Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Somari View Post
    Mάλλον έχει μπερδέψει την αριστερά με το πασόκ
    Όχι παιδί μου, δε νομίζω, πιστεύω πως τον καταλαβαίνω στο τι λέει και γιατί το λέει. Απλώς δεν έχει δίκιο στα περισσότερα, κυρίως γιατί είναι υπερβολικός.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Άστε τον να είναι υπερβολικός, το ίδιο άστε και τον Strawhat, και μετά θα μάθουν ότι αυτό που λένε δεν είναι παντελώς σωστό.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by TheCursed View Post
        Όχι παιδί μου, δε νομίζω, πιστεύω πως τον καταλαβαίνω στο τι λέει και γιατί το λέει. Απλώς δεν έχει δίκιο στα περισσότερα, κυρίως γιατί είναι υπερβολικός.
        Eγώ το είπα για το κομμάτι παγκοσμιοποίηση (άκρατος νεοφιλελευθερισμός) = αριστερά (ότιναναι)
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Κοίτα LMS, παρά την άνευ προηγουμένου απονοηματοδότηση των όρων που ισχύει σήμερα, κάθε όρος εκφράζει ένα συγκεκριμένο πλαίσιο ποιοτικών χαρακτηριστικών. Το αν, για x-y λόγους, ένας όρος ευτελιστεί ή διαστρεβλωθεί κάποια στιγμή είναι εντελώς αδιάφορο. Εδώ ο Παπανδρέου προχθές υποστήριξε ότι ασκεί Σοσιαλιστική πολιτική πχ.

          Το τι είναι ο Φασισμός δεν είναι υποκειμενικό, είναι ένας όρος που με τη σειρά του εκφράζει ένα συγκεκριμένο πλαίσιο αξιών, αντιλήψεων και χαρακτηριστικών. Αν θες να πεις ότι υπάρχει ένα κομμάτι της αριστεράς (σταλινικοί πχ) που διακατέχεται από αυταρχικές αντιλήψεις, αυτό είναι γεγονός. Ο αυταρχισμός δεν είναι προνόμιο της μιας ή της άλλης πλευράς, είναι νοοτροπία και μπορεί να τον συναντήσει κανείς τόσο στη δεξιά όσο και στην αριστερά.

          Το να λες επίσης, εν έτει 2011, ότι η παγκοσμιοποίηση είναι αυτό που θέλει να φέρει η αριστερά δεν είναι απλά, για πολλούς λόγους, εκτός τόπου και χρόνου. Είναι, ταυτόχρονα, μια εντελώς απολιθωμένη από τις εξελίξεις φρασεολογία.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Originally posted by Loggo View Post
            Το να λες επίσης, εν έτει 2011, ότι η παγκοσμιοποίηση είναι αυτό που θέλει να φέρει η αριστερά δεν είναι απλά, για πολλούς λόγους, εκτός τόπου και χρόνου. Είναι, ταυτόχρονα, μια εντελώς απολιθωμένη από τις εξελίξεις φρασεολογία.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Το (πικρό) αστείο είναι πως η παγκοσμιοποίηση είναι πρωτίστως των αγορών (και μάλιστα καθαρά δεξιάς ρητορικής, θεωρίας και προέλευσης) και πολύ δευτερευόντως οτιδήποτε άλλου, όπως διακυβέρνησης ή πολιτισμών. είμαστε παγκοσμιοποιημένοι σαν καταναλωτές αλλά σαν πολίτες μόνο την προηγούμενη δεκαετία αρχίσαμε να συνειδητοποιούμε τη θέση και το ρόλο μας σε ένα ευρύτερο πλαίσιο, πέρα από τη γειτονιά, την πόλη και τη χώρα μας. Δεν είναι καθόλου τυχαίο πως σε αντίβαρο της ισοπεδωτικής εν πολλοίς ροής της αγοράς, που προωθεί ένα συγκεκριμενο καταναλωτικό πρότυπο, έχει υπάρξει μια λατρεία του "μικρού", "τοπικού", "ανόθευτου", "αγνού", "indie" ενώ σε κοινωνικό επίπεδο δεν είναι τυχαία η αύξηση των εθνικισμών, της μισαλλοδοξίας και μια γενική συζήτηση περί απώλειας χαρακτηριστικών. Δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα - για την ακρίβεια αναφέρομαι ελάχιστα στην Ελλάδα γιατί τέτοιες κουβέντες κοντεύουν να γίνουν πολυτέλεια, για να μην πω τίποτε άλλο.

