Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IHNE διάβασα ακριβώς το κείμενο που περίμενα να διαβάσω από σένα.
    Όπως τα λέει είναι, υπάρχουν retails investors που είχαν μπει μέσα εξ 'αρχής και θα βγάλουν ένα σκασμό λεφτά, αλλά οι πραγματικοί κερδισμένοι είναι οι μεγαλομέτοχοι του Gamestop που είναι τα τεράστια funds που περιγράφει το Quote του ihne, και η WS που έχει πετύχει για άλλη μια φορά κόσμο συνεπαρμένο από το συναίσθημα να αγοράζει μετοχές υπερτιμημένες x20 + πληρώνοντας τα brokering fees.
    Αυτό που βγήκε απίστευτα και άδικα χαμένο χωρίς λόγο είναι το Robinhood.

    Comment


    • Η μετοχη της tesla ειναι φουσκα και οχι του gamestop?
      Φυσικά και είναι φούσκα το gamestop η οποία σίγουρα θα σκάσει πολύ άμεσα. Για την Tesla πιθανώς να χάνω κάτι αλλά δε μου φαίνονται ρεαλιστικές οι προσδοκίες ακόμα και σε ορίζοντα 30ετίας, εκτός και αν κάνουν branch-out σε weapon development ξέρω γω.
      Η εικόνα που έχω για τους μικρομετόχους και το gamestop είναι πως οι περισσότεροι το έκαναν καθαρά για τρολλιά και για να περάσουν ένα μήνυμα. Τώρα αν όντως το έκαναν για να βγάλουν λεφτά τότε όντως "a fool and his money are soon parted".

      αν πουλαγαν αυτο στα media πιθανοτατα θα εβγαινες να πεις "που ειναι το κρατος να τους προστατεψει?"
      Μα ακριβώς αυτό είναι το point μου, να υπάρχει μεγαλύτερο regulation.

      Προς το παρον τα 2 funds που κανουν specialize σε short selling εχουν προβλημα και οχι η WS, η WS βασικα εχει βγαλει πολυ χρημα,γιατι ειναι το καζινο, βγαζει χρημα οσο εμεις κανουμε trading.
      Το ότι είναι το καζίνο είναι το πρόβλημα. Χωρίς να είμαι οικονομολόγος, δυσκολεύομαι να δω την προστιθέμενη αξία που προσθέτει στην οικονομία και στην κοινωνία κάτι τέτοιο.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Originally posted by straier View Post
        Φυσικά και είναι φούσκα το gamestop η οποία σίγουρα θα σκάσει πολύ άμεσα. Για την Tesla πιθανώς να χάνω κάτι αλλά δε μου φαίνονται ρεαλιστικές οι προσδοκίες ακόμα και σε ορίζοντα 30ετίας, εκτός και αν κάνουν branch-out σε weapon development ξέρω γω.
        Η εικόνα που έχω για τους μικρομετόχους και το gamestop είναι πως οι περισσότεροι το έκαναν καθαρά για τρολλιά και για να περάσουν ένα μήνυμα. Τώρα αν όντως το έκαναν για να βγάλουν λεφτά τότε όντως "a fool and his money are soon parted".

        Μα ακριβώς αυτό είναι το point μου, να υπάρχει μεγαλύτερο regulation.

        Το ότι είναι το καζίνο είναι το πρόβλημα. Χωρίς να είμαι οικονομολόγος, δυσκολεύομαι να δω την προστιθέμενη αξία που προσθέτει στην οικονομία και στην κοινωνία κάτι τέτοιο.
        Δεν ξεκίνησε καθολου ως τρολλια, εχεις μπει καθολου στο wallstreetbets να δεις?? Το μερος "βρωμαει" finance bro culture , εχει μερικα πανεξυπνα ατομα μεσα που ξεκαθαρα εχουν δουλεψει σε high finance θεσεις ως investment bankers, portfolio managers κλπ και απλα το παιζουν "retards" για τον κοσμο. Εχεις αναρωτηθει πως ξέρουν τοσα πολλα για την ομολογουμένως αρκετα πολυπλοκη αγορα παραγωγων? Πως έχουν προσβαση και ξέρουν να διαβαζουν απο bloomberg terminal (2k το μηνα η απλη συνδρομή btw), πως γινεται τοσα ατομα να ρίχνουν 6ψηφια ποσα σε πολυπλοκα "meme" plays με παραγωγα?? Θα σε παραπεμψω σε ενα thread πριν απο 4 μήνες το οποιο περιγραφει ακριβως πως θα εξελιχθεί το πραγμα.

        https://www.reddit.com/r/wallstreetb...f_the_century/

        Το να αναλυσεις και να εκτελέσεις τελεια ενα gamma squeeze δεν ειναι κατι που θα εκανε ενας "retard" για τα memes πιστεψε με, αυτα ίσως ειναι και πανω απο τις βασικες γνώσεις ενος απλου οικονομολόγου. Απλα ετυχε να ειναι το gamestop και ετυχε να ειναι η τελεια καταιγιδα με τους ας τους πουμε "finance bros" να παιρνουν μαζι τους ενα στρατο αφελεις redditors οι οποιοι αγορασαν και στα 400-500$ για να στηρίξουν τον αγωνα ενω αυτοι εχουν αγορασει μηνες πριν στα 15-20$, ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που ποσταρουν "BUY MORE YOU RETARDS" βλεπουν να γραφουν απο κατω αρκετοι οτι αγορασαν και απλα ξεκαρδιζονται στα γελια μεταξυ τους με τα donate που τους κανουν. Οπως πολυ ευστοχα διαβασα καπου, "αν πριν απο 48 ωρες δεν ήξερες καν τι ειναι ενα gamma squeeze τοτε εισαι το exit strategy τους και η επομενη Lambo τους" Δεν ξερω πως θα εξελιχθεί το ολο πραγμα, κανεις δεν ξερει ακριβως αλλα τείνω να πιστευω σε αυτο το σεναριο, καποιοι θα βγαλουν πολυ χρημα και οι περισσοτεροι θα μείνουν με τα σακουλια στο χερι.

        Περι regulation, υπαρχουν 2 επιλογες στη συγκεκριμένη περιπτωση οπως το βλεπω εγω, είτε θα μπεις να προστατεψεις τους μικροεπενδυτες σταματωντας μια υποθετικα πολυ επικινδυνη για αυτους διαπραγματευση κανοντας enforce πρακτικες που ίσως παραβιαζουν το free market που οπως καταλαβα ομως δεν συμφωνείς γιατι θεωρείς οτι κερδίζουν οι μικροι αυτη τη στιγμη. Ειτε θα το αφησεις ελευθερο εντελως με την πιθανοτητα ας το πουμε να "καουν" οι περισσοτεροι την ωρα που τους βλεπει ολος ο πλανητης. Προσωπικα αν με ρωτας προτιμω και εγω το πρωτο. Επισης τιθεται και το θεμα της ολης νομιμοτητας του πραγματος απο τη μερια του reddit και των διαφορων groups που εχουν δημιουργηθει, το να κανεις οποιαδηποτε μορφη market manipulation λεγοντας "αγοραστε ολοι οι τιμη θα ανεβει" ειναι παρανομο, αυτοι πολυ εξυπνα νομιζουν οτι το καλυπτουν λεγοντας "we like the stock" ετσι απλα, το θεμα ειναι grey area αυτη τη στιγμη και εχει διχασει αρκετους.

