο βαθμό η υπερθέρμανση του πλανήτη και το φαινόμενο του θερμοκηπίου είναι πραγματικά φαινόμενα και σε ποιο βαθμό ομαδικός παραλογισμός και πολιτικός δογματισμός; Πάρτε και ένα αρθράκι ως έναυσμα για συζήτηση:
    http://www.npr.org/templates/story/story.p...toryId=88520025
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Το φαινόμενο του θερμοκηπίου απαρτίζεται από 2 παράγοντες.

      Εισερχόμενη στην ατμόσφαιρα ενέργεια (από γήινη επιφάνεια και από ήλιο)
      Εξερχόμενη στο διάστημα ενέργεια.

      Αν ο δεύτερος παράγοντας (σε μακρά χρ.διαστήματα) είναι μικρότερος του πρώτου,τότε έχουμε το φαινόμενο της ανόδου της θερμοκρασίας.

      Αν γίνεται αντίστροφα,όχι.

      Δεν υπάρχουν θεωρίες συνομωσιών.Όλα έχουν να κάνουν με το τί εκπέμπεται (κυρίως) στην τροπόσφαιρα,έως την χαμηλή στρατόσφαιρα (Η2Ο,Ο3,CO2)

      Αν μια χρονιά το CO2 πχ ξεπεράσει ένα ορισμένο επίπεδο,κατακρατείται περισσότερη μεγάλου μήκους εκπεμπόμενη εκ της γης ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία,και έτσι το ισοζύγιο εισερχόμενη ενέργεια - εξερχόμενη ενέργεια είναι θετικό,και έτσι έχουμε άνοδο της θερμοκρασίας.

      Αυτό που κάνει πολλή εντύπωση,είναι το γεγονός ότι ενώ τα ΜΜΕ μας τρελάινουν το καλοκαίρι,το Α.Φ.Θ είναι εντονότερο τον χειμώνα.Τότε είναι που πρέπει να "σκεφτόμαστε πράσινα".Και αυτό επειδή λόγω ψυχρότερης ατμόσφαιρας (θεωρούμε την θερμοκρασία της γης σταθερή όλο τον χρόνο) έχουμε μεγαλύτερη μεταφορά ενέργειας στο σύστημα γη-ατμόσφαιρα.

      Αυτά
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • τις τελευταίες ημέρες με τις στάσεις εργασίας του μετρό,η κατάσταση με την κίνηση έχει γίνει ανυπόφορη.
        μου έχουν συμβεί πολλά τις τελευταίες μέρες αλλά θα περιοριστώ μόνο στο σημερινό που μου έκανε και πιο πολύ εντύπωση:
        κάθε μέρα ξεικνάω στι 08:20 περίπου για να πάρω το λεωφορείο.από τη στάση μου περνάνε 10 λεωφορεία που καταλήγουν σε διαφορετική στάση του μετρό.επειδή όμως αυτές τις μέρες έχουν στάση εργασίας οι επιλογές μου περιορίζονται σε 2.πήγα λοιπόν στη στάση για να πάρω το λεωφορείο ΧΨ.περίμενα 20 λεπτά να περάσει.εν τω μεταξύ άφησα να περάσουν κι άλλα λεωφορεία που κάτω από άλλες συνθήκες με βολεύανε+1 ακόμα που με βολεύει και δεν το ήξερα.τελικά πέρασε το ΧΨ.είχε όμως τόση κίνηση που αναγκάστηκα να κατέβω πολύ πριν τη στάση μου.όσο περπάταγα προς τον προορισμό μου προσπέρασα τα εξής:το δικό μου ΧΨ,το άλλο που με βολεύει και δεν το ήξερα,και ένα ακόμα ΧΨ που λογικά θα ήταν αυτυό που θα έπαιρνα αν πήγαινα πιο νωρίς στη στάση.αυτά...

        ΑΙΣΧΟΣ!!!
        Carpe diem

        Comment


        • Τι ψαχνεις να βρεις εδω και σε περιοδους που λειτουργει το μετρο εχω δει τα απιστευτα, να περιμενω δυο τρολευ μπροστα απ'το πολυτεχνιο και να περναει ενα τριτο τρεις φορες στο μεσοδιαστημα. Αλλα τι τα θες ετσι οπως ειναι οι δρομοι, μονο τα μετρο-ησαπ βολευουν για μεσα στην Αθηνα.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • καλά αυτό είναι συνηθισμένο για μερικά λεωφορεία.π.χ το 803 μια φορά το περίμενα 75 λεπτά.ΕΛΕΟΣ δηλαδή.
            απλά σχολίασα την επικαιρότητα.δεν το ψάχνω.