              Η παγκοσμιοποίηση, αν πρέπει να χρεωθεί κάπου, στη σημερινή της μορφή χρεώνεται στο νεοφιλελευθερισμό. Η αριστερά είναι υπεύθυνη για την ανύπαρκτη ως εντελώς άστοχη κριτική που άσκησε (ή δεν άσκησε) στο φαινόμενο ώστε να δοθούν εναλλακτικές και διαφορετικές προσεγγίσεις σε πολλά πράγματα, οδηγώντας σε ένα τέρας. Εμπόριο, διακίνηση ιδεών, τεχνολογική εξέλιξη πάντα υπήρχε και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει - προσωπικά νιώθω πολύ τυχερός που έχω πρόσβαση σε τέχνη, μουσική και ιδέες απ'όλο τον κόσμο, και κάτι τέτοιο δεν απειλεί στο ελάχιστο την ελληνικότητά μου - ό,τι μου ταιριάζει θα το προσαρμόσω και ό,τι δε μου ταιριάζει θα το απορρίψω. Το κυρίαρχο ζήτημα είναι η έλλειψη κοινωνικού κριτηρίου για μια μεγάλη αλυσίδα πραγμάτων που έχουν θέση σε άλλο ποστ.

              Αλλά όταν δε γνωρίζουμε καν τους ορισμούς και στοιχειώδη ιστορία η οποιαδήποτε κουβέντα καταλήγει στο αν ήταν ή δεν ήταν πέναλτι κυρία μου...
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • Originally posted by Somari View Post
                Eγώ το είπα για το κομμάτι παγκοσμιοποίηση (άκρατος νεοφιλελευθερισμός) = αριστερά (ότιναναι)
                Πριν μερικά χρόνια είχα την ίδια δυσκολία στο να κατανοήσω τι ήθελαν να πουν με αυτή τη φράση και πως είναι δυνατόν να κάνει κανείς μια τέτοιου είδους εξίσωση. Απλά στα blogs τα οποία διαβάζει κυριαρχεί πολύ συγκεκριμένη φρασεολογία που χρειάζεται μετάφραση.

                Το κομβικό σημείο είναι το "πας μη εθνικιστής = αναρχοκομμούνι". Ανεξαρτήτως του τι είναι ο καθένας δηλαδή, Σοσιαλιστής, Φιλελεύθερος κλπ, εφόσον απορρίπτει τον εθνικισμό, στα συγκεκριμένα blogs αναφέρεται συνήθως ως "τα αναρχοκομμούνια", ενίοτε και ως "οι αριστεροί". Η νεοφιλελεύθερη παγκοσμιοποίηση των τελευταίων δεκαετιών, πχ, υποστηρίζουν ότι είναι το αποτέλεσμα του γεγονότος ότι σήμερα κυβερνάνε αναρχοκομμούνια / αριστεροί που πολεμάνε το έθνος.

                Και κάπως έτσι κτίζεται μια παράλληλη πραγματικότητα στην οποία όροι, αντιλήψεις, τάσεις και ρεαλισμός δεν έχουν καμία θέση. Το γεγονός δηλαδή ότι η οικονομική ελίτ, από ένα σημείο και μετά, αποφάσισε ότι η παγκοσμιοποίηση την βολεύει περισσότερο από τα έθνη που μέχρι τότε στήριζε, τους έκανε αναρχοκομμούνια και αριστερούς που κυβερνάνε.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Originally posted by Loggo View Post
                  Το κομβικό σημείο είναι το "πας μη εθνικιστής = αναρχοκομμούνι". Ανεξαρτήτως του τι είναι ο καθένας δηλαδή, Σοσιαλιστής, Φιλελεύθερος κλπ, εφόσον απορρίπτει τον εθνικισμό, στα συγκεκριμένα blogs αναφέρεται συνήθως ως "τα αναρχοκομμούνια"


                  Αναρχοκομμούνι, το: Άτομο οιασδήποτε ιδεολογίας ανήκει στον ευρύτερο αριστερό ή/και αναρχικό χώρο. Διακρίνεται από το μεγάλο μήκος των μαλλιών του, τα μαύρα ρούχα του, τα ενώτια κοσμήματα και την απλυσιά. Μερικά αναρχοκομμούνια φέρουν δερματοστιξία και περίτεχνες κόμες [βλ. σελ. 123, ράστα (τα)]. Λέγεται ότι αν τους ρίξεις νερό θα πάθουν δηλητηρίαση.

                  Συν.: αναρχοαριστεροί, αναρχοάπλυτοι (ή και άπλυτοι σκέτο), ανάρχες, μπαχαλάκηδες, κομματόσκυλα (χρησιμοποιείται σε περίπτωση που το αντεικείμενο που προσδιορίζεται δρα σε πανεπιστημιακό ίδρυμα), κουκουλοφόροι, κόκκινοι φασίστες.

                  Ιστορικό παράδειγμα χρήσης σε πρόταση: "Άη στο διάολο ρε αναρχοκομμούνι!" - Π. Πόποτας

                  Από Λεξικό της Νέας Γλώσσας των Ελληναράδων, του Γ. Μπαμπινιώτη.
                  "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                  Comment


                  • χαχαχα
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Πρέπει να ομολογήσω ότι το ποστ μου ήταν πολύ γενικευμένο, που δίνει άλλο νόημα.

