Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Και δεν ξέρω αν είναι προοδευτικό, αλλά είναι σίγουρα λογικό να καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις παντού δίκιο.
    [/b]
    Ωραια δεν εχουμε δικιο το ειπαμε παρακατω τωρα.. and now what..? τι κανουμε κατα την αποψη σου.? ναι μεν δεν εχουμε δικιο αλλα δεν κανουμε και παραχωρηση? δε μπορω να φανταστω πως μπορει να γινει κατι τετοιο..

    Αν εισασταν ολοι εσεις κυβερνηση τι θα κανατε για τα εθνικα θεματα.? Η κυβερνηση καθε μερα αντιμετωπιζει διεκδικησεις και επειδη ειναι ολοι αχρηστοι κ.α υπαρχουν παραπονα, εσεις πως θα απαντουσατε αν ηταν στο χερι σας.?

    Θελω πραγματικα να ακουσω πως θα αντιδρουσατε εσεις και ποιες θα ηταν οι λυσεις που θα δινατε σε αυτα τα ζητηματα με δεδομενη την τωρινη εξωτερικη πολιτικη τους οχι με δεδομενο ενα φανταστικο κοσμο που ολοι ειναι ισοι μιλανε την ιδια γλωσσα δεν υπαρχουν συνορα ντυνομαστε με προβιες etc... ;)

    Δε λεω τιποτα ειρωνικα απλα θελω να ακουσω μια αλλη αποψη μια λυση τελος παντων.. Αυτους τους γειτονες εχουμε και ετσι ειναι ο κοσμος μας με αυτα τα δεδομενα τι ακριβως προτεινετε.? να το διαλυσουμε το μαγαζακι να μοιρασουμε τα λεφτα του κρατους στον καθε ενα και να παμε σε αλλες χωρες ειναι καλη λυση δε λεω..

    Comment


    • @ Treetop: Πώς διαπιστώνεις ότι ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. λέει ψέμματα; Δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να μας το δείξει.

      Υποθέτω ότι σου αρέσει η Νέα Δημοκρατία, γιατί τουλάχιστον εγώ βλέπω ότι όλα τα χρόνια που βρίσκεται στη εξουσία, μετά από κάθε φρολογική δήλωση έπρεπε να πληρώσει η οικογένειά μου άλλα €1000, ενώ τουλάχιστον επί ΠΑ.ΣΟ.Κ., είχαμε λίγα λεφτά φορολογική επιστροφή. Επίσης, μέσα σε τόσα λίγα χρόνια, έχουν γίνει απίστευτα σφάλματα σε πολλούς τομείς από τη μεριά της κυβέρνησης Ν.Δ., όπως το πολύ πρόσφατο σκάνδαλο με το Ζαχόπουλο, ή όλα τα καλά που έγιναν πέρσι με τα ειδικά μαθήματα των Πανελληνιών, που στη Θεσσαλονίκη, κράτησαν τα δικά τους, τα διόρθωσαν με ανοιχτά ονόματα, και έβαλαν δεν ξέρω κι εγώ τι. Ναι, έδωσα Αγγλικά Πανελληνίως πέρσι, και αυτό μου την έδωσε. Η υπόθεση SIEMENS; Σιγά το πράγμα. Και πολλά άλλα. They are full of shit, και ειδικά μετά το περσινό φιάσκο των πανελληνίων, απορώ πως επανεκλέχθηκαν.

      @ UEG: Άμα εγώ βρισκόμουν στην κυβέρνηση και δεν ήμουν διεφθαρμένος (γιατί η εξουσία διαφθείρει) θα κοιτούσα πρώτα να λύσω τα εσωτερικά προβλήματα. Βέβαια, το ζήτημα της ονομασίας προέκυψε ως ?έκτακτο? πιστεύω (έκτακτο δεκαετιών), λόγω της αίτησης εισόδου της ΠΓΔΜ στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ. Τώρα, άμα θέλεις τη δική μου άποψη πάνω στο θέμα, επειδή όπως βλέπω δεν περνάει να τους λέμε Γιουγκοσλαβία, θα δεχόμουν να περιλαμβάνεται η λέξη ?Μακεδονία? στο όνομα της χώρας, μόνο άμα συνοδευόταν από σαφή γεωγραφικό προσδιορισμό, ώστε να γίνεται ορατή η διαφοροποίηση στης ΠΓΔΜ από την ελληνική Μακεδονία, και να μη μπορούν στο μέλλον να τη διεκδικήσουν. Αν δε γινόταν αποδεκτή αυτή η λύση, τότε στη συνέχεια θα ασκούσα βέτο σε κάθε αίτηση της χώρας για είσοδο σε ΝΑΤΟ και ΕΕ. Με τη φτώχεια και τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν εκεί, εκτιμώ ότι η αντίστασή τους δε θα κρατούσε για πολύ. Και σίγουρα δε θα κύρητταν τον πόλεμο σε εμάς...
      My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
      Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


