Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Official Batman Thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τα pre Nolan Batman ειναι φλωρικα πλεον. Δε φταιει ο Burton απλα το επιπεδο καλης σκηνοθεσιας (γιατι εχουμε γεμισει και μαλακιες) εχει ανεβει τρομερα τη τελευταια δεκαετια στο σινεμα, κατι burton, lucas, spielberg κλπ που τους ειχαν θεους εχουν μεινει πολυ πισω πια...

     
    U MAD BRO?
    Do a barrel roll!

    Comment


    • Όχι mad, αλήθεια είναι αυτό, πλέον όταν είδα το Alice του Burton αυτό σκέφτηκα ακριβώς, ότι χρειάζεται ανανέωση πλέον ( σαν τα Zelda ένα πράγμα). Αλλά, δε μπορείς να πεις σε κάποιον πως αν του αρέσει περισσότερο το Mario World από το Mario Galaxy πως έχει άδικο επειδή την εποχή που βγήκε το πρώτο δεν υπήρχαν καλά γραφικά, ενορχηστρωμένη μουσική και voice overs...
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • ^Επίσης, ακόμα και τότε ο Burton έκανε τρελά κόλπα. Sorry που επαναλαμβάνομαι (είχα κάνει παρόμοιο post πιο παλιά), αλλά στη σκηνή του θανάτου των γονιών του Batman, ένας ψαγμένος user κάνει το εξής σχόλιο:

        Without any exposition, this scene communicates Bruce's psychology in adopting an ominous alter ego like Batman. The way it's shot at a low angle from Bruce's perspective, you get a sense of how small and afraid he felt at that moment.  Notice he's also exposed in the light, at the mercy of these guys towering over him in the shadows. Throughout the film, we see the reverse: Batman in the shadows, shot at a low angle from the criminal's perspective.
        Εγώ φυσικά δεν είχα προσέξει τίποτα απ' αυτά που λέει. Ε, και όταν ξαναείδα τη σκηνή αφού διάβασα το σχόλιο είπα ε, ντάξει respect!

        Και όντως δείτε το: http://www.youtube.com/watch?v=4F9RzLqKu2g

        Επίσης γουστάρω τις "shadow figures" στο 0:48 και τη φάτσα του δολοφόνου!

        1989 and still kicking ass!
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • Yeap, το είχα διαβάσει παλαιότερα σε μια ανάλυση... το πιο αρχιδάτο της υπόθεσης είναι το "without exposition"
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Πάρε και ένα ακόμα από ψαγμένο θεατή:

            I'll tell you why this scene is amazing. The Joker does his schtick, motorized teeth, then punches batman in the gut, and messes up his hand. The pain catches The Joker off guard. Batman says, "You killed my parents."
            ......
            And Jack comes completely out of his Joker persona, due to the pain, and says, "What? ... Oh (I'm still supposed to be The Joker).... Ptooey... (get it together).... Heh heh... What're you talking about?"
            Like, for that one second, jack Napier wasn't trying to be funny


            Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Καλό!! Και σκέψου πόσες άλλες τέτοιες ψαγμενίες θα υπάρχουν!
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • Nostalgia's a bitch.
                Carpe diem

                Comment


                • Sygnwmh re Altair alla afto pou kaneis den einai katholou wraio, allo to na les an sou aresei kati h oxi kai allo to na les ton allon hlithio epeidh prwtimaei kati allo.

                  Kai thelw na tonisw oti kaneis den eipe pws ta Batman tou Nolan einai xalia etsi?
                  Pragma pou kaneis esy epanhlhmena gia ta Batman tou Burton.

                  Malista oxi aplws ypotimas ta Batman san tainies, alla ypotimas kai tous idious tous hthopoious pu edw pou ta leme o Jack Nicholson den einai kai kanas tyxaios etsi?
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Originally posted by Ground_zero View Post
                    Sygnwmh re Altair alla afto pou kaneis den einai katholou wraio, allo to na les an sou aresei kati h oxi kai allo to na les ton allon hlithio epeidh prwtimaei kati allo.

                    Kai thelw na tonisw oti kaneis den eipe pws ta Batman tou Nolan einai xalia etsi?
                    Pragma pou kaneis esy epanhlhmena gia ta Batman tou Burton.