                      Φυσικά παγκοσμιοποίηση-αριστερά δεν σχετίζονται άμεσα, αλλά σίγουρα σχετίζονται έμμεσα.
                      Και προς θεού, δεν είμαι ρατσιστής, λέγοντας ότι η "παγκοσμιοποίηση" είναι απειλή.
                      Ίσως και η παγκοσμιοποίηση να έχει διαφορετικές ένοιες. Να υπάρχει ειρήνη μεταξύ των λαών ή όλοι οι λαοί να ζουν μαζί;

                      Loggo, αυτό ακριβώς λέω. Όταν λες εσύ φασισμός τι ενοείς; Γιατί δεν λες δεξιά;
                      Επειδή τα παραπάνω ποστς αναφέρονταν στον Γεωργιάδη προφανώς μιλάς για αυτόν.
                      Έχεις δίκιο, αλλά που είναι ο φασισμός σήμερα;
                      Πατριωτικές απόψεις θα μπορούσαν να είναι στους servers; Κεντρόες ίσως;
                      Όχι βέβαια!

                      Τι σχέση έχουν Somari οι Χουντικοι με το σήμερα σε τέτοιο βαθμό ώστε να αποτελούν απειλή, μεγαλύτερη από αυτήν των ΑΚΡΟαριστερων;(Έπρεπε να το τονίσω πιο πριν, πραγματικά μπορώ να πω ότι η αριστερά ίσως αγαπάει τον εργάτη περισσότερο από όλους αλλά δεν μπορείς να κρίνεις με έναν δύο παράγοντες μια ιδεολογία.)

                      Και να πω την αλήθεια, πιστεύω ότι ο εθνικισμός είναι άκρο.
                      Επίσης οι ταμπέλες είναι σιχαμένες πλέον.

                      Το να είναι κάποιος πατριώτης-εθνικιστής, είναι και ναζί-φασίστας είναι αυταρχικό συμπέρασμα.
                      Μιλάμε πάντα για ΑΚΡΟαριστερα.

                      Φυσικά και δεν τα ξέρω όλα, δεν μπορώ να πω ότι έχω περισσότερες γνώσεις από κάποιους που έχουν ζήσει και περάσει περισσότερα από εμένα.
                      Μιλάω μόνο από αυτά που ακούω-βλέπω μέσω ΜΜΕ, και έχω βγάλει (και φυσικά και πολλοί άλλοι κάποια ίδια συμπεράσματα).

                      ΤheCursed, η "υπερβολή" δεν είναι απαραίτητα λανθασμένη αν κατάλαβα πως το ενοείς.


                      ΥΓ.:Όταν είπα εθνοσοσιαλιστές και άπλυτοι, ενοείτε ότι ηταν ειρωνικό σχόλιο, lol

                      Comment


                      • O εθνικιστής (μη το συγχέουμε με το πατριώτης, ήμαρτον, πατριώτες είναι και οι κομμουνιστές που ανατινάζανε γέφυρες στον ΒΠΠ,τον Μπελογιάννη μου μέσα) όμως κινείται σε φασιστικές ιδεολογίες όταν αρχίζει και θεωρεί εαυτόν ως ανώτερο όν, με πιο ανεπτυγμένο dna ή κουλτούρα η δε ξέρω και εγώ τι.

                        Τι σχέση έχουν Somari οι Χουντικοι με το σήμερα σε τέτοιο βαθμό ώστε να αποτελούν απειλή, μεγαλύτερη από αυτήν των ΑΚΡΟαριστερων;
                        Το ότι οι χουντικοί είναι αυτή τη στιγμή στη βουλή (το ΛΑΟΣ έχει μερικούς από δαύτους) ενώ η ακροαριστερά όχι (for starters) ;

                        Μήπως το ότι ο ΕΣ είναι τίγκα από χουντικούς που τους δίνει θέση εξουσίας ενω οι ακροαριστεροί... κάνουν ΓΣ σε καταλήψεις ερειπωμένων νεοκλασσικών;

                        Πατριωτικές απόψεις θα μπορούσαν να είναι στους servers; Κεντρόες ίσως;
                        Αυτή τη στιγμή δεν βρίσκονται, και είναι κρίμα, γιατί αν και διαφωνώ με τις ιδεολογίες αυτές, πρέπει όταν δεν καταπατάται η ελευθερία (aka απόψεις τύπου "σκοτώστε αυτή τη κοινωνική ομάδα - (είτε είναι μπάτσοι είτε αλλοδαποί)" )να μπορεί να διακινείται οποιαδήποτε ιδέα (βολταίρος κλπ κλπ)


                        Μιλάω μόνο από αυτά που ακούω-βλέπω μέσω ΜΜΕ
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Όχι LMS δεν είναι καθόλου έτσι.

