Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts


  • Τωρα ειπε καποιος για το θεμα της Γιαννακου, δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχα γραψει αλλα εχω παντα την ιδια αποψη, πρωσοπικα πιστευω σε μια παγκοσμια μορφη δικαιοσυνης που εκπορευεται απο το θεμα η οποια εχει μια εφαρμογη την ο οποια ο ανθρωπος δεν μπορει να προσδιορισει, ( το γιατι οι πλουσιοι κλπ περνανε καλα και ωραια αλλα εγω πχ βασανιζομαι? ) οποτε επημενω πως εκανε πολλα ασχημα πραγματα στη πολιτικη της καριερα δεν χωνευω οσους κανουν καταχρηση εξουσιας και επηρεζουν τη μοιρα των ανθρωπων ποσο μαλλον αν ειναι μαθητες και παιδια, πιστευω οτι της αξιζε λοιπον οτι επαθε και αυτη ειναι η θεση μου.

    [/b]
    Απ'ότι έχω καταλάβει ΦΥΓΕ 114 είσαι μέλος μίας από τις φοβερές και τρομερές παρατάξεις της πατρίδας μας και πορεύεσαι προς την πολιτική. Προς αποφυγήν χειρότερου μέλλοντος για την χώρα μας λοιπόν θα σου προτείνω τρία πολύ απλά πράγματα.

    1. Ξεκόλλα από τις απαρχαιωμένες ιδεολογίες της κάθε 'παράταξης' και δες τα πράγματα ως αντικειμενικός παρατηρητής.

    2. Η αλληλεγγύη και η αγάπη προς τους συνανθρώπους σου είναι ένα βασικό χαρακτηριστικό κάθε ανθρώπου, πόσο μάλλον κάποιου που θέλει να γίνει πολιτικός. Το να λες πως κάποιος αξίζει οποιαδήποτε ασθένεια είναι απλά ανόητο.

    3. Μάθε ορθογραφία γιατί χανόμαστε.


    Comment


    • να προσθέσω ένα ακόμα.

      4)ΛΙΩΣΕ με το Dark Sector που ξέρω ότι το γουστάρεις τρελά
      Carpe diem

      Comment


      • εχεμ...

        Δεν ειμαι μελος καμιας παραταξης, ουτε νεολαιας, στη σχολη μου βασικα θα φτιαξουμε κομμα Bob σφουγκαρακης οποτε μαλλον θα μαι μελος εκει (νταξει τωρα ειμαι λιγο στη ΔΑΠ), τωρα παλι θα σας τσαντησω αλλα εγω εδω παραθετω τις αποψεις μου, δε με ενδιαφερει η πολιτικη σε σημειο να ασχοληθω μαζι της, πιο πολυ xbox live γυναικες και δουλεια αντε και λιγο σχολη, μη με περνετε για κανα ακρεο στοιχειο δυλαδη βεβαια αν μεσα απο τον κοινωνικο μου ρολο θα μπορεσω καποια στιγμη να επηρεασω καποια εξελιξη σαφως η κατευθυνση στην οποια θα τη προσανατολησω ειναι γνωστη...

        ΥΓ καλα τα σπαει το dark sector, επισης ανταλαξα και το φιφα 08 με το Lost odessey γαμω?

        Comment


        • <div class='quotetop'>(ΦΥΓΕ 114 &#064; Apr 14 2008, 01&#58;38 PM) [snapback]18375[/snapback]</div>

          ΥΓ καλα τα σπαει το dark sector, επισης ανταλαξα και το φιφα 08 με το Lost odessey γαμω?
          [/b]
          καλά πόσο μλκς είναι αυτός που στο έδωσε για μια τέτοια πατάτα;ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ&#33;&#33;&#33;
          Carpe diem

          Comment


          • συγγνώμη για τη διακοπή.

            http://www.electricrequiem.com/forum...pic.php?t=8127

            συνεχίστε να τρώγεστε.
            gently hold our heads,
            gently hold our heads on high

            Comment


            • καλά πόσο μλκς είναι αυτός που στο έδωσε για μια τέτοια πατάτα;ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ&#33;&#33;&#33;
              [/b]
              Συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο και ελπίζω αυτός που έδωσε το LO για το fifa να μην είναι μέλος αυτού του forum


              Comment


              • Ωπα ρε loggo που ριχνεις και μπηχτες για μενα, ξερω πολυ καλα τι προδοτες υπηρξαν οι αριστεροι στην Ελλαδα, ο λαος ξεχνα τι σημαινει αριστερα οπως λεει και το βιβλιο του πλευρη, αλλα σιγα μην κατσω να το αναλυσω εδω μεσα εχω και καλυτερα πραγματα να κανω.
                [/b]
                Ε άμα το λέει το βιβλίο του Πλεύρη πάω πάσο.
                Πολύ επίκληση στην αυθεντία πέφτει στο πρόσωπο του Πλεύρη εδώ μέσα, κάθε φορά που πιάνουμε πολιτικά θέματα και κυρίως ζητήματα περί αριστεράς, με ό,τι βέβαια αυτό συνεπάγεται.