                    Malista oxi aplws ypotimas ta Batman san tainies, alla ypotimas kai tous idious tous hthopoious pu edw pou ta leme o Jack Nicholson den einai kai kanas tyxaios etsi?
                    Πότε το έκανα αυτό;

                    Μια χαρά ηθοποιός είναι ο Νίκολσον και μάλιστα από τους αγαπημένους μου.Απλά σαν Joker δεν.Όσον αφορά τις ταινίες του Μπάρτον,καλές ήταν.Για τότε.Μπροστά στις ταινίες του Νόλαν δεν πιάνουν μία.ΙΜΟ.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Ναι ρε Altair σεβαστή η άποψή σου ασχέτως που διαφωνούμε, απλά πριν το είπες λίγο προκλητικά (χωρίς επιχειρήματα κλπ) και παρεξηγηθήκαμε εμείς οι fans!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Άσχετο, αλλά ακόμα και σε πλάκα δεν νομίζω ότι ο Lucas (όσο υποτιμημένα και να είναι τα THX 1138 και American Grafiti) μπορεί να εξισώνεται σαν σκηνοθέτης με Spielberg και Burton, ας κάνουμε χουμορ αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα


                        Όχι mad, αλήθεια είναι αυτό, πλέον όταν είδα το Alice του Burton αυτό σκέφτηκα ακριβώς, ότι χρειάζεται ανανέωση πλέον
                        Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ανανέωσης, απλά έκανε μια κακή ταινία, τον συγχωρούμε γιατί δεν υπάρχει άλλος σαν αυτόν και είμαι σίγουρος ότι με το Dark Shadows θα επιστρέψει στα δικά του (υψηλά) στάνταρ.


                        Καλό!! Και σκέψου πόσες άλλες τέτοιες ψαγμενίες θα υπάρχουν!
                        Αυτά δεν είναι "ψαγμενιες", απλά ο Burton είναι σκηνοθεταρα ;)

                        Comment


                        • Η πλακα ειναι οτι το Alice μου αρεσε τη πρωτη φορα - οταν προσπαθησα να το ξαναδω βεβαια βαρεθηκα τελειως. Αυτο που μου φανηκε απαλευτο ηταν το Chocolate factory, τεσπα αρκετα οφτοπικ ειμαι..
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Originally posted by Altair View Post
                            Πότε το έκανα αυτό;

                            Μια χαρά ηθοποιός είναι ο Νίκολσον και μάλιστα από τους αγαπημένους μου.Απλά σαν Joker δεν.Όσον αφορά τις ταινίες του Μπάρτον,καλές ήταν.Για τότε.Μπροστά στις ταινίες του Νόλαν δεν πιάνουν μία.ΙΜΟ.
                            Σιγά τον Νίκολσον.
                            Σιγά την ατμόσφαιρα.

                            Όσο για το Nostalgia's a bitch, εγώ τις είδα πρώτη φορά στα 17 μου. Άρα not. Και ναι, ΜΗΝ το κάνεις αυτό, εκεί που πάμε να μιλήσουμε για ένα franchise/σειρά που αρέσει στους άλλους άλλα όχι εσένα, πετάγεσαι και το σιχτιρίζεις. Και το χεις ξανακάνει, περί Zelda ο λόγος.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Δώσε λινκ για το Ζέλντα γιατί δεν το θυμάμαι.Εκτός κι αν το έκανα πάνω στο χαβαλέ,πράγμα πολύ πιθανό.Επίσης δεν ήξερα ότι δεν μπορώ να λέω την άποψή μου επειδή δεν σας αρέσει.Άλλωστε το franchise είναι το ίδιο.Batman του Μπάρτον,Batman και του Νόλαν.
                              Επίσης όταν είσαι 27 και είδες μια ταινία στα 17,άρα 10 χρόνια πριν,τότε ναι,nostalgia's a bitch.Και δεν μίλησα για σένα μόνο.Υπάρχουν κι άλλοι εδώ.Οπότε your argument is invalid.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Για αυτό έβαλα franchise/σειρά.
                                To Zelda ήταν σκηνικά που πεταγόσουν είτε σε κάποιο θέμα είτε στο chatbox...
                                Και ναί, στα 25 μου νοσταλγώ τα χρόνια του λυκείου /wat
                                Δε σου απαγόρευσε κανείς το να παρουσιάζεις τη γνώμη σου, αλλά δε, όταν την ξέρουμε και απλά η γνώμη σου είναι εκεί που μιλάνε οι άλλοι να πετάγεσαι για να κάνεις σπάσιμο με ατάκες τύπου "σιγά το τάδε ρε" ε τότε...
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X