        Οσο για το value που φερνει η Wall Street και το καθε χρηματιστηριο (δεν ειναι μονο αυτοι στον πλανητη) ειναι debatable και ειναι αναλογα την οπτικη σου, μιλας για το "trade" γενικα η για κατι αλλο πιο συγκεκριμένο οπως για τον τροπο που βγαζουν οι ίδιοι κέρδος?? Εγω προσωπικα το βλεπω σαν ενα μαχαιρι, μπορει να χρησιμοποιηθει για καλο μπορει και για κακο. Για καποιες επιχειρησεις ειναι ενας τροπος να αντλησουν κεφαλαια είτε για να μεγαλωσουν την καλη και βιωσιμη επιχειρηση τους είτε για να ορθοποδησουν αν αντιμετωπιζουν προβλημα, αυτο οδηγεί στο να σωθούν θέσεις εργασιας κλπ. Φυσικα ομως μπορει να χρησιμοποιηθει και για κακο σκοπο και κερδοσκοπια. Αν θες την προσωπικη μου αποψη, κερδίζεις και τους γαμας και αυτους και τις τραπεζες οταν δεν χρησιμοποιεις τις υπηρεσιες τους καθολου, για αυτο υποστηριζα και υποστηριζω κατι decentralized.

        Οπως και να εχει το πραγμα εχει παρει τεραστιες διαστασεις και εχει ενδιαφερον να το παρακολουθεις.

        Edit: Κατι που ξεχασα να πω για την tesla ειναι οτι γενικα ναι θα συμφωνήσω μαζι σου, ακομα και αν "αλλαξει τον κοσμο" ειναι σε bubble, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα συνεχίσει να ανεβαινει βεβαια.
        Last edited by i Have no Equal; 31-01-2021, 09:57 PM.

        Comment


        • Δεν ξεκίνησε καθολου ως τρολλια, εχεις μπει καθολου στο wallstreetbets να δεις?? Το μερος "βρωμαει" finance bro culture , εχει μερικα πανεξυπνα ατομα μεσα που ξεκαθαρα εχουν δουλεψει σε high finance θεσεις ως investment bankers, portfolio managers κλπ και απλα το παιζουν "retards" για τον κοσμο. Εχεις αναρωτηθει πως ξέρουν τοσα πολλα για την ομολογουμένως αρκετα πολυπλοκη αγορα παραγωγων? Πως έχουν προσβαση και ξέρουν να διαβαζουν απο bloomberg terminal (2k το μηνα η απλη συνδρομή btw), πως γινεται τοσα ατομα να ρίχνουν 6ψηφια ποσα σε πολυπλοκα "meme" plays με παραγωγα?? Θα σε παραπεμψω σε ενα thread πριν απο 4 μήνες το οποιο περιγραφει ακριβως πως θα εξελιχθεί το πραγμα.
          Δε λέω καθόλου πως από πίσω δεν κρύβεται κάποιος μεγάλος. Αλλά για κάποιο ποσοστό του κόσμου (ίσως μικρότερο από ότι υποθέτω) είναι όντως τρολλιά.
          Για το αν είναι market manipulation όντως είναι συζητήσιμο αν και γίνεται market manipulation κατά κόρον, απλά δε γίνεται μέσω reddit.

          Οσο για το value που φερνει η Wall Street και το καθε χρηματιστηριο (δεν ειναι μονο αυτοι στον πλανητη) ειναι debatable και ειναι αναλογα την οπτικη σου, μιλας για το "trade" γενικα η για κατι αλλο πιο συγκεκριμένο οπως για τον τροπο που βγαζουν οι ίδιοι κέρδος?? Εγω προσωπικα το βλεπω σαν ενα μαχαιρι, μπορει να χρησιμοποιηθει για καλο μπορει και για κακο. Για καποιες επιχειρησεις ειναι ενας τροπος να αντλησουν κεφαλαια είτε για να μεγαλωσουν την καλη και βιωσιμη επιχειρηση τους είτε για να ορθοποδησουν αν αντιμετωπιζουν προβλημα, αυτο οδηγεί στο να σωθούν θέσεις εργασιας κλπ. Φυσικα ομως μπορει να χρησιμοποιηθει και για κακο σκοπο και κερδοσκοπια. Αν θες την προσωπικη μου αποψη, κερδίζεις και τους γαμας και αυτους και τις τραπεζες οταν δεν χρησιμοποιεις τις υπηρεσιες τους καθολου, για αυτο υποστηριζα και υποστηριζω κατι decentralized.
          Εγώ δεν το βλέπω απλώς σαν εργαλείο. Αν ένα εργαλείο χρησιμοποιείται κυρίως για κακό ίσως θέλει επανεξέταση και regulation.
          To short selling ή το ποντάρισμα πως μια μετοχή θα πέσει τα θεωρώ πολύ προβληματικά σενάρια. Το να επενδύσεις σε μια εταιρεία μακροπρόθεσμα επειδή θεωρείς πως έχει potential και δυνατότητα ανάπτυξης το θεωρώ θεμιτό αλλά έχουμε ξεφύγει αρκετά από αυτό πιστεύω. Ακόμα και σε αυτό το καλό σενάριο βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις, με κλασικό παράδειγμα το uber που έχει απορροφήσει τρελό χρήμα ενώ δεν είναι κερδοφόρα εδώ και 10 χρόνια και σε μεγάλο βαθμό βασίζεται στη λογική πως με το χρήμα θα κάνει crush το competition (βλ. ταξί) ώστε να αποκτήσει μονοπωλιακή θέση και έπειτα να γίνει κερδοφόρο.
          Δεν ξέρω τι εννοείς κάτι decentralized; Αναφέρεσαι σε bitcoin ξέρω γω; Προσωπικά προτιμώ central banks από κρυπτονομίσματα, όσα κακά κι αν έχουν.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Originally posted by straier View Post
            Δε λέω καθόλου πως από πίσω δεν κρύβεται κάποιος μεγάλος. Αλλά για κάποιο ποσοστό του κόσμου (ίσως μικρότερο από ότι υποθέτω) είναι όντως τρολλιά.
            Για το αν είναι market manipulation όντως είναι συζητήσιμο αν και γίνεται market manipulation κατά κόρον, απλά δε γίνεται μέσω reddit.

            Εγώ δεν το βλέπω απλώς σαν εργαλείο. Αν ένα εργαλείο χρησιμοποιείται κυρίως για κακό ίσως θέλει επανεξέταση και regulation.
            To short selling ή το ποντάρισμα πως μια μετοχή θα πέσει τα θεωρώ πολύ προβληματικά σενάρια. Το να επενδύσεις σε μια εταιρεία μακροπρόθεσμα επειδή θεωρείς πως έχει potential και δυνατότητα ανάπτυξης το θεωρώ θεμιτό αλλά έχουμε ξεφύγει αρκετά από αυτό πιστεύω. Ακόμα και σε αυτό το καλό σενάριο βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις, με κλασικό παράδειγμα το uber που έχει απορροφήσει τρελό χρήμα ενώ δεν είναι κερδοφόρα εδώ και 10 χρόνια και σε μεγάλο βαθμό βασίζεται στη λογική πως με το χρήμα θα κάνει crush το competition (βλ. ταξί) ώστε να αποκτήσει μονοπωλιακή θέση και έπειτα να γίνει κερδοφόρο.
            Δεν ξέρω τι εννοείς κάτι decentralized; Αναφέρεσαι σε bitcoin ξέρω γω; Προσωπικά προτιμώ central banks από κρυπτονομίσματα, όσα κακά κι αν έχουν.
            Οπως το βλεπω υπαρχουν 3 κατηγοριες:
            • Τυποι σαν τον DFV που μπηκαν πολυ νωρις και ξερουν πολυ καλα τι κανουν.
            • Retail investor που ειναι σε καποιου είδους σταυροφορια απεναντι στην WS θα κατσουν μεχρι να παει στο 0 και δεν τους νοιαζει καθολου.
            • Αρκετοι retail investors με μικρη εως καθολου εμπειρια, μπηκαν για το γρηγορο κερδος και θα μεινουν να κρατανε τα "diamond bags"
            Εκτιμω δυστυχώς οτι η 3η κατηγορια ειναι οι περισσοτεροι και θα έχουμε προσεχως δραματα, μακαρι να βγω λαθος.

