Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Scatman View Post
    Φαίνεται φοβερό!

    Tο χιούμορ σε Shaun & Hot Fuzz θυμίζει ΠΟΛΥ το The Οffice ( Ricky Gervais ).

    Μάλλον δεν είναι περίεργο αφού οι πιο πολλοί απ'τα παραπάνω, έπαιξαν εκεί (Office)
    Οι Simon Pegg,Edgar Wright και Νick Frost ειχαν βγαλει και μια τηλεοπτικη σειρα, το spaced.
    Παρε μια γευση
    A clip from series 2, episode 5 of Spaced, starring Simon Pegg and Nick Frost and directed by Edgar Wright (all of Shaun of the Dead and Hot Fuzz fame). Also...

    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.



    Υ.Γ. Για ζομποταινιες τωρα, δες και το The Crazies που βγηκε φετος και ειναι remake της παλιας ταινιας του Ρομερο
    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

    Comment


    • το crazies δεν είναι ακριβώς zomboταινία και δε ξέρω εάν θα έπρεπε να μπει σε αυτό το είδος.

      Το άλλον δεν το γνωρίζω. Thanks. Eκτιμώ τέτοιου είδους χιούμορ
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • Zombie movies part 2

        Είδα και το Zone of the Dead

        ειλικρινά δε ξέρω πόσες έχω δει συνολικά. Σίγουρα πάρα πολλές κι αυτή εδώ δε ξεχωρίζει.

        Μια γεnική παρατήρηση (που αφορά άμεσα και τη συγκεκριμένη) είναι ότι δίδεται πολύ έμφαση στην ποζέρια με αποτέλεσμα να χάνει το σενάριο.

        Δηλαδή, κι εδώ είδα κάποια ωραία σκηνικά, όμορφα τοπία/τρομακτικά κτλ κτλ αλλά οι χαρακτήρες (+ ερμηνείες),το σενάριο δεν.... τίποτα απολύτως

        Απέμεινε μία ακόμη ~να δω~... και μετά ξανά αναζήτηση

        EDIT :

        Πάει και το The Horde.

        Γαλλική παραγωγή, καλό στήσιμο ΑΛΛΑ και πάλι, πάσχει το σενάριο. Στα +, η γρήγορη δράση, η έλλειψη φλυαρίας, ξεκάθαρος σκοπός (επιβίωση), αποφυγή υπερβολών, περίεργο φινάλε

        Στα - , οι ακραίες συμπεριφορές των ηρώων, σενάριο (δεν υπάρχει ξεκάθαρη αρχή)


        Υπόψιν και τα 2 είναι καινο'υργιες παραγωγές.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • Είδε κανείς τον Κυνόδοντα να πούμε καμιά κουβέντα για την ταινία??

          Comment


          • Ναι και το συζητήσαμε και λίγες σελίδες πριν. Καλά μη φανταστείς και καμμία σπουδαία συζήτηση, 2 posts έγιναν . Για πες μας κι εσύ τις εντυπώσεις σου.

            Εγώ γενικά έμεινα έκπληκτος, δεν ήμουν προετοιμασμένος να δω κάτι τέτοιο και πιστεύω ότι είναι μία από τις σημαντικότερες ταινίες του σύγχρονου (ποιου; :xp ελληνικού κινηματογράφου. Φυσικά οι διακρίσεις που πήρε δεν είναι και αδιάφορες ως προς την ποιότητά του.

            Comment


            • Πλάκα πλάκα και 'γω το είδα πριν 3- 4 μήνες με αφορμή τα σχόλιά σας εδώ. Μου άρεσε αρκετά , ενδιαφέρουσα και αναμφισβήτητα ,όπως είπες Evans, πρωτότυπη ιδέα.
              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

              Comment


              • Σε όσους αρέσουν οι κλασσικές ταινίες με σαμουράι, δείτε οπωσδήποτε το "Harakiri" του Kobayashi. Αν σας άρεσε ο "Σαμουράι του Λυκόφωτος" θα το λατρέψετε.

                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • Ta exw dei kai ta 2, alla den parathrisa omoiothtes
                  To Harakiri mou arese poio poly apo ton Lykofwto Kambei
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Originally posted by Fugitive13 View Post
                    Είδε κανείς τον Κυνόδοντα να πούμε καμιά κουβέντα για την ταινία??
                    Υπερτιμημένο. Τεχνικά (φωτογραφία, ήχος) είναι δεκαετίες πίσω όπως όλες οι ελληνικές ταινίες, ερμηνείες που φλερτάρουν με την καρικατούρα (εξαιρείται ο ηθοποιός που κάνει τον πατέρα-έξοχος!) και φυσικά περιττό γυμνό γιατί εμείς οι ευρωπαίοι θα πατάξουμε τον πουριτανισμό!