            έχω συνηθίσει το μπο****λο που ζούμε.
            Carpe diem

            Comment


            • Όπως είπε και ο Μαστοράκης το πρωί....

              ".....Από βδομάδα που θα έχει ψηφιστεί το νομοσχέδιο θα γυρίσουν όλοι στις δουλείες τους και θα καταλάβουν ότι όλα αυτά τα έκαναν τζάμπα και μας ταλαιπωρούσαν και μας τζάμπα τόσες μέρες με τις απεργίες τους...."

              έτσι....έτσι.....αυτός είναι ο Ν.Μαστοράκης....αυτός....
              που για κάποιο περίεργο λόγο μετά την Χούντα κατά την διάρκεια της οποίας είχε μία πολύ καλή σχέση με τους φοιτητές είχε εξαφανιστεί χρόνια ολόκληρα στην Αμερική και παραπονιόταν ότι δεν τον θέλουν στην Ελλάδα......έλα ντε, γτ άραγε?

              Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα.....ειλικρινά <_<


              ΥΓ: ΜΑ ΚΑΛΑ??&#33;&#33;&#33;&#33; ΤΟΣΟ ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ??&#33;&#33;&#33;?&#33;?&#33;?&#33; ΤΟΣΟ???&#33;&#33;&#33;&#33;


              Merci beaucoup για την κατανόηση....
              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

              Comment


              • Σήμερα που κόπηκε το ρεύμα στο περίπτερο το απόγευμα, κάποιος γείτονας μου έλεγε πως δεν είναι πράγματα αυτά, κι εφόσον εμείς πληρώνουμε το ρεύμα μας κανονικά, δεν φταίμε σε τίποτα να μας ταλαιπωρούν όλους και λοιπές αντίστοιχες γνώμες.

                Πέρα από το σημείο στο οποίο είπε πως θα έπρεπε να κόβουν το ρεύμα στην Βουλή και στα Υπουργεία -κάτι με το οποίο σαφώς και συμφωνώ- τα υπόλοιπα, δεν τα βρίσκω σωστά. Δεν πάθαμε και τίποτα δίχως ρεύμα για 2 ώρες το πρωί και 2 το απόγευμα. Σίγουρα είναι δύσκολα χωρίς ηλεκτρικό, αλλά η συμπαράσταση και η αλληλεγγύη μου στους απεργούς της ΔΕΗ (τους οποίους μάλιστα εκδίκασαν κιόλας) είναι τέτοια, που δεν αφήνω να με καταβάλλει η οποιαδήποτε "προπαγάνδα" ή έστω "αμφιβολία".

                Στο θέμα των σκουπιδιών τώρα, νομίζω ότι το καλύτερο που έχουν να κάνουν οι υπάλληλοι της καθαριότητας, απανταχού, προκειμένου να κερδίσουν την εύνοια των πολιτών και πάλι -καθώς η κυβέρνηση φροντίζει καθημερινά, με βασικό επιχείρημα ότι τίθεται σε κίνδυνο η δημόσια υγεία, να στρέψει τους πολίτες ενάντια στους απεργούς- είναι να μαζέψουν τα σκουπίδια από τους δρόμους. Μάλιστα&#33; Να τα μαζέψουν και να τα αδειάσουν όλα στο σπίτι του Κακλαμάνη, του Παπαγεωργόπουλου, του Ψωμιάδη, του Μπούλη, στην Βουλή και στα εκάστοτε Δημαρχεία&#33; Και τότε να δούμε τινών η σούφρα θα σφίξει και θα αλλάξουν κατεύθυνση, πριν πεθάνουν από χωλέρα και καρκίνο...
                OniBocho Η Θέα μέσα από ένα Ζωντανό Κουτί

                Σ.Π.Ι.Χ. Productions Όραμα, Ιδέες, Αγάπη

                Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it... - Lord Lucifer Morningstar

                Comment


                • Απλά για το ρεύμα να προσθέσω,πως υπάρχουν άνθρωποι με οξυγονοπαροχές και φάρμακα καρκίνου που χωρις ψυγείο χαλάνε.Εγώ δεν πέθανα χωρίς ρεύμα και pc,αυτοί όμως...
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • αυτοι της ΔΕΗ που κλεινουν το ρευμα ειναι να μη πω τωρα τι... ερχωνται και το κλεινουν σε4 εμας που τους πληρωνουμε, αν εχουν αρχ... ας το κλεισουν σε καμια βουλη σε κανα δημοσιο κλπ, σε αυτους που τους κοβουν τις συνταξεις κλπ.