            Δεν ειμαι σιγουρος οτι σε καταλαβαινω σε αυτο, αν πιστευεις οτι μια εταιρεια μπαινει και αυξανει την κερδοφορια της υπερβολικα και χωρις λογο ας πουμε πχ η Tesla τοτε γιατι ειναι κακο το short selling? το οποιο κανει ακριβως αυτο, expose σε overvalued εταιρειες η scams τυπου Enror αν θυμασαι. Ας παρουμε ενα αλλο παραδειγμα, εγω εχω βαρεθει να βλεπω την Apple να πουλαει υπερτιμημενα προιοντα και η μετοχη της να ανεβαινει και αποφασιζω να την σορταρω σαν retail investor, αυτο γιατι ειναι κακο ακριβως? Σχετικα με την Uber θα ελεγα οτι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, υπαρχει η Lyft η οποια ανεβαινει συνεχεια, επισης δεν ειναι μονο τα ταξι και αυτο μονο στην Αμερικη στην Ευρωπη εχει πολλους ανταγωνιστες (στην Ελλαδα δεν εχουμε καν). Προσπαθησε να κανει και το Uber eats για διανομη φαγητου αλλα εφαγε τα μουτρα της απο το DoorDash. Ειναι παντως λογικο καποια εταιρεια που μπηκε πρωτη σε καποιο χώρο να προσπαθησει να κανει αυτο που λες, δεν ξερω πως μπορει να αποφευχθει κατι τετοιο.

            Επισης η AirBnb με τα προβληματα που αντιμετωπισε και κατ'επεκταση και τις απολυσεις που εγιναν και ειδηση λογο κορονοιου καταφερε να αντλησει κεφαλαιο με το προσφατο IPO που εκανε.

            Οτι θελει επανεξεταση και regulation το ολο πραγμα θα συμφωνήσω και μπορω να το πω γενικα για το οικονομικο συστημα απλα δεν νομιζω οτι το short selling το ιδιο σαν πρακτικη ειναι το προβλημα και εκει ειναι η διαφωνια μου γιατι εχει δαιμονοποιηθει λογο του gamestop. Νομιζω βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος.

            Ναι πανω κατω αλλα δεν θελω να επεκταθω δεν εχει και νοημα οπως εχει γινει τωρα (εργαλειο σπεκουλας) αλλα στο αρχικο οραμα που υπηρχε πισω απο αυτο.

            Comment


            • Μιας και ξέρετε κατιτίς, για πείτε τι παίζει και με κρυπτονομίσματα, πάντα με γοήτευαν αλλά ήμουν άμπαλος και δεν έχω ιδέα τι γίνεται. Βλέπω στα νέα (άρα μηδέν εγκυρότητα) πως ανεβαίνουν κι αυτά με την όλη ιστορία, όμως δεν ξέρω αν είναι κάποια μεμονωμένα, αν είναι φούσκα, αν έχουν πρακτική αξία ή είναι καθαρά για επένδυση, κλπ κλπ.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Originally posted by Phantom Duck View Post
                Μιας και ξέρετε κατιτίς, για πείτε τι παίζει και με κρυπτονομίσματα, πάντα με γοήτευαν αλλά ήμουν άμπαλος και δεν έχω ιδέα τι γίνεται. Βλέπω στα νέα (άρα μηδέν εγκυρότητα) πως ανεβαίνουν κι αυτά με την όλη ιστορία, όμως δεν ξέρω αν είναι κάποια μεμονωμένα, αν είναι φούσκα, αν έχουν πρακτική αξία ή είναι καθαρά για επένδυση, κλπ κλπ.

                Οποιος σου πει ότι ξέρει λέει ψεματα, ειναι υπερβολικά volatile αγορα αυτη τη στιγμή (και οχι μονο) με πολλα caveats και σπέκουλα. Σου προτεινω να κανεις τη δικη σου (μεγαλη) ερευνα και να αποφασισεις αν αξιζει η όχι.

                Comment


                • Οπως το βλεπω υπαρχουν 3 κατηγοριες:
                  • Τυποι σαν τον DFV που μπηκαν πολυ νωρις και ξερουν πολυ καλα τι κανουν.
                  • Retail investor που ειναι σε καποιου είδους σταυροφορια απεναντι στην WS θα κατσουν μεχρι να παει στο 0 και δεν τους νοιαζει καθολου.
                  • Αρκετοι retail investors με μικρη εως καθολου εμπειρια, μπηκαν για το γρηγορο κερδος και θα μεινουν να κρατανε τα "diamond bags"
                  Εκτιμω δυστυχώς οτι η 3η κατηγορια ειναι οι περισσοτεροι και θα έχουμε προσεχως δραματα, μακαρι να βγω λαθος.
                  Πολύ πιθανό να έχω άδικο. Στο μυαλό μου, η δεύτερη κατηγορία είναι η πολυπληθέστερη αλλά προφανώς μπορε να μην ισχύει. Ελπίζω πάντως να μην είναι η τρίτη κατηγορία, τουλάχιστον να μην έχουν μεγάλη έκθεση. Που πάλι θα φταίνε βέβαια...


                  Δεν ειμαι σιγουρος οτι σε καταλαβαινω σε αυτο, αν πιστευεις οτι μια εταιρεια μπαινει και αυξανει την κερδοφορια της υπερβολικα και χωρις λογο ας πουμε πχ η Tesla τοτε γιατι ειναι κακο το short selling? το οποιο κανει ακριβως αυτο, expose σε overvalued εταιρειες η scams τυπου Enror αν θυμασαι. Ας παρουμε ενα αλλο παραδειγμα, εγω εχω βαρεθει να βλεπω την Apple να πουλαει υπερτιμημενα προιοντα και η μετοχη της να ανεβαινει και αποφασιζω να την σορταρω σαν retail investor, αυτο γιατι ειναι κακο ακριβως? Σχετικα με την Uber θα ελεγα οτι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, υπαρχει η Lyft η οποια ανεβαινει συνεχεια, επισης δεν ειναι μονο τα ταξι και αυτο μονο στην Αμερικη στην Ευρωπη εχει πολλους ανταγωνιστες (στην Ελλαδα δεν εχουμε καν). Προσπαθησε να κανει και το Uber eats για διανομη φαγητου αλλα εφαγε τα μουτρα της απο το DoorDash. Ειναι παντως λογικο καποια εταιρεια που μπηκε πρωτη σε καποιο χώρο να προσπαθησει να κανει αυτο που λες, δεν ξερω πως μπορει να αποφευχθει κατι τετοιο.