                          "Πατριώτες", είναι πολλοί και μπορεί να κινούνται σε αρκετά διαφορετικούς χώρους. Ο Καρατζαφέρης, ο Άδωνις, ο Πλεύρης κι ο Βορίδης (κι ακόμη περισσότερο η Χρυσή Αυγή που σε έχω δει να αναφέρεις αρκετές φορές) δεν είναι το ίδιο και δε μπορούν ποτέ να εξισωθούν υπό τον αθώο χαρακτηρισμό "πατριώτες".
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • οκ.

                            edit:
                            Το ότι οι χουντικοί είναι αυτή τη στιγμή στη βουλή (το ΛΑΟΣ έχει μερικούς από δαύτους)

                            Φασισμός είναι, να προσβάλλεις τον ελληνικό λαό ονοματίζοντας χουντικούς νόμιμα εκλεγμένους αντιπροσώπους του, σε οποιοδήποτε κόμμα και αν ανήκουν.

                            Comment


                            • Originally posted by Linkmastersword View Post
                              Φασισμός είναι, να προσβάλλεις τον ελληνικό λαό ονοματίζοντας χουντικούς νόμιμα εκλεγμένους αντιπροσώπους του, σε οποιοδήποτε κόμμα και αν ανήκουν.
                              Βασικά φασισμός είναι να θεωρείς προσβολή το να χαρακτηρίσει κάποιος τον οποιονδήποτε οπωσδήποτε (εξαιρούνται υβριστικά σχόλια), ακόμα κι αν είναι (φαρμάκι αυτή η φράση) "νόμιμα εκλεγμένος αντιπρόσωπος του λαού". Αν είναι το βουλευτικό αξίωμα να θέτει κάποιον στο απυρόβλητο, ζήτω που καήκαμε...

                              Συγκεκριμένοι άνθρωποι εντός του ΛΑ.Ο.Σ. όντως δεν απέχουν ιδιαίτερα από τον ανοιχτά φιλοχουντικό χώρο και αρκεί να κάτσεις να ψάξεις το παρελθόν τους για να το δεις. Κινούνται στην ουσία στα όρια της "νομιμότητας", όπως αυτή ορίζεται από το σύνταγμα το οποίο υποτίθεται πως υπηρετούν.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Originally posted by Linkmastersword View Post
                                οκ.

                                edit:



                                Φασισμός είναι, να προσβάλλεις τον ελληνικό λαό ονοματίζοντας χουντικούς νόμιμα εκλεγμένους αντιπροσώπους του, σε οποιοδήποτε κόμμα και αν ανήκουν.

                                What the Cursed said. Φασισμός είναι αυτό που εσύ γράφεις, δηλαδή να μου απαγορεύσεις ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΩ όπως θέλω για τον οποιονδήποτε.. Ρε LMS πραγματικά, πρέπει μερικά πράγματα να τα ψάξεις, και δε διαφωνώ για το μικρό της ηλικίας σου, αλλά μην προσπαθείς σε ορισμένα πράγματα να μας κάνεις και μάθημα κιόλας...

                                Όσο για το χουντικοί και λάος



                                μάντεψε που είναι και αυτός και ο κανακάρης του; (ο οποιος και βουλευτής)

                                Μάκης Βορίδης

                                Υπήρξε πρόεδρος της νεολαίας της ΕΠΕΝ, δηλαδή του κόμματος που ίδρυσε το 1984 ο ίδιος ο δικτάτορας Παπαδόπουλος από τη φυλακή, ενώ στις 15/3/85 διαγράφτηκε για «φασιστική δράση» από το σύλλογο φοιτητών της Νομικής Αθηνών. Στη γενική συνέλευση όπου αποφασίστηκε η διαγραφή συμφώνησαν όλες οι φοιτητικές παρατάξεις, συμπεριλαμβανόμενης της ΔΑΠ, την οποία εκπροσωπούσε ο νεοεκλεγμένος βουλευτής (και πρώην ευρωβουλευτής) της Νέας Δημοκρατίας Κωστής Χατζηδάκης. Ενα χρόνο αργότερα (22/4/86) καταγράφεται αιματηρή επιδρομή ΕΠΕΝιτών οπλισμένων με στιλέτα και λοστούς στη Νομική, με επικεφαλής τον Μάκη Βορίδη. Οσο για το «Ελληνικό Μέτωπο» που ιδρύθηκε από τον κ. Βορίδη στις 9/4/94, συγκροτήθηκε από όλες τις φιλοχουντικές και ακροδεξιές ομάδες (ΕΝΕΚ, ΕΠΕΝ, «Ελληνικής Δύναμη», κ.λπ.)

                                Βελόπουλος

                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X