                Στο πολυτεχνειο δεν ηταν μονο αριστεροι.. και οποιος δεν ειναι αριστερος δε σημαινει αυτοματα οτι ειναι και δεξιος "φασιστας" αλλα ετσι οπως το εχετε κανει εσεις αυτο το συμπερασμα βγαινει..

                Εννοω ισως τους αριστερους που προκαλεσαν τον "εμφυλιο" που λεμε λανθασμενα ενω ειναι συμμοριτοπολεμος δεν πολεμουσε ο Ελληνικος στρατος με τους συμμοριτες(aka ελεγχομενοι kουκουεδες αριστεροι και καλα δημοκρατικος στρατος..).? η κανω λαθος...? οι απωλειες που προκαλεσαν μαλιστα ηταν μεγαλυτερες απο αυτες τις Γερμανικης κατοχης. θελεις να μιλησουμε για τη σφαγη του Μελιγαλα.? θελεις να σου αναλυσω περισσοτερο τι κακο εχουν κανει στην Ελλαδα..? θελεις να σου γραψω και αποσπασματα απο το ριζοσπαστη για αποδειξη.? μπορουμε να μιλαμε ολη μερα για αυτα..
                [/b]
                Τώρα πιάνεις ένα πολύ ευαίσθητο ζήτημα αποφεύγοντας μάλιστα να αναπτύξεις το θέμα, ίσως να κάνεις και καλά ελάχιστους ενδιαφέρει άλλωστε, οι απόψεις και οι τοποθετήσεις σου πάνω στο ζήτημα είναι 1000&#37; αναμενόμενες και βγαλμένες από το ?εγχειρίδιο Πλεύρη? κάτι που δεν μου προξενεί εντύπωση, λογική απόρροια αν θες τη γνώμη μου, καθώς όπως όλα δείχνουν μόνο Πλεύρη φαίνεται να έχεις διαβάσει (αυτόν ξέρω αυτό εμπιστεύομαι ), γενικά το ζήτημα παραείναι περίπλοκο για τέτοια υπεραπλούστευση κι έχει σε μεγάλο βαθμό τις ρίζες του σε παλιότερα προ εμφυλίου γεγονότα.

                Για την ιστορία έχω άπειρες διαφορές με τους ?κουκουέδες? στο συγκεκριμένο ζήτημα (άλλωστε δεν είμαι ΚΚΕ), για πολιτικές, τακτικές, αντιμετώπιση απέναντι σε συγκεκριμένα πρόσωπα κλπ, αλλά πριν γίνει η όποια σύρραξη μεταξύ ΔΣΕ και Εθνικού (lol οι μισοί μόνο Έλληνες δεν ήταν) Στρατού αναφέρει μήπως το εγχειρίδιο Πλεύρη τι είχε προηγηθεί; (ρητορικό ερώτημα και υπενθυμίζω πως δεν παίρνω το μέρος κανενός). Βλέπεις δεν μπορώ να παραβλέψω τι έκανε η αγαθή δεξιά στους κουκουέδες πριν κάνουν ό,τι κάνουν.

                αποθεωνει φονιαδες οπως ο Αρης βελουχιωτης.
                [/b]
                Α, να τονας κι ο Βελουχιώτης ο φονιάς, να δεις πως τα λένε οι δικοί σας του Πλεύρη τα παιδιά...α ναι!

                Το Εθνικό καθήκον του ταξικού προδότη
                Μια σφαίρα στο κεφάλι του Άρη Βελουχιώτη


                Αριστεροί προδότες ακούστε μας καλά
                Η μανά του Αδόλφου είναι έγκυος ξανά


                Τέχνη λέμε.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Αυτο που ειχε προηγηθει του εμφυλιου και προφανως εννοεις την κυβερνηση του μεταξα ετσι..?

                  Να θυμασαι οτι το "οχι" το ειπε ο Μεταξας.. ;)

                  Οι μισοι μονο Ελληνες δεν ηταν..? καλα τι λες τωρα.? ειχαμε οικονομικη βοηθεια και στηριξη απο Αμερικη και Αγγλια αυτο ειναι αληθεια αλλα πολεμησαν ελαχιστοι και αν στο πλευρο των Ελληνων που μαχονταν εναντια στον φασισμο των κουκουεδων.. Και να λες παλι καλα που νικησαμε και δεν γιναμε σαν τα κρατη που πηρε με το μερος του ο κομμουνισμος, για δες τα πως ειναι τωρα.