                  Επισης η AirBnb με τα προβληματα που αντιμετωπισε και κατ'επεκταση και τις απολυσεις που εγιναν και ειδηση λογο κορονοιου καταφερε να αντλησει κεφαλαιο με το προσφατο IPO που εκανε.
                  Συνεχίζω να μη βλέπω τη χρησιμότητα του να κάνεις crash τη μετοχή μιας εταιρείας απλά επειδή δε γουστάρεις. Αν τα fundamentals της δεν είναι καλά, είναι δουλειά ελεγκτικών μηχανισμών να το καταδείξει. Όχι ενός τρίτου κερδοσκόπου. Στο απλό μυαλό μου, όταν αγοράζεις μια μετοχή, σημαίνει πως επενδύεις σε μια εταιρεία γιατί πιστεύεις πως έχει δυνατότητα ανάπτυξης ή έστω σταθερότητας και θα πρέπει να είναι κάπως μακροπρόθεσμη η κίνησή σου. Δηλαδή όχι καζίνο, αλλά εργαλείο του καπιταλισμού, για να πάει χρήματα από αυτούς που έχουν κεφάλαιο σε αυτούς που παράγουν κάτι. JM2C

                  Σε σχέση με συγκεκριμένες εταιρείες, εξ'όσων γνωρίζω ούτε και το Lyft είναι profitable μέχρι τώρα. Γενικά είμαι πολύ σκεπτικός για τη χρησιμότητα κάποιων εταιρειών, ή την όποια καινοτομία. Το να εξοντώνεις τον ανταγωνισμό με ανεξάντλητο cash flow για μια δεκαετία το βρίσκω πολύ προβληματικό (όχι ότι δε γινόταν πάντοτε) αλλά ΟΚ δεν είναι σχετικό με τη συζήτηση, οπότε το αφήνω εδώ.
                  Το AirBnB είναι profitable (άλλο αυτό που έγινε τώρα με τον κορωνοϊό) και σε ακίνητα που είναι διαθέσιμα και σε άλλες πλατφόρμες προσφέρει καλύτερους όρους στους ιδιοκτήτες σε γενικές γραμμές αλλά κι αυτό έχει σημαντικά θέματα που δεν είναι της παρούσης.

                  Οτι θελει επανεξεταση και regulation το ολο πραγμα θα συμφωνήσω και μπορω να το πω γενικα για το οικονομικο συστημα απλα δεν νομιζω οτι το short selling το ιδιο σαν πρακτικη ειναι το προβλημα και εκει ειναι η διαφωνια μου γιατι εχει δαιμονοποιηθει λογο του gamestop. Νομιζω βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος.

                  Ναι πανω κατω αλλα δεν θελω να επεκταθω δεν εχει και νοημα οπως εχει γινει τωρα (εργαλειο σπεκουλας) αλλα στο αρχικο οραμα που υπηρχε πισω απο αυτο.
                  Ποτέ δεν κατάλαβα τη λογική του short-selling προσωπικά, πολύ πριν το gamestop.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Originally posted by straier View Post
                    Πολύ πιθανό να έχω άδικο. Στο μυαλό μου, η δεύτερη κατηγορία είναι η πολυπληθέστερη αλλά προφανώς μπορε να μην ισχύει. Ελπίζω πάντως να μην είναι η τρίτη κατηγορία, τουλάχιστον να μην έχουν μεγάλη έκθεση. Που πάλι θα φταίνε βέβαια...


                    Συνεχίζω να μη βλέπω τη χρησιμότητα του να κάνεις crash τη μετοχή μιας εταιρείας απλά επειδή δε γουστάρεις. Αν τα fundamentals της δεν είναι καλά, είναι δουλειά ελεγκτικών μηχανισμών να το καταδείξει. Όχι ενός τρίτου κερδοσκόπου. Στο απλό μυαλό μου, όταν αγοράζεις μια μετοχή, σημαίνει πως επενδύεις σε μια εταιρεία γιατί πιστεύεις πως έχει δυνατότητα ανάπτυξης ή έστω σταθερότητας και θα πρέπει να είναι κάπως μακροπρόθεσμη η κίνησή σου. Δηλαδή όχι καζίνο, αλλά εργαλείο του καπιταλισμού, για να πάει χρήματα από αυτούς που έχουν κεφάλαιο σε αυτούς που παράγουν κάτι. JM2C

                    Σε σχέση με συγκεκριμένες εταιρείες, εξ'όσων γνωρίζω ούτε και το Lyft είναι profitable μέχρι τώρα. Γενικά είμαι πολύ σκεπτικός για τη χρησιμότητα κάποιων εταιρειών, ή την όποια καινοτομία. Το να εξοντώνεις τον ανταγωνισμό με ανεξάντλητο cash flow για μια δεκαετία το βρίσκω πολύ προβληματικό (όχι ότι δε γινόταν πάντοτε) αλλά ΟΚ δεν είναι σχετικό με τη συζήτηση, οπότε το αφήνω εδώ.
                    Το AirBnB είναι profitable (άλλο αυτό που έγινε τώρα με τον κορωνοϊό) και σε ακίνητα που είναι διαθέσιμα και σε άλλες πλατφόρμες προσφέρει καλύτερους όρους στους ιδιοκτήτες σε γενικές γραμμές αλλά κι αυτό έχει σημαντικά θέματα που δεν είναι της παρούσης.

                    Ποτέ δεν κατάλαβα τη λογική του short-selling προσωπικά, πολύ πριν το gamestop.
                    Κοιτα ευχομαι και εγω να ειναι η δευτερη κατηγορια οι περισσοτεροι πραγματικα γιατι αλλιως θα γινει χαμος, το gme εχει τελειώσει imo.

                    Οσο για το short selling κοιτα εχει πλεον θεσπιστει οτι ειναι ενα νόμιμο financial instrument με θετικές και αρνητικες συνεπειες, απο κει και περα ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα για το ποσο ειναι ηθικο η οχι, διαφοροι οικονομολόγοι εχουν τοποθετηθει και φανταζομαι αναλογα και την οπτικη σου θα βρεις καποιους που συμφωνείς, το γενικο sentiment ειναι οτι ειναι ενα χρήσιμο εργαλειο αντισταθμισης ρισκου και οχι μονο. Δεν ξερω αν εχει νοημα να αναλυσουμε τι ειναι το short selling ακριβως και τι μπορεις να κανεις με αυτο (αν θέλετε με χαρα) παντως ειναι μια εξαιρετικα μικρή μεριδα της Wall Street θα ελεγα σταγονα στον ωκεανο.Αυτο που παιζει στα media οτι χτυπανε την WS ειναι απλα λαϊκισμός η αγνοια, εκτος του οτι μιλαμε για μικρα funds η WS λατρευει το volatility, ζουν για αυτο, κερδίζουν απο αυτο. Βλεπω πομπωδεις τίτλους στο cnbc οπως "amateur investors beat wall street pros" ενω κατι πιο accurate θα ηταν: "reddit tried to beat a very, very small part of wall street and got wrecked"

                    Το επικινδυνο που βλεπω εγώ απο αυτη την ιστορια ειναι οτι μοιαζει να εχει δημιουργηθεί ενα ισχυρό "cult" στο reddit που απαριθμει ήδη 8+ εκ ατομα με πολλες ορέξεις και για αλλους στοχους, αρκετοι ισχυροί με πολιτικές βλέψεις οπως ο Mark Cuban (για οσους δεν τον ξερουν απο το Shark Tank η απο τους Mavericks αυτη τη στιγμή προσπαθει να γινει κατι σαν mainstream Trump), έτρεξαν ήδη να δηλώσουν υπέρ τους στο προσφατο ΑΜΑ που εκανε εκει παροτρυνοντας τους σε γελοια και επικινδυνα παιχνιδια, ειπε με λιγα λογια οτι καλα εκαναν και αυτος θα κραταγε τη μετοχή, οτι δηλαδη ηθελαν να ακουσουν εφοσον ειδαν το portfolio τους να χανει τα 2/3 της αξιας σε 2 μερες. Αν εβαζα στοιχημα θα ελεγα οτι ο ιδιος ο Mark εκανε short τη μετοχη στα 300$ και ηταν τα ευκολοτερα λεφτα που εβγαλε ποτε στη ζωή του.