      Comment


      • Pantos ego apo komata...
        2 Apexthanome.. Pasok, Siriza...
        Den exoun statheres apopsis, lene psemata.. Kai parola ayta ta simpathei o kosmos..
        [/b]
        1) Ολα τα κομματα λενε ψεματα.
        2) Οι μη σταθερες αποψεις για μενα ειναι περισσοτερο πλεονεκτημα.
        3) Καθε κομμα εχει το κοινο του.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • 1) Ολα τα κομματα λενε ψεματα πέρα του ΚΚΕ.
          2) Οι μη σταθερες αποψεις για μενα ειναι περισσοτερο πλεονεκτημα για τους οπορτουνιστές.
          3) Καθε κομμα εχει τον πελάτη του.
          [/b]
          Fixed

          Τώρα σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, στον ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ δεν είναι ψεύτες μόνο είναι και οπορτουνιστές.

          Πως ένα κόμμα που είναι αριστερό ψηφίζει την πράσινη βίβλο και το Μαάστριχτ;
          Πως ένα κόμμα που είναι αριστερό είναι υπέρ της ευρωπαϊκής ένωσης των καπιταλιστών;
          Πως ένα κόμμα που είναι αριστερό είναι υπέρ του συνθήματος ο άνθρωπος πάνω από το ΚΕΡΔΟΣ ενώ αποδεδειγμένα το καρκίνωμα του καπιταλιστικού συστήματος είναι το ΚΕΡΔΟΣ;

          Την κίνηση που έκανε σήμερα το ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ ήταν θέμα καθαρά εντυπωσιασμού και τίποτα παραπάνω άμα τους γυρίσει boomerang θα αλλάξουν στάση. Καθαρή οπορτουνιστική τακτική.

          Comment


          • Καλά Άγγελε εντάξει με το ΚΚΕ, είναι το μόνο κόμμα που δε λέει ψέματα, είναι η μόνη αγνή πρόταση, το Μάαστριχτ, ο οπορτουνισμός κλπ, σα να ακούω τη Παπαρήγα να μιλάει. Αυτό σας έχει φάει στο ΚΚΕ τόσα χρόνια, η έλλειψη πλουραλισμού ιδεών και απόψεων σας πασάρουν κάτι και δε το διαπραγματεύεστε, αρνείστε την επανεξέταση ακόμα και των πιο βασικών ζητημάτων κι απορρίπτετε ασυζητητί οτιδήποτε αποκλίνει από την Σταλινική φιλοσοφία.

            Όσον αφορά το ζήτημα του 92 περί Μάαστριχ, μπορεί να έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά όπως 1000 φορές σου έχω εξηγήσει, άλλος ο Συνασπισμός του 1992 κι άλλος ο σημερινός ΣΥΡΙΖΑ, μπορεί να έχεις τις διαφωνίες σου μαζί του αλλά δε παύει να είναι μια διαφορετική πρόταση, ο καθένας άλλωστε κρίνεται από τις πράξεις του ούτε από το παρελθόν του, ούτε από το όνομα του.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • 1) Ολα τα κομματα λενε ψεματα πέρα του ΚΚΕ.
              2) Οι μη σταθερες αποψεις για μενα ειναι περισσοτερο πλεονεκτημα για τους οπορτουνιστές.
              3) Καθε κομμα εχει τον πελάτη του.[/b]

              Fixed

              Τώρα σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω με τους προλαλλίσαντες ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ δεν είναι ψεύτες μόνο είναι και οπορτουνιστές.

