Announcement

Collapse
No announcement yet.

[σειρά] The Walking Dead

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Μετα και το 12 εχω μεγαλη ανυπομονησία για το φιναλε.Γενικα η δευτερη σεζον ηταν ψιλοαπογοητευση σε σχεση με την πρωτη αλλα τωρα με τα συμβαντα των τελευταιων επεισοδίων ισως το σώσουν.

    Comment


    • #92
      Μια απορεία σχετικά με το τελευταίο επισόδειο.
       
      Άρχισαν να γίνονται ζόμπι και όσοι πεθαίνουν?Για πιο λόγο?Αφού δεν είναι μολυσμένοι απ'τον ιό.
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • #93
        Originally posted by paixtis View Post
        Μια απορεία σχετικά με το τελευταίο επισόδειο.
         
        Άρχισαν να γίνονται ζόμπι και όσοι πεθαίνουν?Για πιο λόγο?Αφού δεν είναι μολυσμένοι απ'τον ιό.
         
        Από ότι φαίνεται μολύνονται χωρίς να τους δαγκώσει κάποιο ζόμπι.Παίζει να ήταν και αυτό που είχε πει εκείνος που βρισκότανε στο κέντρο λοιμώξεων πως λέγεται στον Rick πριν το μπουμ.

        Comment


        • #94
          Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα κι εγώ!

          Βρήκα τη σειρά σε κόμικ στη βιβλιοθήκη σήμερα και με ψήνει να την ξεκινήσω και να την προχωρήσω αν δεν αντέξω να περιμένω...


          Comment


          • #95
            20 λεπτά συνεχόμενη δράση μας επιφύλαξε το φινάλε της 2ης season.Όχι και άσχημα.Ας ελπίσουμε να υπάρχουν περισσότερες τέτοιες στιγμές στην 3η season.
             
            Πολύ περίεργος/η δεν είναι αυτός/η με τα zombie αλυσσοδεμένα πίσω του και το katana???Λέτε να είναι κανένας villain ή όχι???
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • #96
              Ναι, όντως, τα 2-3 τελευταία επεισόδια ήταν φοβερά. Ειδικά το τελευταίο.

              Μικρό spoiler για τον απο πάνω.
               
              Γυναίκα είναι (τουλάχιστον στο κόμιξ).

              Comment


              • #97
                Το ξεκινησα και τελειωσα την πρωτη season αμεσως και τη βρηκα παρα πολυ ωραια.. Στη δευτερη εχω δει 2 επεισοδια και αρχιζω να βαριεμαι παρα πολυ, οι χαρακτηρες (και το τι παθαινουν) πραγματικα δε με ενδιαφερουν καθολου απλα θελω να δω τι θα γινει στη συνεχεια οποτε η season 2 δεν εχει ξεκινησει καθολου καλα για μενα..

                Comment


                • #98
                  Δυο φίλοι εκφράζονται με έμπνευση πάνω στην τροπή της δεύτερης season (προσοχή σπόιλερς!):

                  Lefteris Undertow:
                  «...Τίποτα στα χεράκια μου, μάνα μου, δε φτουράει
                  έρωτας, μαλαματικά, ξόμπλια και φυλαχτά.
                  Σιχαίνομαι το ναυτικό που εμάζεψε λεφτά.
                  Εμούτζωσε τη θάλασσα και τηνε κατουράει»

                  Nurdilin Vanyar:
                  tipota sta xerakia sou lori mou de ftouraei
                  erwtas , malwmata , zombia kai paidia.
                  Sixainomai th fatsa sou pou skotwse to sein
                  Emoutzwse thn omada kai thn podopataei!
                  21 hours ago · Like · 3

                  Lefteris Undertow:
                  καταπληκτικο, αλλα σε σιχαινομαι.
                  19 hours ago · Like

                  Lefteris Undertow:
                  του μπασταρδου του αξιζε, του πουστη του ψυχακια
                  χωμα να φαει μουρη του και σφαιρα το μυαλο
                  κι οσο κι αν μου τη θαβετε, σας προειδοποιω
                  εγω, παντα θα τ' αγαπω, της λορυ τα μουτρακια
                  16 hours ago · Like

                  Nurdilin Vanyar:
                  καλή προσπάθεια αλλά μιλάς σαν οψίνους και δεν ειμαι και υποστηρικτης του υπερεαλισμού...
                  15 hours ago · Like

                  Nurdilin Vanyar:
                  Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ατλάντα
                  να εύχεσαι νά ναι άδειος ο δρόμος,
                  γεμάτος όπλα, γεμάτος σφαιρες.
                  Την Λορι και τα Ζομπια
                  το βλαμένο το παιδάκι μη λυπάσαι,
                  τέτοια βλαμμένη στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα θες να βρεις,
                  Την Λόρι και το Μπασμένο
                  την βαρετη γριά δεν θα συναντήσεις,
                  αν δεν τους κουβανείς μες στην μηχανή σου,
                  τα ζομπι θα τους φανε δεν αργουν
                  14 hours ago · Like