                    Αυτο που περιγραφεις ειναι ενας value investor το οποιο και για εμενα ειναι το ιδανικο. Το χρηματηστηριο όμως σου προσφερει πολλα αλλα εργαλεια εκτος του buy and hold forever, υπαρχουν day traders, derivatives traders, forex κλπ. Δεν εχω δει την κερδοφορια της Uber η της Lyft αλλα αν χρησιμοποιουν μονοπωλιακες τακτικες αυτο φανταζομαι ειναι θεμα της επιτροπης ανταγωνισμου των ΗΠΑ να το λύσει, πιθανως να εχεις δικιο εδώ όμως. Το να λειτουργείς παντως με χασουρα για χρονια δεν ειναι κατι καινουργιο ουτε περιεργο, αν δεν κανω λαθος και η amazon κατι τετοιο εκανε για χρονια, τωρα αν το κανεις με σκοπο να εξαφανισεις τον ανταγωνισμο εντελώς παμε σε αυτα που λεγαμε πριν.

                    Η AirBnB πλεον εχει γινει σαν brand name και σε εμας εδώ, ακουω πολυ πιο συχνα το "θα κανω το σπιτι μου AirBnB" η "θα παω σε AirBnB" απο το "ενοικιαζομενο" που χρησιμοποιουσαμε πριν.

                    Comment


                    • Οσο για το short selling κοιτα εχει πλεον θεσπιστει οτι ειναι ενα νόμιμο financial instrument με θετικές και αρνητικες συνεπειες, απο κει και περα ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα για το ποσο ειναι ηθικο η οχι, διαφοροι οικονομολόγοι εχουν τοποθετηθει και φανταζομαι αναλογα και την οπτικη σου θα βρεις καποιους που συμφωνείς, το γενικο sentiment ειναι οτι ειναι ενα χρήσιμο εργαλειο αντισταθμισης ρισκου και οχι μονο. Δεν ξερω αν εχει νοημα να αναλυσουμε τι ειναι το short selling ακριβως και τι μπορεις να κανεις με αυτο (αν θέλετε με χαρα) παντως ειναι μια εξαιρετικα μικρή μεριδα της Wall Street θα ελεγα σταγονα στον ωκεανο.Αυτο που παιζει στα media οτι χτυπανε την WS ειναι απλα λαϊκισμός η αγνοια, εκτος του οτι μιλαμε για μικρα funds η WS λατρευει το volatility, ζουν για αυτο, κερδίζουν απο αυτο. Βλεπω πομπωδεις τίτλους στο cnbc οπως "amateur investors beat wall street pros" ενω κατι πιο accurate θα ηταν: "reddit tried to beat a very, very small part of wall street and got wrecked"
                      Και δεν κάθεσαι να το εξηγήσεις; Καλύτερα ίσως σε καινούργιο θέμα.
                      Το επικινδυνο που βλεπω εγώ απο αυτη την ιστορια ειναι οτι μοιαζει να εχει δημιουργηθεί ενα ισχυρό "cult" στο reddit που απαριθμει ήδη 8+ εκ ατομα με πολλες ορέξεις και για αλλους στοχους, αρκετοι ισχυροί με πολιτικές βλέψεις οπως ο Mark Cuban (για οσους δεν τον ξερουν απο το Shark Tank η απο τους Mavericks αυτη τη στιγμή προσπαθει να γινει κατι σαν mainstream Trump), έτρεξαν ήδη να δηλώσουν υπέρ τους στο προσφατο ΑΜΑ που εκανε εκει παροτρυνοντας τους σε γελοια και επικινδυνα παιχνιδια, ειπε με λιγα λογια οτι καλα εκαναν και αυτος θα κραταγε τη μετοχή, οτι δηλαδη ηθελαν να ακουσουν εφοσον ειδαν το portfolio τους να χανει τα 2/3 της αξιας σε 2 μερες. Αν εβαζα στοιχημα θα ελεγα οτι ο ιδιος ο Mark εκανε short τη μετοχη στα 300$ και ηταν τα ευκολοτερα λεφτα που εβγαλε ποτε στη ζωή του.
                      Δεδομένο πιστεύω πως κάποιος θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση. Δυσκολεύομαι να καταλάβω βέβαια πώς γίνεται να μην καταλαβαίνεις πως είναι μια φούσκα, δεδομένου ότι μιλάμε με μια εταιρεία με επιχειρηματικό μοντέλο ξεπερασμένο εδώ και 10 χρόνια... Άσε που αν μια μετοχή είναι ήδη στα νέα είναι καλή στιγμή να πουλήσεις και να τρέξεις μακριά.
                      Αυτο που περιγραφεις ειναι ενας value investor το οποιο και για εμενα ειναι το ιδανικο. Το χρηματηστηριο όμως σου προσφερει πολλα αλλα εργαλεια εκτος του buy and hold forever, υπαρχουν day traders, derivatives traders, forex κλπ. Δεν εχω δει την κερδοφορια της Uber η της Lyft αλλα αν χρησιμοποιουν μονοπωλιακες τακτικες αυτο φανταζομαι ειναι θεμα της επιτροπης ανταγωνισμου των ΗΠΑ να το λύσει, πιθανως να εχεις δικιο εδώ όμως. Το να λειτουργείς παντως με χασουρα για χρονια δεν ειναι κατι καινουργιο ουτε περιεργο, αν δεν κανω λαθος και η amazon κατι τετοιο εκανε για χρονια, τωρα αν το κανεις με σκοπο να εξαφανισεις τον ανταγωνισμο εντελώς παμε σε αυτα που λεγαμε πριν.
                      Υποθέτω με ποιο σκοπό το κάνεις είναι δύσκολο να αποδειχτεί. Αλλά δε μιλάμε για εταιρείες που βασίζονται στο R&D ξέρω γω για να αργήσει να αποδώσει καρπούς. Ο στόχος ήταν ξεκάθαρα τα ταξί, που πρακτικά είναι το ίδιο service με λιγότερα regulations, χειρότερες εργασιακές συνθήκες και συσσώρευση πλούτου σε λιγότερα χέρια. Το οποίο είναι μεν φθηνότερο (και ίσως καλύτερο customer experience αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε, ο περισσότερος κόσμος δεν το χρησιμοποιεί γι'αυτό) αλλά ο βασικός λόγος που ισχύει αυτό δεν είναι πως είναι πιο efficient αλλά πως δε βγάζουν κέρδος εδώ και χρόνια.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Δεν νομιζω να υπαρχει ιδιαιτερο ενδιαφερον για αλλο θεμα να σου πω την αληθεια.

                        Ας παρουμε λιγο τα κατασταση του gamestop απο την αρχη για να καταλαβουμε καλυτερα τι έγινε.