                    Χειρότερο όλον αντιγραφή (σχεδόν πλάνο προς πλάνο) της μεξικάνικης ταινίας El castillo de la pureza http://www.imdb.com/title/tt0068348/ κάτι το οποίο ο κύριος Λάνθιμος έκανε γαργάρα.

                    Ενδιαφέρουσα ταινία πάντως που σε κάποια άλλη χώρα που ξέρουν από σινεμά θα μπορούσε να είχε καταλήξει σε αριστούργημα.

                    Comment


                    • Τι λες ρε συ?

                      Είναι υποψήφια για όσκαρ. Ξέρετε πολλές Ελληνικές ταινίες να το έχουν καταφέρει αυτό?
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • Όχι δεν είναι. Είναι η ελληνική ΠΡΟΤΑΣΗ για να στείλουμε στα Όσκαρ (όπως έγινε με την πολίτικη κουζίνα) aka ΑΝ δέχονταν μια ελληνική ταινία οι οσκαρίτες, η ΕΛΛΗΝΙΚΗ επιτροπή είχε διαλέξει τη συγκεκριμένη. Δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, κάθε χρόνο αν βγαιναν ταινίες εν γένει, θα γινόταν.

                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Ενδιαφέρουσα ταινία πάντως που σε κάποια άλλη χώρα που ξέρουν από σινεμά θα μπορούσε να είχε καταλήξει σε αριστούργημα.
                          Η ταινία έχει πάρει πόσες τιμές από πόσα φεστιβάλ, η γνώση των Ελλήνων στον κινηματογράφο σε ένοιαξε εσένα; Άσε που μία χαρά ξέρουν οι Έλληνες (όπως και ο καθένας που ασχολείται) από κινηματογράφο. Από εκεί και ύστερα έχουμε και μερικά μεγάλα ονόματα, ανάθεμα όμως αν κανείς βλέπει Αγγελόπουλο (από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες).

                          Για την άλλη ταινία που λες, δεν την έχω δει για να ξέρω κατά πόσο ο κυνόδοντας βασίστηκε πάνω της (ή αποτελεί μία αντιγραφή της), όμως αυτό που είδα μου φάνηκε αρκετά αληθινό και ιδιαίτερο για να το μειώσω σε έναν τέτοιο χαρακτηρισμό. Και να βασίστηκε τόσο όσο λες, το θέμα είναι ότι κρατάει μία ιδιαιτερότητα που το κάνει αυτοτελές έργο με δικό του χαρακτήρα.

                          Comment


                          • Originally posted by Somari View Post
                            Όχι δεν είναι. Είναι η ελληνική ΠΡΟΤΑΣΗ για να στείλουμε στα Όσκαρ (όπως έγινε με την πολίτικη κουζίνα) aka ΑΝ δέχονταν μια ελληνική ταινία οι οσκαρίτες, η ΕΛΛΗΝΙΚΗ επιτροπή είχε διαλέξει τη συγκεκριμένη. Δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, κάθε χρόνο αν βγαιναν ταινίες εν γένει, θα γινόταν.

                            http://en.wikipedia.org/wiki/Dogtooth_%28film%29
                            Thanks Για τη διόρθωση.

                            Όπως και να έχει, έχει λάβει υψηλές βαθμολογίες από reviews και φυσικά αρκετά διεθνή βραβεία.
                            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                            Authenticity sir, authenticity. "

                            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                            Comment


                            • Originally posted by Enpsty View Post
                              Ενδιαφέρουσα ταινία πάντως που σε κάποια άλλη χώρα που ξέρουν από σινεμά θα μπορούσε να είχε καταλήξει σε αριστούργημα.
                              Κοίτα, η Ελλάδα έχει παράγει εξαίρετους σκηνοθέτες (δεν είναι μόνο ο Αγγελόπουλος - αν και από μόνος του αρκεί) και είναι γενικά αν όχι στις δεκαπέντε, το πολύ στις είκοσι σημαντικότερες χώρες σε κινηματογραφικές παραγωγές. Το ότι οι νεοελληνικές ταινίες είναι για κλάματα δε μου λέει κάτι, στις περισσότερες χώρες αυτός είναι ο κανόνας αυτή την στιγμή.

                              Εγώ, ίσα - ίσα, θα έλεγα ότι ο κινηματογράφος, άντε μαζί με την ποίηση, είναι μάλλον οι Τέχνες στις οποίες το σύγχρονο ελληνικό κράτος παρήγαγε αξιόλογους καλλιτέχνες.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Κάτσε να ποστάρω εδώ γιατί πολύ κουλτούρα έπεσε.Είδα το Predators.Γαμάτο.Είχε και αναφορές στην πρώτη ταινία.Πολύ ωραίο.Δείτε το.Καλύτερο από Predator 2 + Aliens vs predator 1+2.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X