                  Lefteris Undertow:
                  Της κάννης τα γυρίσματα που το μυαλο τρελαινουν
                  τα πρόβατα που ώρες στον Ρικ κι ώρες στον Σέην πηαίνουν
                  με του καιρού τ' αλλάματα, τση Λόρης τα γινάτια
                  τί ζουμί θα 'χε η σειρά χωρίς τα δυό τζη μάτια;

                  Και των Αρμάτω οι ταραχές, οι βάτος και τα ζόμπια
                  φουρτούνες θα τους φέρνανε, θα το 'βαζαν στα πόδια
                  αυτά να μ' εκκινήσασι τη σήμερον ημέρα
                  Τση Λόρης το βασίλειο να διαλαλώ ως τα πέρα

                  Κι όντεν η νύχτα η ζομπική που ψόφησε ο καριόλης
                  κι ως ήταν επικίνδυνος για το καλό τση φάρμας
                  (περίμενες "..πόλης" ε?)
                  Ο Ρικ δεν είχε επιλογή, το καμε για καλό τους
                  ως του πεν η γυναίκα του, γαμώ το ζώο το γιό τους

                  Κι όσο για την αντίδραση, την αμφιλεγομένη
                  ένα θα πω πως η σειρά δεν είναι τελειωμένη

                  Θα πω πως η κουβέντα τους μωρ' δεν έχει τελειώσει
                  και πως η τρίτη η σεζόν θε να με δικαιώσει

                  Κι αν σας περάσει, πούστηδες, και τηνε βρει τουφέκι ( ή ζόμπι)
                  ευθύς το κόβω, μονομιάς κι αρχίζω πριζο μπρέκι.

                  Nurdilin the Vanyar:
                  Άκρα του τάφου σιωπή στην φάρμα βασιλεύει·
                  λαλεί ο Ρικ, παίρνει σφυρί, κι η Λορι το ζηλεύει.
                  Τον Σειν ο Ρικ εμαύρισε· στα μάτια η Λορι λάμπει·
                  στέκει ο Σειν ο καλός παράμερα καί λέει:
                  «Έρμη Λορι σκοτεινή, τι σ’ έχω γω στο κόσμο;
                  οπού συ μού ΄γινες τσολί κι ο κολλητός το ξέρει».


                  Comment


                  • #99
                    Είδα την πρώτη season και και είμαι προς το τέλος της δεύτερης. Έχοντας διαβάσει και αρκετά από τα comics μπορώ να πω ότι αν και αλλάξαν πολλά πράγματα είναι αρκετά πιστή μεταφορά. Στην δεύτερη σεζόν από ότι βλέπω ως τώρα, έχουν ξεχειλώσει και casualοποιησει την ιστορία στην φάρμα. Οταν τελειώσω και την δεύτερη σεζόν θα γράψω τις κυριότερες διαφορές που εντόπισα και τι έκαναν καλύτερα χειρότερα από τα κομικ .

                    Comment


                    • Και εγώ έχω δει τις περασμένες μέρες τον πρώτο κύκλο και τώρα είμαι στον δεύτερο, έχω δει έως και το έκτο επισόδειο.

                      Προφανώς για να έχω παρακολούθησει έως και αυτό το σημείο την σειρά σημαίνει πως μου άρεσε. Επίσης έχω μπει σε σοβαρές υποψίες ότι οι δημιουργοί του επερχόμενου The Last of Us για ps3 έχουν εμπνευστεί αρκετά απο την σειρά. Στον πρώτο κύκλο στο επισόδειο όπου ο Ρικ και η ομάδα του πάνε να απελευθερώσουν τον κιτρινιάρη απο την "αντίπαλη" ομάδα, εκεί στο κτίριο με τους τοίχους απο κοκκινα τούβλα, μου θυμίζει ένα screenshot απο το The Last of Us. Eπίσης στο επισόδειο του δευτέρου κύκλου όπου ο Σειν τρέχει σε έναν διάδρομο μαζί με τον χοντρό για να ξεφύφει απο τα ζόμπι, με την σκηνή να είναι σε αργή κίνηση και να ακούγεται η φωνή του Ρικ, μου θύμισε ξεκάθαρα την σκηνή απο το τρειλερ του The Last of Us όπου ο άντρας και το κοριτσάκι τρέχουν στον διάδρομο για να ξεφύγουν απο τα ζόμπι (όπως και ο Σειν με τον χοντρό Ότις) με τον άντρα να γυρίζει μια στιγμή το όπλο στα ζόμπι (όπως και ο Σειν) και τελικά να βγαίνουν οι δύο τους απο την θύρα εξόδου στο τέλος του διαδρόμου (ενώ ο Σειν με τον χοντρο δεν βγήκαν απο την αντίστοιχη θυρα καθώς ήταν κλειδωμένη με αλυσίδες).