                        Τον Αυγουστο του 2020 η μετοχη του gamestop (gme) διαπραγματευοταν για 4$ η μια, ενας χρήστης του reddit ο DFV εκανε την ερευνα του και σε καποια video και discussions εξηγούσε γιατι η μετοχή ειναι υποτιμημενη με βαση τα fundamentals. Ναι το retail "πεθαινει" και ναι κορονοϊος κλπ αλλα οι ισολογισμοί του gme δεν ηταν τοσο κακοι καθως και περιμεναμε την ελευση της νεας γενιας κονσολων στην οποία παραδοσιακά το gme ανεβαινει, οποτε θεώρησε οτι στην χειρότερη το gme εχει ακομα 2-3 χρόνια. Με βάση αυτά λοιπόν έκρινε οτι η πραγματική του αξία είναι ~20$ οπότε και αγόρασε call options για τον Ιανουαριο του 2021 αξίας 50k, τα call options ειναι ας το πουμε απλα το δικαιωμα αλλα όχι η υποχρέωση να αγοράσεις τη μετοχή σε μια συγκεκριμενη στιγμη και σε μια συγκεκριμενη χρονικη περιοδο. Ταυτοχρονα ειδε και οτι το short interest ειναι στο θεο (ηταν καπου 80% τοτε) για σύγκριση η μετοχη της tesla ειχε καποια στιγμη 40% short interest και παλι ηταν τρελο ποσοστο οποτε και ηταν vulnerable στο λεγόμενο "short squeeze" αυτο μπορει να συμβει αν για οποιοδηποτε λογο η τιμη της μετοχης αρχιζει να ανεβαινει αρκετα αναγκαζοντας τους short sellers να αγοραζουν ακριβα για να καλυψουν τις θέσεις τους οδηγοντας τη μετοχη ακομα πιο ψηλα. Το short interest % ειναι απλα οι σορταρισμενες μετοχες οι οποιες δεν εχουν καλυφθει / μετοχες που ειναι διαθεσιμες προς διαπραγματευση στο κοινό (float). Πχ για να το πουμε απλα το gamers odyssey εχει στο συνολο του 1.000.000 μετοχες και οι 100.000 ειναι σορταρισμενες τοτε εχουμε 100.000/1.000.000 = 0.1 δηλαδη 10% short interest.

                        Παμε 2 βδομαδες πριν τωρα, το short interest του gme ειναι στο εξωφρενικο 140%, πως γινεται να ειναι πανω απο 100%?? Ειναι σχετικά απλο, κανοντας short μετοχες οι οποιες στην ουσια δεν εχουν επιβεβαιωθει οτι υπαρχουν, αυτη η πρακτικη λεγεται naked shorts και εχει γινει παρανομη μετα την κριση του 2008, υπαρχουν ομως loopholes που επιτρεπουν κατι τετοιο. Εδω πρεπει να σημειώσουμε οτι ειναι υποχρεωση των brokerages και των market makers να μην αφησουν να συμβει κατι τετοιο. Αυτο το short interest κανει vulnerable τη μετοχη σε short squeeze ειτε αγοραζε ο στρατος του reddit ειτε οχι θα αγοραζαν καποια αλλα funds (οπως και φυσικα εκαναν) και θα γινοταν. Ενα ευλογο ερωτημα ειναι "αφου αυτοι πηγαν 140% short τις μετοχες μπορουν οι retail investors να κανουν το ιδιο? δηλαδη να πανε 140% long?" η απαντηση ειναι φυσικα οχι χωρις την χρηση options αρα ποιος ειναι στην ουσια long απεναντι στο υπολοιπο 40%? Οι market makers και οι brokers οι οποιοι με την παυση της διαπραγματευσης αγορασαν ακομα περισσοτερες μετοχες για αυτους και φυσικα θα ειναι και οι μεγαλοι κερδισμένοι της ολης υποθεσης σε αντιθεση με το reddit που απλα οπως εχω ξαναπει δεν εχει exit strategy. Ακομα και αν δεν εχει γινει ακομα το squeeze και σημερα-αυριο δουμε rebound σε 400$ και παλι ισχυει οτι εχω πει, θα γινει ακριβως το ιδιο.

                        Τα παραπανω τα απλουστευω και αφηνω απ'εξω αρκετες πληροφοριες/λεπτομερειες γιατι πρωτον ειμαι κακος στο να εξηγω πραγματα και δευτερον δεν θελω να γραψω essay. Η γενικη ιδεα ειναι σωστη ομως.

                        Παμε να δουμε και λιγο προχειρα πως λειτουργει ενα short μιας μετοχης για να καταλαβουμε και τα παραπανω καλυτερα:

                        Ας πουμε οτι η εταιρεια ειναι το gamers odyssey (gmo ) η οποια διαπραγματευεται στα 10ε εχοντας στην κυκλοφορια 100 μετοχες, εχουμε τον Straier ο οποιος πιστευει οτι ειναι υπερτιμημενο γιατι το gameover ειναι καλυτερο και θελει να κανει short και τις 100 μετοχες οι οποιες ειναι και οι μοναδικες που υπαρχουν και ανηκουν στον Ihne. Θα παει λοιπον στον broker του και θα "δανειστει" στην ουσια 100 μετοχες (o broker πληρωνεται για αυτο) τις οποιες ο broker πουλαει στην τωρινη τιμη των 10ε, φαντασου το σαν IOUs, αυτη τη στιγμη, ο Ihne μπαινει στον λογαριασμο του και βλεπει 100 μετοχες το ιδιο και ο Straier, αρα υπαρχουν 200 μετοχες effective. Αν η μετοχη πεσει στα 6$ τοτε ο Straier αγοραζει τις 100 μετοχες στην τιμη των 6ε και εχει ενα κερδος 1000-600= 400ε, αν η μετοχη ανεβει στα 14ε τοτε εχει χασουρα 1400-1000= -400ε. Ολα καλα μεχρι εδω δεν υπαρχει κανενα προβλημα εφοσον ο Ihne πουλαει τις μετοχες του και στα 2 σεναρια ανα πασα στιγμη ο Straier αγοραζει και κλεινει τη θεση του η με κερδος η με χασουρα, κανονικα φυσικα δεν ειναι ετσι αλλα για χαρη του παραδειγματος ομως ειναι 2 counterparties.

                        Μεχρι εδω ειναι απλο, αυτες οι μετοχες "φαντασμα" δεν μπορουν να υπαρχουν για παντα ομως οποτε τι γινεται οταν ο Ihne δεν θελει να πουλησει τις μετοχες του οι οποιες ειναι και οι μοναδικες σε κυκλοφορια? Αυτο συνήθως δεν συμβαινει γιατι παντα υπαρχουν διαθεσιμες αλλα ας παρουμε το παραδειγμα του "squeeze". Ο Straier χρωσταει 100 μετοχες και δεν υπαρχει καμια σε κυκλοφορια, ο Ihne εχει μουλαρωσει και δεν πουλαει με τιποτα. Ο Straier εχει 2 επιλογες, ειτε θα "δανειζεται" συνεχεια μετοχες απο τον broker του με τη μορφη IOUs ανεβαζοντας ταυτοχρονα την τιμη μεχρι ο Ihne να ξε-μουλαρωσει και να πουλησει η μεχρι να του τελειώσουν τα λεφτα και να κλεισει το λογαριασμο του (το λεγομενο liquidate).

                        Πανω κατω αυτη ειναι η λογικη και προφανως ειναι προβληματικη,παντως οταν ανοιγεις εναν λογαριασμο σε εναν broker εχεις τη δυνατοτητα για custody account που σημαινει οτι κανεις δεν μπορει να "δανειστει" απο τις μετοχες σου. Αλλη μια λυση για αυτο και εδω ισως μπαινει το blockchain στη μεση θα ηταν να γινεται καποιου είδους ταυτοποιηση σε nanoseconds ετσι ωστε να γνωριζουμε τον κατοχο ανα πασα στιγμη. Μπορει να λεω και βλακειες τωρα βεβαια αλλα καπου το ακουσα και μου φανηκε ενδιαφερουσα ιδεα.