                    ΥΓ Οσον αφορα το συνταξιοδοτικο, δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος οτι με τις σημερινες συνθηκες θα φτασουμε και τα 60 , οποτε προσωπικα δε προβληματιζομαι...

                    Comment


                    • άσε που με τις συνεχείς διακοπές μπορεί να μας κάψουν και κάνα μηχάνημα.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Αφού λοιπόν θα ήθελες να ισχύουν, αφομοίωσε όσα λέω να γίνουμε λίγοι + ένας, και που ξέρεις, αύριο μπορεί να προστεθεί κι ένας ακόμα. Άσε λοιπόν τον Αδάμ τον παράδεισο και τις απελάσεις για τα σχολικά βιβλία και πιάσε δουλειά, για να αλλάξει η κοινωνία πρέπει πρώτα να αλλάξουν τα μυαλά, τη κοινωνία την κάνουν το μυαλό σου και το μυαλό μου.[/b]
                        Όταν έχεις να αντιμετωπίσεις φανατισμένους λαούς, με φανατισμό που τους γίνεται ντόπα, από τα σχολικά τους χρόνια (βιβλία με εντελώς παραχαραγμένη την ιστορία) και τους ακολουθεί στην υπολοιπή τους ζωή, εσύ το χειρότερο που έχεις να κάνεις είναι να είσαι το παιδί των λουλουδιών, πατώντας σε μια ουτοπία.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Οι Τούρκοι που βρίσκοντε στα παράλια της Μ.Ασίας δεν είναι βάρβαροι.Οι φανατίλες είναι οι μπουρτζότουρκοι που βρίσκοντε βαθιά στην ηπειρωτική χώρα.
                          Και όχι,δεν θα σκότωνα ΚΑΝΕΝΑΝ μα κανέναν αν δεν μου έχει κάνει κάτι κακό.Αλβανό,Τούρκο,Σκοπιανό κλπ...
                          Και επειδή πιστεύετε για φανατικούς Τούρκος,και άλλα πολλά,για σκεφτείτε,μήπως σας έχουν περάσει από την κοινωνία σας φεύτικους φόβους,όχι προς τους Τούρκους σαν χώρα (δηλαδή στρατιωτικά,που δεν λέω,ίσως την κάνουν την μαλακία κάποια στιγμή,αλλά και πάλι μαλακία αρχιστράτηγου θα είναι,όχι τούρκου πολίτη) αλλά προς τους Τούρκους σαν ανθρώπους.
                          Τυχαίνει να είμαι απο οικογένεια όπου είχε επιστρέψει στην Ελλάδα με τον διωγμό από την Κωνσταντινούπολη.Και γνωρίζω από πρώτο χέρι,την διαφορά Τούρκου πολίτη με Τούρκο αξιωματικαστρατόταυλο.
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Σομάρι έχω γνωρίσει από κοντά Τούρκους που είναι γμ τα παιδιά αλλά έχω γνωρίσει και κάτι άλλους που είναι τελείως ζώα.Κάθε φορά που λέω πως πρέπει να βάλω το παρελθόν στην άκρη και να τους δω ως ένα ακόμα λαό,κάνουν μια στραβή και θυμάμαι όλους τους λόγους που δεν τους γουστάρω.βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις και κάθε φορά που γνωρίζω κάποιον Τούρκο τον αντιμετωπίζω με θετική διάθεση.αλλά κάποιες φορές παρόλη την καλή θέληση...γίνομαι τελείως ρατσιστής.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Πάντως όποιος θέλει να φάει Τούρκους, ας παίξει το 1453-1821 : Η ώρα της απελευθέρωσης

                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • Mια μικρη παρατηρηση: στην Βουλη των Ελληνων και στα περισσοτερα υπουργικά κτηρια υπαρχει ηλεκτρογεννητρια...

                                Κατι ξερουν οι πολιτικοι μας...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X