              Πως ένα κόμμα που είναι αριστερό ψηφίζει την πράσινη βίβλο και το Μαάστριχτ;
              Πως ένα κόμμα που είναι αριστερό είναι υπέρ της ευρωπαϊκής ένωσης των καπιταλιστών;
              Πως ένα κόμμα που είναι αριστερό είναι υπέρ του συνθήματος ο άνθρωπος πάνω από το ΚΕΡΔΟΣ ενώ αποδεδειγμένα το καρκίνωμα του καπιταλιστικού συστήματος είναι το ΚΕΡΔΟΣ;

              Την κίνηση που έκανε σήμερα το ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ ήταν θέμα καθαρά εντυπωσιασμού και τίποτα παραπάνω άμα τους γυρίσει boomerang θα αλλάξουν στάση. Καθαρή οπορτουνιστική τακτική.
              [/b]
              http://www.youtube.com/watch?v=rPsL2...eature=related

              Επίσης για να σου "αποδείξω" (σε παρένθεση γιατί ξέρω πως θα κατηγορηθώ ως εγκάθετος,καπιταλόσκυλο,σύριζας κλπ κλπ) ότι ΟΛΑ τα κόμματα κάνουν ρουσφέτια και @@ριές, στο νοσοκομείο που δουλεύει η θεία μου,δουλέυει μια νοσοκόμα ΟΥΦΟ που απλά βρίσκεται εκεί με μέσον την Παπαρήγα.
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • http://www.youtube.com/watch?v=rPsL2...eature=related

                Επίσης για να σου "αποδείξω" (σε παρένθεση γιατί ξέρω πως θα κατηγορηθώ ως εγκάθετος,καπιταλόσκυλο,σύριζας κλπ κλπ) ότι ΟΛΑ τα κόμματα κάνουν ρουσφέτια και @@ριές, στο νοσοκομείο που δουλεύει η θεία μου,δουλέυει μια νοσοκόμα ΟΥΦΟ που απλά βρίσκεται εκεί με μέσον την Παπαρήγα.
                [/b]
                Πραγματικά θέλω να μου το εξηγήσεις πως γίνεται να κάνεις ρουσφέτι η Παπαρήγα;;;; Απλά είμαι περίεργος πως θα το εξηγήσεις αυτό.

                Της λογικής ότι @@ρια πέρνει το αυτί μου υπάρχει παντού η θεία σου έχει αποδείξεις περί του διορισμού ή απλά ανακυκλώνει κάποια μαλακία που άκουσε από κάποια "εσκεμμένη" κουτσομπόλα.....

                Πάντως Σώτο την άποψη μου περί αλήθειας την ξέρεις προτιμώ την σταθερότητα σε αξίες και ιδανικά παρά την οπορτουνιστική πολιτική του σήμερα έτσι αύριο γουβέτσι. Αλλά έτσι είμαι εγώ τι να κάνουμε και δεν είπα πως ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ δεν είναι εναλλακτική πρόταση είναι άλλα δεν είναι σοσιαλιστική ΑΛΛΑ σοσιαλοδημοκρατική και ευρωλάγνα από και για να καταλάβεις σε ποίο άλλο κόμμα μοιάζει υπερβολικά προ 20ετίας μασκαρεμένο με τις αριστερές ιδέες του σήμερα τότε ήταν το Ν.Α.Τ.Ο και οι βάσεις σήμερα το ασφαλιστικό και το ΙΡΑΚ.

                Τώρα αν εσένα δεν σου αρέσει η Παπαρήγα είναι άλλο θέμα και μην κολλάς στον Ιωσίφ ήμαρτον.

                Πάρε να δείς Σωτ ποιανών τι μαλακίες ανακυκλώνεις!!!

                http://www.youtube.com/watch?v=RnwKNynuqYw&NR=1

                Comment


                • Ναι,επειδή ρουσφέτια μπορούν να κάνουν μόνο όσοι είναι βουλευτές της κυβέρνησης... :|
                  Επίσης η θεία μου δεν ανακυκλώνει μαλακίες,thank you very much.Το γνωρίζει προσωπικά το ΑΤΙΑ.Το γνωρίζΩ προσωπικά το ΑΤΙΑ.
                  Ρε λες η συγκεκριμένη νοσοκόμα-ο-θεος-να-την-κανει να είναι εγκάθετη που θέλει να σταματήσει την ασταμάτητη εξάπλωση του ΚΚΕ?Νομίζω ότι κάποια στιγμή πρόσεξα και μια ουρά να βγαίνει από το παντελόνι της και κάτι κέρατα να φυτρώνουν στο κεφάλι της.
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Συμφωνώ με το Loggo. Στην ουσία, όταν λέτε ότι μόνο το ΚΚΕ έχει σταθερές απόψεις, στην πραγματικότητα έχει τις ίδιες πάνω από 20 χρόνια. Δε γίνεται όμως έτσι. Είδαμε ότι ο κομμουνισμός είναι ουτοπικός, και σε όλα τα Βαλκανικά κράτη, και στη Σοβιετική Ένωση, ο κομμουνισμός απέτυχε. Φαντάζεσαι την Ελλάδα με κλειστή οικονομία; Καήκαμε. Δηλαδή το ΚΚΕ θέλει να μας βγάλει από την ΕΕ; Αποκλείεται να βγει τότε. Αυτή τη θεωρώ απίστευτα απισθοδρομική άποψη.