                        Λιγα πραγματα για την Uber αν καταλαβα καλα, θεωρεις οτι ειναι χειροτερες οι συνθηκες εργασιας εκει απο τα ταξι? Γιατι? Εγω ξερω οτι ειναι πηγη εισοδηματος για παρα πολλους μεταναστες στην Αμερικη καθως και οτι εσπασε το μονοπωλιο των ταξι, οποιοσδηποτε μπορει να γινει Uber driver με την Uber να παιρνει ενα ποσοστο απο την ταριφα. Πως αυτο ειναι χειροτερο και πως ειναι μονοπωλειακη τακτικη οταν εσπασε στην ουσια ενα μονοπωλιο?? Ας δουμε τι γινεται στην Ελλαδα, αρκετοι οδηγοι ταξι αγενεστατοι, κλεφτες δεν βαζουν ταξιμετρο, χωρις κανεναν ελεγχο απο πουθενα απλα επειδη αγορασαν η κληρονομησαν μια αδεια ταξι, αν αυτο δεν ειναι μονοπωλιο και καρτελ τοτε δεν ξερω τι ειναι. Εχω φιλο που βγαζει περιπου 1300-1500ε δουλευοντας ελαχιστα σχετικα το ταξι και απο οσο μου εχει περιγραψει εχει βρισει πελατες απειρες φορες, εχει δείρει πελατη, εχει παρενοχλησει δεν ξερω και εγω ποσες κοπελες (οκ δεν ειναι ακριβως φιλος μου ) αυτος λοιπον δεν εχει κανενα έλεγχο γιατι το ταξι ειναι δικο του. Αν ηταν Uber driver στην Αμερικη θα ειχε παει φυλακη η θα ειχε μαζεψει τοσα μοναστερα που δεν παιζει να ειχε δουλεια ποτε, φυσικα και τα ταξι στην Αμερικη ειναι αλλιως με πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια απο την Uber και εκει θα ελεγα οτι ειναι ο μονος λογος να τα προτιμησεις καθως οι τιμες τους ειναι σχεδον x2. Δεν ξερω δυσκολευομαι να καταλαβω το κακο που θεωρεις οτι εχει κανει η Uber εγω μονο καλο βλεπω, δουλεια στον απλο κοσμο απλα και μονο με ενα αυτοκινητο μπορουν ολοι να βγαλουν ενα αξιοπρεπες εισοδημα καθως και σπασιμο των καρτελ των ταξι.

                        edit:

                        Κατι τελευταιο για τον Mark Cuban και το ολο θεμα στο reddit, καποιοι εκει μεσα φαινεται οτι ανακαλυψαν καινουργιους οικονομικους ορους λεγοντας οτι γινεται ενα short ladder attack απο τα funds για να ριξουν τη μετοχη, κατι που δεν υφισταται αλλα παρόλα αυτα εχουν βασισει τις ελπιδες τους, λιγο να ψαξεις θα βρεις τι ισχυει.

                        "The National Best Bid and Offer (NBBO) is a Securities Exchange Commission (SEC) regulation requiring brokers to trade at the best available (lowest) ask price and the best available (highest) bid price when buying and selling securities for customers."

                        Any buy order at a price less than NBBO goes on the order book as a limit order at a lower price. The same holds true for a seller whose price is above NBBO. The only way that traders can move price is with more buying (or selling) volume that takes out the available supply at current price.

                        The reason that GME went from ~$468 to ~$120 in nearly a hour was a combination of profit taking and additional shorting (if shorting was still allowed that day). No one can drop share price by trading under the market (NBBO).
                        Ο Cuban ομως για να κερδισει το WSB crowd δηλωσε αυτο:

                        “If you can afford to hold the stock, you hold. I dont own it, but thats what i would do. Why? because when RH and the other online brokers open it back up to buyers, then we will see what WSB is really made of. That is when you get to make it all work. I have no doubt that there are funds and big players that have shorted this stock again thinking they are smarter than everyone on WSB. I know you are going to hate to hear this, but the lower it goes, the more powerful WSB can be stepping up to buy the stock again.”
                        Επικινδυνο imo και θα πρεπει να δώσει εξηγήσεις για αυτο. Βεβαια βγαζει νοημα καθως οπως ειπα εχει πλεον πολιτικες βλεψεις και βλεπει τον εαυτο του σαν ενα νεο Trump, πιο modest βεβαια αλλα και παλι.
                        Last edited by i Have no Equal; 03-02-2021, 07:00 PM.

                        Comment


                        • Ευχαριστώ για την εξήγηση. Ομολογώ βέβαια πως το σύστημα δε μου φαίνεται καθόλου λογικό και δυσκολεύομαι πολύ να δω το added value αυτών των πραγμάτων...


                          Λιγα πραγματα για την Uber αν καταλαβα καλα, θεωρεις οτι ειναι χειροτερες οι συνθηκες εργασιας εκει απο τα ταξι? Γιατι? Εγω ξερω οτι ειναι πηγη εισοδηματος για παρα πολλους μεταναστες στην Αμερικη καθως και οτι εσπασε το μονοπωλιο των ταξι, οποιοσδηποτε μπορει να γινει Uber driver με την Uber να παιρνει ενα ποσοστο απο την ταριφα. Πως αυτο ειναι χειροτερο και πως ειναι μονοπωλειακη τακτικη οταν εσπασε στην ουσια ενα μονοπωλιο?? Ας δουμε τι γινεται στην Ελλαδα, αρκετοι οδηγοι ταξι αγενεστατοι, κλεφτες δεν βαζουν ταξιμετρο, χωρις κανεναν ελεγχο απο πουθενα απλα επειδη αγορασαν η κληρονομησαν μια αδεια ταξι, αν αυτο δεν ειναι μονοπωλιο και καρτελ τοτε δεν ξερω τι ειναι. Εχω φιλο που βγαζει περιπου 1300-1500ε δουλευοντας ελαχιστα σχετικα το ταξι και απο οσο μου εχει περιγραψει εχει βρισει πελατες απειρες φορες, εχει δείρει πελατη, εχει παρενοχλησει δεν ξερω και εγω ποσες κοπελες (οκ δεν ειναι ακριβως φιλος μου ) αυτος λοιπον δεν εχει κανενα έλεγχο γιατι το ταξι ειναι δικο του. Αν ηταν Uber driver στην Αμερικη θα ειχε παει φυλακη η θα ειχε μαζεψει τοσα μοναστερα που δεν παιζει να ειχε δουλεια ποτε, φυσικα και τα ταξι στην Αμερικη ειναι αλλιως με πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια απο την Uber και εκει θα ελεγα οτι ειναι ο μονος λογος να τα προτιμησεις καθως οι τιμες τους ειναι σχεδον x2. Δεν ξερω δυσκολευομαι να καταλαβω το κακο που θεωρεις οτι εχει κανει η Uber εγω μονο καλο βλεπω, δουλεια στον απλο κοσμο απλα και μονο με ενα αυτοκινητο μπορουν ολοι να βγαλουν ενα αξιοπρεπες εισοδημα καθως και σπασιμο των καρτελ των ταξι.
                          Ο "φίλος" σου θα έπρεπε να πάει φυλακή ανεξαρτήτως δουλειάς, δεν έχει να κάνει με το ότι είναι οδηγός ταξί. Πάντως η εμπειρία που έχω τα τελευταία χρόνια με ραδιοταξί είναι πολύ καλή (ευγενικοί, καθαρό ταξί, απόδειξη κλπ), με τυχαίο ταξί όντως είναι λίγο hit or miss. Επίσης δε διαφωνώ πως και ο τρόπος που δουλεύουν τα ταξί και ειδικά οι άδειες είναι προβληματικός και θέλει βελτίωση. Αν μη τι άλλο ήταν ένα wake-up call για τους ταξιτζήδες να βελτιώσουν υπηρεσίες.
                          Το πρόβλημα που βλέπω είναι πως σε μερικά χρόνια, και λόγω τιμής κυρίως (γιατί τα άλλα είναι κερασάκι στην τούρτα, δεν πά να έχουν 50 φορές καλύτερο service), τα ταξί θα εκλείψουν ή θα περιοριστούν δραματικά. Πλέον δε θα υπάρχει αντίπαλο δέος με διπλάσιες τιμές οπότε θα μπορούν να τις αυξήσουν (και θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνουν κερδοφόρες άλλωστε). Οπότε πλέον θα έχεις τιμές ταξί με uber. Η μόνη διαφορά είναι πως το κέρδος θα μοιράζεται αλλιώς, αντί να έχεις 1000 ταξί που παίρνουν 1500 ευρώ ο καθένας θα έχεις 1000 uber που παίρνουν 1000 ευρώ ο καθένας και έναν CEO που παίρνει 500.000. Αυτό για μένα είναι πρόβλημα.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Originally posted by straier View Post
                            Ευχαριστώ για την εξήγηση. Ομολογώ βέβαια πως το σύστημα δε μου φαίνεται καθόλου λογικό και δυσκολεύομαι πολύ να δω το added value αυτών των πραγμάτων...