                      Εντάξει η σειρά είναι υπεργαμάτη, ωραία πλάνα, λήψεις, φωτογραφία κτλ ας μην τα ξαναλέμε. Ο Ρικ είναι καθαρά ο ποιο δικαιος χαρακτήρας εκεί μέσα και πραγματικός ηγέτης της ομάδας. Ο αδελφός του Μερλ, αυτός με την βαλίστρα αλά ράμπο, αν και και την πρώτη στιγμή δίνει την εντύπωση του μαλάκα καράβλαχου τελικά είναι και αυτός αρκετά καλος και βοηθάει πολύ την ομάδα. Δεν ξέρω αν τελικά βρει και την Σοφια που εχάθει. Ο Σέιν αν και αυτός προσφέρει μεγάλη προστασία στην ομάδα απο πίσω έχει κάνει αρκετά πισώπλατα μαχαιρώματα σε αρκετούς απο εκεί μέσα, γενικά κουβαλά μεγάλες αμαρτίες και δεν ξέρω που θα καταλήξει αυτό. Ο 60αρης κύριος είναι απο τους πιο λογικούς και ψύχραιμους της ομάδας ενώ η γυναίκα του Ρικ φαίνεται να τον αγαπάει αν και έχει ενοχές για πολλά που έκανε.

                      Επίσης βλέποντας το πρώτο επισόδειο του πρώτου κύκλου πολύ μεγάλη εντύπωση μου έκανε που ο Ρικ βγαίνοντας, όπως βγήκε, απο το νοσοκομείο και βλεποντας όλο αυτό το χάος και το σκηνικό αποκάλυψης όταν συνάντησε του αφροαμερικάνο πατέρα και το γιο του γιατί δεν τους ρώτησε πως έγιναν όλα αυτά, νομίζω ο καθένας αυτό θα ζητούσε να μάθει πρώτα... Βέβαια ο γιατρός στο τελευταίο επισόδειο του πρώτου κύκλου κάτι λέει στον Ρικ αλλά τι... δεν ξέρω. Επίσης στα μηνύματα που μαγνητοσκοπούσε είπε κάτι για 160 ημέρες απο την πυρκαγιά και 60 ημέρες απο την εξάπλωση του ιού.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Το παιχνίδι της Telltale είναι καλό; Από το ντέμο δε μπορώ να κρίνω...
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Έχω ακούσει καλά λόγια για το παιχνίδι της Telltale, με κυριότερο αρνητικό τη συντομία του κάθε chapter. Απλά είναι βασισμένο στο κόμικ, όχι στη σειρά.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Πλέον έχω παρακολουθήσει και ολόκληρο τον δεύτερο τίτλο.

                            Τελικά αυτο που είπε ο γιατρος Τζενσεν στον Ρικ είναι πως όλοι είναι φορεις του ιού, τώρα το γιατι δεν μας το εξήγησαν...όπως και να χει ο Σέιν το φαγε τελικά το κεφάλι του και κατέληξε ζομπι το οποίο δεν "έζησε" και πολύ καθώς έφαγε μια σφαιρα στην μάπα απο τον Καρλ.

                            Ο Σειν απεδειξε για άλλη μια φορά πόσο λαμόγιο είναι σκοτώντας τον Οτις, μπορούσαν να σωθούν και οι δύο καθώς βρίσκονταν ελάχιστα μέτρα πριν το αυτοκίνητο.

                            Ο Ρικ σε όλη την διάρκεια του δευτέρου κύκλου είχε μια σύγκρουση με τον Σειν η οποιά συνεχώς μεγάλωνε με ευθύνη του Σειν. Βέβαια ορισμένες προτροπές του Σειν ίσως φαινονταν ποιο λογικές για την επιβίωση της ομάδας, όπως η άσκοπη αναζήτηση της Σοφία η οποία κατέληξε και αυτή να γινει ζομπι. Αυτές γενικά οι καταστάσεις αναθεώρησαν αρκετά την οπτική των πραγμάτων απο την μεριά του Ρικ κανοντας τον αρκετό πιο σκληρό, αλλωστε στο τέλος του δευτέρου κύκλου λέει "this is no democracy anymore". Toν Μερλ δεν τον ειδαμε τελικά αλλά ειδαμε τον μυστηριώδη "νιντζα" με το κατάνα
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Μηπως να τα βαλεις σε Spoiler μηπως μπει και κανεις που δεν το εχει δει ακομα..

                              Comment


                              • Λοιπόν,χτες το τελείωσα κι εγώ επιτέλους.

                                Ακολουθούν spoilers αν και μάλλον όποιος μπει θα έχει ήδη δει τον δεύτερο κύκλο.

                                 
                                1)Τι τυπάρα είναι αυτή με το σπαθί ρε φίλε.
                                2)Μου αρέσει πολύ η στροφή του Ρικ.Δημοκρατία τέλος.



                                Γενικά μ'άρεσε πολύ η σειρά,ο δεύτερος κύκλος περισσότερο από τον πρώτο.

                                Πάμε δυνατά για τρίτο κύκλο γαμώ.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X