                  Τι αλλο να πουμε για αυτο το θεμα? οτι οι συμμοριτες ειχαν με το μερος τους αλβανους και "μακεδονες" ενω στον εθνικο στρατο κληθηκαν με σειρες Ελληνες πολιτες τους οποιους σκοτωνε ο "ηρωας" Αρης βελουχιωτης..?

                  Αμα εχω καπου αδικο πειτε μου.. δεν ειναι γεγονοτα αυτα που λεω..?

                  Comment


                  • Να θυμασαι οτι το "οχι" το ειπε ο Μεταξας.. ;)
                    [/b]
                    Αυτό το ιστορικό ΟΧΙ του Μεταξά, έχει πάρα πολλές ερμηνείες, αλλά ναι το θυμάμαι.

                    Εκτός της οικονομικής ενίσχυσης υπήρξε μεγάλη βοήθεια σε ένοπλο δυναμικό, όχι ότι έχει μεγάλη σημασία τελικά, αλλά υπήρξε, αυτό έλειπε στους Αμερικανούς, να δούνε την Ελλάδα υπό σταλινικό καθεστώς.

                    Και να λες παλι καλα που νικησαμε και δεν γιναμε σαν τα κρατη που πηρε με το μερος του ο κομμουνισμος, για δες τα πως ειναι τωρα.[/b]
                    Χμ, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα αλλά, εν τέλει, δε θα διαφωνήσω.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • τόση ώρα επιχειρηματολογείτε υποθέτω σωστά;γιατί τόση ώρα το μόνο που βλέπω εγώ να γράφετε είναι:
                      "εγώ έχω δίκιο,εσύ έχεις άδικο.εγώ έχω δίκιο,εσύ έχεις άδικο.εγώ έχω δίκιο,εσύ έχεις άδικο.εγώ έχω δίκιο,εσύ έχεις άδικο."...να συνεχίσω;το νόημα πιστεύω το πιάσατε.κανέναν δεν ενδιαφέρουν όλα αυτά που γράφετε,τουλάχιστον όχι δοσμένα με αυτόν τον τρόπο.αν θέλετε να μιλήσετε για πολιτικά υπάρχουν και τα π.μ.μην το πηδάτε το έρμο το φόρουμ.τις απόψεις σας τις είπατε.μην περιμένετε να αλλάξετε τη γνώμη του άλλου με αυτά που γράφετε.άντε πιάστε κάνα χειριστήριο,μόνο κάθεστε και τσακώνεστε για μλκς.άντε μπράβο.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Καλα δεν τσακωνομαστε τις αποψεις μας λεμε, ουτε ειπα εγω οτι εχω δικιο και κανενας αλλος, ουτε εχω την εντυπωση οτι θα αλλαξω τη γνωμη κανενος.

                        Και ναι loggo συμφωνω οτι ηταν μπρος γκρεμος και πισω ρεμα αλλα ετσι ηταν η κατασταση τοτε δε μπορουσες να κανεις κατι αλλο, γενικα αυτο ετρωγε την Ελλαδα μια ζωη ο εμφυλιος πολεμος σε οποιαδηποτε μορφη του.

                        Τεσπα i rest my case και εγω γιατι βλεπω να κανω το ντεμπουτο στο νεο warn system..

                        Comment


                        • Και να λες παλι καλα που νικησαμε και δεν γιναμε σαν τα κρατη που πηρε με το μερος του ο κομμουνισμος, για δες τα πως ειναι τωρα.[/b]
                          Ti; Ο Πουτιν παιζει μπαλα ρε&#33; Εχει γεμισει ο τοπος κοσμοσφαιρες, και μαζι θα κατατροπωσουμε τους Νεφελιμ&#33; Το λενε και οι Προφυτειες&#33; Ηail&#33;&#33;&#33;
                          https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

                          H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

                          Comment


                          • αποθεωνει φονιαδες οπως ο Αρης βελουχιωτης.[/b]
                            Kala..oti na nai&#33;&#33;&#33;
                            varieme genika na asxolitho me to thema...Alla den sigratithika otan diavasa to parapano...

                            "Άντρες σαν τον Άρη Βελουχιώτη είναι ζήτημα αν γεννιέται ένας κάθε εκατό χρόνια" - Παναγιώτης Κανελλόπουλος - Πρώην Πρωθυπουργός

                            Comment


                            • Kala..oti na nai&#33;&#33;&#33;
                              varieme genika na asxolitho me to thema...Alla den sigratithika otan diavasa to parapano...

                              "Άντρες σαν τον Άρη Βελουχιώτη είναι ζήτημα αν γεννιέται ένας κάθε εκατό χρόνια" - Παναγιώτης Κανελλόπουλος - Πρώην Πρωθυπουργός
                              [/b]
                              Nαι οντως μια φορα στα 100 χρονια γεννιουνται τετοιοι φονιαδες..