                            Ο "φίλος" σου θα έπρεπε να πάει φυλακή ανεξαρτήτως δουλειάς, δεν έχει να κάνει με το ότι είναι οδηγός ταξί. Πάντως η εμπειρία που έχω τα τελευταία χρόνια με ραδιοταξί είναι πολύ καλή (ευγενικοί, καθαρό ταξί, απόδειξη κλπ), με τυχαίο ταξί όντως είναι λίγο hit or miss. Επίσης δε διαφωνώ πως και ο τρόπος που δουλεύουν τα ταξί και ειδικά οι άδειες είναι προβληματικός και θέλει βελτίωση. Αν μη τι άλλο ήταν ένα wake-up call για τους ταξιτζήδες να βελτιώσουν υπηρεσίες.
                            Το πρόβλημα που βλέπω είναι πως σε μερικά χρόνια, και λόγω τιμής κυρίως (γιατί τα άλλα είναι κερασάκι στην τούρτα, δεν πά να έχουν 50 φορές καλύτερο service), τα ταξί θα εκλείψουν ή θα περιοριστούν δραματικά. Πλέον δε θα υπάρχει αντίπαλο δέος με διπλάσιες τιμές οπότε θα μπορούν να τις αυξήσουν (και θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνουν κερδοφόρες άλλωστε). Οπότε πλέον θα έχεις τιμές ταξί με uber. Η μόνη διαφορά είναι πως το κέρδος θα μοιράζεται αλλιώς, αντί να έχεις 1000 ταξί που παίρνουν 1500 ευρώ ο καθένας θα έχεις 1000 uber που παίρνουν 1000 ευρώ ο καθένας και έναν CEO που παίρνει 500.000. Αυτό για μένα είναι πρόβλημα.
                            Και εμενα αν με ρωτας προσωπικα, αλλα it is what it is.

                            Απο οσα εχουμε γραψει εδω μεσα αυτο ειναι το μονο 100% σιγουρο 🤣, εχε χαρη που τον ξερω απο το σχολειο και ειμαστε απο το ιδιο μερος οποτε τον βλεπω συνεχεια αλλιως θα ειχα κοψει εντελως, τελος παντων μεγαλη ιστορια. Το ειπα για να δειξω οτι με αυτον τον τροπο δεν υπαρχει ελεγχος, τουλαχιστον στην Uber θα ειχε φαει μοναστερα εδω δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν παιρνει το ταξι βγαινει εξω και οποιον παρει ο χαρος, θα μου πεις το ιδιο μπορει να σου τυχει και με ποσα αλλα επαγγελματα οκ. Να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω πως λειτουργουν τα ταξι στην Αμερικη και αν υπαρχει αντιστοιχα ενας CEO που εχει πλουτισει τοσα χρονια που λειτουργουσαν χωρις σοβαρο ανταγωνισμο, παντως υπαρχει ο ανταγωνιστης η Lyft και δεν ειναι καθολου μικρη. Η αποψη μου ειναι οτι στο τελος ολοι θα εχουν ανταγωνισμο και εμενα σαν end-user με συμφέρει αυτο. Ακομα και η Tesla, βλεπουμε οτι και η Apple θελει να μπει στην αγορα των ηλεκτροκίνητων καθως και υπαρχει ηδη η κινεζικη ΝΙΟ που φαινεται επισης υποσχομενη.

                            Σε αλλα νεα επειδη το ανεφερα και πιο πανω οτι δεν μιλαμε για ατομα ασχετα με finance ο τυπος που ξεκινησε τη μανια με το gamestop αποδειχθηκε καθε αλλο παρα "average joe" ειναι broker και τον ψαχνει το SEC αυτη τη στιγμή. Αδικα μεν γιατι πρακτικα δεν εκανε τιποτα κακο ουτε περιμενε το squeeze απλα πιστευε οτι το gamestop ειναι υποτιμημενο, σαν active broker ομως ειχε υποχρεωση να δινει λογαριασμο για τις κινήσεις του κατι το οποιο δεν εκανε για 1 χρονο τουλαχιστον.

                            Keith Gill was an early endorser of GameStop on his YouTube channel. But a regulator in Massachusetts wants to know about his day job.


                            Για να δωσουμε μια συνοψη εγω προσωπικα θεωρω οτι ολο αυτο ηταν απο την αρχη(εννοω απο την προηγουμενη βδομαδα που εγινε mainstream) ηλίθιο, χοντρικα δηλαδη για να κανεις ντα τους x καπιταλες αγοραζεις ενα προιον 40 φορες πανω της αξιας του απο τους y καπιταλες. Ναι οκ στους x δεν βγηκε το σορταρισμα και τωρα τι?? Το gme σημερα εχει παει στα 60$ και οι περισσοτεροι εχασαν ενα τονο χρημα και γραφουν ασυναρτησιες για "diamond hands" και "hold the line" ακομα και ελπιζουν σε τι?? νομίζουν οτι κρατωντας μια μετοχη δεν μπορουν να κλεισουν τις short θεσεις και το short interest δεν θα πεσει ενω οπως ειπαμε δεν ισχυει κατι τετοιο, πραγματικα και δεν το λεω καθολου ειρωνικα νιώθω λυπη που τοσοι ανθρωποι παραπλανηθηκαν ετσι απλα απο το reddit...Επισης ποτε δεν καταλαβαν οτι να σου σταματησουν τη διαπραγματευση σε μια φουσκα προστατευει πανω απο ολα εσενα.

                            Το μονο θετικο ειναι οτι θα σταματησει το aggressive short selling, αν καποιος το εκανε με γνωση του για να χτυπησει αυτο τοτε μπορω να πω οτι ειναι μια νικη και οτι αξιζε, για αυτους που εβαλαν περιουσιες στα 300$ πραγματικα ουτε θέλω να το σκεφτομαι.



                            Comment


                            • Άλλος ένας εμβολιάκιας πέθανε "ξαφνικά" ενώ ήταν 33 ετών:
                              https://youtu.be/g1T3ZdZg1UQ?si=cufkhsi-YkueBNY0
                              - Anime based on videogames list -

                              Comment


                              • Originally posted by Vetus View Post
                                Άλλος ένας εμβολιάκιας πέθανε "ξαφνικά" ενώ ήταν 33 ετών:
                                https://youtu.be/g1T3ZdZg1UQ?si=cufkhsi-YkueBNY0
                                cringe

                                Comment

                                Working...
                                X