                    Φαντάσου λίγο την Ελλάδα με κλειστή οικονομία. Το νόμισμά μας δε θα πιάνει τίποτα, ενώ το ? ισούται με περίπου $1.5, αυτοκίνητα ελληνικά δε θα υπάρουν, οπότε ας τα ξεχάσουμε τελείως, και άλλα πολλά. Μία χώρα όπως η Ελλάδα, που εισάγει τα πάντα και εξάγει μόνο ελαιόλαδο ας πούμε, πως θα λειτουργήσει με κλειστή οικονομία;

                    Το ΚΚΕ έχει πάρει την κατρακύλα λόγω αδυναμίας προσαρμογής στις πολιτικές εξελίξεις. Όλα τα σύγχρονα κόμματα οφείλουν να προσαρμόζονται, και όχι να φέρουν ετεροχρονισμένες απόψεις στο πολιτικό προσκήνιο. Είναι φυσιολογικό που ανάλογα με τις εξελίξεις, τα κόμματα αλλάζουν στάση και συμπεριφορά απέναντι στα γεγονότα. Γιατί η στασιμότητα πάντα οδηγεί στην παρακμή...

                    P.S.: Το θέμα μας ήταν το ζήτημα του ονόματος, αλλά πλέον πάλι φτάσαμε στις πολιτικές διαμάχες. Αυτό το θέμα, από ανταλλαγή απόψεων πάντα καταλήγει σε διάσταση απόψεων.
                    My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
                    Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


                    Comment


                    • Well said, επιτελους λιγη λογικη.

                      Comment


                      • Δεν αμφέβαλα για το ποιον της νοσοκόμας αλλά για το πως έγινε η πρόσληψη.

                        Comment


                        • Welcome to 1940

                          Εναλλακτικη προταση ειναι να γινεις και gay και να σε γαμανε γιατι κατι τετοιο παει να γινει με τον ΣΥΡΙΖΑ, οποιος γουσταρει να τον γαμανε οι σκοπιανοι οι τουρκοι κ.α τους ψηφιζει και οποιος ζει 50 χρονια πισω ΚΚΕ να επαναφερουμε τη δραχμη μας, αυτες ειναι οι προτασεις των "συντροφων"

                          Comment


                          • Οπότε μένουν οι προτάσεις:ΠΑΣΟΚ + ΝΔ για ακόμα περισσότερη ακρίβεια,χαμηλούς μισθούς, και συντάξεις στα 652 χρόνια (μην βάλω μέσα εμπρησμούς,νταβαντιζλήκια κλπ) ή ΛΑ.ΟΣ. να πάμε να πάρουμε ΤΩΡΑ την Πόλη,αφού σφάξουμε όλους τους μετανάστες της χώρας μας.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Οπότε μένουν οι προτάσεις:ΠΑΣΟΚ + ΝΔ για ακόμα περισσότερη ακρίβεια,χαμηλούς μισθούς, και συντάξεις στα 652 χρόνια (μην βάλω μέσα εμπρησμούς,νταβαντιζλήκια κλπ) ή ΛΑ.ΟΣ. να πάμε να πάρουμε ΤΩΡΑ την Πόλη,αφού σφάξουμε όλους τους μετανάστες της χώρας μας.
                              [/b]
                              Οχι θα φτιαξω εγω κομμα και θα δειτε την πραγματικη εναλλακτικη αποψη... B) B)

                              Comment


                              • Welcome to 1940

                                Εναλλακτικη προταση ειναι να γινεις και gay και να σε γαμανε γιατι κατι τετοιο παει να γινει με τον ΣΥΡΙΖΑ, οποιος γουσταρει να τον γαμανε οι σκοπιανοι οι τουρκοι κ.α τους ψηφιζει και οποιος ζει 50 χρονια πισω ΚΚΕ να επαναφερουμε τη δραχμη μας, αυτες ειναι οι επιταγές των "συντροφων"
                                [/b]
                                Uber Fixed.

                                Αααχ, πότε θα γίνει άλλο ένα youtube debate να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι...

                                Πάω για μπάνιο, ξύρισμα, διάβασμα, και φροντιστήριο. Αντέ γεια, τα λέμε το απόγευμα.
                                My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
                                Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


                                Comment

                                Working...
                                X