                              Λίγα λόγια για τον Αρη Βελουχιώτη. Ό Αθανάσιος Κλάρας ή Άρης Βελουχιώτης, γεννήθηκε στην Λαμία το 1905. Από μικρός έδειξε ροπή για την παρανομία και ήταν γνωστός για μικροκλοπές κ.λ.π. Μετά την απoφoίτηση του από την Μέση Γεωργική Σχολή Λαρίσης, τοποθετήθηκε ως πρακτικός γεωπόνος στην περιοχή της Δράμας. Σύντομα εγκατέλειψε την θέση του επειδή δεν του άρεσε η μισθωτή εργασία. Ακολούθως κατάφυγε στην Αθήνα, όπου άρχισε την κομμουνιστική του δράση. Υπηρέτησε την θητεία του στο Πυροβολικό, όπου και καθαιρέθηκε από τον βαθμό του Δεκανέα λόγω της κομμουνιστικής δραστηριότητος του εντός της Μονάδος. Μετά την απόλυση του ήλθε στην Αθήνα, όπου εργάσθηκε στον "ΡΙΖΟΣΠΆΣΤΗ". Όπως φαίνεται από το Ποινικού του Μητρώο, καταδικάσθηκε περισσότερες από 15 φορές για κλοπές, ψευδορκία, πλαστογραφία, βιαιοπραγίες και απόδραση. Το 1939 στις φυλακές Κερκύρας υπέγραψε δήλωση μετανοίας με την οποία αποκήρυξε το Κ.Κ.Ε. και αποφυλακίσθηκε. Ή πράξη του αυτή τον συνόδευσε μέχρι του θανάτου του, διότι εξ της βρισκόταν πάντοτε σε μειονεκτική μοίρα έναντι των κομματικών του αντίπαλων. Ήταν ιδιόρρυθμο άτομο, χασισοπότης με πολλά ελαττώματα και αδυναμίες, αλλά και πονηρός, τολμηρός και γρήγορος στις αποφάσεις του. Η δράση του κατά την κατοχή, δείχνει άτομο με έντονο κομματικό φανατισμό, εγωπαθές και θηριώδες, χωρίς ανθρωπισμό και ευγενικά αισθήματα. Για τον Βελουχιώτη η ανθρώπινη ζωή δεν είχε καμιά αξία και εφάρμοζε την πάντα την αρχή "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Ουδέποτε τον συγκίνησε ή ανθρώπινη ζωή και ηδονιζόταν να βασανίζει και να σκοτώνει με τα ιδία του τα χέρια ανθρώπους ακόμη και για μικροπαραπτώματα Ήταν ανελέητα σκληρός και δεν δίσταζε να λέει "ότι αν είναι να γλιτώσει ένας ένοχος ας πάνε και εννιά αθώοι", όπως τον περιγράφει ο Καπετάν Νικηφόρος του ΕΛΑΣ στην Εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ" στις 23/9/75. Λόγω της ψυχοσύνθεσης του αυτής δεν ήταν δυνατόν να προσελκύσει και ενθουσιάσει τον πληθυσμό σαν χαρισματικός ηγέτης, εκτός βέβαια από αυτούς που ήταν ήδη φανατικοί κομμουνιστές και οι οποίοι είχα την ίδια ψυχοσύνθεση με αυτόν. Με την χρησιμοποίηση όμως σαδιστικών μεθόδων και φρικιαστικών βασανιστηρίων επιβαλλόταν, τόσο στους κατοίκους της υπαίθρου, όσον και στους αντάρτες του.[/b]
                              Το δεύτερο 15νθήμερο του Αυγούστου 1942 εκτελέσθηκαν κατ&#39; εντολή του Άρη οι δύο κόρες (12 και 13 ετών) του I. Κόρδα από τους Κοχλιούς της Ευρυτανίας, επειδή αυτός εγκατέλειψε τον ΕΛΑΣ, στον οποίο είχε καταταγεί για λίγες μέρες. Τα δύο αυτά αθώα πλάσματα σφάγησαν με μαχαίρι από δύο αντάρτες του ΕΛΑΣ, στους όποίους δεν είχε εμπιστοσύνη ο Άρης και τούς όποίους ήθελε να αναμίξει εις το έγκλημα. Οι δύο αντάρτες έγιναν εκτελεστές, παρά την θέληση τους, κάτω από την απειλή του Άρη ?ή θα τα σφάξετε ή θα σφάξουμε εμείς εσάς?.
                              [/b]
                              http://www.geocities.com/greek_civil_war/crimgr.html

                              Αν εχεις αποδειξεις οτι δεν εγιναν ετσι τα πραγματα τοτε be my guest... ;) ;)

                              Comment


                              • μια μικρή παρένθεση Δεντροκορφή.μπορεί να το λέει με αρνητικό τρόπο. ;)
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X